IIHF verdensmesterskab i ishockey 2000 | |
---|---|
2000 IIHF World Junior U20 Championship | |
Turneringsdetaljer | |
Værtslandet | Sverige |
Værtsbyer | Skellefteå , Umeå |
Tidsforbrug | 25. december 1999 - 4. januar 2000 |
Antal kommandoer | ti |
Top steder | |
Champion |
Tjekkiet (1. titel) |
Andenplads | Rusland |
Tredje plads | Canada |
Turneringsstatistikker | |
Spillede kampe | 35 |
Mål scoret | 218 (6,23 pr. spil) |
Tilstedeværelse | 41.693 (1191 pr. spil) |
Målscorer(e) |
Henrik Sedin (13 point) |
19992001 |
Det 24. verdensmesterskab i ishockey blandt ungdomshold blev afholdt fra 25. december 1999 til 4. januar 2000 i Skellefteå og Umeå ( Sverige ). For første gang i sin historie blev det tjekkiske hold mester , og besejrede det russiske hold i shootouts med en score på 1:0 i finalen. Bronzemedaljen blev vundet af det canadiske hold , som besejrede det amerikanske hold i kampen om tredjepladsen - 4:3 i shootouts.
Mesterskabets topscorer var den svenske landsholdsspiller Henrik Sedin , som scorede 13 (4 + 9) point for præstationer. Amerikaneren Rick DiPietro blev anerkendt som den bedste målmand i turneringen , russiske Alexander Ryazantsev blev anerkendt som den bedste forsvarsspiller , og tjekkiske Milan Kraft blev anerkendt som den bedste angriber .
I den indledende runde blev der spillet gruppe A-kampe på Skellefteo Craft Arena og gruppe B-kampe på Umeå Arena . De afgørende playoff-kampe blev afviklet på Skellefteo Craft Arena, og de resterende kampe og kampe i trøsterunden blev afholdt på Umeå Arena.
Skelleftea Craft Arena Kapacitet: 6.000 |
Umeå Arena Kapacitet: 6.000 |
---|---|
Sverige - Skellefteå | Sverige - Umeå |
10 landshold deltog i mesterskabet - syv fra Europa , to fra Nordamerika og et fra Asien . Det ukrainske landshold kom fra gruppe B , resten - fra den sidste gruppe A- turnering .
Europa |
|
Holdene går videre til kvartfinalerne | |
Holdene går videre til gentagelsesrunden |
M | landshold | Og | PÅ | H | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | tjekkisk | fire | 2 | 2 | 0 | 12 | 7 | +5 | 6 |
2 | Canada | fire | 2 | 2 | 0 | 9 | 5 | +4 | 6 |
3 | USA | fire | en | 2 | en | 5 | 6 | −1 | fire |
fire | Finland | fire | en | en | 2 | otte | 9 | −1 | 3 |
5 | Slovakiet | fire | 0 | en | 3 | fire | elleve | −7 | en |
Lokal tid ( UTC+1 ).
25. december 1999 15:30 |
tjekkisk | 5: 2 (1:1, 1:0, 3:1) |
Slovakiet | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 1185 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
32 | kaster | 26 |
25. december 1999 19:30 |
Finland | 2: 3 (0:1, 0:2, 2:0) |
Canada | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 457 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
24 | kaster | 33 |
26. december 1999 15:30 |
tjekkisk | 2 : 2 (0:1, 1:1, 1:0) |
USA | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 374 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
29 | kaster | 31 |
26. december 1999 19:30 |
Slovakiet | 1: 1 (0:0, 1:0, 0:1) |
Finland | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 398 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
21 | kaster | 38 |
28. december 1999 15:30 |
Slovakiet | 0 : 1 (0:0, 0:0, 0:1) |
USA | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 472 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
27 | kaster | 29 |
28. december 1999 19:30 |
Canada | 1:1 (1:0, 0:1, 0:0) |
tjekkisk | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 997 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
35 | kaster | 23 |
29. december 1999 15:30 |
USA | 1:3 (0:1, 0:1, 1:1) |
Finland | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 582 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
35 | kaster | 25 |
29. december 1999 19:30 |
Canada | 4:1 (3:0, 0:1, 1:0) |
Slovakiet | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 513 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
36 | kaster | 34 |
31. december 1999 12:00 |
Finland | 2 : 4 (0:0, 1:1, 1:3) |
tjekkisk | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 423 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
31 | kaster | 23 |
31. december 1999 16:00 |
USA | 1: 1 (0:0, 0:1, 1:0) |
Canada | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 596 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
26 | kaster | 29 |
M | landshold | Og | PÅ | H | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Rusland | fire | fire | 0 | 0 | tredive | fire | +26 | otte |
2 | Sverige | fire | 3 | 0 | en | 27 | otte | +19 | 6 |
3 | Schweiz | fire | 2 | 0 | 2 | 13 | 16 | −3 | fire |
fire | Kasakhstan | fire | en | 0 | 3 | 7 | 34 | −27 | 2 |
5 | Ukraine | fire | 0 | 0 | fire | 6 | 21 | −15 | 0 |
Lokal tid ( UTC+1 ).
25. december 1999 15:30 |
Schweiz | 6:2 (2:1, 3:0, 1:1) |
Ukraine | Umeå Arena Tilskuere: 934 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
43 | kaster | 24 |
25. december 1999 19:30 |
Rusland | 14:1 (4:1, 4:0, 6:0) |
Kasakhstan | Umeå Arena Tilskuere: 848 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
6 min | Bøde | 8 min | ||
60 | kaster | 17 |
26. december 1999 15:30 |
Schweiz | 1:7 (1:1, 0:2, 0:4) |
Sverige | Umeå Arena Tilskuere: 2838 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
26. december 1999 19:30 |
Ukraine | 1 : 4 (0:0, 0:2, 1:2) |
Rusland | Umeå Arena Tilskuere: 489 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
6 min | Bøde | 8 min | ||
19 | kaster | 39 |
28. december 1999 15:30 |
Ukraine | 1: 6 (0:3, 0:1, 1:2) |
Sverige | Umeå Arena Tilskuere: 2058 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
28. december 1999 19:30 |
Kasakhstan | 0 : 5 (0:4, 0:0, 0:1) |
Schweiz | Umeå Arena Tilskuere: 839 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
29. december 1999 15:30 |
Sverige | 1:5 (0:2, 0:2, 1:1) |
Rusland | Umeå Arena Tilskuere: 4450 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
24 min | Bøde | 20 minutter | ||
26 | kaster | 44 |
29. december 1999 19:30 |
Kasakhstan | 5: 2 (1:0, 1:0, 3:2) |
Ukraine | Umeå Arena Tilskuere: 356 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
31. december 1999 12:00 |
Rusland | 7:1 (1:0, 3:0, 3:1) |
Schweiz | Umeå Arena Tilskuere: 329 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
14 min | Bøde | 10 min | ||
33 | kaster | 35 |
31. december 1999 16:00 |
Sverige | 13:1 (3:1, 6:0, 4:0) |
Kasakhstan | Umeå Arena Tilskuere: 511 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Hold afslører det bedste i en serie på to kampe. Da holdene scorede én sejr hver, blev der udpeget en 10-minutters overtid efter den anden kamp for at afgøre vinderen . Efter ti minutter var stillingen stadig ikke åbnet, og holdene slog kugler . Det slovakiske hold vandt og sluttede på niendepladsen. Det ukrainske hold , der tabte serien, indtager tiendepladsen i turneringen og rykker til første division af VM i 2001 .
Lokal tid ( UTC+1 ).
2. januar 2000 kl. 16.00 |
Slovakiet | 1:3 (2:1, 3:0, 1:1) |
Ukraine | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 2745 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
29 | kaster | 21 |
4. januar 2000 12:00 |
Ukraine | 1:5 (0:0, 1:2, 0:3) |
Slovakiet | Umeå Arena Tilskuere: 301 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
4. januar 2000 14:15 |
Ukraine | 0 : 1 ( B ) (0:0, 0:1) |
Slovakiet | Umeå Arena Tilskuere: 301 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Kvartfinaler | Semifinaler | Finalen | ||||||||||||||||||||||||||||||||
A1 | Rusland | fire | ||||||||||||||||||||||||||||||||
B4 | Finland | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
WQF1 | Rusland | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
WQF2 | Canada | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
B2 | Canada | otte | ||||||||||||||||||||||||||||||||
A3 | Schweiz | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
WSF1 | Rusland | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
WSF2 | tjekkisk | en | ||||||||||||||||||||||||||||||||
A2 | Sverige | en | ||||||||||||||||||||||||||||||||
B3 | USA | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
WQF3 | USA | en | ||||||||||||||||||||||||||||||||
WQF4 | tjekkisk | fire | ||||||||||||||||||||||||||||||||
B1 | tjekkisk | 6 | Kamp om 3. pladsen | |||||||||||||||||||||||||||||||
A4 | Kasakhstan | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
LSF1 | Canada | fire | ||||||||||||||||||||||||||||||||
LSF2 | USA | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Lokal tid ( UTC+1 ).
1. januar 2000 14:00 |
Canada | 8:3 (3:0, 4:2, 1:1) |
Schweiz | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 432 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
29 | kaster | 31 |
1. januar 2000 14:00 |
Sverige | 1:5 (1:1, 0:1, 0:3) |
USA | Umeå Arena Tilskuere: 2171 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
37 | kaster | tredive |
1. januar 2000 18:00 |
tjekkisk | 6: 3 (3:0, 2:3, 1:0) |
Kasakhstan | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 386 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
1. januar 2000 18:00 |
Rusland | 4 : 0 (3:0, 1:0, 0:0) |
Finland | Umeå Arena Tilskuere: 521 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
10 min | Bøde | 26 min | ||
33 | kaster | atten |
Lokal tid ( UTC+1 ).
3. januar 2000 15:30 |
Schweiz | 5 : 2 (1:0, 3:1, 1:1) |
Finland | Umeå Arena Tilskuere: 359 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
29 | kaster | 31 |
3. januar 2000 19:30 |
Kasakhstan | 2: 12 (0:3, 1:7, 1:2) |
Sverige | Umeå Arena Tilskuere: 946 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Lokal tid ( UTC+1 ).
3. januar 2000 15:30 |
USA | 1: 4 (0:1, 0:2, 1:1) |
tjekkisk | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 2848 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
25 | kaster | 21 |
3. januar 2000 19:30 |
Rusland | 3 : 2 (0:0, 2:1, 1:1) |
Canada | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 3215 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
8 min | Bøde | 8 min | ||
tyve | kaster | 25 |
Lokal tid ( UTC+1 ).
4. januar 2000 15:00 |
Finland | 9:1 (3:0, 2:0, 4:1) |
Kasakhstan | Umeå Arena Tilskuere: 306 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
44 | kaster | 19 |
Lokal tid ( UTC+1 ).
4. januar 2000 19:00 |
Sverige | 5: 2 (1:2, 2:0, 2:0) |
Schweiz | Umeå Arena Tilskuere: 872 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
6 min | Bøde | 12 min | ||
42 | kaster | 22 |
Lokal tid ( UTC+1 ).
4. januar 2000 14:00 |
Canada | 4:3 ( B ) (0:1, 1:1, 2:1, 0:0, 1:0) |
USA | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 2784 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Lokal tid ( UTC+1 ).
4. januar 2000 19:00 |
Rusland | 0 : 1 ( B ) (0:0, 0:0, 0:0, 0:0, 0:1) |
tjekkisk | Skelleftea Craft Arena Tilskuere: 3857 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Kugler: |
||||
Evgeny Muratov Sergey Zinoviev Oleg Smirnov Alexey Tereshchenko Evgeny Fedorov |
Jaroslav Kristek Libor Pivko Milan Craft Zbynek Irgl | |||
2 minutter | Bøde | 2 minutter | ||
34 | kaster | 45 |
|
|
Spiller | Og | G | P | O | Str | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|
Henrik Sedin | 7 | fire | 9 | 13 | 6 | +9 |
Milan Kraft | 7 | 5 | 7 | 12 | 0 | +8 |
Daniel Sedin | 7 | 6 | fire | ti | 0 | +8 |
Brandon Reid | 7 | fire | 5 | 9 | fire | +3 |
Evgeny Muratov | 7 | 6 | 2 | otte | fire | +8 |
Alexey Tereshchenko | 7 | 3 | 5 | otte | 2 | +6 |
Eric Levenström | 7 | 3 | 5 | otte | fjorten | +2 |
Alexander Ryazantsev | 7 | 2 | 6 | otte | 2 | +10 |
David Nystrøm | 7 | 2 | 6 | otte | 2 | +6 |
Oleg Smirnov | 7 | 2 | 6 | otte | 2 | +7 |
Bemærk: I = Antal spillede spil; G = Mål ; P = assists ; O = Points ; Str = Straffetid; +/− = plus eller minus
Kilde: IIHF.com
Listen omfatter målmænd , der har spillet mindst 40 % af deres landsholds samlede spilletid.
Spiller | VP | Br | PS | KN | %OM | OG "0" |
---|---|---|---|---|---|---|
Ilya Bryzgalov | 234:04 | 105 | 3 | 0,77 | 97,14 | en |
Alexey Volkov | 185:11 | 81 | fire | 1.30 | 95,06 | 0 |
Zdenek Schmid | 420:00 | 182 | 12 | 1,57 | 93,96 | en |
Maxim Ouellette | 360:00 | 181 | elleve | 1,83 | 93,92 | 0 |
Rick DiPietro | 298:57 | 138 | 9 | 1,81 | 93,48 | en |
Bemærk: AT = Tid på stedet; Br = Skud på mål; PSH = Missed pucke; KN = Pålidelighedsfaktor ; %OB = Procentdel af reflekterede billeder ; AND"0" = "Tørre spil" >
Kilde: IIHF.com
Bedste spillere:
All-Star Team:
Verdensmesterskabet i ishockey 2000 | |
---|---|
Verdensmesterskabet i ishockey | |
VM i ishockey for unge | |
ishockey verdensmesterskab for juniorer |
|
Verdensmesterskab i ishockey (kvinder) | |
|
Ungdoms-VM i ishockey | |
---|---|
Nuværende mester Canada | |
¹ Uofficielle turneringer |