← 2011 2021 → | |||
Valg til den lovgivende forsamling i Kamchatka-territoriet | |||
---|---|---|---|
III indkaldelse | |||
18. september 2016 | |||
Viser sig | 38,26 % | ||
Partileder | Vladimir Ilyukhin | Vladimir Zhirinovsky | Mikhail Smagin |
Forsendelsen | Forenede Rusland | LDPR | CPRF |
Suppleanter i enkeltmandskredse | 13 | 0 | en |
Steder modtaget | otte | 3 | 2 |
Samlet antal pladser | 21 ( ▼ 1) | 3 ( ▬ ) | 3 ( ▲ 1) |
stemmer | 44.273 (48,31 %) |
21.055 (22,98 %) |
13.883 (15,15 %) |
Lave om | ▲ 3,48 % | ▲ 3,21 % | ▼ 2,48 % |
Tidligere valg | 22 (44,83 %) | 3 (19,77 %) | 2 (17,63 %) |
Partileder | Mikhail Puchkovsky | Alexander Ostrikov | |
Forsendelsen | Fair Rusland | Patrioter af Rusland | |
Suppleanter i enkeltmandskredse | 0 | 0 | |
Steder modtaget | en | 0 | |
Samlet antal pladser | 1 ( ▬ ) | 0 ( ▬ ) | |
stemmer | 6423 (7,01 %) |
1925 (2,10 %) |
|
Lave om | ▼ 3,76 % | ▼ 1,91 % | |
Tidligere valg | 1 (10,77 %) | 0 (4,01 %) | |
Valgresultat | " Forenet Rusland " vandt både i enkelt- og i flertallet af enkeltmandskredse |
Valget af stedfortrædere for den lovgivende forsamling i Kamchatka-territoriet i den tredje indkaldelse blev afholdt i Kamchatka-territoriet den 18. september 2016 på en enkelt afstemningsdag , samtidig med valget til Statsdumaen i Den Russiske Føderation . Valgene blev afholdt efter et blandet valgsystem : ud af 28 deputerede blev 14 valgt efter partilister ( proportionalt system ), de resterende 14 - i enkeltmandskredse ( majoritetssystem ). For at komme ind i den lovgivende forsamling under proportionalsystemet skal partierne overvinde 5% -barrieren . Valgperioden for suppleanter er fem år.
Pr. 1. juli 2016 var der registreret 244.311 vælgere i regionen [1] . Valgdeltagelsen var 38,26 %.
5 partier fik ret til at indstille kandidater og lister uden at indsamle vælgerunderskrifter: [3]
Partier opstiller lister over kandidater i en enkelt valgkreds. For at registrere en nomineret liste skulle partierne indsamle fra 1224 til 1346 underskrifter af vælgere (0,5 % af antallet af vælgere). [fire]
Bulletin nummer |
Fest [5] | Generel del af listen fra 1 til 3 kandidater |
Regionale grupper* |
Kandidater på listen** |
Listestatus | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Forenede Rusland | Vladimir Ilyukhin • Valery Raenko • Svetlana Galyant | fjorten | 44 | registreret | ||
2 | Fair Rusland | Mikhail Puchkovsky • Elena Ulko | 13 | 39 | registreret | ||
3 | LDPR - Ruslands Liberale Demokratiske Parti |
Vladimir Zhirinovsky • Valery Kalashnikov | fjorten | 45 | registreret | ||
fire | Patrioter af Rusland | Alexander Ostrikov • Alla Karpukhina • Vladimir Yanovich | 12 | 37 | registreret | ||
5 | Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti |
Mikhail Smagin | 13 | 39 | registreret | ||
— | Arbejderforeningen | Larisa Suscheva • Larisa Pokrishchuk | otte | 26 | registrering afvist (mere end 10 % af ugyldige signaturer fundet) [6] | ||
— | Vækstfest | Vadim Povzner | 7 | 22 | registrering afvist (mere end 10 % af ugyldige signaturer fundet) [7] | ||
— | Ruslands kommunister | Mikhail Mashkovtsev • Vyacheslav Goncharov • Alexey Nikolaev | ti | 39 | registrering afvist (mere end 10 % af ugyldige signaturer fundet) [8] | ||
*Regionsgruppen svarer til en enkeltmandskreds og skal omfatte fra 3 til 5 kandidater. Grupper kan være fra 7 til 14. [9] | |||||||
**Eksklusive pensionerede kandidater. Det samlede antal kandidater på den enkelte liste bør være fra 22 til 73 personer. [9] |
I 14 enkeltmandskredse blev kandidater opstillet både af partier og ved selvopstilling. Kandidaterne skulle indsamle 3 % af underskrifterne af antallet af vælgere i den respektive enkeltmandskreds.
I alt 61 kandidater blev registreret, hvoraf 14 var fra Det Forenede Rusland , 13 var fra Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti , 11 var fra Et retfærdigt Rusland , 10 var fra Det Liberale Demokratiske Parti , 2 var fra Ruslands Patriots , 11 var selvopstillede kandidater. [ti]
Ingen. | Forbindelse | vælgere |
---|---|---|
en | delvist Petropavlovsk-Kamchatsky bydistrikt | 16 477 |
2 | delvist Petropavlovsk-Kamchatsky bydistrikt | 16 464 |
3 | delvist Petropavlovsk-Kamchatsky bydistrikt | 17 720 |
fire | delvist Petropavlovsk-Kamchatsky bydistrikt | 16 370 |
5 | delvist Petropavlovsk-Kamchatsky bydistrikt | 17 316 |
6 | delvist Petropavlovsk-Kamchatsky bydistrikt | 17 651 |
7 | delvist Petropavlovsk-Kamchatsky bydistrikt | 17 869 |
otte | delvist Petropavlovsk-Kamchatsky bydistrikt | 16 485 |
9 | Vilyuchinsky bydistrikt | 17 177 |
ti | delvist Yelizovsky-distriktet | 19 222 |
elleve | delvist Yelizovsky-distriktet | 19 139 |
12 | Ust-Bolsheretsky District , Bystrinsky District , Sobolevsky District , delvist Elizovsky District | 20 665 |
13 | Ust-Kamchatsky District , Milkovsky District , Aleutsky District | 17 650 |
fjorten | Karaginsky-distriktet , Olyutorsky-distriktet , Tigilsky-distriktet , Palana-byområdet , Penzhinsky-distriktet | 14 576 |
Placere | Forsendelsen | ifølge de regionale lister |
af enkeltmandskredse _ |
i alt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Steder modtaget | % | |||||
en. | " Forenet Rusland " | 44 273 | 48,31 % | otte | 13 | 21 | 75,00 % | |
2. | LDPR | 21 055 | 22,98 % | 3 | 0 | 3 | 10,71 % | |
3. | CPRF | 13 883 | 15,15 % | 2 | en | 3 | 10,71 % | |
fire. | " Retfærdigt Rusland " | 6423 | 7,01 % | en | 0 | en | 3,57 % | |
5. | " Patrioter af Rusland " | 1925 | 2,10 % | 0 | 0 | 0 | 0 % | |
Selvnominering | — | — | — | 0 | 0 | 0 % | ||
Ugyldige stemmesedler | 4076 | 4,45 % | ||||||
i alt | 91 635 | 100 % | fjorten | fjorten | 28 | 100 % |
Valg i Kamchatka-territoriet | |
---|---|
guvernørvalg _ | |
Valg til den lovgivende forsamling |
|
en enkelt afstemningsdag den 18. september 2016 | Valg på|||||
---|---|---|---|---|---|
Føderale | Valg til Statsdumaen | ||||
Regional | |||||
Administrative centre |
|