EM i vægtløftning 2010 | |
---|---|
værtsby | Minsk ( Hviderusland ) |
Deltagende lande | 35 |
Deltagere | 197 |
medaljer | 45 |
Åbning | 5. april 2010 |
lukning | 11. april 2010 |
datoen | 2010 |
Stadion | |
20092011 |
Det europæiske mesterskab i vægtløftning 2010 blev afholdt fra 5. til 11. april i Minsk ( Hviderusland ). Det var det 89. EM i historien. Hviderusland var vært for disse konkurrencer for første gang.
Der blev uddelt medaljer både for summen af to øvelser (snatch og clean and jerk) - de såkaldte "store medaljer" - og for resultaterne af hver øvelse ("små medaljer"). Der blev afholdt konkurrencer i 8 vægtkategorier blandt mænd og 7 blandt kvinder. 197 atleter fra 35 lande deltog i turneringen.
Russiske vægtløftere var de mest succesrige, de vandt 27 priser (15 guld), herunder 9 store priser (5 guld). På andenpladsen i den samlede medaljestilling var tyrkiske vægtløftere, på tredjepladsen - Armenien.
Repræsentanter for 13 lande vandt "små" priser (hvoraf 5 var landene i det tidligere USSR), og 12 lande vandt mindst en "stor" pris.
Kategori | Guld | Sølv | Bronze |
Op til 48 kg | Nurcan Taylan Tyrkiet |
Marzena Karpińska Polen |
Shazie Okur Tyrkiet |
Op til 53 kg | Eileen Dashdelen Tyrkiet |
Boyanka Kostova Bulgarien |
Valentina Lyakhovets Hviderusland |
Op til 58 kg | Anastasia Novikova Hviderusland |
Romela Begay Albanien |
Marieta Gottfried Polen |
Op til 63 kg | Sibel Simsek Tyrkiet |
Svetlana Tsarukaeva Rusland |
Roxana Kokos Rumænien |
Op til 69 kg | Oksana Slivenko Rusland |
Meline Daluzyan Armenien |
Yulia Artyomova Ukraine |
Op til 75 kg | Natalia Zabolotnaya Rusland |
Nadezhda Evstyukhina Rusland |
Lydia Valentin Spanien |
Over 75 kg | Tatyana Kashirina Rusland |
Olga Korobka Ukraine |
Olga Knyazhischa Hviderusland |
Kategori | Guld | Sølv | Bronze |
Op til 56 kg | Vitaly Derbenev Hviderusland |
Smbat Margaryan Armenien |
Tom Gegebuer Belgien |
Op til 62 kg | Erol Bilgin Tyrkiet |
Antonio Buci Rumænien |
Gennady Makhveinya Hviderusland |
Op til 69 kg | Ninel Miculescu Rumænien |
Mikhail Gobeev Rusland |
Mete Binay Tyrkiet |
Op til 77 kg | Tigran Martirosyan Armenien |
Krzysztof Szramiak Polen |
Erkand Kerimay Albanien |
Op til 85 kg | Gevorik Poghosyan Armenien |
Ara Khachatryan Armenien |
Nikolai Novikov Hviderusland |
Op til 94 kg | Arsen Kasabiev Polen |
Artyom Ivanov Ukraine |
Anatoly Chirycu Moldova |
Op til 105 kg | Dmitry Klokov Rusland |
Vladimir Smorchkov Rusland |
Alexey Torokhtiy Ukraine |
Over 105 kg | Evgeny Chigishev Rusland |
Ruben Aleksanyan Armenien |
Matthias Steiner Tyskland |
Holdstillingen inkluderer medaljer vundet af atleter både i skiskydning og i individuelle øvelser.
Placere | Land | i alt | |||
---|---|---|---|---|---|
en | Rusland | femten | 9 | 3 | 27 |
2 | Kalkun | ti | 7 | 6 | 23 |
3 | Armenien | 7 | otte | 2 | 17 |
fire | Hviderusland | 6 | 3 | 6 | femten |
5 | Rumænien | fire | en | 2 | 7 |
6 | Polen | 2 | 7 | fire | 13 |
7 | Ukraine | en | 2 | 6 | 9 |
otte | Albanien | 0 | 3 | 2 | 5 |
9 | Bulgarien | 0 | 2 | en | 3 |
ti | Moldova | 0 | en | 5 | 6 |
11-12 | Belgien | 0 | en | 2 | 3 |
Tyskland | 0 | en | 2 | 3 | |
13 | Spanien | 0 | 0 | 3 | 3 |
fjorten | Italien | 0 | 0 | en | en |
i alt | 14 lande | 45 | 45 | 45 | 135 |
en. | Nurjan Taylan | Kalkun | 198 (90+108) [1] |
2. | Marzena Karpińska | Polen | 179 (83+96) |
3. | Shazie Okur | Kalkun | 173 (78+95) |
fire. | Jenny Pagliaro | Italien | 173 (79+94) |
5. | Estefania Juan | Frankrig | 166 (74+92) |
6. | Silvia Angelova | Bulgarien | 157 (69+88) |
en. | Eileen Dashdelen | Kalkun | 208 (88+120) |
2. | Boyanka Kostova | Bulgarien | 199 (87+112) |
3. | Valentina Lyakhovets | Hviderusland | 198 (87+111) |
fire. | Sibel Ozkan | Kalkun | 192 (84+108) |
5. | Natalia Trotsenko | Ukraine | 189 (86+103) |
6. | John Lochowska | Polen | 186 (83+103) |
en. | Anastasia Novikova | Hviderusland | 238 (105+133) |
2. | Romela Løb | Albanien | 207 (96+111) |
3. | Marieta Gottfried | Polen | 206 (96+110) |
fire. | Irina Mishchuk | Hviderusland | 198 (92+106) |
5. | Julia Derkach | Ukraine | 190 (88+102) |
6. | Agnes Chiquet | Frankrig | 181 (78+103) |
en. | Sibel Shimshek | Kalkun | 244 (110+134) |
2. | Svetlana Tsarukaeva | Rusland | 244 (114+130) |
3. | Roxanne Kokos | Rumænien | 229 (99+130) |
fire. | Marina Shainova | Rusland | 225 (100+125) |
5. | Dina Sazanovets | Hviderusland | 208 (93+115) |
6. | Meral muslim | Frankrig | 205 (93+112) |
en. | Oksana Slivenko | Rusland | 262 (117+145) |
2. | Meline Daluzyan | Armenien | 260 (115+145) |
3. | Julia Artyomova | Ukraine | 242 (111+131) |
fire. | Tatiana Matveeva | Rusland | 234 (104+130) |
5. | Ruth Casirier | Norge | 229 (104+125) |
6. | Eva Mizdal | Polen | 220 (97+123) |
en. | Natalia Zabolotnaya | Rusland | 285 (129+156) |
2. | Nadezhda Evstyukhina | Rusland | 282 (127+155) |
3. | Lydia Valentin | Spanien | 255 (115+140) |
fire. | Nadya Mironyuk | Ukraine | 242 (107+135) |
5. | Blush Petkova | Bulgarien | 215 (100+115) |
6. | Esther Krutzler | Rumænien | 210 (95+115) |
en. | Tatyana Kashirina | Rusland | 297 (135+162) |
2. | Olga Korobka | Ukraine | 273 (123+150) |
3. | Olga Knyazhischa | Hviderusland | 257 (116+141) |
fire. | Umahan Uchar | Kalkun | 257 (117+140) |
5. | Julia Dovgal | Ukraine | 239 (112+127) |
6. | Kathleen Shoppe | Tyskland | 235 (102+133) |
en. | Vitaly Derbenev | Hviderusland | 256 (118+138) |
2. | Smbat Margaryan | Armenien | 255 (109+146) |
3. | Tom Gegebuer | Belgien | 254 (116+138) |
fire. | Sedat Artuk | Kalkun | 251 (112+139) |
5. | Gokhan Kilic | Kalkun | 251 (113+138) |
6. | Yuri Dudoglo | Moldova | 249 (115+134) |
en. | Erol Bilgin | Kalkun | 304 (139+165) |
2. | Antonio Buchi | Rumænien | 300 (135+165) |
3. | Gennady Makhveinya | Hviderusland | 291 (136+155) |
fire. | Benjamin Sezer | Kalkun | 289 (136+153) |
5. | Oleg Syrgi | Moldova | 282 (122+160) |
6. | Florin Velichu | Rumænien | 276 (125+151) |
en. | Ninel Miculescu | Rumænien | 333 (153+180) |
2. | Mikhail Gobeev | Rusland | 319 (148+171) |
3. | Mete Binay | Kalkun | 314 (149+165) |
fire. | Alexander Shpak | Moldova | 306 (138+168) |
5. | Sardar Hasanov | Aserbajdsjan | 302 (135+167) |
6. | Tomas Rosol | Polen | 287 (130+157) |
en. | Tigran Martirosyan | Armenien | 360 (165+195) |
2. | Krzysztof Szramiak | Polen | 351 (160+191) |
3. | Erkand Kerimay | Albanien | 344 (154+190) |
fire. | Dmitry Ivanenko | Rusland | 339 (157+182) |
5. | Samet Kelesh | Kalkun | 335 (158+177) |
6. | Semih Yagchi | Kalkun | 334 (157+177) |
en. | Gevorik Poghosyan | Armenien | 369 (165+204) |
2. | Ara Khachatryan | Armenien | 368 (165+203) |
3. | Nikolaj Novikov | Hviderusland | 367 (171+196) |
fire. | Yuri Chikida | Ukraine | 362 (165+197) |
5. | Izzet Ince | Kalkun | 355 (170+185) |
6. | Konstantin Selivanov | Ukraine | 344 (153+191) |
en. | Arsen Kasabiev | Polen | 392 (176+216) |
2. | Artyom Ivanov | Ukraine | 383 (180+203) |
3. | Anatoly Kiryku | Moldova | 376 (168+208) |
fire. | Arkadiusz Michalski | Polen | 368 (163+205) |
5. | Ervis Tobak | Albanien | 362 (165+197) |
6. | Andry Karina | Albanien | 358 (161+197) |
en. | Dmitry Klokov | Rusland | 409 (185+224) |
2. | Vladimir Smorchkov | Rusland | 408 (193+215) |
3. | Alexey Torokhtiy | Ukraine | 396 (175+221) |
fire. | Artur Babayan | Armenien | 394 (178+216) |
5. | Mikhail Avdeev | Hviderusland | 394 (179+215) |
6. | Nikolay Gordeychuk | Ukraine | 388 (180+208) |
en. | Evgeny Chigishev | Rusland | 440 (205+235) |
2. | Ruben Aleksanyan | Armenien | 432 (195+237) |
3. | Matthias Steiner | Tyskland | 426 (190+236) |
fire. | Almir Velagic | Tyskland | 425 (190+235) |
5. | Dmitry Vornik | Hviderusland | 407 (186+221) |
6. | Jiri Orsag | tjekkisk | 407 (180+227) |