Det russiske mesterskab i udkast til RSFSR blandt mænd er en årlig damkonkurrence , der blev afholdt i USSR fra 1928 til 1991. Det første mesterskab i RSFSR blev afholdt i 1928. Finalen i det andet mesterskab i 1934 blev forudgået af kvartfinaler og semifinaler. Efter det tredje mesterskab fulgte en lang pause, og det næste, det fjerde, fandt sted i 1946. Efter Sovjetunionens sammenbrud er der siden 1992 blevet afholdt russiske mesterskaber årligt .
Vinderne af mesterskabet i RSFSR, sammen med vinderne af mesterskaberne i andre republikker, såvel som mesterskaberne i Moskva og Leningrad, modtog retten til at spille i semifinalerne i USSR-mesterskabet .
Turneringsnummer _ |
datoen | Mødested _ |
Format | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 [1] [2] | 1928 | Moskva | Georgy Krylov Tula |
Volvich Leningrad |
Fedotov Zvenigorod Samuil Lioznov Ivanovo-Voznesensk |
12 deltagere |
2 [1] | 1934 | Moskva | Sergey Dyachkov Tula |
Dmitry Korshunov Leningrad |
Alexander [3] Kapnudel Sevastopol |
6 deltagere i finalen |
3 [1] | 1935 | Moskva | Dmitry Korshunov Leningrad |
Sergey Dyachkov Tula |
Nikolaj Zhadin Gorky |
16 deltagere i finalen |
4 [1] | 1946 | Alexander [3] Kapnudel Sevastopol |
||||
5 | 1947 | |||||
6 | 1948 | Nikolai Sretensky Kalinin-regionen |
||||
7 | 1949 | Ryazan | Alexander [3] Kapnudel Sevastopol |
|||
otte | 1950 | Tula | Veniamin Gorodetsky Moskva-regionen |
Rashid Nezhmetdinov Kazan |
||
9 | 1951 [4] | Saratov | Nikolai Sretensky Kalinin-regionen |
Veniamin Gorodetsky Moskva-regionen |
Nikolai Alfimov Smolensk-regionen |
14 deltagere i finalen |
ti | 1952 [4] | Velikiye Luki | Veniamin Gorodetsky Moskva-regionen |
A. Dadashyan Astrakhan |
Nikolai Sretensky Kalinin-regionen |
14 deltagere i finalen |
elleve | 1953 [4] | Taganrog | Veniamin Gorodetsky Moskva-regionen Nikolai Sretensky Kalinin-regionen |
------- | Fedor Serov Kuibyshev-regionen |
15 deltagere i finalen |
16 | 1961 | Vladimir | Valentin Abaulin Tula |
Leonid Tzipes S. Vlasov E. Roterband Yuri Kharchenko V. Korobkov |
56 deltagere | |
17 | 1963 | Novgorod | Valentin Abaulin Tula |
Eduard Tsoukernik Teodor Shmulyan V. Markachev A. Nikolaenko |
49 medlemmer | |
atten | 1964 | Taganrog | Valentin Abaulin Tula Teodor Shmulyan Taganrog |
------- | M. Gelfer Kirov |
13 deltagere |
19 | 1966 | Nalchik | V. Kaulin Kalinin |
Teodor Shmulyan Taganrog |
Mark Yudin Gorky L. Portnoy Gorky |
|
tyve | 1967 | V. Kaulin Kalinin |
||||
21 | 1968 | Taganrog | Boris Khitrov Arkhangelsk |
Yuri Kharchenko Kalinin |
Oleg Romanchuk Nizhny Tagil |
18 medlemmer |
22 | 1970 | Nikolai Abatsiev Moskva |
Eduard Tsoukernik Leningrad |
Victor Bavilkin Vyshny Volochek |
||
23 | 1972 [5] | Anatoly Chulkov Moskva |
||||
24 | 1973 | Saratov | Evgeny Kukleev Moskva-regionen |
Pavel Milovidov Orenburg A. Kireev Leningrad-regionen |
---------- | 16 medlemmer |
1976 | Yuri Kirillov | |||||
36 | 1987 | Chebarkul | Sergei Ovechkin | Alexey Konstantinov | Peter Yumshanov | 18 medlemmer |
37 | 1988 | Makhachkala | Nikolai Abatsiev Moskva-regionen |
Pyotr Yumshanov Sverdlovsk |
Yuri Korolev Kuibyshev |
16 medlemmer |
38 | 1989 | |||||
39 | 1990 [6] | Kostroma | Mikhail Fedorov Nizhny Novgorod Pyotr Yumshanov Jekaterinburg |
-------- | Yuri Korolev | 1. etape 20 deltagere I de sidste 10 deltagere |
40 | 1991 | Rostov ved Don | Alexander Tsopa Tula |
Vadim Demidov Tula |
Russisk udkast konkurrence | |
---|---|
verdens- og kontinentale mesterskaber |
|
nationale mesterskaber |
|
Andre konkurrencer | Verdens mesterskab |