Roning ved sommer-OL 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
Enspændere | Mænd | Kvinder | ||
toere | Mænd | Kvinder | ||
Dobbelt dobbelt | Mænd | Kvinder | ||
Dobbeltsculler, let vægt | Mænd | Kvinder | ||
firere | Mænd | |||
Firere par | Mænd | Kvinder | ||
Firere, let vægt | Mænd | |||
ottere | Mænd | Kvinder | ||
Kvalifikation | ||||
← 2012 |
Mændenes coxless quad rowing-konkurrence ved sommer-OL 2016 finder sted fra 6. til 11. august i Rodrigo de Freitas - lagunen . 52 atleter fra 13 lande deltager i konkurrencen. De nuværende olympiske mestre i denne disciplin er Sydafrikas roere.
Guld | Sølv | Bronze |
Schweiz Lucas Tramer Simon Schürch Simon Nipman Mario Guer |
Danmark Jakob Larsen Jakob Barsøe Morten Jorgensen Kasper Jorgensen |
Frankrig Franck Solforosi Thomas Baruch Guillaume Renaud Thibaut Kolard |
Før starten af sommer-OL 2016 var verdensrekorden og olympiske rekorder som følger [1] :
Verdensrekord | Danmark | 05:43.160 | Amsterdam | 29. august 2014 |
olympisk rekord | Danmark | 05:47.760 | Beijing | 17. august 2008 |
Lokal tid ( UTC−3 )
datoen | Tid | Rund |
---|---|---|
6. august | 12:20–12:50 | Indledende |
7. august | 10:00 | kvalifikationsløb |
9. august | 10:50–11:00 | Semifinaler |
11 august | 09:00 | Finale B |
11 august | 11:00 | Final A |
De første tre mandskaber fra hvert løb går direkte til semifinalerne i konkurrencen. Alle andre atleter deltager i kvalifikationsløbet, hvor der spilles yderligere tre billetter til næste runde.
Løb 1Placere | Atleter | Land | Tid | Efterslæb | Noter |
---|---|---|---|---|---|
en | Stefano Oppo Martino Goretti Livio La Padula Pietro Ruta |
Italien | 6:03,26 | +0,00 | SF |
2 | Jin Wei Zhao Jingbing Yu Chengan Wang Texin |
Kina | 6:03,43 | +0,17 | SF |
3 | Lukas Tramer Simon Schürch Simon Nipman Mario Guer |
Schweiz | 6:03,52 | +0,26 | SF |
fire | Franck Solforosi Thomas Baruch Guillaume Renaud Thibaut Kolard |
Frankrig | 6:07,31 | +4,05 | R |
5 | Jan Veteshnik Ondrej Veteshnik Jiri Kopach Miroslav Vrastil |
tjekkisk | 6:39,95 | +36,69 | R |
Placere | Atleter | Land | Tid | Efterslæb | Noter |
---|---|---|---|---|---|
en | Jakob Barsøe Jakob Larsen Kasper Jorgensen Morten Jorgensen |
Danmark | 5:58,21 | +0,00 | SF |
2 | Chris Bartley Mark Eldred Jono Clegg Peter Chambers |
Storbritanien | 6:01,27 | +3,06 | SF |
3 | Panagiotis Magdanis Stefanos Duskos Ioannis Petrou Spyridon Yannaris |
Grækenland | 6:05,27 | +7,06 | SF |
fire | Jonathan Koch Lars Wiechert Tobias Franzmann Lukas Schäfer |
Tyskland | 6:14,87 | +16,66 | R |
Placere | Atleter | Land | Tid | Efterslæb | Noter |
---|---|---|---|---|---|
en | James Lassche Peter Taylor Alistair Bond James Hunter |
New Zealand | 6:03,34 | +0,00 | SF |
2 | Robin Prendz Anthony Fayden Edward King Tyler Naze |
USA | 6:05,61 | +2,27 | SF |
3 | Joris Pace Timothy Heybrock Jort van Gennep Bjorn van den Ende |
Holland | 6:07,88 | +4,54 | SF |
fire | Maxwell Lattimer Brendan Hodge Nicholas Pratt Eric Wölfl |
Canada | 6:19,44 | +16.10 | R |
De første tre mandskaber går videre til semifinalerne i konkurrencen. De roere, der kom sidst i mål, udgår af konkurrencen og indtager den endelige 13. plads.
Placere | Atleter | Land | Tid | Efterslæb | Noter |
---|---|---|---|---|---|
en | Franck Solforosi Thomas Baruch Guillaume Renaud Thibaut Kolard |
Frankrig | 6:01.18 | +0,00 | SF |
2 | Jonathan Koch Lars Wiechert Tobias Franzmann Lukas Schäfer |
Tyskland | 6:03,29 | +2.11 | SF |
3 | Jan Veteshnik Ondrej Veteshnik Jiri Kopach Miroslav Vrastil |
tjekkisk | 6:04.30 | +3,12 | SF |
fire | Maxwell Lattimer Brendan Hodge Nicholas Pratt Eric Wölfl |
Canada | 6:05.35 | +4,17 |
De første tre mandskaber fra hvert heat går videre til finale A, og resten til finale B
Løb 1Placere | Atleter | Land | Tid | Efterslæb | Noter |
---|---|---|---|---|---|
en | Stefano Oppo Martino Goretti Livio La Padula Pietro Ruta |
Italien | 6:06,56 | +0,00 | FA |
2 | Franck Solforosi Thomas Baruch Guillaume Renaud Thibaut Kolard |
Frankrig | 6:07,32 | +0,76 | FA |
3 | James Lassche Peter Taylor Alistair Bond James Hunter |
New Zealand | 6:08,96 | +2,40 | FA |
fire | Chris Bartley Mark Eldred Jono Clegg Peter Chambers |
Storbritanien | 6:10,46 | +3,90 | |
5 | Joris Pace Timothy Heybrock Jort van Gennep Bjorn van den Ende |
Holland | 6:12,87 | +6,31 | |
6 | Jonathan Koch Lars Wiechert Tobias Franzmann Lukas Schäfer |
Tyskland | 6:18,43 | +11,87 |
Placere | Atleter | Land | Tid | Efterslæb | Noter |
---|---|---|---|---|---|
en | Lukas Tramer Simon Schürch Simon Nipman Mario Guer |
Schweiz | 6:17,85 | +0,00 | FA |
2 | Jakob Barsøe Jakob Larsen Kasper Jorgensen Morten Jorgensen |
Danmark | 6:19,62 | +1,77 | FA |
3 | Panagiotis Magdanis Stefanos Duskos Ioannis Petrou Spyridon Yannaris |
Grækenland | 6:23,95 | +6,10 | FA |
fire | Robin Prendz Anthony Fayden Edward King Tyler Naze |
USA | 6:26,82 | +8,97 | |
5 | Jin Wei Zhao Jingbing Yu Chengan Wang Texin |
Kina | 6:27,27 | +9,42 | |
6 | Jan Veteshnik Ondrej Veteshnik Jiri Kopach Miroslav Vrastil |
tjekkisk | 6:33,43 | +15,58 |
Placere | Atleter | Land | Tid | Efterslæb |
---|---|---|---|---|
en | ||||
2 | ||||
3 | ||||
fire | ||||
5 | ||||
6 |
Placere | Atleter | Land | Tid | Efterslæb |
---|---|---|---|---|
fire | ||||
5 | ||||
6 |