Det tjekkiske curlingmesterskab blandt mixeddouble ( tjekkisk MČR mixeddouble ) er en årlig konkurrence af tjekkiske mixeddouble (mixeddouble) curlinghold (holdet skal bestå af en mand og en kvinde; se en: Mixeddouble curling ). Det har været afholdt siden 2007-2008 (? specificer) . Arrangøren er den tjekkiske curlingforening ( tjekkisk Český Svaz Curlingu ) [1] [2] .
Vinderen af mesterskabet får retten til at repræsentere Tjekkiet på den internationale arena som dets mixed double curlinghold indtil det næste mesterskab .
Opstillingerne vises i rækkefølge: kvinde (W), mand (M), træner (hvis nogen).
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
2008 [3] 5.-7 . december |
Aritma 1 W: Anna Kubeshkova M: Karel Kubeshka |
Ledoborci 1 W: Gana Chekhova M: Jiří Marša |
Trutnov 2 W: Jana Jelínková M: Milos Goferka |
2009 [4] 18.-20 . december |
Aritma 1 W: Anna Kubeshkova M: Karel Kubeshka træner: Jiří Candra |
Aritma 2 W: Teresa Pliskova M: Jiří Candra |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
2010 [5] 17.-19 . december |
Zbraslav OH F: Linda Klimova M: Jan Sedlář |
CC Letící kameny W: Gana Chekhova M: Radek Zdarsky |
Savona 2 W: Clara Svatoneva M: Jakub Splavets |
2011 [6] 16.-18 . december |
Prag Tee Party W: Sara Yagodova M: Radek Bogach |
Zbraslav TP F: Petra Vinsova M: Lukasz Klima |
Zbraslav R F: Irena Reitmajerová M: Tomas Valek |
2012 [7] 14.-16 . december |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
MD CC Savona 3 W: Michaela Nádherová M: Martin Štěpánek |
Dion VIP W: Eliška Srnská M: Marek Chernovski |
2013 [8] 6.- 8. december |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
Savona 1 V: Carolina Frederiksen M: Michal Zdenka |
Zbraslav D F: Kamila Moshova M: Martin Mulač |
2014 [9] 12.-14 . december |
Liboc 3 W: Anna Kubeshkova M: Jiří Candra træner: Karel Kubeška |
Liboc 1 W: Alzbeta Baudishova M: Jan Zelingr træner: Kryštof Tabery |
Savona 3 W: Carolina Frederiksen M: Michal Zdenka |
2015 [10] 4.-6. december |
Liboc 3 W: Anna Kubeshkova M: Jiří Candra træner: Karel Kubeška |
Trutnov 1 W: Jana Jelínková M: Ondřej Mihola træner: Jiří Deyl |
Savona 1 W: Michaela Nádherová M: Jakub Bares |
2016 [11] 2.-4. december |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
Savona 4 W: Petra Vinsova M: Lukasz Klima |
Zbraslav Tabery W: Eliška Srnská M: Kryštof Tabery |
2017 [12] 13.-15. oktober, 1.- 4. december |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
PLC LEDO F: Yana Nacheradskaya M: Radek Bogach |
Savona M F: Eva Malková M: Dalibor Miklik |
2019 [13] 28.–30. september, 30. november – 2. december, 1.–3. februar |
Zbraslav H F: Zuzana Paulova M: Tomasz Paul |
Savona 1 W: Petra Vinsova M: Lukasz Klima |
Savona M F: Eva Miklíková M: Dalibor Miklík |
2020 [14] 28.–30. september, 30. november – 2. december, 1.–3. februar |
Zbraslav H F: Zuzana Paulova M: Tomas Paul træner: Jakub Baresh |
Savona 5 W: Carolina Frederiksen M: Radek Bogach |
Savona M F: Eva Miklíková M: Dalibor Miklík |
2021 [15] 19.-21 . september |
Mesterskab aflyst på grund af COVID-19-pandemi | ||
2022 [16] [17] [18] 26. februar – 1. marts |
Dion VM W: Yuliya Zelingrova M: Vit Khabichovsky træner: Petr Horák |
Zbraslav H F: Zuzana Paulova M: Tomas Paul træner: Jakub Baresh |
Trutnov 1 F: Jana Jelinkova M: Ondřej Mihola |
Curling spiller | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Tomasz Paul | 6 | en | en |
Zuzana Paulova (Gaikova) | 6 | en | en |
Anna Kubeshkova | fire | ||
Jiri Candra | 2 | en | |
Karel Kubeshka | 2 | ||
Radek Bogach | en | 2 | |
Julia Zelingrova | en | ||
Linda Klimova | en | ||
Viden Khabichovsky | en | ||
Sara Yagodova | en | ||
Jan Sedlar | en | ||
Lukas Klima | 3 | ||
Petra Vinsova | 3 | ||
Carolina Frederiksen | 2 | en | |
Hana Chechova | 2 | ||
Jana Jelinkova | en | 2 | |
Michaela Nadherova | en | en | |
Michal Zdenka | en | en | |
Alzhbeta Baudishova | en | ||
Jiri Marša | en | ||
Ondrej Michola | en | en | |
Yana Nacheradskaya (Shafarikova) | en | ||
Teresa Pliskova | en | ||
Martin Steppanek | en | ||
Radek Zhdarsky | en | ||
Jan Zelingr | en | ||
Dalibor Miklik | 3 | ||
Eva Miklikova (Malkova) | 3 | ||
Eliska Srnska | 2 | ||
Jakub Baresh | en | ||
Marek Chernovsky | en | ||
Milos Goferka | en | ||
Kamila Moshova | en | ||
Martin Mulac | en | ||
Irena Reitmajerova | en | ||
Jakub Splavets | en | ||
Clara Svatoneva | en | ||
Krystof Taberi | en | ||
Tomas Valek | en |