Atletik ved Summer Universiaden 2013 - 100 meter (mænd)
Atletik ved Summer Universiaden 2013
|
Spor discipliner
|
100 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
200 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
400 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
800 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
1500 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
5000 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
10000 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
100 meter hæk
|
|
|
|
Kvinder
|
110 meter hæk
|
|
Mænd
|
|
|
400 meter hæk
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
3000 meter hæk
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Relæ 4 × 100 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Relæ 4 × 400 meter
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Vejdiscipliner
|
halvmaraton
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Gå 20 km
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Tekniske discipliner
|
Længdespring
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Tredobbelt spring
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Højt hop
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Stangspring
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Kuglestød
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Diskuskast
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Spydkastning
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Hammerkastning
|
|
Mænd
|
|
Kvinder
|
Over det hele
|
Syvkamp
|
|
|
|
Kvinder
|
Tikamp
|
|
Mænd
|
|
|
Atletikkonkurrencer i mændenes 100 meter ved XXVII World Summer Universiade blev afholdt den 7. og 8. juli 2013 på Central Stadium.
Medaljevindere
Konkurrencer
Tidspunktet for resultater er angivet i sekunder. Følgende forkortelser bruges også:
- Q - kvalificeret til pladsen i løbet
- q - tid kvalificeret
- DNS - startede ikke
- DQ - diskvalifikation
- LR - personlig rekord
- SB - sæsonens bedste resultat
- PB - det bedste resultat i en karriere
- NR - national rekord
Anden runde
De tre bedste atleter i hvert heat gik automatisk videre til semifinalerne. Yderligere fire atleter blev udvalgt efter tid.
Kør 1
Placere
|
Sportsmand
|
Resultat
|
Noter
|
en
|
Sergey Smelik
|
10.25 |
Q, LR
|
2
|
Rytis Sakalauskas
|
10.30 |
Q, SB
|
3
|
Mikhail Idrisov
|
10.41 |
Q
|
fire
|
Justin Austin
|
10.42 |
q
|
5
|
David Walters
|
10.48 |
q
|
6
|
Yang Yang
|
10,52 |
q
|
7
|
Enrique Polanco
|
10,78 |
|
otte
|
Shin Hei Mac
|
11.03 |
|
Kør 2
Placere
|
Sportsmand
|
Resultat
|
Noter
|
en
|
Samuel Effa
|
10.35 |
Q
|
2
|
Akani Simbine
|
10.38 |
Q
|
3
|
Artur Zachek
|
10,68 |
Q
|
fire
|
Pedro Bernardo
|
10,71 |
|
5
|
Kin Motukishi
|
10,72 |
LR
|
6
|
Zhiqiang Wu
|
10,72 |
|
7
|
Le Shawn Noel
|
10,79 |
|
otte
|
Rui Yonaguni
|
10,80 |
|
Kør 3
Placere
|
Sportsmand
|
Resultat
|
Noter
|
en
|
Ryota Yamagata
|
10.27 |
Q
|
2
|
Nicholas Watson
|
10.35 |
Q
|
3
|
Alexander Brednev
|
10.42 |
Q
|
fire
|
Tom Gamble
|
10,60 |
|
5
|
Emmanuel Appia-Kubi
|
10,62 |
|
6
|
Achitbileg Battulga
|
10,73 |
|
7
|
Jirapong Meenarpa
|
10,84 |
|
otte
|
Vitaly Korzh
|
DQ |
|
Kør 4
Placere
|
Sportsmand
|
Resultat
|
Noter
|
en
|
Anaso Jobodwana
|
10.28 |
Q
|
2
|
Igor Bodrov
|
10.32 |
Q
|
3
|
Wa Wilfried Coffey
|
10.35 |
Q
|
fire
|
Nicholas Howe
|
10,47 |
q
|
5
|
Sibusiso Matsenjwa
|
10,53 |
|
6
|
Aphisit Promkaev
|
10,78 |
|
7
|
Iswandi Iswandi
|
10,80 |
|
otte
|
Italien Wambe
|
10,97 |
|
Semifinaler
De fire bedste atleter i hvert semifinaleløb kvalificerede sig automatisk til finalen.
Kør 1
Placere
|
Sportsmand
|
Resultat
|
Noter
|
en
|
Anaso Jobodwana
|
10.29 |
Q
|
2
|
Ryota Yamagata
|
10.34 |
Q
|
3
|
Igor Bodrov
|
10,36 |
Q
|
fire
|
Mikhail Idrisov
|
10.48 |
Q
|
5
|
Nicholas Watson
|
10,49 |
|
6
|
Nicholas Howe
|
10.50 |
|
7
|
David Walters
|
10,62 |
|
otte
|
Artur Zachek
|
10,75 |
|
Kør 2
Endelig
Placere
|
Sportsmand
|
Resultat
|
Noter
|
01!
|
Anaso Jobodwana
|
10.10 |
=PB
|
02!
|
Ryota Yamagata
|
10.21 |
|
03!
|
Wa Wilfried Coffey
|
10.21 |
LR
|
fire
|
Sergey Smelik
|
10.21 |
LR
|
5
|
Igor Bodrov
|
10.29 |
|
6
|
Samuel Effa
|
10.29 |
|
7
|
Rytis Sakalauskas
|
10.30 |
=SB
|
otte
|
Mikhail Idrisov
|
10,64 |
|