Atletik ved sommer-OL 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
Løbediscipliner | ||||
100 meter | Mænd | Kvinder | ||
200 meter | Mænd | Kvinder | ||
400 meter | Mænd | Kvinder | ||
800 meter | Mænd | Kvinder | ||
1500 meter | Mænd | Kvinder | ||
5000 meter | Mænd | Kvinder | ||
10.000 meter | Mænd | Kvinder | ||
100 meter hæk | Kvinder | |||
110 meter hæk | Mænd | |||
400 meter hæk | Mænd | Kvinder | ||
3000 meter hæk | Mænd | Kvinder | ||
Relæ 4 × 100 meter | Mænd | Kvinder | ||
Relæ 4 × 400 meter | Mænd | Kvinder | ||
Vejdiscipliner | ||||
Marathon | Mænd | Kvinder | ||
Gå 20 kilometer | Mænd | Kvinder | ||
Gå 50 kilometer | Mænd | |||
Tekniske discipliner | ||||
længdespring | Mænd | Kvinder | ||
Tredobbelt spring | Mænd | Kvinder | ||
højt hop | Mænd | Kvinder | ||
Stangspring | Mænd | Kvinder | ||
Kuglestød | Mænd | Kvinder | ||
Diskuskast | Mænd | Kvinder | ||
Spydkastning | Mænd | Kvinder | ||
Hammerkastning | Mænd | Kvinder | ||
Over det hele | ||||
Syvkamp | Kvinder | |||
Tikamp | Mænd | |||
Kvalifikation | ||||
← 2008 2016 → |
Mændenes 20 km løb ved OL i London 2012 fandt sted den 4. august 2012 . Start og mål fandt sted på det olympiske stadion .
OL-rekord før starten af de olympiske lege.
olympisk rekord | 1:18,59 | Robert Korzeniowski ( POL ) | 22. september 2000 | Sydney 2000 |
Guld | Sølv | Bronze |
Chen Ding Kina |
Eric Barrondo Guatemala |
Wang Zhen Kina |
Placere | Navn | Borgerskab | Tid | Bemærk. |
---|---|---|---|---|
Chen Ding | Kina | 1:18:46 | ELLER | |
Eric Barrondo | Guatemala | 1:18:57 | ||
Wang Zhen | Kina | 1:19:25 | ||
fire | Cai Zelin | Kina | 1:19:44 | |
5 | Miguel Lopez | Spanien | 1:19:49 | PB |
6 | Eder Sanchez | Mexico | 1:19:52 | SB |
7 | Jared Tallent | Australien | 1:20:02 | SB |
otte | Bertrand Mouline | Frankrig | 1:20:12 | PB |
9 | Robert Heffernan | Irland | 1:20:18 | SB |
ti | Irfan Thodi | Indien | 1:20:21 | NR |
elleve | Joan Vieira | Portugal | 1:20:41 | SB |
12 | Denis Simanovich | Hviderusland | 1:20:42 | PB |
13 | Inaki Gomez | Canada | 1:20:58 | NR |
fjorten | Eric Tusset | Norge | 1:21:00 | SB |
femten | Alexander Papamichail | Grækenland | 1:21:12 | NR |
16 | Ivan Trotskij | Hviderusland | 1:21:23 | SB |
17 | Kim Hyunseop | Sydkorea | 1:21:36 | SB |
atten | Isamu Fujisawa | Japan | 1:21:48 | |
19 | David Tomal | Polen | 1:21:55 | |
tyve | Ejder Arevalo | Colombia | 1:22:00 | |
21 | André Höhne | Tyskland | 1:22:02 | |
22 | Cano | Argentina | 1:22:10 | NR |
23 | Anton Kuchmin | Slovakiet | 1:22:25 | PB |
24 | Grzegorz Sudol | Polen | 1:22:40 | |
25 | Takumi Saito | Japan | 1:22:43 | |
26 | Trevor Barron | USA | 1:22:46 | |
27 | Nazar Kovalenko | Ukraine | 1:22:54 | |
28 | James Rendon | Colombia | 1:22:54 | SB |
29 | Rafal Augustin | Polen | 1:23:17 | |
tredive | Ruslan Dmitrenko | Ukraine | 1:23:21 | |
31 | byun yongjun | Sydkorea | 1:23:26 | |
32 | Styrmand Helebrandt | Ungarn | 1:23:32 | PB |
33 | Gurmeet Singh | Indien | 1:23:34 | |
34 | Isaac Palma | Mexico | 1:23:35 | |
35 | Georgy Sheiko | Kasakhstan | 1:23:52 | |
36 | Yusuke Suzuki | Japan | 1:23:53 | SB |
37 | Andrey Krivov | Rusland | 1:24:17 | |
38 | Chris Erickson | Australien | 1:24:19 | |
39 | Cayo Bonfim | Brasilien | 1:24:45 | |
40 | Marius Zhukas | Litauen | 1:24:45 | |
41 | Yerko Araya | Chile | 1:25:27 | SB |
42 | Giorgio Rubino | Italien | 1:25:28 | |
43 | Baljinder Singh | Indien | 1:25:39 | |
44 | Mauricio Arteaga | Ecuador | 1:25:51 | |
45 | Arnis Rumbenieks | Letland | 1:26:26 | |
46 | nogensinde Palma | Mexico | 1:26:30 | |
47 | Ivan Losev | Ukraine | 1:26:50 | |
48 | Predrag Filipović | Serbien | 1:27:22 | |
— | Valery Borchin | Rusland | DNF | |
— | Park Chil Sung | Sydkorea | DNF | |
— | Alvaro Martin | Spanien | DNF | |
— | Ebrahim Rakhimyan | Iran | DNF | |
— | Hassanin Sby | Tunesien | DNF | |
— | Adam Rutter | Australien | DNF | |
— | Vladimir Kanaykin | Rusland | DQ | |
— | Luis Lopez | Colombia | DQ |
Forkortelser: DQ - Disqualification; DNF - Nåede ikke i mål; ELLER - olympisk rekord; SB - Bedste resultat i sæsonen; NR - National rekord; PB - Personligt bedste