Cykling ved sommer-OL 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
baneløb | ||||
Holdforfølgelse | Mænd | Kvinder | ||
Sprint | Mænd | Kvinder | ||
Holdsprint | Mænd | Kvinder | ||
Keirin | Mænd | Kvinder | ||
Madison | Mænd | Kvinder | ||
Omnium | Mænd | Kvinder | ||
landevejsløb | ||||
gruppeløb | Mænd | Kvinder | ||
individuel race | Mænd | Kvinder | ||
mountainbike | ||||
på tværs af landet | Mænd | Kvinder | ||
bmx | ||||
BMX racing | Mænd | Kvinder | ||
Freestyle (park) | Mænd | Kvinder | ||
Kvalifikation | ||||
← 2016 |
Cykelkonkurrencer ved sommer- OL 2020 blev afholdt fra 24. juli til 8. august . Atleter konkurrerede om 22 sæt medaljer: 4 i landevejscykling, 12 i bane, 2 i mountainbike og 4 i BMX.
I forhold til OL 2016 er konkurrenceprogrammet ændret. For første gang blev der spillet medaljer i BMX freestyle for mænd og kvinder, og efter en pause i to olympiske cykler vendte madison tilbage til spilprogrammet , hvor der tidligere blev spillet medaljer fra 2000 til 2008, og siden 2012 er det blevet udskiftet af omnium [1] .
Landevejscykling-konkurrencer ved 2020-legene fandt sted fra 24. til 29. juli. Starten på konkurrencen fandt sted i Musashinomori Park [2] . Det meste af afstanden var placeret uden for Tokyo, inklusive Formel 1 Fuji Speedway [3] . Distancen af landevejsløbet for mænd var 234 km [2] , og for kvinder - 137 km [4] .
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Storbritanien | 6 | fire | 2 | 12 |
Holland | 5 | fire | 3 | 12 | |
3 | Schweiz | en | 3 | 2 | 6 |
fire | Danmark | en | 2 | 0 | 3 |
5 | USA | en | en | en | 3 |
6 | Tyskland | en | en | 0 | 2 |
7 | Australien | en | 0 | 2 | 3 |
Italien | en | 0 | 2 | 3 | |
otte | Slovenien | en | 0 | en | 2 |
ti | Ecuador | en | 0 | 0 | en |
Østrig | en | 0 | 0 | en | |
Kina | en | 0 | 0 | en | |
Canada | en | 0 | 0 | en | |
fjorten | New Zealand | 0 | 2 | 0 | 2 |
femten | Colombia | 0 | en | en | 2 |
16 | Belgien | 0 | en | 0 | en |
Venezuela | 0 | en | 0 | en | |
Malaysia | 0 | en | 0 | en | |
Ukraine | 0 | en | 0 | en | |
Japan | 0 | en | 0 | en | |
21 | OKR | 0 | 0 | 2 | 2 |
Frankrig | 0 | 0 | 2 | 2 | |
23 | Spanien | 0 | 0 | en | en |
Hong Kong | 0 | 0 | en | en | |
Canada | 0 | 0 | en | en |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Gruppeløb se flere detaljer |
Richard Carapaz Ecuador |
Wout Van Art Belgien |
Tadej Pogacar Slovenien |
Individuel tidskørsel se flere detaljer |
Primoz Roglic Slovenien |
Tom Dumoulin Holland |
Roan Dennis Australien |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Gruppeløb se flere detaljer |
Anna Kiesenhofer Østrig |
Annemiek van Vluyten Holland |
Elisa Longo Borghini Italien |
Individuel tidskørsel se flere detaljer |
Annemiek van Vluyten Holland |
Marlene Reusser Schweiz |
Anna van der Breggen Holland |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Holdforfølgelse se flere detaljer |
Italien Simone Consonni Filippo Ganna Francesco Lamon Jonathan Milan |
Danmark Niklas Larsen Lasse Norman Hansen Rasmus Pedersen Frederik Rodenberg |
Australien Lee Howard Kelland O'Brien Luke Plapp Sam Welsford Alexander Porter |
Sprint se mere |
Harry Lavreisen Holland |
Geoffrey Hoagland Holland |
Jack Carlin Storbritannien |
Holdsprint | Holland Jeffrey Hoagland Harry Lavreissen Roy van den Berg Matthijs Büchli |
Storbritannien Jack Carlin Jason Kenny Ryan Owens |
Frankrig Florian Grenbo Ryan Elal Sebastien Vigier |
Keirin | Jason Kenny Storbritannien |
Azizulhasni Awang Malaysia |
Harry Lavreisen Holland |
Madison | Danmark Lasse Norman Hansen Mikael Mörköv |
Storbritannien Ethan Hayter Matthew Walls |
Frankrig Donavan Grondin Benjamin Thomas |
Omnium | Matthew Walls Storbritannien |
Campbell Stewart New Zealand |
Elia Viviani Italien |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Holdforfølgelse se flere detaljer |
Tyskland Franziska Brause Lisa Brennauer Lisa Klein Mike Kroeger |
Storbritannien Cathy Archibald Nee Evans Josie Knight Laura Kenny Eleanor Barker |
USA Megan Jastreb Jennifer Valent Chloe Dygert Emma White Lily Williams |
Sprint se mere |
Kelsey Mitchell Canada |
Elena Starikova Ukraine |
Lei Weisi Hong Kong |
Holdsprint | Kina Bao Shanju Zhong Tianshi |
Tyskland Lea Friedrich Emma Hinze |
ROC Daria Shmeleva Anastasia Voinova |
Keirin | Schanne Braspenninx Holland |
Elless Andrews New Zealand |
Lorient Genes Canada |
Madison | Storbritannien Cathy Archibald Laura Kenny |
Danmark Amalie Dideriksen Julia År |
ROC Gulnaz Khatuntseva Maria Novolodskaya |
Omnium | Jennifer Valenti USA |
Yumi Kajihara Japan |
Kirsten Wild Holland |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Mænd | Tom Pidcock Storbritannien |
Matthias Flückiger Schweiz |
David Valero Serrano Spanien |
Kvinder | Yolanda Neff Schweiz |
Sina Frei Schweiz |
Linda Indegrand Schweiz |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
BMX-løb, mænd | Nick Kimmann Holland |
Kai White UK |
Carlos Ramirez Colombia |
BMX freestyle, herrer | Logan Martin Australien |
Daniel Ders Venezuela |
Declan Brooks Storbritannien |
BMX racing, kvinder | Beth Shriver Storbritannien |
Mariana Pajon Colombia |
Merel Smulders Holland |
BMX freestyle, kvinder | Charlotte Worthington Storbritannien |
Hanna Roberts USA |
Nikita Ducarroz Schweiz |
Japan modtager som værtsland 1 garanteret kvote i BMX-racing, BMX freestyle og mountainbike-konkurrencer og 2 kvoter pr. etage i gruppeløbet. De fleste atleter vil kvalificere sig til kampene på UCI - ranglisten , med nogle tildelinger til verdensmesterskaberne eller kontinentale kvalifikationer.
Cykling ved OL | ||
---|---|---|
|