XI International Film Festival "Zerkalo" opkaldt efter Andrey Tarkovsky
Den aktuelle version af siden er endnu ikke blevet gennemgået af erfarne bidragydere og kan afvige væsentligt fra den
version , der blev gennemgået den 17. juni 2018; checks kræver
22 redigeringer .
XI International Film Festival opkaldt efter Andrei Tarkovsky "Mirror" blev afholdt i Ivanovo-regionen fra 13. til 18. juni 2017 .
International konkurrence
- A Brief Excursion (Kort udflugt), instruktør Igor Bezhinovich (Kroatien)
- BEN NIAO (The Foolish Bird), The Foolish Bird, instrueret af Huang Ji, Ryuji Otsuka (Kina)
- Dangsin jasingwa dangsinui geot (Yourself and Yours), You and Yours, instrueret af Hong Sang-soo (Sydkorea)
- Helle Nachte, (BRIGHT NIGHTS), White Nights, instruktør Thomas Arslan (Tyskland, Norge)
- The Burglar Burglar instrueret af Hagar Ben-Assher (Israel)
- Sexy Durga, Sexy Durga, instrueret af Sanal Kumar Sasidharan (Indien)
- FELICITE. Felicite, instruktør Alain Gomis (Frankrig, Senegal)
- Wo bu shi Pan Jinlian, jeg er ikke Madame Bovary, instruktør Feng Xiaogang (Kina)
- Tesnota, Tightness , instruktør Kantemir Balagov (Rusland)
- Light Afterafer I want to be like you, instrueret af Konstantin Bozhanov (Bulgarien, Belgien)
Spejl af Artdocfest
- En, to, tre, instrueret af Arman Yeritsyan (Armenien)
- Liberation: Brugsanvisning, direktør Alexander Kuznetsov (Rusland, Frankrig)
- Kaniner i forlygterne, instruktør Alisa Erokhina (Rusland)
- Come Free, instruktør Ksenia Okhapkina (Estland)
- I centrum af cyklonen, instruktør Liza Kozlova (Rusland)
- Road, instruktør Dmitry Kalashnikov (Hviderusland, Rusland, Bosnien)
- For fri mand, instruktør Vera Krichevskaya (Rusland)
- Alle veje fører til Afrin, direktør Arina Adzhu (Rusland)
Tarkovsky kontekst
- Witman fiuk, The Witman Boys, instruktør J. Saas (Polen/Frankrig/Ungarn)
- Woyzeck, Woyzeck. instruktør J. Saas (Ungarn)
- Sangre, Blod. instruktør A. Escalante (Mexico/Frankrig)
- Heli, Eli, instruktør A. Escalate (Mexico/Holland/Tyskland/Frankrig)
- ONE DAY, ONE STEP, One day, one step, instruktør R. Otsuka (Kina)
- Boy and Girl, instruktør Julius Fayt (USSR), "Fyrtårn fra Bikin River"
- "Sporvogn til andre byer", instruktør Julius Fayt (USSR)
- Poesi, instrueret af Lee Chang-dong (Sydkorea)
"Egen"
- Bolshoy, instrueret af Valery Todorovsky
- I solens stråler, direktør V. Mansky
- Spadesdronning , instrueret af Pavel Lungin
- Brænd!, direktør K. Pletnev
- Gidsler Instrueret af Rezo Gigineishvili
- Zoologi, direktør I. Tverdovsky
- Dislike (film, 2017) , instruktør Andrey Zvyagintsev
- Konsekvenser, instrueret af E. Lester
- Paradise (film) , instruktør A. Konchalovsky
- Rock, instruktør I. Shakhnazarov
- Russiske jøder, film en, instruktør S. Nurmamed, D. Kurchatov
- Russiske jøder, den anden film, instruktør S. Nurmamed
- Student, direktør K. Serebrennikov
- Pagans, instrueret af Valeria Surkova
"Kort og tydelig"
Kortfilm
- Piter af (Rusland), instruktør Alexei Sobolev
- Z (Rusland), instruktør Vasily Sigarev
- Hapni Hyipa, instruktør Nikita Tamarov
- Nytår, instruktør Nikita Tamarov
- Ekstremt skift, instruktør Nikita Tamarov
- Bar "På brystet" (Rusland), instruktør Irina Vilkova
- Hver 88. (Rusland), direktør Daria Lebedeva
- Første lærer, 1965
- Historien om Asya Klyachina, der elskede, men ikke giftede sig, 1967
- Noble Nest, 1969
- Onkel Vanya, 1970
- De elskendes romantik, 1974
- Siberiada, 1978
- Indre cirkel, 1991
- Hen Ryaba, 1994
- Fools House, 2002
- Hvide nætter af postbudet Tryapitsyn, 2014
Animerede film
- Børneprogram "Æbler-hæle",
- " Egern og slæde ", instruktør Olesya Schukina , 2016
- Cloud and Whale instrueret af Alena Tomilova, 2016
- Bull, instrueret af Polina Manokhina, Elizaveta Manokhina, 2016
- "Evil Sorcerer", instrueret af Alexander Lukin, 2016
- Hvor kommer snefnug fra? Instrueret af Marina Karpova, 2016
- Staff, instrueret af Alexey Alekseev, 2016
- Weekend, instrueret af Andrey Bakhurin, 2016
- Æblehæle, instrueret af Maria Sosnina, 2016
- Weekend, instrueret af Anna Loseva, 2016
Alternativ gåtur
- "Two Trams", instruktør Svetlana Andrianova , 2016
- "Johnny-Boni-Bo", instruktør Elizaveta Skvortsova, 2016
- "9 måder at tegne en person på", instruktør Alexander Svirsky, 2016
- "Alternativ gåtur", instruktør Ivan Maksimov , 2016
- "Wolf Eyelash", instruktør Elizaveta Starikova, 2016
- "Resins of lindens", instruktør Olga Grechanova, 2016,
- "Hilsen fra Kislovodsk", 2001
- "Mand møder kvinde", 2014
- "Jeg så mus begrave en kat", 2011
- "En lille dam ved foden af den store mur", 2012
- "Fisk, svømmere, skibe", 2017
Links