Artiklen præsenterer den personlige sammensætning af Milli Majlis (parlamentet) i Aserbajdsjan i den sjette indkaldelse efter resultaterne af valget afholdt den 9. februar 2020 .
Højttaler | Første suppleant | Stedfortræder | Stedfortræder |
---|---|---|---|
Sahiba Gafarova [1] | Ali Huseynli [2] | Fazail Ibrahimli [2] | Adil Aliyev [2] |
Ingen. | Fulde navn | amt |
---|---|---|
en | Vasif Talybov | |
2 | Isa Gabibbeyli | |
3 | Sattar Mehbaliyev | |
fire | Eldar Ibragimov | |
5 | Siyavush Novruzov | |
6 | Ulviya Gamzaeva | |
7 | Jebi Guliyev | |
otte | Azay Guliyev | |
9 | Kamaleddin Gafarov | |
ti | Mader Musaev | |
elleve | Aydin Huseynov | |
12 | Sabina Khasaeva | |
13 | Rauf Aliyev | Khazar-Pirallakhi valgkreds nr. 13 |
fjorten | Soltan Mammadov | |
femten | Ulvi Guliyev | |
16 | Erkin Gadirli | |
17 | Elnur Allahverdiyev | Yasamal tredje valgkreds #17 |
atten | Rasim Musabekov | |
19 | Hikmet Mammadov | |
tyve | Adil Aliyev | Narimanov Anden Valgkreds #20 |
21 | Malahat Gasanova | |
22 | Asim Mollazade | |
23 | Ziyad Samedzade | |
24 | Kenul Nurullayeva | |
25 | Sadagat Veliyeva | |
26 | Fazil Mustafaev | |
27 | Aliabbas Salahzadeh | |
28 | Eldar Guliyev | |
29 | Nigar Arpadarai | Sabail valgkreds №29 |
tredive | Sevinj Fataliyeva | Surakhani første valgkreds #30 |
31 | Etibar Aliyev | Surakhani anden valgkreds №31 |
32 | Afet Hasanova | |
33 | Mikhail Zabelin | |
34 | Gudrat Hasanguliyev | |
35 | Parvin Kerimzade | |
36 | Nagif Gamzaev | |
37 | Mushfig Jafarov | Kyapazsky første valgkreds nr. 39 |
38 | Musa Guliyev | |
39 | Hijran Huseynova | |
40 | Tair Mirkishili | |
41 | Emin Hajiyev | Sumgayit tredje valgkreds nr. 43 |
42 | Mushfig Mammadli | |
43 | Okay Asadov | Absheron valgkreds #45 |
44 | Iltizam Yusifov | |
45 | Aydin Mirzazade | |
46 | Ilham Mammadov | |
47 | Ali Huseynli | |
48 | Shahin Seidzade | |
49 | Azer Badamov | Gusar valgkreds №51 |
halvtreds | Vahid Ahmedov | Guba valgkreds #52 |
51 | Anatoly Rafailov | |
52 | Sadig Gurbanov | |
53 | Eldaniz Salimov | |
54 | Sevil Mikailova | Khachmaz landdistriktskreds nr. 56 |
55 | Amina Agazade | Kurdamir valgkreds nr. 57 |
56 | Rafael Huseynov | |
57 | Zhalya Akhmedova | Salyan valgkreds #59 |
58 | Fazail Agamali | Salyan-Neftchala valgkreds nr. 60 |
59 | Sabir Rustamkhanly | |
60 | Aziz Alekperov | Saatly kreds nr. 62 |
61 | Kamal Jafarov | Sabirabad første valgkreds #63 |
62 | Ramin Mammadov | |
63 | Ahliman Amiraslanov | Saatly-Sabirabad-Kurdamir valgkreds nr. 65 |
64 | Bahruz Maharramov | |
65 | Malik Gasanov | |
66 | Elman Nasirov | |
67 | Fazail Ibrahimli | |
68 | Mahshur Mammadov | |
69 | Anar Iskenderov | |
70 | Musa Gasimly | |
71 | Rufat Guliyev | |
72 | Javanshir Pashazade | |
73 | Ziyafet Askerov | Lankaran-Astara valgkreds №76 |
74 | Rashad Mahmudov | |
75 | Igbal Mammadov | |
76 | Razi Nurullayev | |
77 | Shahin Ismailov | |
78 | Tahir Rzayev | |
79 | Agil Abbasov | Agjabedi-Fuzuli valgkreds #83 |
80 | Vugar Bayramov | Fizuli valgkreds #84 |
81 | Tamam Jafarova | Shamakhi valgkreds №85 |
82 | Novruzali Aslanov | Ismayilli valgkreds #86 |
83 | Tahir Karimli | |
84 | Sabir Hajiyev | |
85 | Mazahir Efendiev | Goychay-Aghdash valgkreds #89 |
86 | Javid Osmanov | |
87 | Ramil Gasan | |
88 | Zhalya Aliyeva | Zardab-Ujar valgkreds #92 |
89 | Fatma Yildirim | |
90 | Zahid Oruj | |
91 | Sahib Aliyev | Terter valgkreds #95 |
92 | Anar Mammadov | |
93 | Agalar Veliyev | |
94 | Sahiba Gafarova | |
95 | Nurlan Gasanov | |
96 | Kamran Bayramov | Shamkir-Dashkesan valgkreds #100 |
97 | Elshad Mirbashir | |
98 | Nizami Safariov | |
99 | Sevinj Huseynova | |
100 | Arzu Nagiyev | |
101 | Ganira Pashaeva | |
102 | Ulviya Agayeva | Tovuz-Gazakh-Agstafa valgkreds nr. 106 |
103 | Samad Seyidov | |
104 | Nizami Jafarov | Agstafa valgkreds #108 |
105 | Nasib Magamaliev | |
106 | Elshan Musaev | |
107 | Kamilya Aliyeva | Zagatala-Balaken valgkreds #111 |
108 | Azer Karimli | |
109 | Vugar Iskenderov | |
110 | Ali Masimli | |
111 | Javanshir Feyziev | Sheki landdistrikts anden valgkreds #115 |
112 | Fattah Heydarov | |
113 | Agia Nachchivanli | |
114 | Bakhtiyar Aliyev | Aghdam byvalgkreds #118 |
115 | Bakhtiyar Sadigov | |
116 | Jeyhun Mammadov | |
117 | Mahir Abbaszadeh | Lachin valgkreds #121 |
118 | Tural Ganjaliyev | Khankendi valgkreds nr. 122 |
119 | Agil Mammadov | |
120 | Elman Mammadov | |
121 | Imamverdi Ismailov | |
122 | ||
123 | ||
124 | ||
125 |
Lister over deputerede i Republikken Aserbajdsjan | |
---|---|
nationalforsamling |
|
Det øverste råd | I (1990-1995) |
Nationalrådet | I (1918-1920) |