Konkurrencer i alle typer gymnastik ved 2018 Summer Asian Games blev afholdt fra 20. til 30. august.
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Kina | ti | 6 | 7 | 23 |
2 | Republikken Korea | 2 | en | 2 | 5 |
3 | Kina | 2 | en | en | fire |
fire | Kasakhstan | 2 | 0 | en | 3 |
5 | Nordkorea | en | 2 | 3 | 6 |
6 | Hong Kong | en | 0 | 0 | en |
7 | Japan | 0 | fire | 3 | 7 |
otte | Usbekistan | 0 | 3 | 0 | 3 |
9 | Indonesien | 0 | en | en | 2 |
i alt | atten | atten | atten | 54 |
Udsigt | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Holdmesterskab | Kina Deng Shudi Lin Chaopan Xiao Ruoteng Zou Jingyuan Sun Wei |
Japan Kenta Chiba Tomomasa Hasegawa Fuya Maeno Shogo Nomomura Kakeru Tanigawa |
Republikken Korea Kim Hansol Lee Hyukjun Lee Jaesung Lee Junho Park Minsu |
Over det hele | Lin Chaopan Kina |
Shogo Nonomura Japan |
Xiao Ruoteng Kina |
Gulv øvelse | Kim Hansol Republikken Korea |
Tang Jiahong kinesisk Taipei |
Lin Chaopan Kina |
Hesteøvelser | Li Zhikai Kinesisk Taipei |
Zou Jingyuan Kina |
Sun Wei Kina |
Ringøvelser | Dan Shudi Kina |
Shogo Nonomura Japan |
Chen Ziyu kinesisk Taipei |
Vault | Shi Weihong Hong Kong |
Kim Hansol Republikken Korea |
Agus Prayoko Indonesien |
Parallelle stænger | Zou Jingyuan Kina |
Xiao Ruoteng Kina |
Kenta Chiba Japan |
tværstang | Tang Jiahong kinesisk Taipei |
Sun Wei Kina |
Xiao Ruoteng Kina |
Udsigt | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Holdmesterskab | Kina Chen Yile Liu Jinzhu Liu Tingting Luo Huan Zhang Jin |
Nordkorea _ _ _ _
_ |
Japan Soyoka Hanawa Shiho Nakaji Yumika Nakamura Yuki Uchiyama Yurika Yumoto |
Over det hele | Chen Yile Kina |
Lo Huan Kina |
Kim Sujong Nordkorea |
Vault | Yao Sejong Republikken Korea |
Oksana Chusovitina Usbekistan |
Byun Reyeon Nordkorea |
ujævne stænger | Liu Tingting Kina |
Lo Huan Kina |
John Janmi Nordkorea |
Log | Chen Yile Kina |
Kim Sujong Nordkorea |
Zhang Jin Kina |
Gulv øvelse | Kim Sujong Nordkorea |
Rifda Irfanaluthfi Indonesien |
Shiho Nakaji Japan |
Udsigt | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Holdmesterskab | Kasakhstan Dayana Abdirbekova Alina Adilkhanova Adilya Tlekenova |
Usbekistan Asal Ikramova Dildora Rakhmatova Sabina Tashkenbaeva Nurinisso Usmanova |
Republikken Korea Kim Jae vandt Kim Juwon Lim Sae Eun Sae Go Eun |
Individuelt mesterskab | Alina Adilkhanova Kasakhstan |
Sabina Tashkenbaeva Usbekistan |
Zhao Yating Kina |
Udsigt | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Mænd | Dong Dong Kina |
Gao Lei Kina |
Pirmammad Aliyev Kasakhstan |
Kvinder | Liu Lingling Kina |
Hikaru Mori Japan |
Zhu Shouli Kina |
Gymnastik ved de asiatiske lege | |||
---|---|---|---|
Asiatiske sommerlege 2018 | |
---|---|
|