Kvinders verdensmesterskab i curling 2014
Det 36. verdensmesterskab i curling for kvinder blev afholdt fra 15. til 23. marts 2014 på havnestationen i Saint John ( Canada ) med deltagelse af 12 landshold.
Kvalifikation
Følgende lande har kvalificeret sig til kvinders verdensmesterskaber i curling 2014:
Kommandoer
Tyskland [1] [2]
|
Danmark [3] [4]
|
Canada
|
SC Rissersee, Garmisch-Partenkirchen
Spring over: Imogen Lehman
Tredje: Corinna Scholz
Anden: Nicole Muskatewitz
Første: Stella Heiss Suppleant
: Claudia Beer
|
Hvidovre KK, Hvidovre
Skip: Madeleine Dupont
3.: Denise Dupont
2.: Christine Swensen
1.: Lina Almendingen Knudsen
Suppleant: Isabella Clemmensen
|
Ottawa KK, Ottawa
Spring over: Rachel Homan
3.: Emma Miscue
2.: Alison Krewiazak
1.: Lisa Weagle Suppleant
: Stephanie Le Drew
|
Kina
|
Letland
|
Republikken Korea
|
Harbin QC, Harbin
Spring over: Liu Sijia
Tredje: Jiang Yilun
Anden: Wang Rui
Første: Liu Jinli
Substitut: She Qiutong
|
SK OndulatB, Riga
Spring over: Evita Regzha
Tredje: Dace Regzha
Anden: Eva Berzina
Første: Jacqueline Litauniece
Udskiftning: Iluta Linde
|
Gyeonggi-do KK, Gyeonggi-do
Fjerde: Kim Eun Chi
Spring over: Kim Ji Sung
Anden: Lee Seul Bi
Første: Eum Min Ji
Alternativ: Shin Mi Sung
|
Rusland
|
USA
|
Sverige
|
Moskvich KK, Moskva
Spring over: Anna Sidorova
Tredje: Margarita Fomina
Anden: Alexandra Saitova
Første: Ekaterina Galkina
Substitut: Nkeiruka Ezeh
|
Saint Paul KK, Saint Paul
Spring over: Allison Pottinger
3.: Nicole Göranstad
2.: Natalie Nicholson
1.: Tabitha Peterson
Udskiftning: Tara Peterson
|
Skellefteo KK, Skelleftea
Fjerde: Maria Prütz
Tredje: Christina Bertrup
Anden: Maria Wennerström
Skip: Margarita Sigfridsson
Udskiftning: Sarah McManus
|
Schweiz
|
Skotland
|
tjekkisk
|
Flims KK, Flims
Skip: Binia Felcher-Beeli
3.: Irene Schori
2.: Franziska Kaufmann
1.: Kristine Urech Afløser
: Karol Howald
|
Curry og Balerno QC, Edinburgh
Spring over: Kerry Barr
3.: Rachel Simms
2.: Rhiann McLeod
1.: Barbara McPake
Suppleant: Hannah Fleming
|
KK Sokol Libok, Prag
Spring over: Anna Kubeshkova
Tredje: Tereza Pliskova
Anden: Klara Svatonova
Første: Veronika Gerdova
Substitut: Alzhbeta Baudishova
|
Circuit Stage
Turneringsbord efter afslutningen af round robin
Konventioner
|
|
Hold, der kvalificerede sig til slutspillet
|
|
Tie-break hold
|
Land
|
Springe
|
|
|
|
|
Slut vinder
|
afslutte spillet
|
Nulstil slutter
|
Slut
tyver |
Kasteprocent _
|
Canada
|
Rachel Homan
|
ti |
en |
82 |
47 |
46 |
36 |
12 |
13 |
84 %
|
Schweiz
|
Binia Feltscher-Bili
|
9 |
2 |
78 |
halvtreds |
49 |
36 |
12 |
17 |
78 %
|
Rusland
|
Anna Sidorova
|
otte |
3 |
84 |
halvtreds |
47 |
37 |
13 |
fjorten |
82 %
|
Sverige
|
Margareta Sigfridsson
|
otte |
3 |
90 |
56 |
47 |
39 |
elleve |
9 |
82 %
|
Republikken Korea
|
Kim Ji Sung
|
otte |
3 |
81 |
70 |
47 |
44 |
9 |
fjorten |
77 %
|
USA
|
Allison Pottinger
|
6 |
5 |
78 |
66 |
46 |
44 |
ti |
13 |
79 %
|
Kina
|
Liu Sijia
|
6 |
5 |
70 |
74 |
48 |
43 |
9 |
elleve |
77 %
|
Tyskland
|
Imogen Una Lehmann
|
3 |
otte |
58 |
76 |
40 |
51 |
5 |
12 |
71 %
|
tjekkisk
|
Anna Kubeshkova
|
3 |
otte |
65 |
80 |
42 |
halvtreds |
elleve |
elleve |
72 %
|
Skotland
|
Kerry Barr
|
2 |
9 |
58 |
86 |
44 |
44 |
fire |
9 |
73 %
|
Danmark
|
Madeleine Dupont
|
2 |
9 |
halvtreds |
89 |
28 |
47 |
13 |
otte |
70 %
|
Letland
|
Evita Regzha
|
en |
ti |
41 |
91 |
32 |
52 |
otte |
2 |
69 %
|
Round robin resultater
Alle sessions starttider er i lokal tid ( UTC−4 ). [5]
Session 1
Lørdag den 15. marts klokken 14.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Skotland (Barr)
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
en
|
en
|
0
|
x
|
6
|
Letland (Regja)
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
x
|
otte
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Republikken Korea (Kim)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
fire
|
3
|
2
|
0
|
x
|
elleve
|
Danmark (DuPont)
|
0
|
3
|
0
|
en
|
3
|
0
|
0
|
0
|
en
|
x
|
otte
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Rusland (Sidorova)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Canada (Homan)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
7
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
x
|
5
|
Sverige (Sigfridsson)
|
en
|
0
|
en
|
en
|
0
|
0
|
fire
|
0
|
3
|
x
|
ti
|
Session 2
Lørdag den 15. marts kl. 19.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tyskland (Leman)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
x
|
fire
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
2
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
fire
|
x
|
ti
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Letland (Regja)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
x
|
x
|
x
|
x
|
2
|
Rusland (Sidorova)
|
2
|
3
|
0
|
2
|
3
|
0
|
x
|
x
|
x
|
x
|
ti
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Sverige (Sigfridsson)
|
2
|
5
|
0
|
5
|
0
|
en
|
x
|
x
|
x
|
x
|
13
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
x
|
x
|
x
|
x
|
fire
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
USA (Pottinger)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
en
|
3
|
en
|
0
|
3
|
x
|
12
|
Kina (Liu)
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
x
|
5
|
Session 3
Søndag den 16. marts kl. 9.30
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
x
|
otte
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
fire
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Skotland (Barr)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
en
|
0
|
0
|
en
|
5
|
Danmark (DuPont)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
3
|
en
|
0
|
7
|
Session 4
Søndag den 16. marts kl. 14.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Sverige (Sigfridsson)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
x
|
fire
|
Rusland (Sidorova)
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
x
|
7
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Kina (Liu)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
2
|
en
|
6
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tyskland (Leman)
|
en
|
0
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
en
|
5
|
USA (Pottinger)
|
0
|
en
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
6
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Republikken Korea (Kim)
|
en
|
0
|
en
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
en
|
7
|
Letland (Regja)
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
fire
|
Session 5
Søndag den 16. marts 19:30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Danmark (DuPont)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
x
|
x
|
x
|
2
|
USA (Pottinger)
|
2
|
2
|
0
|
5
|
0
|
fire
|
x
|
x
|
x
|
x
|
13
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tyskland (Leman)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
5
|
Skotland (Barr)
|
en
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
6
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Kina (Liu)
|
3
|
0
|
2
|
en
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
x
|
elleve
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
5
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Canada (Homan)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
0
|
x
|
x
|
2
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
3
|
en
|
2
|
en
|
x
|
x
|
otte
|
Session 6
Mandag den 17. marts kl. 9.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
en
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Kina (Liu)
|
2
|
en
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
otte
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
USA (Pottinger)
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
5
|
Sverige (Sigfridsson)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
2
|
en
|
otte
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
2
|
2
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
3
|
x
|
x
|
otte
|
Letland (Regja)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
x
|
x
|
2
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tyskland (Leman)
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
x
|
3
|
Rusland (Sidorova)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
3
|
en
|
0
|
x
|
7
|
Session 7
Mandag den 17. marts kl. 14.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Letland (Regja)
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
x
|
x
|
x
|
3
|
Sverige (Sigfridsson)
|
3
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
x
|
x
|
x
|
ti
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Danmark (DuPont)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
x
|
x
|
2
|
Canada (Homan)
|
2
|
en
|
en
|
en
|
2
|
0
|
0
|
en
|
x
|
x
|
otte
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
elleve
|
i alt
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
en
|
0
|
0
|
0
|
en
|
6
|
Rusland (Sidorova)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
0
|
en
|
2
|
0
|
5
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Skotland (Barr)
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
en
|
6
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
en
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
fire
|
Session 8
Mandag den 17. marts 19:30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
USA (Pottinger)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
x
|
x
|
x
|
x
|
3
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
fire
|
0
|
3
|
x
|
x
|
x
|
x
|
9
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Skotland (Barr)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Kina (Liu)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
en
|
otte
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
fire
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Tyskland (Leman)
|
3
|
0
|
en
|
en
|
0
|
0
|
0
|
en
|
en
|
en
|
otte
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
2
|
0
|
en
|
0
|
en
|
en
|
2
|
0
|
x
|
x
|
7
|
Danmark (DuPont)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
en
|
x
|
x
|
3
|
Session 9
Tirsdag den 18. marts kl. 9.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Rusland (Sidorova)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
3
|
0
|
2
|
x
|
x
|
ti
|
Skotland (Barr)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
x
|
x
|
fire
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
2
|
otte
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
5
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Danmark (DuPont)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
x
|
x
|
2
|
Sverige (Sigfridsson)
|
0
|
en
|
0
|
3
|
0
|
en
|
en
|
en
|
x
|
x
|
7
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Letland (Regja)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
x
|
fire
|
Canada (Homan)
|
2
|
0
|
2
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
x
|
otte
|
Session 10
Tirsdag den 18. marts kl. 14.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
x
|
x
|
2
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
en
|
en
|
0
|
5
|
x
|
x
|
9
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Sverige (Sigfridsson)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
fire
|
x
|
elleve
|
Tyskland (Leman)
|
en
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
x
|
fire
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Letland (Regja)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
x
|
5
|
Kina (Liu)
|
2
|
en
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
x
|
9
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Rusland (Sidorova)
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
2
|
otte
|
USA (Pottinger)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
5
|
Session 11
Tirsdag den 18. marts, 19:30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Danmark (DuPont)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
fire
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
2
|
0
|
en
|
3
|
0
|
en
|
0
|
en
|
x
|
otte
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
2
|
en
|
en
|
2
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
otte
|
USA (Pottinger)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
en
|
en
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Canada (Homan)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
en
|
en
|
en
|
x
|
otte
|
Skotland (Barr)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
x
|
3
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Kina (Liu)
|
en
|
0
|
0
|
en
|
2
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
6
|
Tyskland (Leman)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
fire
|
Session 12
Onsdag den 19. marts kl. 9.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Canada (Homan)
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
2
|
7
|
Tyskland (Leman)
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
en
|
0
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Kina (Liu)
|
en
|
en
|
en
|
2
|
0
|
en
|
en
|
0
|
2
|
x
|
9
|
Danmark (DuPont)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
x
|
3
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
elleve
|
i alt
|
USA (Pottinger)
|
2
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
en
|
7
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
2
|
en
|
0
|
6
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
2
|
en
|
0
|
0
|
5
|
0
|
2
|
0
|
x
|
x
|
ti
|
Skotland (Barr)
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
x
|
x
|
5
|
Session 13
Onsdag den 19. marts kl. 14.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
elleve
|
i alt
|
Skotland (Barr)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
en
|
0
|
7
|
Sverige (Sigfridsson)
|
0
|
3
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
otte
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
en
|
en
|
3
|
en
|
0
|
0
|
fire
|
x
|
x
|
x
|
ti
|
Letland (Regja)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
x
|
x
|
x
|
2
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Rusland (Sidorova)
|
0
|
2
|
2
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
x
|
7
|
Danmark (DuPont)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
x
|
fire
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
3
|
x
|
x
|
ti
|
Republikken Korea (Kim)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
x
|
x
|
3
|
Session 14
Onsdag den 19. marts klokken 19.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Kina (Liu)
|
en
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
x
|
x
|
x
|
x
|
2
|
Rusland (Sidorova)
|
0
|
2
|
3
|
3
|
0
|
2
|
x
|
x
|
x
|
x
|
ti
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tyskland (Leman)
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
x
|
fire
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
en
|
en
|
0
|
en
|
en
|
en
|
0
|
fire
|
x
|
9
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Sverige (Sigfridsson)
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
3
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
0
|
2
|
5
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
USA (Pottinger)
|
en
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
en
|
2
|
0
|
x
|
7
|
Letland (Regja)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
x
|
3
|
Session 15
Torsdag den 20. marts kl. 9.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
fire
|
en
|
0
|
0
|
0
|
2
|
otte
|
USA (Pottinger)
|
2
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
6
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Rusland (Sidorova)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
x
|
otte
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
x
|
5
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tyskland (Leman)
|
en
|
en
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
x
|
6
|
Letland (Regja)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
fire
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Sverige (Sigfridsson)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
fire
|
0
|
2
|
x
|
x
|
ti
|
Kina (Liu)
|
0
|
2
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
x
|
5
|
Session 16
Torsdag den 20. marts kl. 14.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
3
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
x
|
5
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
en
|
0
|
2
|
2
|
x
|
9
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
USA (Pottinger)
|
0
|
2
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
2
|
x
|
otte
|
Skotland (Barr)
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
fire
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Kina (Liu)
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
x
|
fire
|
Canada (Homan)
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
3
|
0
|
x
|
6
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Danmark (DuPont)
|
fire
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
x
|
5
|
Tyskland (Leman)
|
0
|
2
|
en
|
0
|
2
|
en
|
en
|
en
|
2
|
x
|
ti
|
Session 17
Torsdag den 20. marts klokken 19.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Letland (Regja)
|
en
|
0
|
en
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
x
|
fire
|
Danmark (DuPont)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
en
|
fire
|
x
|
ti
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
en
|
9
|
Sverige (Sigfridsson)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Skotland (Barr)
|
en
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
en
|
en
|
0
|
x
|
5
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
3
|
en
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
3
|
x
|
ti
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Tjekkiet (Kubeshkova)
|
0
|
3
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
en
|
otte
|
Rusland (Sidorova)
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
en
|
0
|
3
|
0
|
0
|
7
|
Tie-break
Fredag den 21. marts klokken 14.30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Sverige (Sigfridsson)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
5
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
3
|
0
|
en
|
0
|
en
|
7
|
Slutspil
1 vs 2
Fredag den 21. marts klokken 19.30
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Canada (Homan)
|
0
|
en
|
en
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
3
|
x
|
otte
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
3
|
3 vs 4
Lørdag den 22. marts kl. 9.00
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Rusland (Sidorova)
|
2
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
5
|
' Republikken Korea (Kim)
|
0
|
en
|
0
|
2
|
2
|
0
|
en
|
en
|
0
|
2
|
9
|
Semifinaler
Lørdag den 22. marts klokken 14.00
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
3
|
x
|
7
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
x
|
3
|
Bronzemedaljekamp
Søndag den 23. marts klokken 12.00
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
elleve
|
i alt
|
Republikken Korea (Kim)
|
0
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
6
|
Rusland (Sidorova)
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
en
|
7
|
Endelig
Søndag den 23. marts 19:30
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
9
|
ti
|
i alt
|
Canada (Homan)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
0
|
x
|
5
|
Schweiz (Veltscher Beeli)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
3
|
3
|
x
|
9
|
Vinder af verdensmesterskabet i curling for kvinder 2014
|
Schweiz 4. titel
|
Noter
- ↑ Lehmann, Scholz, Muskatewitz und Heiss holen DM-Titel (utilgængeligt link) . Deutscher Curling Verband (19. januar 2014). Dato for adgang: 22. januar 2014. Arkiveret fra originalen 3. februar 2014. (ubestemt) (Tysk)
- ↑ Hold (downlink) . Deutscher Curling Verband. Dato for adgang: 22. januar 2014. Arkiveret fra originalen 20. januar 2014. (ubestemt) (Tysk)
- ↑ DM 13/14 afjgort! (utilgængeligt link) . Dansk Curling Forbund (7. februar 2014). Dato for adgang: 9. februar 2014. Arkiveret fra originalen 27. februar 2014. (ubestemt) (Dansk)
- ↑ D.M. Damer 2013-14 . Dansk Curling Forbund. Hentet 9. februar 2014. Arkiveret fra originalen 10. februar 2014. (ubestemt) (Dansk)
- ↑ 2014 Ford World Women's Curling Championship Officiel lodtrækningsplan (link ikke tilgængeligt) . Canadian Curling Association. Dato for adgang: 13. januar 2014. Arkiveret fra originalen 13. februar 2014. (ubestemt)
Links