World Chess Cup 2019
World Chess Cup 2019 er en skakturnering, der blev afholdt efter det olympiske system i Khanty-Mansiysk fra 9. september til 4. oktober. Turneringen blev vundet af den aserbajdsjanske stormester Teymur Radjabov , der slog Ding Liren i en tie-break .
To World Cup-finalister, Teimour Radjabov og Ding Liren , har sikret sig pladser i 2020 Candidates Tournament [1] .
Valg af sted
Det Internationale Skakforbund har kun modtaget ét bud på at være vært for World Chess Cup 2019 og World Chess Olympiad 2020 . Denne ansøgning blev indsendt af Yugra Chess Federation [2] .
Formater
Turneringen afholdes efter knockout-systemet.
Hver kamp i turneringen består af to partier (bortset fra finalen og kampen om tredjepladsen, hvor der vil være fire sådanne spil) med en tidskontrol på 90 minutter og 30 sekunder af Fischers tilføjelse for de første fyrre træk, og efter overvinde milepælen i det fyrretyvende træk, yderligere 30 minutter med samme tilføjelse.
Hvis stillingen i kampen efter to kampe forbliver lige, tildeles en tie-break, som spilles dagen efter. Tie-break spilles efter følgende system:
- To partier lynskak (25 minutter med 10 sekunders intervaller).
- Hvis resultatet forbliver uafgjort efter to hurtige kampe, spilles yderligere to kampe med en tidsbegrænsning på 10 minutter med et trin på 10 sekunder pr. træk.
- Hvis stillingen forbliver uafgjort efter fire partier hurtigskak, spiller modstanderne to partier blitz med en tidsbegrænsning på fem minutter og tre sekunder tilføjet.
- Hvis resultatet forbliver uafgjort i dette tilfælde, udnævnes det såkaldte dødsspil (eller armageddon ), hvor hvid har fem minutter, sort har fire, men uafgjort i spillet betragtes som en sejr for sort. Startende fra tur 61, vises en stigning på to sekunder pr. tur i dødsfesten.
Kvalificering af finalisterne
Deltagere i VM-finalerne går til kandidatturneringen. Reglerne sagde, at der skulle være to finalister, bortset fra Magnus Carlsen og Fabiano Caruana, fordi Carlsen som verdensmester ikke ville deltage i kandidatturneringen, og Caruana havde allerede fået en plads i denne turnering. Men Carlsen og Caruana trak sig begge fra VM, så det sædvanlige system vil finde sted.
Tidsplan
Hver af de første seks runder spilles over tre dage:
- på de første to dage spilles to spil med klassisk tidsstyring ;
- på tredjedagen spilles en tie-break , hvis ingen vinder afsløres i de første to kampe.
Finalen og kampen om 3. pladsen spilles over fire dage (klassisk kontrol) med eventuel tie-break på femtedagen.
9. september
|
Åbningsceremonien
|
10-12 september
|
Runde 1
|
13-15 september
|
Runde 2
|
16.-18. september
|
Runde 3
|
19. september
|
Hviledag
|
20-22 september
|
Runde 4
|
23.-25. september
|
Runde 5
|
26.-28. september
|
Runde 6
|
29. september
|
Hviledag
|
30. september - 3. oktober
|
Finale og kamp om 3. pladsen
|
Den 4. oktober
|
Mulig tie-break og afslutningsceremoni
|
Alle ture starter kl. 13.00 Moskva-tid (kl. 15.00 lokal tid ) [3] .
Præmiepenge
Rund
|
Præmiepenge
|
Sum
|
Runde 1
|
64 × $6.000
|
$384.000
|
Runde 2
|
32 × 10.000 $
|
$320.000
|
Runde 3
|
16 × 16.000 $
|
$256.000
|
Runde 4
|
8 × 25.000 $
|
$200.000
|
Runde 5
|
4 × $35.000
|
$140.000
|
4. plads
|
$50.000
|
$50.000
|
3. pladsen
|
$60.000
|
$60.000
|
2. pladsen
|
$80.000
|
$80.000
|
Vinder
|
$110.000
|
$110.000
|
i alt
|
|
$1.600.000
|
Medlemmer
Deltagerne sorteret efter FIDE-vurdering fra august 2019. Alle spillere er GM'er , medmindre andet er angivet.
- Ding Liren ( CHN ) , 2805 (WC)
- Anish Giri ( NED ) , 2779 (R)
- Maxime Vachier-Lagrave ( FRA ) , 2774 (WC)
- Wesley So ( USA ) , 2776 (WC)
- Ian Nepomniachtchi ( RUS ) , 2774 (R)
- Levon Aronian ( ARM ) , 2765 (WC)
- Shahriyar Mamedyarov ( AZE ) , 2764 (R)
- Leinier Dominguez ( USA ) , 2763 (Z2.1)
- Alexander Grischuk ( RUS ) , 2759 (R)
- Teymur Radjabov ( AZE ) , 2758 (R)
- Vladislav Artemyev ( RUS ) , 2757 (E19)
- Yu Yangyi ( CHN ) , 2752 (R)
- Sergey Karyakin ( RUS ) , 2750 (R)
- Hikaru Nakamura ( USA ) , 2743 (Z2.1)
- Dmitry Andreikin ( RUS ) , 2743 (R)
- Radosław Wojtaszek ( POL ) , 2739 (E18)
- Pentala Harikrishna ( IND ) , 2738 (R)
- Jan-Krzysztof Duda ( POL ) , 2730 (R)
- Peter Svidler ( RUS ) , 2729 (R)
- Nikita Vitiugov ( RUS ) , 2728 (R)
- Wei Yi ( CHN ) , 2727 (AS18)
- Le Quang Liem ( VIE ) , 2726 (AS18)
- David Navara ( CZE ) , 2724 (E18)
- Bu Xiangzhi ( CHN ) , 2721 (R)
- Wang Hao ( CHN ) , 2720 (R)
- Samuel Shankland ( USA ) , 2713 (AM18)
- Maxim Matlakov ( RUS ) , 2710 (E18)
- Evgeny Tomashevsky ( RUS ) , 2706 (R)
- Santosh Vidit ( IND ) , 2705 (R)
- Dmitry Yakovenko ( RUS ) , 2704 (R)
- Geoffrey Xiong ( USA ) , 2703 (Z2.1)
- Alireza Firouzja ( IRI ) , 2702 (AS19)
- Daniil Dubov ( RUS ) , 2699 (E19)
- Bassem Amin ( EGY ) , 2692 (AF)
- Gawain Jones ( ENG ) , 2692 (E18)
- Niels Grandelius ( SWE ) , 2691 (E18)
- Michael Adams ( ENG ) , 2690 (R)
- Boris Gelfand ( ISR ) , 2686 (E19)
- Jorge Corey ( PER ) , 2686 (AM18)
- Maxim Rodstein ( ISR ) , 2684 (E19)
- Ernesto Inarkiev ( RUS ) , 2682 (E18)
- Luke McShane ( ENG ) , 2682 (E18)
- Anton Korobov ( UKR ) , 2679 (E18)
- David Anton Guijarro ( ESP ) , 2678 (E18)
- Arkady Naiditsch ( AZE ) , 2675 (R)
- Ruslan Ponomarev ( UKR ) , 2675 (E19)
- Tamir Nabati ( ISR ) , 2673 (E18)
- Vladimir Fedoseev ( RUS ) , 2671 (R)
- Kirill Alekseenko ( RUS ) , 2668 (ON)
- Ferenc Berkes ( HUN ) , 2666 (E19)
- Liviu-Dieter Nisipeanu ( GER ) , 2666 (E19)
- Samuel Sevian ( USA ) , 2665 (Z2.1)
- Bashkaran Adhiban ( IND ) , 2665 (ACP)
- Ivan Cheparinov ( GEO ) , 2663 (E18)
- Sanan Syugirov ( RUS ) , 2662 (E18)
- Ivan Saric ( CRO ) , 2660 (E18)
- Kacper Pörun ( POL ) , 2660 (E19)
- Rustam Kasimdzhanov ( UZB ) , 2657 (Z3.4)
- Parham Maghsoodloo ( IRI ) , 2656 (J18)
- Alexey Sarana ( RUS ) , 2655 (E18)
- Anton Demchenko ( RUS ) , 2655 (E18)
- Igor Kovalenko ( LAT ) , 2654 (PN)
- Benjamin Gledura ( HUN ) , 2654 (E19)
- Sergey Movsesyan ( ARM ) , 2654 (E19)
- Grigory Oparin ( RUS ) , 2654 (E19)
- Eugene Najer ( RUS ) , 2653 (E18)
- Constantin Lupulescu ( ROU ) , 2652 (E19)
- Robert Hovhannisyan ( ARM ) , 2650 (E18)
- Alexander Predke ( RUS ) , 2650 (E19)
- Maxim Chigaev ( RUS ) , 2643 (ON)
- Evgeny Bareev ( CAN ) , 2643 (Z2.2)
- Nijat Abasov ( AZE ) , 2640 (E18)
- Benjamin Bock ( NED ) , 2640 (E18)
- Sandro Mareko ( ARG ) , 2640 (Z2.5)
- Ahmed Adli ( EGY ) , 2636 (Z4.2)
- Eduardo Iturrisaga ( VEN ) , 2635 (AM19)
- Aryan Tari ( NOR ) , 2634 (J17)
- Mircea-Emilian Parlygras ( ROU ) , 2633 (E18)
- Rinat Dzhumabaev ( KAZ ) , 2633 (Z3.4)
- Nguyen Ngoc Truong Son ( VIE ) , 2631 (AS18)
- Surya Shekhar Ganguly ( IND ) , 2630 (AS18)
- Panayappan Setthuraman ( IND ) , 2630 (AS19)
- Andrey Espenko ( RUS ) , 2625 (E19)
- Niklas Hushenbet ( GER ) , 2620 (E19)
- S. L. Narayanan ( IND ) , 2618 (AS19)
- Abhijit Gupta ( IND ) , 2616 (AS19)
- Neuris Delgado Ramirez ( PAR ) , 2612 (AM19)
- Murali Karthikeyan ( IND ) , 2612 (AS19)
- Mateusz Bartel ( POL ) , 2612 (E19)
- Nihal Sarin ( IND ) , 2610 (PN)
- Lu Shanglei ( CHN ) , 2610 (Z3,5)
- Chithambaram Aravind ( IND ) , 2607 (Z3.7)
- Alexander Rakhmanov ( RUS ) , 2606 (E19)
- Diego Flores ( ARG ) , 2604 (AM18)
- Mohammad Amin Tabatabaei ( IRI ) , 2601 (AS18)
- Emilio Cordova ( PER ) , 2599 (AM18)
- Arman Pashikyan ( ARM ) , 2599 (E18)
- Igor Lysyi ( RUS ) , 2596 (E19)
- José Eduardo Martínez Alcantara ( PER ) , 2596 (Z2.4)
- Alan Pichot ( ARG ) , 2596 (AM19)
- Nikita Petrov ( RUS ) , 2595 (E19)
- Nodirbek Abdusattorov ( UZB ) , 2594 (PN)
- Eltaj Safarli ( AZE ) , 2593 (E18)
- Alexey Pridorozhny ( RUS ) , 2591 (ON)
- Xu Xiangyu ( CHN ) , 2584 (Z3,5)
- Daniel Yuffa ( RUS ) , 2571 (E18)
- Alexey Alexandrov ( BLR ) , 2571 (E19)
- Miguel Santos Ruiz , IM ( ESP ) , 2567 (E18)
- Frode Urkedal ( NOR ) , 2566 (PN)
- Carlos Daniel Albornoz Cabrera ( CUB ) , 2566 (Z2.3)
- Cristobal Henriquez Villagra ( CHI ) , 2562 (Z2.5)
- Yuri Gonzalez Vidal ( CUB ) , 2554 (AM19)
- Johan-Sebastian Christiansen ( NOR ) , 2554 (E19)
- Krikor Sevag Mekhitaryan ( BRA ) , 2554 (Z2.4)
- Bilel Bellasen ( ALG ) , 2550 (Z4.1)
- Susanto Megaranto ( INA ) , 2545 (Z3.3)
- Ehsan Gaem Magami ( IRI ) , 2539 (Z3.1)
- Ilya Ilyushenok ( RUS ) , 2533 (ON)
- Helji Deam Siska ( FRO ) , 2533 (PN)
- Paulius Pultinevicius , IM ( LTU ) , 2485 (E19)
- Alder Escobar Forero ( COL ) , 2477 (Z2.3)
- Phi Antenaina Rakotomaharo , IM ( MAD ) , 2438 (Z4.3)
- Essam El Guindi ( EGY ) , 2423 (AF)
- Sugar Gan-Erdene , ingen titel ( MGL ) , 2408 (Z3.3)
- Sergio Duran Vega , IM ( CRI ) , 2395 (AM19)
- Daniel Anguli , IM ( NGR ) , 2284 (Z4.4)
- Rahman Muhammad Fahad , FM ( BAN ) , 2250 (Z3.2)
- Sean Press , FM ( PNG ) , 1954 (Z3.6)
Kvalifikation til VM
- Verdensmester (1)
- VM: Semifinalister i World Chess Cup 2017 (4)
- WWC: Verdensmester i skak 2018 (1)
- J17, J18: Vindere af verdensmesterskaberne for ungdom 2017 og 2018 (2)
- E18 og E19: EM i skak 2018 (24) og 2019 (22)
- AM18 og AM19: American Chess Championship 2018 (4) og 2019 (4)
- AS18 og AS19: Asian Chess Championship 2018 (5) og 2019 (5)
- AF: Afrikansk mesterskab i skak 2019 (2)
- Z2,1 (5), Z2,2 (1), Z2,3 (2), Z2,4 (2), Z2,5 (2), Z3,1 (1), Z3,2 (1), Z3 0,3 (2), Z3,4 (2), Z3,5 (2), Z3,6 (1), Z3,7 (1), Z4,1 (1), Z4,2 (1), Z4. 3(1), Z4.4(1): Regionsmesterskaber
- R: Bedømmelse (gennemsnitlig bedømmelse fra august 2018 til juli 2019) (18)
- ACP: skakspiller, der viste det bedste resultat i ACP Tour , som ikke kvalificerede sig ifølge andre kriterier (1)
- PN: Nomineringer af FIDE-præsident (5)
- ON: Nomineringer af arrangørerne (4)
Medlemsudskiftninger
- Nægtede at spille
- Deres pladser blev taget af følgende skakspillere (efter vurdering):
- Andre erstatninger:
Resultater, runde af 16 - runde af 16
Sektion 1
Sektion 2
Sektion 3
Sektion 4
Sektion 5
Sektion 6
Sektion 7
Sektion 8
Resultater af 1/4-finaler, 1/2-finaler, finale
3. plads kamp
Endelig
Noter
- ↑ Regler for FIDE-kandidatturneringen 2020 . FIDE hjemmeside . Hentet 4. oktober 2019. Arkiveret fra originalen 29. september 2019.
- ↑ FIDE og Ugra CF underskrev en aftale om skakolympiade 2020 . FIDE hjemmeside (8. februar 2017). Hentet 30. marts 2019. Arkiveret fra originalen 27. december 2017.
- ↑ FIDE World Cup åbner i Khanty-Mansiysk den 9. september . FSR hjemmeside (2. september 2019). Hentet 5. september 2019. Arkiveret fra originalen 5. september 2019. (Russisk)
- ↑ Viswanathan Anand vil springe VM over . Times of India (12. august 2019). Hentet 1. september 2019. Arkiveret fra originalen 31. august 2019.
Links