Verdensmesterskaberne i kunstskøjteløb for juniorer 2000 | |
---|---|
Type konkurrence | turnering i regi af ISU |
datoen | 5. marts – 12. marts |
Sæson | 1999-2000 |
Beliggenhed | Oberstdorf ( Tyskland ) |
Arena | Sports- og iscenter |
Vindere | |
Herre single skøjteløb | |
Stefan Lindemann | |
Damesingle | |
Jennifer Kirk | |
Parskøjteløb | |
Alena Savchenko / Stanislav Morozov | |
Dans på is | |
Natalia Romanyuta / Daniil Barantsev | |
Konkurrence | |
Tidligere | VM for juniorer 1999 |
Efterfølgende | VM for juniorer 2001 |
2000 World Junior kunstskøjteløbsmesterskaber er en kunstskøjteløbskonkurrence blandt unge verdensatleter i sæsonen 1999-2000, arrangeret af International Skating Union (ISU).
Konkurrencer blev afholdt i herresingle , damesingle , par kunstskøjteløb og sport isdans . Juniorer blev ifølge ISU-reglerne betragtet som drenge og piger, der var fyldt 13 år den 1. juli 1999 , men som ikke var fyldt 19 år (bortset fra mænd, der optrådte i par og isdans, er deres aldersgrænse 21 år ).
Mesterskabet blev afholdt fra 5. marts til 2. marts 2000 i den bayerske by Oberstdorf ( Tyskland ) ved Ice Sports Center .
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | USA | en | 2 | 2 | 5 |
2 | Ukraine | en | en | 0 | 2 |
3 | Rusland | en | 0 | en | 2 |
fire | Tyskland | en | 0 | 0 | en |
5 | Frankrig | 0 | en | 0 | en |
6 | Schweiz | 0 | 0 | en | en |
Placere | Sportsmand | Hold | K 1 | K 2 | O P | P P |
---|---|---|---|---|---|---|
en | Stefan Lindemann | Tyskland | en | 2 | 2 | |
2 | Vincent Restancourt | Frankrig | 3 | 3 | en | |
3 | Matthew Savoy | USA | 2 | en | 3 | |
fire | Ilya Klimkin | Rusland | en | fire | fire | |
5 | Ryan Bradley | USA | 3 | 5 | 5 | |
6 | Gao sang | Kina | fire | 6 | 6 | |
7 | Fedor Andreev | Canada | fire | ti | 7 | |
otte | Sut Tanaka | Japan | 2 | 12 | otte | |
9 | Andrey Kiforenko | Ukraine | 6 | elleve | 9 | |
ti | Stephen Lambiel | Schweiz | 9 | otte | elleve | |
elleve | Lukasz Rakowski | tjekkisk | otte | 7 | fjorten | |
12 | Ma Siodong | Kina | 5 | 16 | ti | |
13 | Kensuke Nakaniwa | Japan | 7 | 9 | 16 | |
fjorten | Kiril Brun | Frankrig | otte | fjorten | 13 | |
femten | Brian Joubert | Frankrig | 6 | 13 | femten | |
16 | Denis Balandin | Rusland | elleve | 16 | 12 | |
17 | Adan Street | Storbritanien | 5 | atten | 17 | |
atten | Nikolaus Yong | Canada | 7 | femten | 19 | |
19 | Karel Zelenka | Italien | 9 | 19 | atten | |
tyve | Andrey Lezin | Rusland | ti | 21 | tyve | |
21 | Yuraj Svyatko | Slovakiet | 12 | tyve | 22 | |
22 | Christoffer Berntsson | Sverige | 13 | 22 | 21 | |
23 | Gregor Urbas | Slovenien | 12 | 24 | 23 | |
24 | Yoi Iwamoto | Japan | elleve | 23 | 24 | |
Kvalificerede sig ikke til det gratis program | ||||||
25 | Stanimir Todorov | Bulgarien | ti | 26 | ||
26 | Kevin van der Perren | Belgien | 13 | 25 | ||
27 | Igor Rolinsky | Hviderusland | femten | 27 | ||
28 | Peter Nicholas | Australien | femten | 28 | ||
29 | Bartosz Domansky | Polen | fjorten | 29 | ||
tredive | Balint Miklos | Rumænien | fjorten | tredive | ||
Kvalificerede sig ikke | ||||||
31 | Maurice Lim | Holland | 16 | |||
31 | Vadim Akolzin | Israel | 16 | |||
33 | Bertalan Zakany | Ungarn | 17 | |||
33 | Christian Horvath | Østrig | 17 | |||
35 | Alexey Saks | Estland | atten | |||
35 | Thomas Katukevicius | Litauen | atten | |||
37 | Maurizio Medellin | Mexico | 19 | |||
37 | Miguel Ballesteros | Spanien | 19 | |||
39 | Carlo Pozgajacic | Kroatien | tyve | |||
39 | Taifun Anar | Kalkun | tyve | |||
31 | Panagiotis Tsoidis | Grækenland | 21 | |||
WD | Andrey Dobrokhodov | Aserbajdsjan |
Placere | Sportsmand | Hold | K 1 | K 2 | O P | P P |
---|---|---|---|---|---|---|
en | Jennifer Kirk | USA | en | 2 | en | |
2 | Dianna Stellato | USA | en | en | 2 | |
3 | Sarah Meyer | Schweiz | 3 | 3 | fire | |
fire | Tamara Dorofeev | Ungarn | 2 | 6 | 3 | |
5 | Elina Kettunen | Finland | 5 | 5 | 6 | |
6 | Sasha Cohen | USA | 2 | 9 | 5 | |
7 | Yukari Nakano | Japan | 3 | fire | 9 | |
otte | Daria Timoshenko | Rusland | 7 | elleve | 7 | |
9 | Susanne Stadlmüller | Tyskland | 13 | 7 | ti | |
ti | Irina Tkachuk | Rusland | 9 | otte | 12 | |
elleve | Marinne Dubuk | Canada | fire | ti | 13 | |
12 | Mikkeline Kirkgaard | Danmark | 6 | atten | otte | |
13 | Fan Dan | Kina | 7 | fjorten | elleve | |
fjorten | Sabina Wojtala | Polen | 6 | 12 | fjorten | |
femten | Karina Chen | Kinesisk Taipei | 5 | 13 | femten | |
16 | Natalia Rizzova | Rusland | fire | 16 | 16 | |
17 | Andrea Diwald | Tyskland | otte | 17 | 17 | |
atten | Svetlana Pilipenko | Ukraine | otte | 19 | atten | |
19 | Christina Vasilyeva | Bulgarien | 9 | femten | tyve | |
tyve | Julia Lautova | Østrig | ti | 23 | 19 | |
21 | Dirke O'Brien Backer | New Zealand | elleve | 21 | 22 | |
22 | Sara Falotiko | Belgien | 12 | tyve | 23 | |
23 | Aza Persson | Sverige | 12 | 24 | 21 | |
24 | Chisato Shiina | Japan | fjorten | 22 | 24 | |
Kvalificerede sig ikke til det gratis program | ||||||
25 | Stephanie Zhang | Australien | elleve | 26 | ||
26 | Pak Bit Na | Republikken Korea | 13 | 25 | ||
27 | Anna Yurkevich | Polen | ti | 28 | ||
28 | Julia Kortial | Frankrig | fjorten | 27 | ||
29 | Karen Venuizen | Holland | femten | 29 | ||
tredive | Katalin Schakall | Ungarn | femten | tredive | ||
Kvalificerede sig ikke | ||||||
31 | Christian Lee | Hong Kong | 16 | |||
31 | Ivan Gudzietsov | tjekkisk | 16 | |||
33 | Jennifer Holmes | Storbritanien | 17 | |||
33 | Luci-Anna Blazek | Schweiz | 17 | |||
35 | Gintare Glæd dig | Litauen | atten | |||
35 | Diana Yanostakova | Slovakiet | atten | |||
37 | Maria Levitan | Estland | 19 | |||
37 | Anya Bezlik | Slovenien | 19 | |||
39 | Dronning Wilmans | Sydafrika | tyve | |||
39 | Roxana Luka | Rumænien | tyve | |||
41 | Silva Masela Rodriguez | Mexico | 21 | |||
41 | Ines Pavlekovich | Kroatien | 21 | |||
41 | Paola Pasetto | Italien | 21 | |||
44 | Konstantin Livanou | Grækenland | 22 | |||
45 | Olga Morato | Spanien | 23 | |||
45 | Xenia Jastsensky | Jugoslavien | 23 | |||
47 | Yotsen Pervan | Kalkun | 24 |
Placere | Sportsmand | Hold | O P | P P | ||
---|---|---|---|---|---|---|
en | Alena Savchenko / Stanislav Morozov | Ukraine | 2 | en | ||
2 | Julia Obertas / Dmitry Palamarchuk | Ukraine | en | 2 | ||
3 | Yulia Shapiro / Alexey Sokolov | Rusland | 3 | fire | ||
fire | Zhang Dan / Zhang Hao | Kina | 7 | 3 | ||
5 | Amanda Magarian / Jared Guzman | USA | 5 | 5 | ||
6 | Elena Ryabchuk / Stanislav Zakharov | Rusland | 6 | 6 | ||
7 | Milica Brozovits / Anton Nimenko | Rusland | fire | otte | ||
otte | Chantal Poirier / Craig Bantin | Canada | 9 | 7 | ||
9 | Victoria Shklover / Valdis Mintals | Estland | otte | elleve | ||
ti | Claudia Rauschenbach / Robin Szolkowy | Tyskland | 12 | ti | ||
elleve | Ding Yang / Ren Zongfei | Kina | 16 | 9 | ||
12 | Diana Rychkova / Vladimir Futas | Slovakiet | ti | 12 | ||
13 | Larissa Spielberg / Greig Joerigt | USA | elleve | 13 | ||
fjorten | Sabrina Lefrancois / Jérôme Blanchard | Frankrig | fjorten | fjorten | ||
femten | Jessica Waldstein / Garrett Lukacs | USA | 13 | femten | ||
16 | Virginia Toombs / James Johnson | Canada | femten | 16 | ||
17 | Maria Krasiltseva / Artyom Znachkov | Armenien | atten | 17 | ||
atten | Rebecca Cornet / Richard Rowlands | Storbritanien | 19 | atten | ||
19 | Irina Shabanova / Artyom Knyazev | Usbekistan | 17 | 19 | ||
tyve | Tatyana Zakharieva / Yurius Salmanov | Letland | tyve | tyve | ||
Kvalificerede sig ikke til det gratis program | ||||||
21 | Radka Zlatoglavkova / Karel Stefl | tjekkisk | 21 | |||
22 | Ivan Durin / Andrey Maksimov | Jugoslavien | 22 |
Placere | Sportsmand | Hold | O T 1 | O T 2 | O T | P T |
---|---|---|---|---|---|---|
en | Natalia Romanyuta / Daniil Barantsev | Rusland | en | en | en | en |
2 | Emily Nussear / Brandon Forsyth | USA | 2 | 3 | 2 | 2 |
3 | Tanith Belbin / Benjamin Agosto | USA | 3 | 2 | 3 | 3 |
fire | Flavia Ottaviani / Massimo Scali | Italien | 5 | 6 | fire | fire |
5 | Kristina Kobaladze / Oleg Voiko | Ukraine | fire | fire | 5 | 5 |
6 | Svetlana Kulikova / Arseniy Markov | Rusland | 6 | 5 | 6 | 6 |
7 | Nelly Gourvest / Cedrick Purnet | Frankrig | 7 | 7 | 7 | 7 |
otte | Valentina Anselmi / Fabrizio Pedrazzini | Italien | 9 | ti | otte | otte |
9 | Brenda Kay / Ryan Smith | Canada | ti | otte | 9 | 9 |
ti | Elena Khalyavina / Maxim Shabalin | Rusland | otte | 9 | ti | ti |
elleve | Roxane Petetin / Mathieu Jo | Frankrig | 12 | elleve | elleve | elleve |
12 | Jessica Valentine / Mattev Kossakk | USA | elleve | 12 | 12 | 12 |
13 | Lucia Kadlchakova / Hunek Bilyak | tjekkisk | 13 | femten | fjorten | 13 |
fjorten | Victoria Polzykina / Alexander Shakalov | Ukraine | femten | 13 | 13 | fjorten |
femten | Christina Bayer / William Bayer | Tyskland | fjorten | fjorten | femten | femten |
16 | Gloria Agogliati / Alessandro Italiano | Italien | 16 | 19 | 16 | 16 |
17 | Nora Hoffmann / Attila Elek | Ungarn | 19 | atten | 17 | 17 |
atten | Alla Beknazarova / Yuri Kocherzhenko | Ukraine | atten | 17 | atten | atten |
19 | Eva Bentley / Andrev Hallam | Storbritanien | 17 | 16 | tyve | 19 |
tyve | Young Tae Hwa / Lee Huen Gun | Republikken Korea | 23 | 22 | 19 | tyve |
21 | Yang Fang / Gao Chongbo | Kina | 21 | 21 | 21 | 21 |
22 | Agata Roslonska / Michal Tomaszewski | Polen | tyve | tyve | 22 | 22 |
23 | Dominika Polakowska / Marcin Trebatsky | Polen | 22 | 23 | 23 | 24 |
24 | Petra Nemeth / Daniel Gal | Ungarn | 24 | 24 | 24 | 23 |
Kvalificerede sig ikke til den frie dans | ||||||
25 | Daniela Keller / Fabian Keller | Schweiz | 29 | 27 | 25 | |
26 | Tatyana Sinaver / Tornike Tukvadze | Georgien | 25 | 28 | 26 | |
27 | Jessica Huot / Juha Valkama | Finland | 26 | 25 | 27 | |
28 | Barbara Duke / David Windsor | Østrig | 28 | 29 | 28 | |
29 | Camille Sholnoky / Dejan Illes | Kroatien | 27 | 31 | 29 | |
tredive | Marina Timofeeva / Evgeny Striganov | Estland | tredive | 26 | tredive | |
Nåede det ikke til den originale dans | ||||||
31 | Marina Galich / Denis Beynar | Bosnien-Hercegovina | 32 | tredive | ||
32 | Olga Akimova / Andrey Driganov | Usbekistan | 31 | 32 | ||
33 | Alexandra Martin / Daniel Price | Australien | 33 | 33 | ||
34 | Elena Egorova / Aurimas Radisauskas | Litauen | 34 | 34 |
Junior verdensmesterskaber i kunstskøjteløb | |
---|---|