UEFA Cuppen
European Futsal Cup har været afholdt siden 1995 .
Vindere og finalister
UEFA Cuppen
|
År
|
Beliggenhed
|
|
|
|
1995
|
Sines
|
" Polygran " (Moskva)
|
Tenagil (Badajoz)
|
G.D. Os "Encarnados"
|
1997
|
Alcudia
|
"Fiesta-Atlant" Kingisepp
|
PRETENSATS FERRIOL (Mallorca)
|
VIX ZILINA
|
1998
|
Neryungri
|
" Koncentrat " (Neryungri)
|
Perpetum (Bratislava)
|
Ajax (Kenitra)
|
2000
|
Moskva
|
" Polygran " (Moskva)
|
DDR Palhais
|
Energetik (Novolukoml)
|
2001
|
Alicante
|
"Universitetet" (Vitebsk)
|
"JUVE" (Bratislava)
|
"Gest Alonso Expert" (Corbeta)
|
2003
|
Moskva
|
" Polygran-Vnukovo " (Moskva)
|
Amsa F.C.
|
"Universitetet" (Vitebsk)
|
2004
|
Baranovichi
|
"Impuls" (Yakutsk)
|
"Mima-Mizuno" (Trnava)
|
" Polygran " (Moskva)
|
2005
|
Badajoz
|
" Dynamo " (Moskva)
|
SEF (Minsk)
|
Antimur (Pardubice)
|
2005
|
Minsk
|
" Koncentrat " (Neryungri)
|
Akademiet (Minsk)
|
Moral
|
2006
|
Brest
|
"Mercury" (Brest)
|
" Dynamo " (Moskva)
|
"Arsenal" (Bila Tserkva)
|
2007
|
Lloret de Mar
|
" Diamant " (Mirny)
|
Refordenia (Alicante)
|
Kominte Jestrabi
|
2008
|
Nova Ruda
|
" Diamant " (Mirny)
|
Chemkomeks (Prag)
|
"Nedre Volga" (Saratov)
|
2009
|
Amposta
|
"Nedre Volga" (Saratov)
|
"Beskyttelse" (Saratov)
|
"Ubåd" (Yaroslavl)
|
2010
|
Prag
|
Chemkomeks (Prag)
|
"Nedre Volga" (Saratov)
|
"Volkhov" (Veliky Novgorod)
|
2011
|
Primorsko
|
"Tagansky Ryad" (Yekaterinburg)
|
"Volkhov" (Veliky Novgorod)
|
VRZ (Gomel) / Champs Futsal
|
2012
|
Burgas / Primorsko
|
" Dynamo " (Moskva)
|
"ASM Cann"
|
VPS "Novabrik" ( Policka )
|
2013
|
Biguglia
|
Volga (Saratov)
|
"Bastia Futsal"
|
"Spartak Moskva)
|
2014
|
Lloret de Mar
|
"Spartak Moskva)
|
"Torpedo-MAMI" (Moskva)
|
New Beer House Deca (Guadalajara)
|
2015
|
Lloret de Mar
|
"Ubåd" (Yaroslavl)
|
"Taberna Koska"
|
"EFS" (Ripol) "Rusland" (Nakhabino)
|
Præstationer
Land
|
|
|
|
Rusland
|
fjorten
|
3
|
5
|
Hviderusland
|
2
|
3
|
2
|
tjekkisk
|
en
|
en
|
3
|
Spanien
|
0
|
5
|
2
|
Slovakiet
|
0
|
3
|
en
|
Frankrig
|
0
|
2
|
en
|
Portugal
|
0
|
0
|
en
|
Marokko
|
0
|
0
|
en
|
Ukraine
|
0
|
0
|
en
|
II Futsal Cup Winners' Cup 1997
oktober 1997, Alcudia, Spanien
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"Fiesta-Atlant" (Kingisepp)
|
~ |
4:1 |
4:3 |
5:0
|
3 |
3 |
0 |
0 |
13-4 |
9
|
2 |
Pretensats-Ferriol (Sineu)
|
1:4 |
~ |
: |
:
|
3 |
2 |
0 |
en |
|
6
|
3 |
"VIKS" (Zhilina)
|
3:4 |
: |
~ |
:
|
3 |
en |
0 |
2 |
|
3
|
fire |
Mobelmode (Lissabon)
|
0:5 |
: |
: |
~
|
3 |
0 |
0 |
3 |
|
0
|
III Futsal Cup Winners' Cup 1998
19-14 april 1998, Neryungri, Republikken Sakha (Yakutia), Rusland
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
" Koncentrat " (Neryungri)
|
~ |
3:1 |
4:4 |
8:2 |
4:2
|
fire |
3 |
en |
0 |
19 - 9 |
ti
|
2 |
Perpetum (Bratislava)
|
1:3 |
~ |
4:3 |
11:2 |
4:3
|
fire |
3 |
0 |
en |
20 - 11 |
9
|
3 |
Ajax-Kenitra
|
4:4 |
3:4 |
~ |
8:4 |
8:6
|
fire |
2 |
0 |
2 |
23-18 |
7
|
fire |
"Fan-Niaziel"
|
2:8 |
2:11 |
4:8 |
~ |
6:2
|
fire |
en |
0 |
3 |
14 - 29 |
3
|
5 |
"El Parque"
|
2:4 |
3:4 |
6:8 |
2:6 |
~
|
fire |
0 |
0 |
fire |
13 - 22 |
0
|
XII UEFA Cup 2008
Grupperunde
Gruppe "A"
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
Almaz-Alrosa (Mirny)
|
~ |
9:3 |
8:0 |
10:2
|
3 |
3 |
0 |
0 |
27-5 |
9
|
2 |
Mora (La Nova)
|
3:9 |
~ |
6:4 |
6:3
|
3 |
2 |
0 |
en |
15 - 16 |
6
|
3 |
"Plast" (Nova Ruda)
|
0:8 |
4:6 |
~ |
6:4
|
3 |
en |
0 |
2 |
10 - 18 |
3
|
fire |
"Phoenix" (Neratovice)
|
2:10 |
3:6 |
4:6 |
~
|
3 |
0 |
0 |
3 |
9 - 22 |
0
|
Gruppe "B"
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
Chemkomeks (Prag)
|
~ |
5:0 |
0:0 |
8:0
|
3 |
2 |
en |
0 |
13 - 0 |
7
|
2 |
"Nedre Volga" (Saratov)
|
0:5 |
~ |
4:0 |
13:4
|
3 |
2 |
0 |
en |
17 - 9 |
6
|
3 |
CFS La Garriga
|
0:0 |
0:4 |
~ |
7:2
|
3 |
en |
en |
en |
7-6 |
fire
|
fire |
"Flash Express" (Nim)
|
0:8 |
4:13 |
2:7 |
~
|
3 |
0 |
0 |
3 |
6-28 |
0
|
Slutrunde
|
Semifinaler
|
|
Finalen
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Almaz-Alrosa
|
2
|
|
|
"Nedre Volga"
|
en
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Almaz-Alrosa
|
5
|
|
|
"Chemcomex"
|
en
|
|
|
|
|
|
|
Tredje plads
|
|
|
|
|
|
"Chemcomex"
|
12
|
|
"Nedre Volga"
|
5
|
|
Mora
|
en
|
|
|
Mora
|
en
|
5.-6. pladsen
|
CFS La Gariiga
|
2 :0
|
"Plast"
|
7.-8. pladsen
|
"Føniks"
|
4 :3
|
"Flash Express"
|
XV UEFA Cup 2011
2.-7. maj 2011, Primorsko, Bulgarien
Grupperunde
Gruppe "A"
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"Volkhov" (Veliky Novgorod)
|
~ |
4:4 |
12:2 |
17:1
|
3 |
2 |
en |
0 |
33-7 |
7
|
2 |
"Mzhep champs futsal"
|
4:4 |
~ |
5:2 |
20:0
|
3 |
2 |
en |
0 |
29-7 |
7
|
3 |
Siko (Jilemnice)
|
2:12 |
2:5 |
~ |
11:0
|
3 |
en |
0 |
2 |
15 - 17 |
3
|
fire |
Futsal Crown (Cornate d'Adda)
|
1:17 |
0:20 |
0:11 |
~
|
3 |
0 |
0 |
3 |
1-48 |
0
|
Gruppe "B"
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"Tagansky Ryad" (Yekaterinburg)
|
~ |
4:4 |
13:1
|
2 |
en |
en |
0 |
17 - 5 |
fire
|
2 |
"VRZ" (Gomel)
|
4:4 |
~ |
7:3
|
2 |
en |
en |
0 |
11-7 |
fire
|
3 |
Liverpool (Burgas)
|
1:13 |
3:7 |
~
|
2 |
0 |
0 |
2 |
4 - 20 |
0
|
Gruppe "C"
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"EFS Komforsa" (Ripol)
|
~ |
2:1 |
7:5
|
2 |
2 |
0 |
0 |
9 - 6 |
6
|
2 |
"Flash UFB" (Rodilkhan)
|
1:2 |
~ |
3:2
|
en |
en |
0 |
en |
4-4 |
3
|
3 |
"Lazur" (Burgas)
|
5:7 |
2:3 |
~
|
2 |
0 |
0 |
2 |
7-10 |
0
|
Slutrunde
|
Kvartfinale
|
|
semifinale
|
|
finalen
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
"Mzhep champs futsal"
|
6
|
|
|
"Flash UFB"
|
2
|
|
|
|
"Mzhep champs futsal"
|
en
|
|
|
|
|
|
"Volkhov"
|
13
|
|
|
|
"Volkhov"
|
fjorten
|
|
|
"Azure"
|
5
|
|
|
"Volkhov"
|
0
|
|
|
|
|
|
"Tagansky Row"
|
3
|
|
"Tagansky Row"
|
6
|
|
|
"Siko"
|
2
|
|
|
|
"Tagansky Row"
|
fire
|
|
|
|
|
|
"VRZ"
|
2
|
|
"EFS Ripol"
|
0
|
|
|
"VRZ"
|
2
|
|
|
XVI UEFA Cup 2012
25. april til 29. april 2012 Burgas og Primorsko, Bulgarien
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
Dynamo (Moskva)
|
~ |
2:1 |
2:0 |
7:1 |
9:1
|
fire |
fire |
0 |
0 |
20-3 |
12
|
2 |
"ASM Cann"
|
1:2 |
~ |
7:4 |
6:6 |
6:3
|
fire |
2 |
en |
en |
20 - 15 |
7
|
fire |
VPS "Novabrik" (Polichka)
|
0:2 |
4:7 |
~ |
2:0 |
6:2
|
3 |
en |
0 |
2 |
12 - 11 |
6
|
fire |
Sporting (Burgas)
|
1:7 |
6:6 |
0:2 |
~ |
5:5
|
fire |
0 |
2 |
2 |
12 - 20 |
2
|
5 |
"Lazur" (Burgas)
|
1:9 |
3:6 |
2:6 |
5:5 |
~
|
fire |
0 |
en |
3 |
11-26 |
en
|
XVII UEFA Cup 2013
24.-28. april 2013 Biguglia , Frankrig
Gruppefase
#
|
Gruppe "A"
|
|
en
|
2
|
3
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
Volga Saratov
|
~ |
4:0 |
5:3
|
2 |
2 |
0 |
0 |
9-3 |
6
|
2 |
"SMR Zlin"
|
0:4 |
~ |
5:4
|
2 |
en |
0 |
en |
5 - 8 |
3
|
3 |
A.C.S. Marcouville
|
3:5 |
4:5 |
~
|
2 |
0 |
0 |
2 |
7-10 |
0
|
#
|
Gruppe B
|
|
en
|
2
|
3
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"Bastia Futsal"
|
~ |
5:2 |
7:0
|
2 |
2 |
0 |
0 |
12 - 2 |
6
|
2 |
Teia Futsal 5 Barcelona
|
2:5 |
~ |
13:0
|
2 |
en |
0 |
en |
15 - 5 |
3
|
3 |
"Alushta"
|
0:7 |
0:13 |
~
|
2 |
0 |
0 |
2 |
0 - 20 |
0
|
#
|
Gruppe C
|
|
en
|
2
|
3
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"Saint-Gilles"
|
~ |
0 3 :0 2 |
5:3
|
2 |
en |
en |
0 |
5-3 |
5
|
2 |
"Tanset Futsal"
|
0 2 :0 3 |
~ |
1:0
|
2 |
en |
en |
0 |
1-0 |
fire
|
3 |
Eltrans Futsal
|
3:5 |
0:1 |
~
|
2 |
0 |
0 |
2 |
3-6 |
0
|
#
|
Gruppe D
|
|
en
|
2
|
3
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
Spartak Moskva
|
~ |
9:2 |
4:0
|
2 |
2 |
0 |
0 |
13 - 2 |
6
|
2 |
"Bar Flor de Lara Futsal"
|
2:9 |
~ |
0 2 :0 1
|
2 |
0 |
en |
en |
2-9 |
2
|
3 |
"Adria Novy Bor"
|
0:4 |
0 1 :0 2 |
~
|
2 |
0 |
en |
en |
0-4 |
en
|
Slutrunde
|
Semifinaler
|
|
Finalen
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
"Volga"
|
25 _
|
|
|
"Spartacus"
|
24 _
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
"Volga"
|
6
|
|
|
"Bastia Futsal"
|
0
|
|
|
|
|
|
|
Tredje plads
|
|
|
|
|
|
"Bastia Futsal"
|
5 2
|
|
"Spartacus"
|
fjorten
|
|
"Saint-Gilles"
|
5 0
|
|
|
"Saint-Gilles"
|
en
|
5.-6. pladsen
|
"Theia Futsal 5"
|
5:2
|
"Tanset Futsal"
|
7.-8. pladsen
|
"SMR Zlin"
|
2 3 :2 4
|
"Bar Flor de Lara Futsal"
|
9.-10. pladsen
|
"Adria Novy Bor"
|
0:3
|
A.C.S. Marcouville
|
11.-12. plads
|
Eltrans Futsal
|
19:2
|
"Alushta"
|
Links