Davis Cup 2014
Davis Cup 2014 er den 103. udgave af den mest prestigefyldte cup blandt mænds nationale tennishold . Seksten hold deltager i World Group og mere end hundrede i forskellige regionale grupper.
Det schweiziske landshold vandt deres debuttitel.
World Group
Turneringsbracket
|
Første runde 31. januar - 2. februar
|
|
Kvartfinaler 4. - 6. april
|
|
Semifinaler 12.-14. september
|
|
Finale 21. - 23. november
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ostrava , Tjekkiet , hård(i)
|
|
en
|
tjekkisk
|
3
|
|
|
|
Tokyo , Japan , hård(i)
|
|
|
Holland
|
2
|
|
|
|
en
|
tjekkisk
|
5
|
|
|
Tokyo , Japan , hård(i)
|
|
|
|
Japan
|
0
|
|
|
7
|
Canada
|
en
|
|
|
Paris , Frankrig , jorden
|
|
|
Japan
|
fire
|
|
|
|
|
en
|
tjekkisk
|
en
|
|
|
Frankfurt , Tyskland , hård(i)
|
|
|
5
|
Frankrig
|
fire
|
|
|
3
|
Spanien
|
en
|
|
|
|
Nancy , Frankrig , hård(i)
|
|
|
Tyskland
|
fire
|
|
|
|
|
Tyskland
|
2
|
|
La Roche-sur-Yon , Frankrig , grund(i)
|
|
|
5
|
Frankrig
|
3
|
|
|
5
|
Frankrig
|
5
|
|
|
Villeneuve-d'Ascq , Frankrig , grund (i)
|
|
|
Australien
|
0
|
|
|
|
|
5
|
Frankrig
|
en
|
|
San Diego , USA , jorden
|
|
|
|
Schweiz
|
3
|
|
|
Storbritanien
|
3
|
|
|
|
Napoli , Italien , jorden
|
|
6
|
USA
|
en
|
|
|
|
|
Storbritanien
|
2
|
|
Mar del Plata , Argentina , ler
|
|
|
|
Italien
|
3
|
|
|
|
Italien
|
3
|
|
|
Genève , Schweiz , hård(i)
|
|
fire
|
Argentina
|
en
|
|
|
|
|
|
Italien
|
2
|
|
Astana , Kasakhstan , hård(i)
|
|
|
|
Schweiz
|
3
|
|
|
|
Belgien
|
2
|
|
|
|
Genève , Schweiz , hård(i)
|
|
otte
|
Kasakhstan
|
3
|
|
|
|
otte
|
Kasakhstan
|
2
|
|
Novi Sad , Serbien , hård(i)
|
|
|
|
Schweiz
|
3
|
|
|
|
Schweiz
|
3
|
|
|
2
|
Serbien
|
2
|
|
Verdensgruppe slutspil
De otte hold, der tabte i første runde af World Group, vil spille mod de otte vindere af de regionale zoner om otte pladser i 2015 World Group.
Sted (dækning) |
værter |
Kontrollere |
Gæster
|
Bangalore , Indien , hårdt |
Indien |
2-3 |
Serbien
|
Sao Paulo , Brasilien , jord(i) |
Brasilien |
3-1 |
Spanien
|
Sunrise , USA , hård [1] |
Israel |
2-3 |
Argentina
|
Halifax , Canada , hård(i) |
Canada |
3-2 |
Colombia
|
Chicago , USA , hård(i) |
USA |
5-0 |
Slovakiet
|
Perth , Australien , græs |
Australien |
5-0 |
Usbekistan
|
Amsterdam , Holland , grund(i) |
Holland |
2-3 |
Kroatien
|
Tallinn , Estland , hård(i) [2] |
Ukraine |
2-3 |
Belgien
|
Zone America
Gruppe I
Deltagende hold
- Brasilien - går videre til slutspillet i verdensgruppen.
- Colombia - går videre til slutspillet i verdensgruppen.
- Dominikanske republik
- Uruguay
- Ecuador
- Venezuela - degraderet til anden gruppe i zonen.
Gruppe II
Deltagende hold
- Barbados - går til den første gruppe i zonen.
- Bolivia
- Chile
- Mexico
- Peru
- Salvador
- Guatemala - degraderet til tredje gruppe i zonen.
- Paraguay - degraderet til tredje gruppe i zonen.
Gruppe III
Deltagende hold
- Costa Rica - går til anden gruppe i zonen.
- Puerto Rico - går til den anden gruppe af zonen.
- Bahamas
- Bermuda
- Cuba
- Honduras
- Jamaica
- Panama
- Trinidad og Tobago
Asien/Oceanien zone
Gruppe I
Deltagende hold
- Indien - går videre til World Group Playoffs.
- Usbekistan - går til slutspillet i verdensgruppen.
- Kina
- New Zealand
- Republikken Korea
- Kinesisk Taipei - degraderet til anden gruppe i zonen.
Gruppe II
Deltagende hold
- Thailand - går til den første gruppe i zonen.
- Filippinerne
- Indonesien
- Kuwait
- Pakistan
- Sri Lanka
- Vietnam - degraderet til den tredje gruppe i zonen.
- Hong Kong - degraderet til tredje gruppe i zonen.
Gruppe III
Deltagende hold
- Iran - går til den anden gruppe i zonen.
- Libanon - går til den anden gruppe af zonen.
- Cambodja
- Malaysia
- Syrien
- Turkmenistan
- UAE - degraderet til den fjerde gruppe i zonen.
- Singapore - degraderet til den fjerde gruppe i zonen.
Gruppe IV
Deltagende hold
- Qatar - går til den tredje gruppe i zonen.
- Saudi-Arabien er i den tredje gruppe af zonen.
- Bangladesh
- Bahrain
- Jordan
- Irak
- Kirgisistan
- Mongoliet
- Oman
- stillehavssamfund
Europa/Afrika zone
Gruppe I
Deltagende hold
- Israel - går videre til slutspillet i verdensgruppen.
- Slovakiet - går videre til slutspillet i verdensgruppen.
- Ukraine - går til slutspillet i verdensgruppen.
- Kroatien - går videre til slutspillet i verdensgruppen.
- Østrig
- Polen
- Rumænien
- Rusland
- Slovenien
- Sverige
- Letland - degraderet til anden gruppe i zonen.
- Portugal - degraderet til anden gruppe i zonen.
Gruppe II
Deltagende hold
- Danmark - går til den første gruppe i zonen.
- Litauen - går til den første gruppe i zonen.
- Hviderusland
- Bulgarien
- Bosnien-Hercegovina
- Irland
- Luxembourg
- Marokko
- Moldova
- Monaco
- Finland
- Sydafrika
- Grækenland - degraderet til tredje gruppe i zonen.
- Egypten - degraderet til tredje gruppe i zonen.
- Republikken Cypern - degraderet til den tredje gruppe i zonen.
- Norge - degraderet til tredje gruppe i zonen.
Gruppe III
Zone Europa
Deltagende hold
- Ungarn - går til den anden gruppe i zonen.
- Tyrkiet - går til den anden gruppe i zonen.
- Albanien
- Armenien
- Georgien
- Island
- Liechtenstein
- Nordmakedonien
- Malta
- San Marino
- Montenegro
- Estland
|
Afrika zone
Deltagende hold
- Zambia - går til den anden gruppe i zonen.
- Madagaskar - går til den anden gruppe af zonen.
- Algeriet
- Benin
- Botswana
- Republikken Congo
- Kenya
- Libyen
- Mozambique
- Namibia
- Nigeria
- Rwanda
|
Noter
- ↑ Davis Cup kamp Israel - Argentina afholdes i Florida . sports.ru (15. august 2014). Hentet 21. september 2014. Arkiveret fra originalen 18. august 2014. (Russisk)
- ↑ Davis Cup-kampen mellem Ukraine og Belgien afholdes i Tallinn . sports.ru (19. august 2014). Hentet 21. september 2014. Arkiveret fra originalen 22. august 2014. (Russisk)
Se også
Links