2020 IIHF ishockey verdensmesterskab for juniorer, Division II | |
---|---|
2020 IIHF Ishockey U20 verdensmesterskab Division II | |
Turneringsdetaljer | |
Værtslande |
Litauen Republik Korea |
Værtsbyer |
Vilnius , Gangneung |
Tidsforbrug | 6. januar - 3. februar |
Antal kommandoer | 12 |
20192021 aflyst 2022 |
IIHF ishockey verdensmesterskabet 2020 blandt ungdomshold i II divisionen er en ishockey sportskonkurrence i regi af IIHF . Konkurrencer blev afholdt i gruppe A i den litauiske hovedstad Vilnius fra 6. til 12. januar og i gruppe B i den lille koreanske by Gangneung fra 28. januar til 3. februar .
Litauen | Republikken Korea | |
---|---|---|
Vilnius | Gangneung | |
Udenos pramogų arena Kapacitet: 2500 |
Gangneung Hockey Center Kapacitet: 10.000 | |
12 landshold deltager i mesterskabet. det japanske hold rykkede ned fra første division , det kinesiske hold rykkede fra tredje division , resten fra sidste anden divisionsturnering .
landshold | Kvalifikation |
---|---|
Japan | Placeret som 6. i gruppe B i First Division og rykket ned derfra i 2019 |
Litauen | Værter , sluttede på andenpladsen i gruppe A i anden division sidste år |
Storbritanien | Blev 3. i gruppe A i anden division sidste år |
Rumænien | Blev 4. i gruppe A i anden division sidste år |
Spanien | Blev 5. i gruppe A i anden division sidste år |
Serbien | Placeret 1. i gruppe B i anden division og rykket op derfra i 2019 |
landshold | Kvalifikation |
---|---|
Republikken Korea | Værter , sluttede 6. i gruppe A i anden division og rykkede ned derfra i 2019 |
Kroatien | Blev 2. i gruppe B i anden division sidste år |
Holland | Blev 3. i gruppe B i anden division sidste år |
Belgien | Blev 4. i gruppe B i anden division sidste år |
Israel | Blev 5. i gruppe B i anden division sidste år |
Kina | Placeret som 1. i gruppe A i tredje division og rykket op derfra i 2019 |
Ifølge IIHF Arkiveret 16. december 2021 på Wayback Machine
Overdommere
|
Linjedommere
|
Ifølge IIHF Arkiveret 26. april 2021 på Wayback Machine
Overdommere
|
Linjedommere
|
2022 World Cup First Division hold | |
Oprykningshold for gruppe B i 2022 World Cup Second Division |
M | landshold | Og | PÅ | I | PÅ | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Japan | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 37 | 7 | +30 | femten |
2 | Storbritanien | 5 | 3 | en | 0 | en | 23 | 17 | +6 | elleve |
3 | Litauen | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | tyve | 17 | +3 | 9 |
fire | Rumænien | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | femten | 24 | -9 | 6 |
5 | Spanien | 5 | en | 0 | en | 3 | otte | 23 | -femten | fire |
6 | Serbien | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | elleve | 26 | -femten | 0 |
Lokal tid ( UTC+2 ).
6. januar 2020 kl. 12.00 |
Storbritanien | 3 : 6 (0:1, 1:2, 2:3) |
Japan | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 79 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Niki de Herdt Linjedommere : Žoris Barcelo Karolis Janušauskas | ||||
14 min | Bøde | 8 min | ||
27 | kaster | 36 |
6. januar 2020 kl. 15.30 |
Serbien | 3 : 5 (3:0, 0:3, 0:2) |
Rumænien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 87 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Tilen Pahor Linjedommere : Herman Johansen Laurynas Stepankevichius | ||||
16 min | Bøde | 4 min | ||
23 | kaster | 24 |
6. januar 2020 kl. 19.00 |
Litauen | 5:1 (4:1, 0:0, 1:0) |
Spanien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 998 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Niklas Lundsgaard Linjedommere : Norbert Muzhik Nikita Vilyugin | ||||
6 min | Bøde | 10 min | ||
34 | kaster | 26 |
7. januar 2020 kl. 12.00 |
Japan | 8 : 0 (2:0, 2:0, 4:0) |
Rumænien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 54 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Turo Virta Linjedommere : Herman Johansen Laurynas Stepankevichius | ||||
6 min | Bøde | 12 min | ||
43 | kaster | fjorten |
7. januar 2020 kl. 15.30 |
Spanien | 3 : 2 (0:1, 0:0, 3:1) |
Serbien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 103 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Niki de Herdt Linjedommere : Karolis Janušauskas Nikita Vilyugin | ||||
4 min | Bøde | 8 min | ||
35 | kaster | tyve |
7. januar 2020 kl. 19.00 |
Litauen | 3: 6 (1:2, 1:3, 1:1) |
Storbritanien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 907 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Tilen Pahor Linjedommere: Norbert Muzhik Davis Zunde | ||||
16 min | Bøde | 16 min | ||
31 | kaster | 26 |
9. januar 2020 kl. 12.00 |
Japan | 8:0 (5:0, 3:0, 0:0) |
Spanien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 82 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Niki de Herdt Linjedommere : Karolis Janušauskas Norbert Muzhik | ||||
37 min | Bøde | 26 min | ||
31 | kaster | 25 |
9. januar 2020 kl. 15.30 |
Storbritanien | 5 : 3 (2:0, 0:1, 3:2) |
Rumænien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 101 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Niklas Lundsgaard Linjedommere : Laurynas Stepankevichius Davis Zunde | ||||
22 min | Bøde | 12 min | ||
26 | kaster | 36 |
9. januar 2020 kl. 19.00 |
Litauen | 3 : 2 (2:0, 1:1, 0:1) |
Serbien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 792 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Turo Virta Linjedommere : Joris Barcelo Nikita Vilyugin | ||||
6 min | Bøde | 8 min | ||
31 | kaster | 19 |
10. januar 2020 kl. 12.00 |
Spanien | 3:4 ( B ) (0:1, 3:2, 0:0, 0:0, 0:1) |
Storbritanien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 81 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Turo Virta Linesmen : Žoris Barcelo Laurynas Stepankevichius | ||||
12 min | Bøde | 2 minutter | ||
29 | kaster | 28 |
10. januar 2020 15:30 |
Serbien | 2:10 (1:2, 1:5, 0:3) |
Japan | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 95 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Tilen Pahor Linjedommere: Karolis Janušauskas Herman Johansen | ||||
16 min | Bøde | 4 min | ||
otte | kaster | 46 |
10. januar 2020 kl. 19.00 |
Rumænien | 3: 7 (2:2, 1:3, 0:2) |
Litauen | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 1207 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Niklas Lundsgaard Linjedommere : Norbert Muzhik Davis Zunde | ||||
10 min | Bøde | 8 min | ||
24 | kaster | 36 |
12. januar 2020 kl. 12.00 |
Storbritanien | 5 : 2 (2:0, 0:2, 3:0) |
Serbien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 121 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Niki de Herdt Linjedommere : Karolis Janušauskas Herman Johansen | ||||
8 min | Bøde | 54 min | ||
49 | kaster | tyve |
12. januar 2020 kl. 15.30 |
Rumænien | 4:1 (1:1, 2:0, 1:0) |
Spanien | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 209 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Tilen Pahor Linjedommere : Laurynas Stepankevichius Davis Zunde | ||||
14 min | Bøde | 8 min | ||
35 | kaster | 28 |
12. januar 2020 kl. 19.00 |
Japan | 5 : 2 (3:0, 1:0, 1:2) |
Litauen | Utenos pramogų arena, Vilnius Tilskuere: 2387 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Niklas Lundsgaard Linjedommere : Joris Barcelo Nikita Vilyugin | ||||
4 min | Bøde | 8 min | ||
tredive | kaster | 21 |
Spiller | Og | G | P | O | Str | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|
Teruto Nakajima | 5 | 5 | otte | 13 | 0 | +6 |
Chikara Hanzawa | 5 | 7 | 5 | 12 | 2 | +8 |
Koki Yoniyama | 5 | 2 | otte | ti | 2 | +5 |
Timonas Mazhulis | 5 | fire | fire | otte | 6 | +2 |
Mason Alderson | 5 | 3 | 5 | otte | 2 | +5 |
Yusaku Ando | 5 | 3 | 5 | otte | 2 | +6 |
Cade Nilson | 5 | 2 | 6 | otte | 0 | +5 |
Oliver Getche | 5 | fire | 3 | 7 | 6 | 0 |
Alex Graham | 5 | fire | 3 | 7 | otte | +7 |
Martynas Grinius | 5 | fire | 3 | 7 | 2 | +2 |
Bemærk: I = Antal spillede spil; G = Mål ; P = assists ; O = Points ; Str = Straffetid; +/− = plus eller minus
Ifølge IIHF Arkiveret 13. januar 2020 på Wayback Machine
Listen omfatter målmænd , der har spillet mindst 40 % af deres landsholds samlede spilletid.
Spiller | VP | PS | KN | %OM | OG "0" |
---|---|---|---|---|---|
Eiki Sato | 260:00 | 7 | 1,62 | 91,67 | en |
Tyler Perret | 145:00 | 5 | 2.07 | 91,23 | 0 |
Boyan Vasic | 232:08 | 19 | 4,91 | 87,74 | 0 |
William Curlin | 160:00 | 12 | 4,50 | 87,37 | 0 |
Arnold Demeter | 219:18 | fjorten | 3,83 | 87,04 | 0 |
Bemærk: AT = Tid på stedet; PSH = Missed pucke; KN = Pålidelighedsfaktor ; %OB = Procentdel af reflekterede billeder ; AND"0" = "Tørre spil"
Ifølge IIHF Arkiveret 13. januar 2020 på Wayback Machine
De bedste spillere efter rolle:
Ifølge IIHF Arkiveret 13. januar 2020 på Wayback Machine
Kvalifikationshold til gruppe A i 2022 World Cup 2. Division | |
2022 VM oprykningshold |
M | landshold | Og | PÅ | I | PÅ | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Republikken Korea | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | tyve | 6 | +14 | femten |
2 | Holland | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | tredive | 13 | +17 | 9 |
3 | Kina | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 22 | ti | +12 | 9 |
fire | Kroatien | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 31 | 17 | +14 | 9 |
5 | Belgien | 5 | en | 0 | 0 | fire | femten | 25 | -ti | 3 |
6 | Israel | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 3 | halvtreds | -47 | 0 |
Lokal tid ( UTC+9 ).
Kamprapporter28. januar 2020 kl. 13.00 |
Kroatien | 16:1 (3:0, 7:1, 6:0) |
Israel | Gangneung Hockey Center , Gangneung Tilskuere: 104 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
2 minutter | Bøde | 6 min | ||
79 | kaster | otte |
28. januar 2020 16:30 |
Kina | 5 : 3 (1:2, 1:0, 3:1) |
Belgien | Gangneung Hockey Center , Gangneung Tilskuere: 133 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
8 min | Bøde | 6 min | ||
tredive | kaster | 29 |
28. januar 2020 kl. 20.00 |
Holland | 1:5 (1:2, 0:0, 0:3) |
Republikken Korea | Gangneung Hockey Center , Gangneung Tilskuere: 875 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
4 min | Bøde | 8 min | ||
22 | kaster | 40 |
29. januar 2020 kl. 13.00 |
Israel | 0:12 |
Kina | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
29. januar 2020 kl. 16.30 |
Kroatien | 2:7 |
Holland | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
29. januar 2020 kl. 20.00 |
Republikken Korea | 5:2 |
Belgien | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
31. januar 2020 kl. 13.00 |
Holland | 6:1 |
Belgien | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
31. januar 2020 16:30 |
Kroatien | tredive |
Kina | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
31. januar 2020 20:30 |
Republikken Korea | 5:1 |
Israel | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
1. februar 2020 kl. 13.00 |
Belgien | 5:8 |
Kroatien | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
1. februar 2020 16:30 |
Kina | 0:1 |
Republikken Korea | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
1. februar 2020 kl. 20.00 |
Israel | 0:13 |
Holland | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
3. februar 2020 kl. 13.00 |
Holland | 3:5 |
Kina | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
3. februar 2020 kl. 16.30 |
Belgien | 4:1 |
Israel | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
3. februar 2020 kl. 20.00 |
Republikken Korea | 4:2 |
Kroatien | Gangneung Hockey Center , Gangneung |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
De bedste spillere efter rolle:
De bedste spillere på hvert hold ifølge trænerne:
Verdensmesterskabet i ishockey 2020 | |
---|---|
VM | |
verdensmesterskab for unge | |
Junior verdensmesterskab | |
Verdensmesterskab (kvinder) |
|
Verdensmesterskab blandt juniorhold (kvinder) | |
|
IIHF World Junior Championship Division II | |
---|---|
Turneringer | |
Kvalifikation |
|