USSR Women's Chess Championship 1975 er det femogtredivede USSR Women's Chess Championship. Afholdes fra 1. til 31. oktober i Frunze .
Finale - 17 deltagere. Opførselsrækkefølge: 3 semifinaler - Voronezh, Zaporozhye og Novosibirsk og mesterskaberne i DSO Burevestnik, Spartak, Trud og USSRs væbnede styrker - 2 vindere fra hver konkurrence kom til finalen; ifølge resultaterne af det 34. nationale mesterskab - E. Fatalibekova, V. Kozlovskaya og M. Litinskaya.
T. Fomina, L. Shcherbina, E. Akhmylovskaya var på skift i spidsen i mesterskabet. Ved målstregen var de foran L. Belavenets, der ligeligt holdt hele mesterskabet - 10 point. 2.-3. pladserne blev delt af Fomin og Shcherbina - 9½ point hver.
Mesterskabet var også en FIDE zoneturnering; Belavenets, Fomina og Shcherbina vandt retten til at deltage i den interzonale turnering .
L. Belavenets - T. Fomina :
1. d4 e6 2. Nd2 d5 3. Ngf3 Nf6 4. e3 c5 5. c3 Bd6 6. Bd3 Qc7 7. 0-0 0-0 8. dxc5 Bxc5 9. 10. Nc6 . Qe2 Re8? 11 e5! Ng4? 12. Nb3 Be7 13. Re1 f6 14. exf6 Bxf6 15. h3 Nge5 16. Nxe5 Qxe5 17. Bxh7+ Kf8 18. Be3 b6 19. Bg6 Rd8 20. Nd4 Nxd4 21. Rax2 Hvid og R22 Hvid og Hvid. vandt.
Ingen. | Medlemmer | By | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | 13 | fjorten | femten | 16 | 17 | Briller | Placere | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | L. Belavenets | Moskva | en | ½ | ½ | en | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | en | en | ½ | ½ | en | ti | en | ||
2 | T. Fomina | Tallinn | 0 | 0 | en | 0 | en | ½ | 0 | en | ½ | en | 0 | en | en | en | ½ | en | 9½ | 2-3 | ||
3 | L. Shcherbina | Sevastopol | ½ | en | ½ | en | 0 | en | 0 | ½ | ½ | ½ | en | 0 | en | ½ | ½ | en | 9½ | 2-3 | ||
fire | E. Akhmylovskaya | Krasnojarsk | ½ | 0 | ½ | en | en | ½ | ½ | en | ½ | en | en | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 9 | 4-5 | ||
5 | E. Fatalibekova | Moskva | 0 | en | 0 | 0 | ½ | ½ | ½ | en | en | 0 | ½ | ½ | en | en | en | ½ | 9 | 4-5 | ||
6 | V. Kozlovskaya | Pyatigorsk | ½ | 0 | en | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | en | ½ | en | en | ½ | 8½ | 6 | ||
7 | T. Zatulovskaya | Moskva | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | en | ½ | en | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | en | otte | 7-11 | ||
otte | A. Greenfeld | Kaliningrad | ½ | en | en | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | en | ½ | en | 0 | otte | 7-11 | ||
9 | M. Litinskaya | Lviv | ½ | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | en | en | ½ | en | 0 | 0 | en | en | en | otte | 7-11 | ||
ti | L. Saunina | Sverdlovsk | en | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | en | 0 | en | en | ½ | otte | 7-11 | ||
elleve | M. Chiburdanidze | Tbilisi | ½ | 0 | ½ | 0 | en | ½ | ½ | ½ | ½ | en | en | en | 0 | 0 | en | 0 | otte | 7-11 | ||
12 | L. Kristol | Leningrad | ½ | en | 0 | 0 | ½ | ½ | en | en | 0 | ½ | 0 | 0 | 0 | en | en | ½ | 7½ | 12-14 | ||
13 | M. Ranniku | Tallinn | 0 | 0 | en | en | ½ | 0 | ½ | en | en | 0 | 0 | en | ½ | 0 | 0 | en | 7½ | 12-14 | ||
fjorten | N. Titorenko | Moskva | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | en | en | en | en | ½ | ½ | 0 | en | 7½ | 12-14 | ||
femten | N. Medianikova | Moskva | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | en | 0 | en | ½ | en | ½ | 6½ | femten | ||
16 | T. Belova | Pskov | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | en | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | en | en | 0 | en | 6 | 16 | ||
17 | N. Gurieli | Tbilisi | 0 | 0 | 0 | en | ½ | ½ | 0 | en | 0 | ½ | en | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | 5½ | 17 | ||
atten | B. Samaganova | Frunze | ½ | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | en | — | droppede ud |
USSR mesterskaber i skak for kvinder | |
---|---|
1927-1937 | |
1945-1949 |
|
1950-1959 | |
1960-1969 | |
1970-1979 | |
1980-1989 | |
1990-1991 |