Ski-VM 2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Skiløb | |||||
10 km | Kvinder | ||||
15 km | Mænd | ||||
Skiathlon | Mænd | Kvinder | |||
Massestart | Mænd | Kvinder | |||
Stafetløb | Mænd | Kvinder | |||
Sprint | Mænd | Kvinder | |||
Holdsprint | Mænd | Kvinder | |||
skiskydning | |||||
Normalt springbræt | individuelt mesterskab | hold | |||
Stort springbræt | individuelt mesterskab | holdsprint | |||
skihop | |||||
Normalt springbræt | Mænd | Kvinder | |||
Normalt springbræt | blandede hold | kvindehold | |||
Stort springbræt | Mænd | herrehold |
Mændenes 4x10 km stafetløb ved de nordiske verdensmesterskaber i ski 2019 i Seefeld fandt sted den 1. marts .
Nordmændene har vundet stafetguld for 10. verdensmesterskaber i træk. Russerne blev nummer to i stafetten for anden gang i træk. Franskmændene tog bronze og overhalede det finske landshold på de sidste meter.
Placere | Nummer | Land | Atleter | Tid | Efterslæb |
---|---|---|---|---|---|
en | Norge | Emil Iversen Martin Jonsrud Sundby Schur Röthe Johannes Hösflot Klebo |
1:42:32.1 26:39.1 26:06.5 24:18.1 25:28.4 |
||
2 | Rusland | Andrey Larkov Alexander Bessmertnykh Alexander Bolshunov Sergey Ustyugov |
1:43:10.9 26:38.8 26:08.1 24:16.8 26:07.2 |
+38,8 | |
3 | Frankrig | Adrien Backscheider Maurice Manifika Clement Parisse Richard Jouve |
1:43:33.1 26:45.3 26:35.2 24:07.8 26:04.8 |
+1:01,0 | |
fire | fire | Finland | Ristomatti Hakola Ivo Niskanen Matti Heikinen Perttu Hyuvarinen |
1:43:34.9 26:47.3 25:58.7 24:34.7 26:14.2 |
+1:02,8 |
5 | 5 | Sverige | Oscar Svensson Kalle Halvarsson Jens Burman Viktor Thorn |
1:44:11.6 26:45.2 26:27.6 24:57.3 26:01.5 |
+1:39,5 |
6 | 6 | Tyskland | Sebastian Eisenlauer Andreas Katz Florian Notz Jonas Dobler |
1:44:20.4 26:39.5 26:45.9 25:18.5 25:36.5 |
+1:48,3 |
7 | otte | Kasakhstan | Denis Volotka Olzhas Klimin Vitaly Pukhkalo Evgeny Velichko |
1:44:21.0 26:46.9 27:23.0 24:34.9 25:36.2 |
+1:48,9 |
otte | elleve | Schweiz | Uli Schnyder Jonas Baumann Dario Cologna Tony Leavers |
1:44:22.0 26:53.9 27:14.4 24:30.6 25:43.1 |
+1:49,9 |
9 | 12 | USA | Eric Bjørnsen Scott Paterson David Norris Kayo Bratrud |
1:46:38.5 26:44.4 27:09.6 26:19.3 26:25.2 |
+4:06,4 |
ti | 7 | Italien | Marco Rastelli Federico Pellegrino Giandomenico Salvadori Francesco De Fabiani |
1:47:14.8 26:55.5 27:13.8 27:13.4 25:52.1 |
+4:42,7 |
elleve | ti | tjekkisk | Michal Nowak Miroslav Ripl Adam Fellner Petr Knop |
1:49:05.9 26:48.1 28:47.6 26:53.2 26:37.9 0 |
+6:33,8 |
12 | 9 | Canada | Alex Harvey Scott James Hill Evan Palmer-Charette Len Vallas |
1:49:37.6 26:46.9 28:57.8 26:43.9 27:09.0 |
+7:05,5 |
13 | 13 | Kina | Chiangsai Zhang Minglian Zhu Ling Bao Wang Qiang |
LAP 29:49.6 30:23.9 LAP |
|
fjorten | fjorten | Ukraine | Alexey Krasovsky Yan Kostryba Ruslan Perekhoda |
LAP 28:47.3 LAP LAP |