Scottish Women's Curling Championship 2022 | |
---|---|
2022 Scottish Women's Curling Championship | |
By | Dumfries |
Arena | Dumfries isskål |
datoen | 21. – 27. februar 2022 |
Vinder | Rebecca Morrison (1 titel) |
Fjerde | Rebecca Morrison |
Tredje | Gina Aitken |
Sekund | Sophie Sinclair |
Den første | Sophie Jackson |
Træner | Nancy Smith |
Finalist | Fay Henderson |
3. pladsen | Amy MacDonald |
2020 2021 |
Scottish Women's Curling Championship 2022 blev afholdt fra 21. til 27. februar 2022 i Dumfries . [en]
6 hold deltog i mesterskabet.
Vinderen af mesterskabet vil kvalificere sig som det skotske kvindehold til at spille ved VM i 2022 .
Mesterskabsvinderne var (for 1. gang i deres historie) holdet af skip Rebecca Morrison , som besejrede holdet af skip Fay Henderson i finalen. Bronzemedaljen blev vundet af holdet af skip Amy MacDonald.
Scottish Men's Curling Championship 2022 blev også afholdt på samme tid og samme sted .
I det første gruppespil spiller hold i samme gruppe mod hinanden i et round robin-system i to runder. De tre bedste hold går videre til slutspillet , hvor de spiller efter det trunkerede sidesystem : de to bedste hold spiller efter resultaterne af gruppespillet en kamp om direkte hit i finalen (kvartfinale; 1. hold mod 2.). Det tredje hold i semifinalen møder taberen af den første kamp. Bronzemedaljer tildeles det hold, der taber i semifinalen.
Fjerde | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner | Curlingklub, by |
---|---|---|---|---|---|---|
Lucy Blair | Alex Mackintosh | Jennifer Marshall | Hannah Farries | Alison Kinghorn | Greenacres | |
Jennie Cannon | Leeanne McKenzie | Kirsty Barr | Annabel Skuse | Layla Al Saffar | Ryan Carson, Christine Cannon |
Stranraer |
Amy MacDonald | Eilidh Yeats | Robyn Mitchell | Susie Smith | Nicola snedker | Iain Fraser | Elgin |
Rebecca Morrison | Gina Aitken | Sophie Sinclair | Sophie Jackson | Nancy Smith | aberdeen | |
Beth Farmer | Kirstin Bousie | Emma Barr | Laura Watt | Robyn Munro | Michael Goodfellow | Kinross |
Fay Henderson | Katie McMillan | Lisa Davie | Holly Wilkie Milne | Colin Morrison | Dumfries |
( spring er med fed skrift; kilde: [2] )
Springe | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | PÅ | P | Placere | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Lucy Blair | * | 9:0 5:0 |
8:5 10:6 |
3:10 7:8 |
2:10 6:12 |
4:10 4:7 |
fire | 6 | 5 |
A2 | Jennie Cannon | 0:9 0:5 |
* | 5:7 4:8 |
4:12 3:10 |
8:10 7:2 |
1:8 1:8 |
en | 9 | 6 |
A3 | Amy MacDonald | 5:8 6:10 |
7:5 8:4 |
* | 6:7 5:6 |
9:3 6:7 |
9:5 8:6 |
5 | 5 | 3 |
A4 | Rebecca Morrison | 10:3 8:7 |
12:4 10:3 |
7:6 6:5 |
* | 8:2 8:6 |
7:10 5:11 |
otte | 2 | 2 |
A5 | Beth Farmer | 10:2 12:6 |
10:8 2:7 |
3:9 7:6 |
2:8 6:8 |
* | 4:15 5:9 |
fire | 6 | fire |
A6 | Fay Henderson | 10:4 7:4 |
8:1 8:1 |
5:9 6:8 |
10:7 11:5 |
15:4 9:5 |
* | otte | 2 | en |
Kvartfinale | semifinale | Finalen | |||||||||||
en | Fay Henderson | 3 | |||||||||||
2 | Rebecca Morrison | 9 | Rebecca Morrison | otte | |||||||||
Fay Henderson | otte | Fay Henderson | fire | ||||||||||
3 | Amy MacDonald | 6 | |||||||||||
Kvartfinale (1. hold vs. 2.). 26. februar klokken 12.00
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Rebecca Morrison | 0 | en | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | en | 2 | x | 9 |
Fay Henderson | 2 | 0 | 0 | en | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | x | 3 |
Semifinale. 26. februar klokken 19.00
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Fay Henderson | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | en | 0 | 5 | 0 | x | otte |
Amy MacDonald | en | 0 | 0 | 0 | en | 0 | en | 0 | 3 | x | 6 |
Finalen. 27. februar klokken 16.00
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Rebecca Morrison | en | 0 | fire | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | en | 2 | otte |
Fay Henderson | 0 | 2 | 0 | en | 0 | 0 | en | 0 | 0 | 0 | fire |
Placere | Hold | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Rebecca Morrison | 12 | ti | 2 | |
Fay Henderson | 13 | 9 | fire | |
Amy MacDonald | elleve | 5 | 6 | |
fire | Beth Farmer | ti | fire | 6 |
5 | Lucy Blair | ti | fire | 6 |
6 | Jennie Cannon | ti | en | 9 |