Kortbane ved vinter-OL 2010 | ||||
---|---|---|---|---|
500 m | Mænd | Kvinder | ||
1000 m | Mænd | Kvinder | ||
1500 m | Mænd | Kvinder | ||
Stafetløb | Mænd | Kvinder | ||
Kvalifikation | ||||
2014 → |
Kvinders 1500m kortbanebegivenhed ved Vinter-OL 2010 fandt sted den 20. februar .
Løbene fandt sted på Pacific Coliseum fra 17:45 til 20:30 lokal tid ( UTC-8 ).
Guld | Sølv | Bronze |
Zhou Yang Kina |
Lee Eun Byul Sydkorea |
Park Seung Hee Sydkorea |
Verdensrekord | Zhou Yang ( CHN ) | 2:16,729 | Salt Lake City , USA | 9. februar 2008 |
olympisk rekord | Choi Eun-kyung ( KOR ) | 2:21,069 | Salt Lake City , USA | 13. februar 2002 |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Sun Linlin ( CHN ) | 2:24,031 |
2 | Tanya Wisen ( CAN ) | 2:24.100 |
3 | Nina Evteeva ( RUS ) | 2:24,277 |
fire | Kimberly Derrick ( USA ) | 2:24,375 |
5 | Veronica Windisch ( AUT ) | 2:24.440 |
6 | Patricia Maliszewska ( POL ) | 2:25,586 |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Park Seung Hee ( KOR ) | 2:24,129 |
2 | Zhou Yang ( CHN ) | 2:24,246 |
3 | Katerzyna Novotna ( CZE ) | 2:24,504 |
fire | Stephanie Bouvier ( FRA ) | 2:24,966 |
5 | Valeria Potemkina ( RUS ) | 2:28,405 |
6 | Han Yueshuang ( HKG ) | 2:35,742 |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Wang Meng ( CHN ) | 2:29.199 |
2 | Catherine Reutter ( USA ) | 2:29,316 |
3 | Valerie Malte ( CAN ) | 2:30,321 |
fire | Bernadette Heidum ( HUN ) | 2:30,332 |
5 | Biba Sakurai ( JPN ) | 2:30,458 |
6 | Katya Dzini ( ITA ) | 2:30,606 |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Cho Hae Ri ( KOR ) | 2:22,928 |
2 | Kalina Roberge ( CAN ) | 2:23,619 |
3 | Evgenia Radanova ( BUL ) | 2:23,698 |
fire | Alice Christie ( GBR ) | 2:23,898 |
5 | Cecilia Maffei ( ITA ) | 2:24,931 |
6 | Olga Belyakova ( RUS ) | 2:26,762 |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Arianna Fontana ( ITA ) | 2:27,120 |
2 | Tatiana Borodulina ( AUS ) | 2:27,408 |
3 | Erica Husar ( HUN ) | 2:27,487 |
fire | Catalin Cristo ( ROU ) | 2:36.022 |
— | Paula Bzura ( POL ) | DSQ |
— | Mika Ozawa ( JPN ) | DSQ |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Lee Eun Byul ( KOR ) | 2:27,286 |
2 | Hiroko Sadakane ( JPN ) | 2:28,046 |
3 | Marina Georgieva-Nikolova ( BUL ) | 2:28,732 |
fire | Allison Bever ( USA ) | 2:44.915 ADV |
— | Aika Klein ( GER ) | DSQ |
— | Rosa Daraz ( HUN ) | DSQ |
De, der tager 1-2 pladser, går til finale A, og dem, der tager 3-4 pladser, går til finale B.
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Lee Eun Byul ( KOR ) | 2:24,318 |
2 | Tanya Wisen ( CAN ) | 2:24,742 |
3 | Sun Linlin ( CHN ) | 2:24,777 |
fire | Hiroko Sadakane ( JPN ) | 2:24,901 |
5 | Allison Bever ( USA ) | 2:25,053 |
6 | Nina Evteeva ( RUS ) | 2:25,414 |
7 | Marina Georgieva-Nikolova ( BUL ) | 2:25,604 |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Erica Husar ( HUN ) | 2:24.192 |
2 | Evgenia Radanova ( BUL ) | 2:24,376 |
3 | Cho Hae Ri ( KOR ) | 2 : 35.492 ADV |
fire | Catherine Reutter ( USA ) | 2 : 37.060 ADV |
5 | Kalina Roberge ( CAN ) | 2:47.998 |
— | Wang Meng ( CHN ) | DSQ |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Park Seung Hee ( KOR ) | 2:20.859 ELLER |
2 | Zhou Yang ( CHN ) | 2:21,049 |
3 | Arianna Fontana ( ITA ) | 2:21,522 |
fire | Tatiana Borodulina ( AUS ) | 2:21,617 |
5 | Valerie Malte ( CAN ) | 2:23,722 |
— | Katerzyna Novotna ( CZE ) | DSQ |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Arianna Fontana ( ITA ) | 2:42,801 |
2 | Sun Linlin ( CHN ) | 2:42,960 |
3 | Tatiana Borodulina ( AUS ) | 2:43,051 |
fire | Hiroko Sadakane ( JPN ) | 2:43,135 |
Placere | Sportsmand | Tid |
---|---|---|
en | Zhou Yang ( CHN ) | 2:16.993 ELLER |
2 | Lee Eun Byul ( KOR ) | 2:17.849 |
3 | Park Seung Hee ( KOR ) | 2:17,927 |
fire | Catherine Reutter ( USA ) | 2:18.396 |
5 | Cho Hae Ri ( KOR ) | 2:18.831 |
6 | Erica Husar ( HUN ) | 2:19,251 |
7 | Evgenia Radanova ( BUL ) | 2:19,411 |
otte | Tanya Wisen ( CAN ) | 2:23,035 |