Verdensmesterskabet i volleyball for kvinder 1960
Det 3. verdensmesterskab i volleyball for kvinder blev afholdt fra 28. oktober til 13. november 1960 i syv byer i Brasilien med deltagelse af 10 landshold. USSR-landsholdet vandt mesterskabstitlen for tredje gang i træk .
Deltagende hold
Argentina , Brasilien , Peru , Polen , USSR , USA , Uruguay , Tyskland , Tjekkoslovakiet , Japan ,.
Mesterskabssystem
10 deltagere i VM på første etape blev opdelt i 3 grupper. 6 hold (to bedste fra hver gruppe) nåede slutfasen, hvor de dystede om pladserne fra 1. til 6. i et round-robin system. Resultaterne af holdenes kampe indbyrdes på første etape blev taget i betragtning. De endelige 7.-10. pladser efter samme system, men uden hensyntagen til resultaterne fra første etape, blev spillet af hold, der tog 3.-4. pladserne i grupperne på første etape.
Første fase
Gruppe A
Santos , Santo André , Sao Paulo
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Japan
|
|
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
2
|
Polen
|
0:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
en |
6:3 |
5
|
3
|
Argentina
|
0:3 |
0:3 |
|
3:1 |
3 |
en |
2 |
3:7 |
fire
|
fire
|
Uruguay
|
0:3 |
0:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
3 |
1:9 |
3
|
29. oktober : Japan - Argentina 3:0 (15:2, 15:0, 15:4); Polen - Uruguay 3:0 (15:2, 15:5, 15:8).
30. oktober : Japan - Uruguay 3:0 (15:0, 15:1, 15:0); Polen - Argentina 3:0 (15:0, 15:2, 15:0).
31. oktober : Japan - Polen 3:0 (15:2, 15:8, 15:11); Argentina - Uruguay 3:1 (10:15, 15:11, 15:11, 15:12).
Gruppe B
Belo Horizonte
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Brasilien
|
|
3:0 |
3:0 |
2 |
2 |
0 |
6:0 |
fire
|
2
|
USA
|
0:3 |
|
3:0 |
2 |
en |
en |
3:3 |
3
|
3
|
Tyskland
|
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
2 |
0:6 |
2
|
29. oktober : Brasilien - Vesttyskland 3:0 (15:4, 15:3, 15:5).
30. oktober : USA - Tyskland 3:0 (15:6, 15:13, 15:1).
31. oktober : Brasilien - USA 3:0 (15:13, 15:11, 15:7).
Gruppe C
Belo Horizonte
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
USSR
|
|
3:0 |
3:0 |
2 |
2 |
0 |
6:0 |
fire
|
2
|
Tjekkoslovakiet
|
0:3 |
|
3:0 |
2 |
en |
en |
3:3 |
3
|
3
|
Peru
|
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
2 |
0:6 |
2
|
28. oktober : Tjekkoslovakiet - Peru 3:0 (15:3, 15:5, 15:8).
30. oktober : USSR - Peru 3:0 (15:4, 15:1, 15:3).
31. oktober : USSR - Tjekkoslovakiet 3:0 (15:10, 15:8, 15:9).
Klassifikationsrunde
Volta Redonda
M
|
Hold
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
7
|
Argentina
|
|
3:1 |
3:0 |
2:3 |
3 |
2 |
en |
8:4 |
5
|
otte
|
Peru
|
1:3 |
|
3:1 |
3:0 |
3 |
2 |
en |
7:4 |
5
|
9
|
Uruguay
|
0:3 |
1:3 |
|
3:0 |
3 |
en |
2 |
4:6 |
fire
|
ti
|
Tyskland
|
3:2 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
en |
2 |
3:8 |
fire
|
5. november : Argentina - Uruguay 3:0 (15:12, 15:8, 15:10); Peru - Tyskland 3:0 (15:10, 15:5, 15:7).
7. november : Tyskland - Argentina 3:2 (18:16, 11:15, 12:15, 15:5, 15:13); Peru - Uruguay 3:1 (15:8, 15:8, 13:15, 15:10).
9. november : Argentina - Peru 3:1 (15:12, 17:15, 9:15, 16:14); Uruguay - Tyskland 3:0 (15:7, 16:14, 15:10).
Sidste fase
Rio de Janeiro , Niteroi
Resultaterne af kampene på første etape, som gik i den endelige stilling, er fremhævet i kursiv.
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
USSR
|
|
3:1 |
3:0 |
3:2 |
3:1 |
3:0 |
5 |
5 |
0 |
15:4 |
ti
|
2
|
Japan
|
1:3 |
|
3:1 |
3:0 |
3:1 |
3:0 |
5 |
fire |
en |
13:5 |
9
|
3
|
Tjekkoslovakiet
|
0:3 |
1:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3:1 |
5 |
3 |
2 |
10:7 |
otte
|
fire
|
Polen
|
2:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3:2 |
3:0 |
5 |
2 |
3 |
8:11 |
7
|
5
|
Brasilien
|
1:3 |
1:3 |
0:3 |
2:3 |
|
3:0 |
5 |
en |
fire |
4:12 |
6
|
6
|
USA
|
0:3 |
0:3 |
1:3 |
0:3 |
0:3 |
|
5 |
0 |
5 |
1:15 |
5
|
3. november : Tjekkoslovakiet - Brasilien 3:0 (15:13, 15:3, 15:6).
4. november : USSR - USA 3:0 (16:14, 15:5, 15:5).
5. november : USSR - Japan 3:1 (15:6, 12:15, 15:13, 15:13).
6. november : Tjekkoslovakiet - Polen 3:0 (15:12, 15:12, 15:9).
8. november : Japan - USA 3:0 (15:2, 15:13, 15:7); Polen - Brasilien 3:2 (15:3, 15:8, 3:15, 2:15, 15:7).
10. november : USSR - Polen 3:2 (8:15, 15:8, 9:15, 15:13, 16:14); Tjekkoslovakiet - USA 3:1 (15:8, 13:15, 15:10, 15:7).
11. november : Japan - Brasilien 3:1 (15:8, 6:15, 15:7, 15:7).
12. november : Japan - Tjekkoslovakiet 3:1 (15:13, 13:15, 15:6, 15:1); Polen - USA 3:0 (15:13, 15:8, 15:3).
13. november : USSR - Brasilien 3:1 (13:15, 15:9, 15:5, 15:6).
Resultater
Holdpositioner
Vindere
USSR : Militia Eremeeva , Alexandra Chudina , Lidia Strelnikova , Lilia Konovalova , Antonina Ryzhova , Lyudmila Buldakova ,Alisa Krasheninnikova , Lidia Boldyreva , Valentina Varkevich , Antonina Volodina , Skydrite Plismane Mikhai . Cheftræner - Alexei Yakushev .
Japan : Setsuko Fujimori, Mutsuko Himeda, Masako Horie, Masae Kasai , Mitsue Masuo, Emiko Miyamoto , Sumiko Nakajima, Hisako Nakano, Ikuho Seno, Junko Takada, Kinuko Tanida , Mitsuko Yasuda. Cheftræner er Hirobumi Daimatsu .
Tjekkoslovakiet : Sonya Golubova, Dragoslava Krzhizhova, Libushe Kiselkova, Gana Moravtsova, Regina Obadalkova, Libushe Sormova, Nada Shpelinova, Gedvik Stefflova, Libushe Svozilova, Tatyana Ulmonova, Svatava Vrazhelova, Boska Vraa Zhelova. Cheftræner er Josef Chepshiva.
Kilder