VM i drafts-64 2015 er en draftkonkurrence , hvisetaper afholdes i 2015. Der er planlagt i alt 7 etaper. 256 draftspillere fra 24 lande deltog. Præmiefond 3500 € [1] .
Placere | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | 13 | fjorten | femten | 16 og frem |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Klassisk program | 35 | tredive | 27 | 24 | 21 | atten | femten | 12 | 9 | otte | 7 | 6 | 5 | fire | 3 | en |
Hurtige og lynende programmer | ti | 9 | otte | 7 | 6 | 5 | fire | 3 | 2 | en | en | en | en | en | en | en |
Etape nummer |
Navn | datoen | Hovedprogram | Hurtigt program | Lynprogram |
---|---|---|---|---|---|
en | Rimini 2015 [2] | 13-20 juni Rimini |
Russisk udkast 14 deltagere (alle Rusland) [3] 1. Vladimir Skrabov 2. Dmitry Tsinman 3. Ruslan Peshcherov |
Italiensk udkast til 15 deltagere fra 2 lande [4] 1. Dmitry Tsinman 2. Roberto Tovagliaro 3. Andrey Gnelitsky |
Brasiliansk udkast 15 deltagere fra 2 lande [5] 1. Dmitry Tsinman 2. Anton Bursuk 3. Andrey Fedotov |
2 | "Informationsteknologi Cup" | 27. juni-2. juli Kazan |
Russisk udkast 53 deltagere fra 10 lande [6] 1. Dmitry Tsinman 2. Sergey Belosheev 3. Andrey Fedotov |
---------- | Russisk udkast 63 deltagere fra 8 lande [7] 1. Evgeny Kondrachenko 2. Dmitry Tsinman 3. Denis Shogin |
3 | "Hvide nætter-2015" | 4.-12. juli Sankt Petersborg |
Russisk udkast 52 deltagere fra 5 lande [8] 1. Vladimir Skrabov 2. Sergey Belosheev 3. Ruslan Peshcherov |
---------- | Brasiliansk udkast til 48 deltagere fra 10 lande [9] 1. Sergey Belosheev 2. Dmitry Tsinman 3. Vladimir Skrabov |
fire | "Pardubice-2015" | 18-24 juli Pardubice |
Russisk udkast 20 deltagere fra 5 lande [10] 1. Vilius Aleknavichus 2. Vladimir Skrabov 3. Andrey Valyuk |
Tjekkisk udkast til 31 deltagere fra 3 lande [11] 1. Philip Kareta 2. Andrey Fedotov 3. Viktor Egorov |
---------- |
5 | "Frankrig-2015" | 8.-15. august Beaume-les-Dames |
Brasiliansk udkast 16 deltagere fra 4 lande [12] 1. Dmitry Melnikov 2. Gennady Shapiro 3. Ekaterina Ivanova |
---------- | Russisk udkast 12 deltagere fra 4 lande [13] 1. Dmitry Melnikov 2. Gennady Shapiro 3. Yuschak Krzysztof |
6 | International turnering "Portugal-2015" [14] | 31. oktober-8. november Portugal |
Russisk udkast 22 deltagere fra 2 lande [15] 1. Vladimir Skrabov 2. Ruslan Peshcherov 3. Dmitry Melnikov |
Portugisisk udkast 28 deltagere fra 3 lande [16] 1. Adil Belyamani 2. Smine Miloud 3. Carlos Anjos Jose |
Brasiliansk udkast 25 deltagere fra 3 lande [17] 1. Vladimir Skrabov 2. Nika Leopoldova 3. Ruslan Peshcherov |
7 | Finale i World Cup "turnering til minde om Vasily Sokov" |
6.-13. december Sankt Petersborg |
Russisk udkast 59 deltagere fra 9 lande [18] 1. Sergey Belosheev 2. Murodullo Amrillaev 3. Evgeny Kondrachenko |
---------- | Russisk udkast 58 deltagere fra 5 lande [19] 1. Vladimir Skrabov 2. Andrey Fedotov 3. Damir Rysaev |
Placering [20] | Deltager | Land | Rang | Briller |
---|---|---|---|---|
en | Vladimir Skrabov | Rusland | international stormester | 215,5 |
2 | Dmitry Tsinman | Rusland | international stormester | 170,5 |
3 | Andrey Fedotov | Rusland | mester i sport | 157 |
fire | Dmitry Melnikov | Rusland | mester i FMJD | 144 |
5 | Ruslan Peshcherov | Rusland | mester i FMJD | 135,5 |
6 | Sergei Belosheev | Rusland | international stormester | 116,5 |
7 | Ekaterina Ivanova | Rusland | mester i FMJD (kvinder) | 77 |
otte | Evgeny Kondrachenko | Hviderusland | international stormester | 79,5 |
9 | Gennady Shapiro | Tyskland | international stormester | 55 |
ti | Damir Rysaev | Rusland | mester i FMJD | 42 |
elleve | Viktor Makarov | Rusland | mester i sport | 42 |
12 | Anna Filipenko | Rusland | 38 | |
13 | Vilius Aleknavicius | Litauen | mester i FMJD | 35 |
fjorten | Victor Egorov | Rusland | international stormester | 33 |
15-16 | Anton Bursuk | Rusland | mester i FMJD | 31 |
15-16 | Vladislav Mazur | Ukraine | international mester | 31 |
17 | Laurent Frank | Frankrig | mester i sport | tredive |
atten | Andrey Gnelitsky | Rusland | mester i FMJD | tredive |
19 | Yuschak Krzysztof | Polen | 29 | |
tyve | Nika Leopoldova | Rusland | mester i FMJD | 28 |
21 | Andrey Valyuk | Hviderusland | international stormester | 27 |
22 | Svetlana Streltsova | Rusland | 23 | |
23 | Mikhail Semenyuk | Hviderusland | mester i sport | 25 |
24-26 | Artyom Ageikin | Rusland | mester i sport | 24 |
24-26 | Nikolaj Struchkov | Rusland | international stormester | 24 |
24-26 | Mikhail Goryunov | Rusland | international mester | 24 |
27 | Vitaly Egolin | Rusland | mester i sport | 23 |
28 | Dmitry Ganopolsky | Israel | mester i FMJD | 22 |
29-30 | Shamil Gayazov | Rusland | mester i sport | 21 |
29-30 | Mikhail Fedorov | Rusland | international stormester | 21 |
31 | Ksenia Kamyshanskaya | Rusland | 19 | |
32 | Stephan Fauchet | Frankrig | mester i sport | atten |
33-34 | Tangu Messon | Frankrig | 17 | |
33-34 | Luis Carvalho | Portugal | 17 | |
35-40 | Lee Jin Xin | Kina | femten | |
35-40 | Luis Sa | Portugal | femten | |
35-40 | José Carlos | Portugal | femten | |
35-40 | Denis Shogin | Rusland | international mester | femten |
35-40 | Andrey Kalachnikov | Rusland | mester i FMJD | femten |
35-40 | Jacqui Bruant | Frankrig | femten | |
41 | Murodullo Amrillaev | Rusland | international stormester | 13.5 |
42-43 | Nikolai Gulyaev | Rusland | mester i FMJD | 13 |
42-43 | Adil Belamani | Marokko | 13 | |
44 | Maria Kriskevich | Rusland | 13 | |
45 | Andrey Usmanov | Rusland | 13 | |
46 | Ilya Belsky | Rusland | 12 | |
47 | Kirill Dublin | Rusland | 12 | |
48-50 | Manuel Vage Viera | Portugal | stormester | elleve |
48-50 | Gilles Thailand | Frankrig | elleve | |
48-50 | Jacqui Hannachi | Frankrig | elleve |
VM i træk-64 | |
---|---|