Valg til den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg (2016)
← 2011 2021 → |
Valg til den lovgivende forsamling i Sankt Petersborg |
VI indkaldelse |
18. september 2016 |
Viser sig |
32,41 % |
|
|
|
|
|
|
|
|
Partileder |
Vyacheslav Makarov |
Vladimir Zhirinovsky |
Olga Khodunova |
Forsendelsen |
Forenede Rusland | LDPR | CPRF |
Suppleanter i enkeltmandskredse |
24 | 0 | 0 |
Steder modtaget |
12 |
3 |
3 |
Samlet antal pladser |
36 ( ▲ 16) |
3 ( ▼ 2) |
3 ( ▼ 4) |
stemmer |
507.770 (41,25 %) |
152.662 (12,40 %) |
138.538 (11,26 %) |
Lave om |
▲ 4,29 % | ▲ 2,23 % | ▼ 2,43 % |
Tidligere valg |
20 (36,96 %) | 5 (10,17 %) | 7 (13,69 %) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Partileder |
Oksana Dmitrieva |
Boris Vishnevsky |
Sergei Mironov |
Forsendelsen |
Vækstfest | Æble | Fair Rusland |
Suppleanter i enkeltmandskredse |
0 | 0 | en |
Steder modtaget |
3 |
2 |
2 |
Samlet antal pladser |
3 |
2 ( ▼ 4) |
3 ( ▼ 9) |
stemmer |
131.957 (10,72 %) |
120.242 (9,77 %) |
112.014 (9,1 %) |
Lave om |
| ▼ 2,73 % | ▼ 13,98 % |
Tidligere valg |
| 6 (12,5 %) | 12 (23,08 %) |
|
Andre partier |
PARNAS , ROT Front |
Valgresultater for en enkelt valgkreds |
Valgresultater efter enkeltmandskredse
Forenede Rusland
Fair Rusland |
|
Valgresultat |
" Forenet Rusland " vandt både i enkelt- og i flertallet af enkeltmandskredse |
---|
Valg til den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg af den sjette indkaldelse blev afholdt i Skt. Petersborg den 18. september 2016 på en enkelt afstemningsdag .
Forberedelse
De tidligere valg , der blev afholdt den 4. december 2011 , blev afholdt efter proportionalsystemet - suppleanter blev valgt efter partilister. Som et resultat, med en beskyttelsesbarriere på 7%, blev 5 partier optaget til fordelingen af mandater.
I efteråret 2015, et år før næste valg, begyndte drøftelserne om valgsystemet: om man skulle beholde proportionalsystemet (alle 50 suppleanter vælges på partilister) eller indføre et blandet (25 suppleanter på partilister + 25 enlige). -medlemmer) [1] . Indførelsen af et blandet system blev anbefalet af regeringen i Skt. Petersborg, ledet af Georgy Poltavchenko (Forenet Rusland). Guvernørens position blev støttet i byens valgkomité - dens formand Alexei Puchnin sagde, at da valget til den lovgivende forsamling i 2016 vil blive kombineret med valget til statsdumaen, "ville det være rimeligt at gøre begge kampagner ens i procedure" (statsdumaens stedfortrædere vælges efter et blandet system) [2] . Derudover har formanden for den lovgivende forsamling, Vyacheslav Makarov (Forenet Rusland), gentagne gange udtalt, at et blandet system er mere rentabelt for Det Forenede Rusland, og et proportionalt system er bedre for oppositionen [3] . Så i foråret 2013, da systemet med valg til statsdumaen blev ændret fra proportional til blandet, støttede han denne ændring [4] .
Bevarelsen af proportionalsystemet støttes af deputerede fra det liberale demokratiske parti og Yabloko. Boris Vishnevsky , næstformand for Yabloko-fraktionen , mener således, at " den største ulempe ved flertalssystemet er dets manglende repræsentation. I den forsvinder stemmer afgivet til alle undtagen vinderne. Med et proportionalsystem er praktisk talt intet spildt ” [1] .
Suppleanterne for den nuværende indkaldelse skal fastlægge de lovgivningsmæssige rammer for valget inden udgangen af maj 2016. Føderal lovgivning tillader op til 100% af deputerede at blive valgt i enkeltmandatdistrikter i føderale byer.
Den 17. februar 2016 vedtog den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg loven "Om valg af deputerede til den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg" nr. 81-6, ifølge artikel 3, hvoraf valg til den lovgivende forsamling i St. Petersborg afholdes efter et blandet valgsystem: 25 deputerede vælges af majoritærsystemet (enkeltmandskredse) og 25 suppleanter - under proportionalsystemet (i forhold til antallet af afgivne stemmer til de kandidatlister, der er indstillet af valgforbundene ).
Ved dekret fra den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg "Om udnævnelse af valg af stedfortrædere til den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg af den sjette indkaldelse", offentliggjort den 20. juni 2016, er valget planlagt til den 18. september 2016. [5]
Den 11. august 2016 tillod byvalgskommissionen ikke Parnas-partiets liste at deltage i valget til den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg, hvilket gjorde 444 underskrifter (11,7%) ugyldige [6] .
Ifølge resultaterne af lodtrækningen, der blev afholdt den 12. august i byens valgkomité, blev partiernes pladser i afstemningen bestemt: 1. Forenet Rusland, 2. Vækstparti, 3. LDPR, 4. Just Rusland, 5. Yabloko, 6. Kommunistpartiet [7] .
I august 2016 blev byvalgskommissionens beslutninger om at nægte at registrere listerne over partierne PARNAS, ROT Front og Ruslands kommunister annulleret af den centrale valgkommission. 9 partier blev optaget til valget til den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg i 2016 : " Forenet Rusland ", " Parti for Growth ", LDPR , " Fair Russia ", " Yabloko ", Kommunistpartiet i Den Russiske Føderation , " Parti for Folkets Frihed " [8] , ROT Front og Ruslands kommunister .
Nøgledatoer
- Den 15. juni planlagde den lovgivende forsamling i Sankt Petersborg valg til den 18. september 2016 (enkelt afstemningsdag). [9]
- Den 20. juni blev beslutningen om at udskrive valget offentliggjort i medierne. [ti]
- Den 21. juni godkendte St. Petersborgs valgkommission kalenderplanen for begivenheder til forberedelse og gennemførelse af valget. [ti]
- fra 24. juni til 2. august - perioden for nominering og indsendelse af dokumenter til registrering af kandidater og lister. [ti]
- kampagneperioden starter fra nomineringsdagen og slutter og slutter en dag før afstemningsdagen. [ti]
- fra 20. august til 16. september - kampagneperioden i medierne. [ti]
- Den 17. september er stilhedens dag. [ti]
- Den 18. september er afstemningsdagen.
Medlemmer
5 politiske partier fik ret til at blive optaget til valg uden at indsamle underskrifter fra vælgere: [11]
Partilistevalg
Partier opstiller lister over kandidater i en enkelt valgkreds. For at registrere en nomineret liste skulle partierne indsamle fra 18.931 til 20.824 underskrifter af vælgere (0,5 % af antallet af vælgere). [12]
Bulletin
nummer |
Fest [13]
|
Bydækkende del af listen fra 1 til 5 kandidater
|
Regionale grupper*
|
Kandidater på listen**
|
Listestatus
|
en
|
Forenede Rusland
|
Makarov • Martemianova • Tugov • Teterdinko • Kutepov
|
25
|
69
|
registreret
|
2
|
Vækstfest
|
Dmitrieva • Reznik • Trokhmanenko • Petukhova
|
25
|
tredive
|
registreret
|
3
|
LDPR
|
Zhirinovsky • Kaptajner • Yakovlev
|
25
|
61
|
registreret
|
fire
|
Fair Rusland
|
Mironov • Nilov • Kovalev • Tikhonova • Logunova
|
25
|
halvtreds
|
registreret
|
5
|
Æble
|
Vishnevsky • Amosov
|
25
|
35
|
registreret
|
6
|
CPRF
|
Khodunova • Ivanova • Rassudov • Klochkova • Borodenchik
|
25
|
66
|
registreret
|
7
|
PARNASS
|
Pivovarov • Gryaznevich
|
21
|
23
|
registreret
|
otte
|
Ruslands kommunister
|
Malinkovic
|
25
|
76
|
registrering annulleret af retten [14]
|
9
|
Russisk United Labour Front
|
Malentsov • Lisitsyna • Kuzmin • Solovyov • Zakharov
|
25
|
31
|
registreret
|
—
|
Stor Fædrelandsfest
|
Starikov • Petrova • Golubev
|
25
|
32
|
registrering afvist (mere end 10 % af ugyldige signaturer fundet) [15]
|
—
|
moderland
|
Petrov • Spivachevsky • Gerasimov • Matus • Khitrov
|
25
|
29
|
registrering afvist (mere end 10 % af ugyldige signaturer opdaget) [16]
|
—
|
Patrioter af Rusland
|
Koryakin • Starodubtsev • Arbejde
|
16
|
19
|
registrering nægtet (dokumenter til registrering ikke indsendt) [17]
|
—
|
Fest for retfærdighed!
|
Smekhov • Orlov • Sviridova • Polyanskaya • Trofimov
|
25
|
tredive
|
registrering afvist (mere end 10 % af ugyldige signaturer fundet) [18]
|
—
|
Arbejderforeningen
|
Artyukhin • Shiyanov • Pronin • Filippov • Lyubina
|
19
|
24
|
registrering nægtet (dokumenter til registrering ikke indsendt) [19]
|
*Regiongruppen svarer til én enkeltmandskreds og skal omfatte fra 1 til 3 kandidater. Regionale grupper bør være fra 13 til 25. [20]
|
**Eksklusive pensionerede kandidater.
|
Valg efter distrikt
I 25 enkeltmandskredse blev kandidater opstillet både af partier og ved selvopstilling. Kandidaterne skulle indsamle 3 % af underskrifterne af antallet af vælgere i den respektive enkeltmandskreds. [tyve]
Afslut afstemningsdata
Ifølge exit-målingen fra Institute for Contemporary State Development fører Forenet Rusland valget til St. Petersborgs lovgivende forsamling med 45,2 %, Yabloko-partiet blev nummer to med 11,5 %. Herefter følger Det Liberale Demokratiske Parti og Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti med 11,1%, "Vækstpartiet" (8,2%), "Fair Rusland" (7,8%), PARNAS (3,9%), "Rot-Front" " (1,2 %) [22] .
Resultater
Endelige resultater af valget til den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg af den sjette indkaldelse
Placere |
Forsendelsen |
i et enkelt distrikt |
af enkeltmandskredse _
|
i alt
|
Stemme |
% |
Steder modtaget |
%
|
|
en.
|
" Forenet Rusland "
|
507 770
|
41,25 %
|
12
|
24
|
36
|
72 %
|
|
2.
|
LDPR
|
152 662
|
12,40 %
|
3
|
0
|
3
|
6 %
|
|
3.
|
CPRF
|
138 538
|
11,26 %
|
3
|
0
|
3
|
6 %
|
|
fire.
|
Vækstfest
|
131 957
|
10,72 %
|
3
|
0
|
3
|
6 %
|
|
5.
|
" æble "
|
120 242
|
9,77 %
|
2
|
0
|
2
|
fire %
|
|
6.
|
" Retfærdigt Rusland "
|
112 014
|
9,10 %
|
2
|
en
|
3
|
6 %
|
|
|
7.
|
PARNASS
|
25 939
|
2,11 %
|
0
|
—
|
0
|
0 %
|
|
otte.
|
" ROT Front "
|
9611
|
0,78 %
|
0
|
—
|
0
|
0 %
|
|
|
Selvnominering
|
—
|
—
|
—
|
0
|
0
|
0 %
|
Ugyldige stemmesedler
|
32 135
|
2,61 %
|
|
|
|
|
i alt
|
1 230 868
|
100 %
|
25
|
25
|
halvtreds
|
100 %
|
Stedfortrædere for VI-indkaldelsen
Den 26. september 2016 modtog de valgte deputerede fra den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg af den sjette indkaldelse certifikater. [23]
- Avdeev, Yuri Vasilyevich (enkeltmandat valgkreds nr. 23, " Forenet Rusland ")
- Amosov, Mikhail Ivanovich (enkeltdistrikt, " Yabloko ")
- Anokhin, Andrey Yurievich (enkeltmandat valgkreds nr. 12, " Forenet Rusland ")
- Baryshnikov, Mikhail Ivanovich (enkeltmandskreds nr. 19, " Forenet Rusland ")
- Bochkov, Yuri Pavlovich (enkeltmandskreds nr. 24, " Forenet Rusland ")
- Weimer, Alexander Alexandrovich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Vasiliev, Andrey Valentinovich (enkeltmandat valgkreds nr. 16, " Forenet Rusland ")
- Vishnevsky, Boris Lazarevich (enkeltdistrikt, Yabloko )
- Vysotsky, Igor Vladimirovich (enkeltmandskreds nr. 9, " Forenet Rusland ")
- Gladunov, Yuri Nikolaevich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Gorshechnikov, Andrei Alekseevich (enkeltmandat valgkreds nr. 13, " Forenet Rusland ")
- Dmitrieva, Oksana Genrikhovna (enkeltkreds, " Vækstpartiet ")
- Drozdov, Anatoly Vladimirovich (enkeltmandskreds nr. 6, " Forenet Rusland ")
- Egorov, Alexander Borisovich (enkeltmandat valgkreds nr. 5, "Et retfærdigt Rusland ")
- Egorova, Lyubov Ivanovna (enkeltmandatskreds nr. 22, " Forenet Rusland ")
- Zelenkov, Pavel Gennadievich (enkeltmandskreds nr. 21, " Forenet Rusland ")
- Ivanova, Irina Vladimirovna (enkeltdistrikt, Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti )
- Ivchenko, Boris Pavlovich (enkeltmandat valgkreds nr. 15, " Forenet Rusland ")
- Kapitanov, Oleg Aleksandrovich (forenet distrikt, LDPR )
- Kiseleva, Elena Yurievna (enkeltmandat valgkreds nr. 25, " Forenet Rusland ")
- Kovalev, Alexey Anatolyevich (enkeltdistrikt, " Fair Russia ")
- Koval, Roman Olegovich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Kutepov, Andrey Viktorovich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Kushchak, Alexander Ivanovich (enkeltmandat valgkreds nr. 8, " Forenet Rusland ")
- Makarov, Alexey Alekseevich (enkeltmandskreds nr. 20, " Forenet Rusland ")
- Makarov, Vyacheslav Serafimovich (enkeltmandatskreds nr. 3, " Forenet Rusland ")
- Martemyanova, Yulia Alexandrovna (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Melnikova, Anastasia Ryurikovna (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Nazarova, Galina Nikolaevna (enkeltmandat valgkreds nr. 14, " Forenet Rusland ")
- Nikeshin, Sergey Nikolaevich (enkeltmandatvalgkreds nr. 18, " Forenet Rusland ")
- Nikolsky, Evgeny Vladimirovich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Nosov, Vladimir Nikolaevich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Pogorelov, Mikhail Alekseevich (enkeltmandskreds nr. 11, " Forenet Rusland ")
- Rassudov, Alexander Nikolaevich (enkeltdistrikt, Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti )
- Rakhova, Elena Alekseevna (enkeltmandskreds nr. 7, " Forenet Rusland ")
- Reznik, Maxim Lvovich (enkeltkreds, " Vækstpartiet ")
- Sergeeva, Vera Vladimirovna (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Solovyov, Sergei Anatolyevich (enkeltmandatsvalgkreds nr. 1, " Forenet Rusland ")
- Sysoev, Viktor Igorevich (enkeltkreds, LDPR )
- Teterdinko, Alexander Pavlovich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Tikhonova, Nadezhda Gennadievna (enkeltdistrikt, " Fair Rusland ")
- Trokhmanenko, Sergei Vladimirovich (enkeltkreds, "Vækstpartiet " )
- Tugov, Dmitry Borisovich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Khodosok, Alexander Vladimirovich (enkeltmandskreds nr. 10, " Forenet Rusland ")
- Khodunova, Olga Arkhipovna ( enkeltdistrikt, Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti )
- Tsivilev, Alexei Nikolaevich (enkeltdistrikt, " Forenet Rusland ")
- Chebykin, Konstantin Alexandrovich (enkeltmandskreds nr. 4, " Forenet Rusland ")
- Chetyrbok, Denis Aleksandrovich (enkeltmandat valgkreds nr. 17, " Forenet Rusland ")
- Shcherbakova, Maria Dmitrievna (enkeltmandskreds nr. 2, " Forenet Rusland ")
- Yakovlev, Maxim Eduardovich (forenet distrikt, LDPR )
Vitaly Valentinovich Milonov ( Forenet Rusland) [24] , Vladimir Volfovich Zhirinovsky (LDPR) [24] , Oleg Anatolyevich Nilov (Et retfærdigt Rusland) [25] , Sergei Mikhailovich Mironov (Et retfærdigt Rusland ").
Noter
- ↑ 1 2 Den lovgivende forsamling er splittet mellem to valgsystemer. "Fontanka" 16/09/2015 . Hentet 12. november 2015. Arkiveret fra originalen 8. december 2015. (ubestemt)
- ↑ Regeringen i Sankt Petersborg ønsker at sende deputerede til at arbejde i distrikterne. "Kommersant" dateret 27.11.2015 . Dato for adgang: 28. november 2015. Arkiveret fra originalen 28. november 2015. (ubestemt)
- ↑ Deputerede på sidelinjen diskuterede valgsystemet i 2016. 16. september 2015 . Hentet 28. november 2015. Arkiveret fra originalen 8. december 2015. (ubestemt)
- ↑ Formand for den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg Vyacheslav Makarov: at beskytte befolkningens interesser er en af deputeredes hovedopgaver. 17. april 2013 . Hentet 28. november 2015. Arkiveret fra originalen 8. december 2015. (ubestemt)
- ↑ Beslutning fra St. Petersborgs valgkommission nr. 150-1 af 21. juni 2016 "Om kalenderplanen for foranstaltninger til forberedelse og gennemførelse af valg af stedfortrædere for den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg af den sjette indkaldelse" Arkivkopi dateret 27. august 2016 på Wayback Machine / St. Petersburg valgkommission
- ↑ Kasyanovs parti fik ikke lov til at deltage i valget i St. Petersborg . Hentet 18. august 2016. Arkiveret fra originalen 20. august 2016. (ubestemt)
- ↑ "Forenet Rusland" vil stå i spidsen for listen over partier på stemmesedlen ved valget i St. Petersborg . Hentet 18. august 2016. Arkiveret fra originalen 20. august 2016. (ubestemt)
- ↑ Oppositionspartiet blev optaget til valget i St. Petersborg . Hentet 18. august 2016. Arkiveret fra originalen 21. september 2016. (ubestemt)
- ↑ Valg til den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg er planlagt til den 18. september , Glavny.TV (15. juni 2016). Hentet 21. august 2017.
- ↑ 1 2 3 4 5 6 Kalenderplan over begivenheder til forberedelse og afholdelse af valg . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 25. juni 2016. (ubestemt)
- ↑ Oplysninger om politiske partier, der har tilladelse til at deltage i valget af deputerede fra den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg uden at indsamle underskrifter fra vælgere . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ Beslutning fra St. Petersborgs valgkommission af 16. juni 2016 nr. 149-5 om antallet af vælgerunderskrifter, der kræves for at registrere kandidatlisten . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 24. juni 2016. (ubestemt)
- ↑ Liste over politiske partier, deres regionale afdelinger, der deltager i valget . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ Beslutning fra St. Petersborgs valgkommission af 16. september 2016 nr. 184-1 om udelukkelse af oplysninger om den registrerede liste over kandidater til suppleanter for den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg af den sjette indkaldelse i en enkelt valgkreds nomineret af valgforeningen - ST. PETERSBURG BY AFDELING for det politiske parti KOMMUNISTISKE PARTI KOMMUNISTER RUSLAND . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ Beslutning fra St. Petersborgs valgkommission af 10. august 2016 nr. 166-3 om afvisningen af at registrere listen over kandidater til suppleanter for den lovgivende forsamling i St. Petersborg af den sjette indkaldelse i en enkelt valgkreds, nomineret af valgforening - den regionale afdeling i byen St. Petersborg af det all-russiske politiske parti "STORT FÆDRELANDSPARTI" . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ Beslutning fra St. Petersborgs valgkommission af 11. august 2016 nr. 167-4 om afvisningen af at registrere listen over kandidater til suppleanter for den lovgivende forsamling i St. Petersborg af den sjette indkaldelse i en enkelt valgkreds, nomineret af valgforening - Regional afdeling af det ALL-RUSSISKE POLITISKE PARTI "RODINA" i byen St. Petersborg . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ Beslutning fra St. Petersborgs valgkommission af 11. august 2016 nr. 167-7 om afvisningen af at registrere listen over kandidater til suppleanter for den lovgivende forsamling i St. Petersborg af den sjette indkaldelse i en enkelt valgkreds, nomineret af valgforening - St. Petersborgs regionale afdeling af det politiske parti "PATRIOTER OF RUSSIA" . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ Beslutning fra St. Petersborgs valgkommission af 11. august 2016 nr. 167-2 om afvisningen af at registrere listen over kandidater til suppleanter for den lovgivende forsamling i St. Petersborg af den sjette indkaldelse i en enkelt valgkreds, nomineret af valgforening - den regionale afdeling af det all-russiske politiske parti PARTI FOR RETFÆRDIGHED! i St. Petersborg . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ Beslutning fra St. Petersborgs valgkommission af 11. august 2016 nr. 167-6 om afvisningen af at registrere listen over kandidater til suppleanter for den lovgivende forsamling i St. Petersborg af den sjette indkaldelse i en enkelt valgkreds, nomineret af valgforening - den regionale afdeling af det all-russiske politiske parti "Arbejdsunionen" i St. Petersborg . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ 1 2 Om valget af stedfortrædere for den lovgivende forsamling i Skt. Petersborg (som ændret den 25. maj 2016) . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 31. juli 2017. (ubestemt)
- ↑ Oplysninger om kandidater opstillet i enkeltmandskredse (flermandskredse) . Hentet 21. august 2017. Arkiveret fra originalen 22. august 2017. (ubestemt)
- ↑ Ifølge exit-målingen tog Yabloko andenpladsen ved valget til St. Petersborgs lovgivende forsamling . Hentet 18. september 2016. Arkiveret fra originalen 19. september 2016. (ubestemt)
- ↑ Deputerede fra den lovgivende forsamling i St. Petersborg af den sjette indkaldelse modtog certifikater | Nyheder | St. Petersborgs lovgivende forsamling . Hentet 26. september 2016. Arkiveret fra originalen 29. september 2016. (ubestemt)
- ↑ 1 2 Information om igangværende valg og folkeafstemninger
- ↑ Nilov nægtede mandatet for den lovgivende forsamlings stedfortræder - Power - News of St. Petersburg - Fontanka.Ru . Hentet 26. september 2016. Arkiveret fra originalen 27. september 2016. (ubestemt)
Links