USSR's personlige og teammesterskab (8.) på All-Union-vinterferien blev afholdt i Moskva fra 24. februar til 6. marts 1935 .
Der blev afholdt konkurrencer i syv discipliner - løb for 20, 30 og 50 km (mænd), løb for 5, 10 og 20 km (kvinder), blandet stafet 10 x 5 km (etape 1-3 - kvinder, etaper 4-5 - mænd over 35 år, trin 6-10 - mænd).
Skiløbere fra arbejdernes idrætsforeninger i Finland og Sverige deltog uden for konkurrencen.
Guld | Sølv | Bronze | |
---|---|---|---|
20 km løb | Sivonen Geik Røde Hær Petrozavodsk |
Brashnin Sergey RKKA Moskva |
Vasiliev Dmitry RKKA Moskva |
30 km løb | Lebedev Terenty All-Union Central Council of Trade Unions Lysva |
Starodubtsev Konstantin All-Russian Central Council of Trade Unions Sverdlovsk |
Vasiliev Dmitry RKKA Moskva |
50 km løb | Reponen All-Union Central Council of Trade Unions Petrozavodsk |
Saukko VTsSPS Petrozavodsk |
Keskitalo All-Union Central Council of Trade Unions Petrozavodsk |
Guld | Sølv | Bronze | |
---|---|---|---|
5 km løb | Penyazeva-Mikhailova A. Fagforeningers centrale råd i alle foreninger ( Moskva ) |
Metso Alma RKKA ( Moskva ) |
Denisova Nina AUCCTU ( Moskva ) |
10 km løb | Burlachkova Anna All-Union Central Council of Trade Unions ( Moskva ) |
Minina Maria "Dynamo" ( Petrozavodsk ) |
Denisova Nina AUCCTU ( Moskva ) |
20 km løb | Drozhzhina Claudia All-Union Central Council of Trade Unions ( Moskva ) |
Mikhailova Nadezhda AUCCTU ( Moskva ) |
Shestakova Maria "Dynamo" ( Gorky ) |
Guld | Sølv | Bronze | |
---|---|---|---|
Blandet stafet 10 x 5 km | Røde Hær Mietso Alma Dubinina Nina Kulman Irina Taurikhainen Kh. Pilsyu Brashnin Sergei Kyarki Borisov M. Sivonon Geik Vasiliev Dmitry |
Fagforeningers centralråd Denisova Nina Burlachkova Anna Penyazeva-Mikhailova A. Loutto Nordling Starodubtsev Konstantin Reponen Yusti Toyto Keskitalo Karpov A. |
Dynamo Minina Maria Dodonova V. Valentina Maksunova Serebryakov Vladimir Maunu Oralov Nikolai Zorin Vladimir Chistyakov Boris Dodonov Arkady Oksanen Vilaho |
USSR skimesterskab | |
---|---|
|