Schweiziske mesterskaber i curling 2018 | |
---|---|
Elite Manner SM 2018 | |
By | Flims |
datoen | 10. – 17. februar 2018 |
Curling klub | Adelboden VERISET ( Adelboden ) |
Springe | Mark Pfister |
Tredje | Enrico Pfister |
Sekund | Raphael Merki |
Den første | Simon Gempeler |
Reservedele | Robert Hürliman , Reto Keller |
Træner | Robert Hurliman |
Finalist | Bern Zähringer SECURITAS DIRECT ( Bern ) ( Yannik Schwaller ) |
3. pladsen | Zug ARISCO ( Zug ) ( Yves Hess ) |
20172019 |
Det schweiziske herremesterskab i curling 2018 blev afholdt fra 10. til 17. februar 2018 i byen Flims .
6 hold deltog i mesterskabet.
Vinderne af mesterskabet var Adelboden VERISET ( Skip Mark Pfister ), der besejrede Bern Zähringer SECURITAS DIRECT (Skip Yannick Schwaller ) i finalen. Bronzemedaljer blev vundet af Zug ARISCO- holdet (spring Yves Hess over ). [1] [2]
Swiss Women's Curling Championship 2018 blev afholdt på samme tid og samme sted .
På den første gruppefase spiller holdene mod hinanden i et round robin-system i to runder. De tre bedste hold går videre til anden etape, slutspillet , hvor de spiller efter sidesystemet : de to bedste hold i slutningen af gruppespillet spiller en kamp om direkte adgang til finalen (kvartfinale eller "1. hold" mod 2."). Det tabende hold møder 3. hold i semifinalen; Vinderen af semifinalen går videre til finalen, taberen indtager den samlede 3. plads.
Hold (by) | Fjerde | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner |
---|---|---|---|---|---|---|
Adelboden VERISET ( Adelboden ) | Mark Pfister | Enrico Pfister | Raphael Merki | Simon Gempeler | Robert Hürliman , Reto Keller |
Robert Hurliman |
Bern Zähringer SECURITAS DIRECT ( Bern ) | Yannick Schwaller | Michael Brunner | Romano Mayer | Marcel Keufeler | Stefan Stahli | Bernhard Wertemann , Pius Matter |
Dübendorf ROSSWEID ( Dübendorf ) | Felix Attinger | Bastian Brun | Daniel Schifferly | Urs Kuhn | Jean-François Mayoraz, Simon Attinger |
Markus Foitek, Peter Attinger |
Lucern SSO ( Luzern ) | Lucien Lottenbach | Marc Wagenseil | Patrick Abacherli | Tom Winkelhausen | Stoll Nicola, Etienne Lottenbach |
Etienne Lottenbach |
Zug ARISCO ( Zug ) | Yves Hess | Rainer Kobler | Michael Muller | Fabian Schmid | Kevin Wunderlin , Martin Zurrer |
Martin Zurrer , Peter Studer |
Zug CABLEX ( Zug ) | Jan Hess | Simon Gloor | Simon Høhn | Reto Schönenberger | Andrin Schneider | Annick Lusser Hess , Serge Lusser |
( spring er med fed skrift; kilde: [1] )
Hold | Springe | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | PÅ | P | Placere | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Adelboden VERISET | Mark Pfister | * | 4:6 2:4 |
5:3 5:2 |
5:4 4:3 |
7:8 10:5 |
9:5 7:4 |
7 | 3 | 2 |
2 | Bern Zahringer SECURITAS DIRECT | Yannick Schwaller | 6:4 4:2 |
* | 10:8 7:1 |
8:3 8:7 |
10:4 9:11 |
9:3 7:6 |
9 | en | en |
3 | Dübendorf ROSSWEID | Felix Attinger | 3:5 2:5 |
8:10 1:7 |
* | 5:3 7:6 |
5:6 11:5 |
9:4 8:7 |
5 | 5 | fire |
fire | Lucern SSO | Lucien Lottenbach | 4:5 3:4 |
3:8 7:8 |
3:5 6:7 |
* | 7:8 9:2 |
7:5 0:7 |
2 | otte | 6 |
5 | Zug ARISCO | Yves Hess | 8:7 5:10 |
4:10 11:9 |
6:5 5:11 |
8:7 2:9 |
* | 3:9 8:6 |
5 | 5 | 3 |
6 | Zug CABLEX | Jan Hess | 5:9 4:7 |
3:9 6:7 |
4:9 7:8 |
5:7 7:0 |
9:3 6:8 |
* | 2 | otte | 5 |
Kvartfinale (1. hold mod 2.) |
semifinale | Finalen | |||||||||||
en | Bern Zähringer SECURITAS DIRECT (Yannik Schwaller) | ti | |||||||||||
2 | Adelboden VERISET (Mark Pfister) | fire | en | Bern Zähringer SECURITAS DIRECT (Yannik Schwaller) | 5 | ||||||||
2 | Adelboden VERISET (Mark Pfister) | otte | 2 | Adelboden VERISET (Mark Pfister) | 7 | ||||||||
3 | Zug ARISCO (Yves Hess) | 6 | |||||||||||
3 | Zug ARISCO (Yves Hess) | ||||||||||||
Kvart -finale (1. hold vs. 2.). 16. februar klokken 12.00
Legeplads 4 | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Adelboden VERISET (Mark Pfister) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | x | x | fire |
Bern Zähringer SECURITAS DIRECT (Yannik Schwaller) | en | en | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 | 0 | x | x | ti |
Semifinale. 16. februar klokken 19.00
Site 3 | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Zug ARISCO (Yves Hess) | 0 | 0 | 0 | 0 | en | 0 | 3 | 0 | 2 | x | 6 |
Adelboden VERISET (Mark Pfister) | 2 | en | 0 | 3 | 0 | en | 0 | en | 0 | x | otte |
Finalen. 17. februar klokken 10.00
Legeplads 4 | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Bern Zähringer SECURITAS DIRECT (Yannik Schwaller) | en | 0 | 0 | en | 0 | 0 | 2 | 0 | en | 0 | 5 |
Adelboden VERISET (Mark Pfister) | 0 | 3 | en | 0 | 0 | en | 0 | en | 0 | en | 7 |
M | Hold | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Adelboden VERISET ( Mark Pfister ) | 13 | 9 | fire | |
Bern Zähringer SECURITAS DIRECT ( Yannick Schwaller ) | 12 | ti | 2 | |
Zug ARISCO ( Yves Hess ) | elleve | 5 | 6 | |
fire | Dübendorf ROSSWEID ( Felix Attinger ) | ti | 5 | 5 |
5 | Zug CABLEX ( Jan Hess ) | ti | 2 | otte |
6 | Lucern SSO (Lucien Lottenbach) | ti | 2 | otte |