Sydkorea ved OL | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC kode | Kor | ||||||||
NOC | Koreanske olympiske komité | ||||||||
Olympiske Lege i Athen | |||||||||
Atleter | 264 i 25 sportsgrene | ||||||||
fanebærer | gu min jeong | ||||||||
Medaljer plads 9 |
|
||||||||
Deltagelse i sommer-OL | |||||||||
Deltagelse i Vinter-OL | |||||||||
se også | |||||||||
|
Sydkorea ved Sommer-OL 2004 var repræsenteret af 264 atleter. Sammenlignet med tidligere kampe vandt det sydkoreanske hold yderligere 2 medaljer og tog en 9. plads i den uofficielle holdstilling.
Guld | ||
Ingen. | Atleter | Slags sport (disciplin) |
en | Ha Tae Gwon Kim Dong Moon |
Badminton (herredouble) |
2 | jung jihyun | Brydning (mænd, græsk-romersk brydning, op til 60 kg) |
3 | Lee vandt Hee | Judo (mænd, op til 73 kg) |
fire | Yoo Seung Min | Bordtennis (herresingle) |
5 | Park Kyung Mo Lim Dong Hyun Chan Yong Ho |
Bueskydning (mandshold) |
6 | Park Sung Hyun | Bueskydning (individuel kvinder) |
7 | Yoon Mi Jin Park Sung Hyun Lee Sun Jin |
Bueskydning (kvindehold) |
otte | Moon Dae Sun | Taekwondo (mænd, op til 80 kg) |
9 | jang ji vandt | Taekwondo (kvinder, op til 57 kg) |
Sølv | ||
Ingen. | Atleter | Slags sport (disciplin) |
en | Sangen Seung Mo | Badminton (herresingle) |
2 | Lee Dong Soo Yoo Young Sun |
Badminton (herredouble) |
3 | Månen Eui Jae | Freestyle wrestling (mænd, op til 84 kg) |
fire | Kim Cha Young , Kim Hyun Ok , Myung Bok Hee , Moon Kyung Ha , Moon Pil Hee , Oh Sung Ok , Oh Young Ran , Woo Sung Hee , Lee Gon Joo , Lee Sang Eun , Im Oh Kyung , Jang So Hee , Choi Im Jeon , Heo Sun-young , Heo Young-sook | Håndbold (kvinder) |
5 | Kim Tae Eun | Kunstnerisk gymnastik (mænd, allround) |
6 | jang sung ho | Judo (mænd, op til 100 kg) |
7 | Lee Eun Sil Seok Eun Mi |
Bordtennis (damedouble) |
otte | Chin John Åh | Skydning (mænd, pistol, 50 meter) |
9 | På enten | Skydning (kvinder, dobbeltfælde) |
ti | Lee Sun-jin | Bueskydning (individuel kvinder) |
elleve | Lee Bae Young | Vægtløftning (mænd, op til 69 kg) |
12 | jang mi løb | Vægtløftning (kvinder, over 75 kg) |
Bronze | ||
Ingen. | Atleter | Slags sport (disciplin) |
en | Ra Kyung Min Lee Kyung vandt |
Badminton (damedouble) |
2 | Cho Suk-hwan | Boksning (op til 57 kg) |
3 | Kim Chung Joo | Boksning (op til 69 kg) |
fire | Yang Tae Young | Kunstnerisk gymnastik (mænd, allround) |
5 | Choi Min Ho | Judo (mænd, op til 60 kg) |
6 | Kim Kyung Ah | Bordtennis (damesingle) |
7 | På enten | Skydning (kvinder, fælde) |
otte | Sangen Myung Seop | Taekwondo (mænd, op til 68 kg) |
9 | Hwang Kyung-sang | Taekwondo (kvinder, op til 67 kg) |
Flere af de bedste mandskaber fra hvert løb gik videre til næste runde (afhængigt af disciplinen). De 6 stærkeste ekvipager gik videre til finale A, resten kæmpede om pladserne i gentagelsesfinalerne BE.
MændKonkurrence | Atleter | Indtjekning | kvalifikationsløb | semifinale | Finalen | Endelig plads | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
tjekke ind | Tid | Placere | tjekke ind | Tid | Placere | tjekke ind | Tid | Placere | Tid | Placere | |||
enspændere | Ham Joon Wook | 5 | 7:50,39 | 5 | 5 | 7:11,38 | 3 | Semifinale D/E | Final D | 22 | |||
2 | 7:33,70 | 3 | 7:10,44 | fire |
Tidens bedste atleter gik videre til næste runde på hver distance, uanset hvor de blev svømmet.
MændSportsmand | Konkurrence | Indledende heats | Semifinaler | Finalen | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placere | Resultat | Placere | Resultat | Placere | ||
Park Tae-hwan | 400 m fri | DSQ | Jeg fejlede | ||||
Kim Pan Hyun | 400 m kompleks | 4:23,05 | tyve | Jeg fejlede |
Sportskvinde | Konkurrence | Indledende heats | Semifinaler | Finalen | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placere | Resultat | Placere | Resultat | Placere | ||
Nam Yoo-seong | 400 m kompleks | 4:45,16 | otte | 4:50,35 | 7 | ||
Sang Seo Eun Ryu Yoon Ji Shin Min Ji Kim Hyun Joo |
4×100m fri | 3:44,84 | 9 | Bestod ikke |
*—deltog kun i den indledende svømning
I individuelle konkurrencer kæmper atleter tre runder af tre minutter, eller indtil en af atleterne påfører 15 injektioner. I holdkonkurrencer fortsætter kampen i 9 runder af 3 minutter hver, eller op til 45 indsprøjtninger. Hvis der i slutningen af kampens tid registreres uafgjort, tildeles der et ekstra minut før den "gyldne" indsprøjtning.
MændKonkurrence | Atleter | 1/32 finaler | 1/16 finaler | 1/8 finaler | Kvartfinaler | Semifinaler | Slutkamp om 3. pladsen |
Placere |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Modstanders resultat |
Modstanders resultat |
Modstanders resultat |
Modstanders resultat |
Modstanders resultat |
Modstanders resultat | |||
Individuel griber | ha chang dok | Deltog ikke | Yuri Molchan ( RUS ) slog. 15:13 |
Salvatore Sanzo ( ITA ) 6:15
|
Fuldførte forestillingen | 9 | ||
Kommandofolie | Kim Un Soon Park Hee Kyung Ha Chan Deok Choi Byung Chul |
Kina siden. 36:45 |
Til 5.-8. pladsen | Til 5. pladsen | 7 | |||
Tyskland siden. 40:45 |
Egypten slog. 45:35 |