Langrendskonkurrencer er blevet afholdt ved de asiatiske vinterlege siden 1986 for mænd og kvinder.
1986 | 1990 | 1996 | 1999 | 2003 | 2007 | 2011 | 2017 | flere år | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
mænd sprint | x | x | x | 3 | |||||
Herreholdssprint | x | en | |||||||
Mænd 10 km | x | x | x | x | 3 | ||||
Mænd 15 km | x | x | x | x | x | x | x | 7 | |
Mænd 30 km | x | x | x | x | x | x | x | 7 | |
herrestafet | x | x | x | x | x | x | x | x | otte |
kvinder sprint | x | x | x | 3 | |||||
Kvinders holdsprint | x | en | |||||||
Kvinder 5 km | x | x | x | x | x | x | x | 7 | |
Kvinder 10 km | x | x | x | x | x | x | x | 7 | |
Kvinder 15 km | x | x | x | 3 | |||||
Kvinders stafet | x | x | x | x | x | x | x | x | otte |
i alt | fire | fire | fire | 6 | fire | fire | 6 | fire |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2011 | Kasakhstan Alexey Poltoranin |
Kasakhstan Nikolai Chebotko |
Japan Yuichi Onda |
2017 | Republikken Korea Kim Magnus |
Kina Sun Qinghai |
Japan Kashiwabara Nobuhito |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2007 | Japan Yuichi Onda |
Kasakhstan Alexey Poltoranin |
Kasakhstan Evgeniy Koshevoy |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2011 | Kasakhstan Alexey Poltoranin Nikolay Chebotko |
Japan Masaya Kimura Nobu Naruse |
Republikken Korea Pak Byeongchu Jeon Euimyeon |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1996 | Kasakhstan Pavel Ryabinin |
Kasakhstan Vladimir Bortsov |
Sydkorea Park Byung-chul |
2003 | Kasakhstan Andrey Golovko |
Kasakhstan Maxim Odnodvortsev |
Kasakhstan Dmitry Yeryomenko |
2011 | Japan Keishin Yoshida |
Kasakhstan Nikolai Chebotko |
Kasakhstan Alexey Poltoranin |
2017 | Japan Akira Lenting |
Republikken Korea Kim Magnus |
Japan Kouhei Shimizu |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1986 | Japan Kazunari Sasaki |
Japan Yuji Yamaishi |
Republikken Korea Jun Yeung-hae |
1990 | Japan Kazunari Sasaki |
Japan Hirofumi Watanabe |
Japan Hiroyuki Imai |
1999 | Kasakhstan Vladimir Smirnov |
Kasakhstan Pavel Ryabinin |
Kasakhstan Andrey Nevzorov |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1996 | Kasakhstan Pavel Ryabinin |
Kina Qu Donghai |
Kasakhstan Vladimir Bortsov |
2003 | Kasakhstan Maxim Odnodvortsev |
Japan Masaaki Kozu |
Kina Zhang Chengye |
2011 | Japan Keishin Yoshida |
Japan Nobu Naruse |
Kasakhstan Nikolai Chebotko |
2011 | Kasakhstan Rinat Mukhin |
Japan Naoto Baba |
Japan Akira Lenting |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2011 | Kasakhstan Alexey Poltoranin |
Kasakhstan Sergei Cherepanov |
Japan Keishin Yoshida |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1986 | Japan Taniyuki Yuki |
Japan Kazunari Sasaki |
Republikken Korea Jun Yeung-hae |
1990 | Japan Kazunari Sasaki |
Japan Hiroyuki Imai |
Japan Hirofumi Watanabe |
1999 | Kasakhstan Andrey Nevzorov |
Kasakhstan Vladimir Smirnov |
Japan Mitsuo Horigome |
2003 | Kasakhstan Maxim Odnodvortsev |
Kina Zhang Chengye |
Kasakhstan Dmitry Yeryomenko |
2007 | Kasakhstan Maxim Odnodvortsev |
Kasakhstan Andrey Kondryshev |
Kasakhstan Andrey Golovko Japan Katsuhito Ebisawa |
2017 | Japan Akira Lenting |
Kasakhstan Sergei Cherepanov |
Kasakhstan Nikolai Chebotko |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1986 | Japan Hirofumi Sokata Yuji Yamaishi Taniyuki Yuki Hidetsugu Sugawara |
Republikken Korea Cho Sung-hoon Hong Kun-pyo Park Ki-ho Jun Yeung-hae |
Kina Kang Henglin Zhu Dianfa |
1990 | Japan Hiroyuki Kudo Hirofumi Watanabe Masaharu Yamazaki Kazunari Sasaki |
Republikken Korea Cho Sung-hoon Park Ki-ho Park Byung-chul Hong Kun-pyo |
Mongoliet Chuluuny Batbold Ziitsagaany Ganbat Dambajantsagiin Battulga Gongoryn Myeryei |
1996 | Kasakhstan Vladimir Bortsov Samat Andrey Nevzorov Pavel Ryabinin |
Japan | Kina |
1999 | Kasakhstan Pavel Ryabinin Igor Zubrilin Andrey Nevzorov Vladimir Smirnov |
Japan Katsuhito Ebisawa Takeshi Sato Mitsuo Horigome Hiroyuki Imai |
Sydkorea Park Byung-joo Park Byung-chul Shin Doo-sun Ahn Jin-soo |
2003 | Japan Katsuhito Ebisawa Hiroyuki Imai Mitsuo Horigome Masaaki Kozu |
Kasakhstan Andrey Golovko Nikolai Chebotko Dmitriy Yeremenko Maxim Odnodvortsev |
Kina Li Geliang Han Dawei Zhang Chengye Qu Donghai |
2007 | Kasakhstan Sergey Cherepanov Andrey Kondryshev Maxim Odnodvortsev Nikolai Chebotko |
Japan Yuichi Onda Katsuhito Ebisawa Nobu Shohei Honda |
Kina Li Geliang Xia Wan Bian Wenyou Wang Songtao |
2011 | Kasakhstan Sergey Cherepanov Alexey Poltoranin Nikolay Chebotko Evgeny Velichko |
Japan Kohei Shimizu Keishin Yoshida Masaya Kimura Nobu Naruse |
Republikken Korea Lim Uikyu Ha Taepok Lee Jung Gil Pak Pyeongchu |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2017 | Japan Kashiwabara Nobuhito Kohei Shimizu Naoto Baba Akira Udlån |
Kasakhstan Sergei Cherepanov Erdos Akhmadiev Nikolai Chebotko Rinat Mukhin |
Republikken Korea Hwang Joon Ho Park Song Bum Kim Min Kim Magnus |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2011 | Japan Madoka Natsumi |
Kasakhstan Elena Kolomina |
Kasakhstan Oksana Yatskaya |
2017 | Kina Mand Dandan |
Kasakhstan Elena Kolomina |
Republikken Korea Yoo Hye Ri |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2007 | Kina Wang Chunli |
Kasakhstan Elena Kolomina |
Kina Hou Yuxia |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2011 | Kasakhstan Elena Kolomina Oksana Yatskaya |
Kinamand DandanLi Hongxue |
Japan Naoko Omori Yuuki Kobayashi |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1986 | Japan Kazuko Nakajima |
Japan Mihoko Shimizume |
Kina Tang Yuqin |
1996 | Kasakhstan Oksana Yatskaya |
Japan Sumiko Yokoyama |
Kasakhstan Yelena Chernetsova |
1999 | Japan Sumiko Yokoyama |
Kasakhstan Svetlana Shishkina |
Kina Luan Zhengrong |
2003 | Kasakhstan Svetlana Malakhova-Shishkina |
Kasakhstan Oksana Yatskaya |
Kasakhstan Elena Antonova |
2007 | Kasakhstan Oksana Yatskaya |
Kasakhstan Svetlana Malakhova-Shishkina |
Kina Wang Chunli |
2011 | Japan Masako Ishida |
Japan Madoka Natsumi |
Kina Li Hongxue |
2017 | Japan Yuki Kobayashi |
Kasakhstan Elena Kolomina |
Kina Li Hongxue |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1990 | Japan Fumiko Aoki |
Japan Yoshiko Mikami |
Nordkorea Ri Kyong-hui |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1986 | Japan Kazuko Nakajima |
Japan Mihoko Shimizume |
Kina sang Shiji |
1996 | Japan Sumiko Yokoyama |
Kina Yu Shumei |
Kina Guo Dongling |
1999 | Kasakhstan Svetlana Shishkina |
Japan Sumiko Yokoyama |
Japan Fumiko Aoki |
2003 | Kasakhstan Oksana Yatskaya |
Kasakhstan Svetlana Malakhova-Shishkina |
Kina Hou Yuxia |
2011 | Republikken Korea Lee Chae Won |
Japan Masako Ishida |
Japan Yuki Kobayashi |
2017 | Japan Yuki Kobayashi |
Republikken Korea Lee Chae Won |
Kasakhstan Elena Kolomina |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2011 | Japan Masako Ishida |
Kasakhstan Elena Kolomina |
Kasakhstan Svetlana Malakhova-Shishkina |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1990 | Japan Fumiko Aoki |
Japan Naomi Hoshikawa |
Kina Wang Jinfen |
2017 | Japan Yuki Kobayashi |
Republikken Korea Lee Chae Won |
Kina Li Hongxue |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1986 | Kina Lu Fengmei Song Shiji Tang Yuqin Chang Dezhen |
Japan Mayumi Ando Mika Ito Kazuko Nakajima Rumiko Yamamoto |
Nordkorea Ri Kyong-hui Kim Jong-hui |
1990 | Japan Miwa Ota Fumiko Aoki Naomi Hoshikawa Yoshiko Mikami |
China Song Shiji Chi Xiumei Wang Jinfen Song Aiqin |
Nordkorea Han Ok-sil Ri Kyong-hui Lim Gun-søn Choi Yong-hwa |
1996 | Kina Guo Dongling Luan Zhengrong Wang Jinfen Yu Shumei |
Kasakhstan Yelena Chernetsova Svetlana Shishkina Oksana Yatskaya |
Japan |
1999 | Kasakhstan Svetlana Deshevykh Elena Kolomina Olga Selezneva Svetlana Shishkina |
Japan Yukino Sato Sumiko Yokoyama Kumiko Yokoyama Fumiko Aoki |
Kina Liu Hongxia Luan Zhengrong Shi Donghong Guo Dongling |
2003 | Kasakhstan Elena Antonova Oksana Yatskaya Darya Starostina Svetlana Malakhova-Shishkina |
Japan Madoka Natsumi Nobuko Fukuda Sumiko Yokoyama Chizuru Soneta |
Kina Luan Zhengrong Hou Yuxia Li Hongxue Liu Hongyan |
2007 | Kasakhstan Elena Kolomina Elena Antonova Oksana Yatskaya Svetlana Malakhova-Shishkina |
Kina Wang Chunli Li Hongxue Liu Yuanyuan Hou Yuxia |
Japan Madoka Natsumi Masako Ishida Sumiko Yokoyama Nobuko Fukuda |
2011 | Kasakhstan Elena Kolomina Oksana Yatskaya Anastasia Slonova Svetlana Malakhova-Shishkina |
Japan Madoka Natsumi Masako Ishida Yuki Kobayashi Michiko Kashiwabara |
Kina Mand Dandan Li Hongxue Li Xin Liu Yuanyuan |
2017 | Japan Hikari Miyazaki Kozue Takizawa Yuki Kobayashi Chisa Obayashi |
Kina Mand Dandan Li Xin Chi Chunxue Li Hongxue |
Republikken Korea Je Sang-mi Han Dasom Yoo Hye Ri Lee Chae vandt |
samlede medaljer til landet i alle typer konkurrencer
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Japan | 27 | 24 | fjorten | 65 |
2 | Kasakhstan | 26 | 22 | fjorten | 62 |
3 | Kina | fire | otte | 19 | 31 |
fire | Republikken Korea | 2 | 5 | 9 | 16 |
5 | Nordkorea | 0 | 0 | 3 | 3 |
6 | Mongoliet | 0 | 0 | en | en |
Lande i alt: 6 | 59 | 59 | 60 | 178 |