2016 UEFA European U17 Football Championship Elite Round var anden runde af 2016 UEFA European U-17 Football Championship kvalifikationsturneringen .
De 31 kvalificerede hold og det tyske landshold var opdelt i 8 grupper af 4 hold, der spillede en kamp mod hinanden.
Det land, der repræsenterede et af holdene i hver gruppe, var vært for gruppekampene. Otte gruppevindere og syv vindere af andenpladsen, som viste de bedste resultater i kampe med kvartettens første og tredje hold, modtog billetter til sidste etape, hvor de sluttede sig til turneringens værter, aserbajdsjanerne. Lodtrækningen til eliterunden fandt sted den 3. december 2015 i Nyon, Schweiz. Kampe blev afholdt fra 11. marts til 3. april 2016 [1] .
Hvert hold blev placeret i en af fire lodtrækningspuljer i henhold til deres resultater i kvalifikationsrunden. De otte bedst præsterende hold blev placeret i Pot A, og så videre indtil Pot D, hvor de otte dårligst præsterende hold blev placeret. Under lodtrækningen modtog hver gruppe ét hold fra hver pulje med det forbehold, at hold, der spillede mod hinanden i første kvalifikationsrunde, ikke kunne placeres i samme gruppe igen.
Kurv A | Kurv B | Kurv C | Kurv D |
---|---|---|---|
Tyskland Rusland * Spanien Frankrig England Tjekkiet Portugal Irland |
Kroatien Ukraine * Danmark Belgien Østrig Holland Polen Bosnien-Hercegovina |
Israel Schweiz Grækenland Serbien Sverige Tyrkiet Italien Slovakiet |
Island Georgien Finland Skotland Slovenien Wales Montenegro Bulgarien |
″Ifølge beslutningen fra UEFA's nødarbejdsgruppe, blev landsholdene i Rusland og Ukraine adskilt under lodtrækningen i forskellige grupper.
I tilfælde af at to eller flere hold har samme antal point, anvendes følgende kriterier:
1) antallet af point i kampe mellem disse hold;
2) forskellen mellem scorede og indkasserede mål i kampe mellem disse hold;
3) antallet af scorede mål i kampe mellem disse hold.
Hvis dette ikke virker, så brug:
4) målforskel i alle kampe;
5) antallet af scorede mål i alle kampe;
6) tegne.
Hvis holdene spiller den sidste kamp i gruppen og deler førstepladsen efter den, har lige mange scorede og indkasserede mål, har spillet kampen uafgjort, og ingen kan overhale eller overhale dem, straffesparkskonkurrence- ude holdes.
Værter af gruppekampe er i kursiv .
Gå videre til sidste runde |
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Danmark | 3 | 2 | 0 | en | 8-4 _ _ | +4 | 6 |
2 | Skotland | 3 | en | en | en | 3-5 _ _ | −2 | fire |
3 | tjekkisk | 3 | en | en | en | 5-6 _ _ | −1 | fire |
fire | Schweiz | 3 | 0 | 2 | en | 4 - 5 | −1 | 2 |
28. marts 2016 13:00 |
|
Letna, Zlín Dommer: Donatas Rumšas |
28. marts 2016 17:00 |
|
"City", Uherske Hradiste Dommer: Mitya Zhganets |
30. marts 2016 13:00 |
|
"Shirug", Stare Mesto Dommer: Donatas Rumšas |
30. marts 2016 17:00 |
|
Letna, Zlín Dommer: Farrugia Cann Trastin |
2. april 2016 15:30 |
|
Letna, Zlin Dommer: Mitya Zhganets |
2. april 2016 15:30 |
|
Shirug, Stare Mesto Dommer: Farrugia Cann Trastin |
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Ukraine | 3 | 2 | en | 0 | 7 - 1 | +6 | 7 |
2 | England | 3 | 2 | en | 0 | 5-2 _ _ | +3 | 7 |
3 | Kalkun | 3 | en | 0 | 2 | 4-7 _ _ | −3 | 3 |
fire | Finland | 3 | 0 | 0 | 3 | 1-7 _ _ | −6 | 0 |
24. marts 2016 15:00 |
|
"Harrison Park", Lick - dommer: Fedayee Sun |
24. marts 2016 19:00 |
|
Proact, Chesterfield Dommer: Sergio Piscarreta |
26. marts 2016 15:00 |
|
"Harrison Park", Lick - dommer: Fedayee Sun |
26. marts 2016 19:00 |
|
St. George's Park, Burton upon Trent Dommer: Dmitry Muntyan |
29. marts 2016 19:00 |
|
Pirelli, Burton upon Trent Dommer: Sergio Piscarreta |
29. marts 2016 19:00 |
|
St. George's Park, Burton upon Trent Dommer: Dmitry Muntyan |
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Italien | 3 | 2 | 0 | en | 5-1 _ _ | +4 | 6 |
2 | Bosnien-Hercegovina | 3 | 2 | 0 | en | 4-3 _ _ | +1 | 6 |
3 | Rusland | 3 | 2 | 0 | en | 3-5 _ _ | −2 | 6 |
fire | Georgien | 3 | 0 | 0 | 3 | 1-4 _ _ | −3 | 0 |
15. marts 2016 14:00 |
|
Mikhail Meskhi Stadium , Tbilisi Dommer: Ferenc Karako |
15. marts 2016 16:00 |
|
Mikhail Meskhi Stadium -2, Tbilisi Dommer: Giorgos Kizas |
17. marts 2016 14:00 |
|
Mikhail Meskhi Stadium , Tbilisi Dommer: Andrew Davey |
17. marts 2016 16:00 |
|
Mikhail Meskhi Stadium -2, Tbilisi Dommer: Giorgos Kizas |
20. marts 2016 14:00 |
|
Mikhail Meskhi Stadium -2, Tbilisi Dommer: Ferenc Karako |
20. marts 2016 14:00 |
|
Mikhail Meskhi Stadium , Tbilisi Dommer: Andrew Davey |
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Tyskland | 3 | 2 | 0 | en | 7-2 _ _ | +5 | 6 |
2 | Holland | 3 | en | en | en | 2-1 _ _ | +1 | fire |
3 | Slovakiet | 3 | en | 0 | 2 | 4-7 _ _ | −3 | 3 |
fire | Bulgarien | 3 | 0 | 2 | en | 1-4 _ _ | −3 | 2 |
24. marts 2016 15:00 |
|
Büderich, Büderich Dommer: Martin Lunnby |
24. marts 2016 18:00 |
|
Paul Janes, Düsseldorf Dommer: Peter Kjesgaard-Andersen |
26. marts 2016 kl. 12.00 |
|
Büderich, Büderich Dommer: Martin Lunnby |
26. marts 2016 15:00 |
|
Ratingen, Ratingen Dommer: Robert Harvey |
29. marts 2016 18:00 |
|
Paul Janes, Düsseldorf Dommer: Peter Kjesgaard-Andersen |
29. marts 2016 18:00 |
|
Ratingen, Ratingen Dommer: Robert Harvey |
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 7-2 _ _ | +5 | 9 |
2 | Sverige | 3 | 2 | 0 | en | 3-3 _ _ | 0 | 6 |
3 | Wales | 3 | en | 0 | 2 | 2-2 _ _ | 0 | 3 |
fire | Kroatien | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 - 8 | −5 | 0 |
16. marts 2016 kl. 12.30 |
|
Ulyanik, Pula Dommer: Deniz Atesh Bitnel |
16. marts 2016 15:30 |
|
Valbruna, Rovinj Dommer: Yuriy Frisher |
18. marts 2016 13:30 |
|
Ulyanik, Pula Dommer: Filip Glova |
18. marts 2016 15:30 |
|
Valbruna, Rovinj Dommer: Yuriy Frisher |
21. marts 2016 15:30 |
|
"Aldo Drosina", Pula Dommer: Deniz Atesh Bitnel |
21. marts 2016 15:30 |
|
Valbruna, Rovinj Dommer: Filip Glova |
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Frankrig | 3 | 2 | 0 | en | 3-2 _ _ | +1 | 6 |
2 | Østrig | 3 | en | 2 | 0 | 2-1 _ _ | +1 | 5 |
3 | Island | 3 | en | en | en | 1-1 _ _ | 0 | fire |
fire | Grækenland | 3 | 0 | en | 2 | 0 - 2 | −2 | en |
29. marts 2016 18:30 |
|
Saint-Jean, Anglet - dommer: Mario Zebec |
29. marts 2016 18:30 |
|
Keciola, Saint-Jean-de-Luz Dommer: Alexander Golubev |
31. marts 2016 18:30 |
|
Saint Martin, Biarritz Dommer: Ryan Stewart |
31. marts 2016 18:30 |
|
"Saint-Jean", Anglet - dommer: Alexander Golubev |
3. april 2016 15:00 |
|
Queciola, Saint-Jean-de-Luz Dommer: Mario Zebec |
3. april 2016 15:00 |
|
Saint Martin, Biarritz Dommer: Ryan Stewart |
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Serbien | 3 | 3 | 0 | 0 | 6-1 _ _ | +5 | 9 |
2 | Polen | 3 | en | en | en | 3-2 _ _ | +1 | fire |
3 | Irland | 3 | en | en | en | 3-2 _ _ | +1 | fire |
fire | Montenegro | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 - 7 | −7 | 0 |
28. marts 2016 15:00 |
|
Znich, Pruszkow Dommer: Glenn Nyberg |
28. marts 2016 18:00 |
|
Polonia Stadium , Warszawa Dommer: Stavros Mantalos |
30. marts 2016 14:00 |
|
"ROSRRiT", Siedlce Dommer: Kirill Levnikov |
30. marts 2016 18:00 |
|
Polonia Stadium , Warszawa Dommer: Stavros Mantalos |
2. april 2016 18:00 |
|
Znich, Pruszkow Dommer: Glenn Nyberg |
2. april 2016 18:00 |
|
"ROSRRiT", Siedlce Dommer: Kirill Levnikov |
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Belgien | 3 | en | 2 | 0 | 1-0 _ _ | +1 | 5 |
2 | Spanien | 3 | en | 2 | 0 | 1-0 _ _ | +1 | 5 |
3 | Slovenien | 3 | 0 | 3 | 0 | 1-1 _ _ | 0 | 3 |
fire | Israel | 3 | 0 | en | 2 | 1-3 _ _ | −2 | en |
11. marts 2016 15:00 |
|
National Training Center, Tyubiz Referee: Pavel Orel |
11. marts 2016 15:00 |
|
Begiinhofstadion Overijse Dommer: Anastasios Papapetrou |
13. marts 2016 15:00 |
|
Sportskompleks "Dooren", Merhtem Dommer: Alex Troleis |
13. marts 2016 15:00 |
|
Begiinhofstadion Overijse Dommer: Anastasios Papapetrou |
16. marts 2016 15:00 |
|
Sportskompleks "Dooren", Merhtem Dommer: Pavel Orel |
16. marts 2016 15:00 |
|
National Training Center, Tyubiz Dommer: Alex Troleis |
Ved pointberegning tages der hensyn til kampe, der spilles af hold med hold, der tog første- og tredjepladsen i deres grupper.
M | Hold | Og | PÅ | H | P | bolde | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | England | 2 | en | en | 0 | 4-2 _ _ | +2 | fire |
2 | Østrig | 2 | en | en | 0 | 2-1 _ _ | +1 | fire |
3 | Holland | 2 | en | 0 | en | 2-1 _ _ | +1 | 3 |
fire | Bosnien-Hercegovina | 2 | en | 0 | en | 2-2 _ _ | 0 | 3 |
5 | Sverige | 2 | en | 0 | en | 1-2 _ _ | −1 | 3 |
6 | Skotland | 2 | en | 0 | en | 2-4 _ _ | −2 | 3 |
7 | Spanien | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 - 0 | 0 | 2 |
otte | Polen | 2 | 0 | en | en | 1-2 _ _ | −1 | en |
Turneringsside på UEFAs hjemmeside
EM i fodbold (under 16 og under 17) | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||
| |||||||||
|