Moskvas fodboldmesterskab 1928 | |
---|---|
Turneringsdetaljer | |
Tidsforbrug | 20. maj - 24. juni 1928 [1] |
Antal deltagere | 6 |
Endeligt arrangement | |
Vinder | " Dynamo " |
Sølvmedaljevinder | " Trekhgorka " |
Tredje plads | " Fødemænd " |
Turneringsstatistikker | |
Spillede kampe | femten |
Tilstoppet | 61 (4,07 pr. spil) |
1927 (efterår)1929 (forår) |
Moskvas fodboldmesterskab i 1928 blev det XXVІІІ-th mesterskab i hovedstaden. Det blev afholdt af sportssektionerne under Moscow Provincial Council of Trade Unions (MGSPS) og Moscow City Council of Physical Culture (MGSFK) som et enkelt mesterskab - den højeste (første) gruppe spillede mesterskabet i Moskva, alle andre grupper - mesterskabet i Moscow State Union of Trade Unions (turneringens officielle navn er mesterskabet i Moskva og MGSPS ).
Vinderen blandt de første hold var Dynamo -holdet.
Mesterskabet blev afholdt i 10 grupper blandt omkring 60 klubber, som hver stillede med 5 (gruppe 1-4), 4 (gruppe 5) og 3 hold (det samlede antal hold kendes - 222). Der blev kåret mestre for hvert af holdene og i "klubstillingen".
Der var kun 6 klubber i den første gruppe:
Efter resultaterne af mesterskabet spillede den klub, der tog den sidste plads, en overgangskamp med klubben med vinderen af den næste gruppe [2] .
Forårsmesterskabet startede den 20. maj. Spillene blev afholdt i en runde (oprindeligt skulle mesterskabet afholdes i to runder, men på grund af Moskva-holdets deltagelse i All-Union Spartakiade og den efterfølgende tur til venskabskampe i Østrig , de første hold af den første gruppe spillede kun hinanden én gang [3] ).
Dynamo-holdet, efter at have slået Pishchevikov for første gang i historien (på det tiende forsøg på seks år), formåede endelig at vinde hovedstadens mesterskab.
Ingen. | Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | PÅ | H | P | M | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
" Dynamo " | 2:2 | 3:1 | 3:2 | 3:2 | 3:1 | fire | en | 0 | 14 - 8 | 14 [5] | ||
" Trekhgorka " | 2:2 | 2:2 | 2:0 | 1:1 | 2:1 | 2 | 3 | 0 | 9 - 6 | 12 | ||
" Fødemænd " | 1:3 | 2:2 | 7:4 | 5:1 | 0:1 | 2 | en | 2 | 15 - 11 | ti | ||
4-6 | CDCA | 2:3 | 0:2 | 4:7 | 2:2 | 3:1 | en | en | 3 | 11 - 15 | otte | |
4-6 | RKimA | 2:3 | 1:1 | 1:5 | 2:2 | 1:1 | 0 | 3 | 2 | 7 - 12 | otte | |
4-6 | KOR | 1:3 | 1:2 | 1:0 | 1:1 | 1:3 | en | en | 3 | 5 - 9 | otte |
20. maj | " Dynamo " | 2:2 | " Trekhgorka " | CPT |
(rapport) |
|
Tilskuere: 7.000 Dommer: A. Bogdanov | ||
Dynamo : Chulkov ( 73' K. Blinkov ) - M. Sokolov , Karpenko - Lenchikov , Selin , Stolyarov - Gruzinsky , K. Blinkov ( 73' Pavlov ), Maslov , Ivanov , Prokofiev Trekhgorka : Leonov - Rushchinsky - Pakhomo Lavpshinsky , Vas. , Sushkov, Vik.Dubinin - T.Grigoriev, Panin, Melnikov, Eliseev, A.Kholin
|
20. maj | CDCA | 3:1 | KOR | KOR |
20. maj | " Fødemænd " | 5:1 | RKimA | RKimA |
27. maj | KOR | 1:0 | " Fødemænd " | |
|
||||
KOR : I.Filippov - ... Fødevarearbejdere : ... B. Dementiev ... |
27. maj | " Dynamo " | 3:2 | CDCA | CDCA |
(rapport) |
|
Tilskuere: 6 000 Dommer: M. Seltsov | ||
Dynamo : Podchepaev - M. _Prokofiev,Ivanov,Maslov,BlinkovK.,Gruzinsky-Stolyarov,Selin,Lenchikov-Karpenko,Sokolov |
27. maj | " Trekhgorka " | 1:1 | RKimA |
3. juni | CDCA | 2:2 | RKimA | CDCA |
|
(rapport) |
|
||
CDKA : V.Matveev - M.Isaev, Pchelikov - Malakhov, V.Ratov , Spiridonov - B.Dubinin, P.Savostyanov, Zhiboyedov, Rybin, Kovalev RKIMA : A.Malyshev - Grigoriev, B.Arkadiev - Yakovlev, Apukhtin, Bubentsov - N. Sorokin, A. Korotkov, Tsyplenkov, V. Blinkov, G. Bogdanov |
Kampen " Pishcheviki " - " Trekhgorka " blev udsat (" Trekhgorka " lavede en tur til Letland )
21. juni | " Fødemænd " | 2:2 | " Trekhgorka " | opkaldt efter Tomsky |
|
(rapport) |
|
Seere: ~8.000 | |
Fødevarearbejdere : I.Filippov - ... - ...Leuta - ... P.Kanunnikov, Shaposhnikov Trekhgorka : Leonov - Ruschinsky, V.Lapshin - Pakhomov, Sushkov, Mukhtarov - T.Grigoriev, Eliseev, Melnikov, .. ..., A. Kholin |
Kamp " Dinamo " - KOR udsat (kraftig regn ødelagde fuldstændig banen på KOR stadion)
9. juni | " Dynamo " | 3:1 | KOR | KOR |
(rapport) |
|
Tilskuere: 5.000 Dommer: Ya. Medovar | ||
Dynamo : Chulkov - M. Sokolov , Karpenko - Lenchikov , Selin , Stolyarov - Gruzinsky , K. Blinkov , Maslov , Ivanov , Prokofiev KOR : K. Petrov - Khrustalev, F. Fedorov - Artyomov, Aronov , Mayorov - Chesnov Semyonov. , M. Zagryadskov, B. Dementiev, Kolodny |
17. juni | " Trekhgorka " | 2:0 | CDCA | "Krasnaya Presnya" |
17. juni | " Dynamo " | 3:1 | " Fødemænd " | opkaldt efter Tomsky |
(rapport) |
|
Tilskuere: 12.000 Dommer: L. Romanov | ||
Dynamo : Chulkov - M. Sokolov , Karpenko - Lenchikov , Selin , Stolyarov - Makarov , Maslov , K. Blinkov ( 65' Ivanov ), Titov , Prokofiev Pishcheviks : I. Filippov - Al . Starostin , P. Popov - S. Egorov, An.Starostin, Leuta - N.Starostin, P.Artemiev, Isakov, P.Kanunnikov, Shaposhnikov |
17. juni | KOR | 1:1 | RKimA |
21. juni | " Dynamo " | 3:2 | RKimA | RKimA |
(rapport) |
|
Tilskuere: 5.000 Dommer: V. Ryabokon | ||
Dynamo : Chulkov - M. Sokolov , Karpenko - Lenchikov , Selin , Stolyarov - Makarov , K. Blinkov , Ivanov , Pavlov , Prokofiev RKimA : Malyshev - Grigoriev, B. Arkadiev - Yakovlev, Apukhtin , - N. Sobentsov, - N. Sobentsov , Tsyplenkov, V. Blinkov, G. Bogdanov |
24. juni | " Fødemænd " | 7:4 | CDCA | CDCA |
24. juni | " Trekhgorka " | 2:1 | KOR | KOR |
|
|
Seere: ~2.000 | ||
Trekhgorka : ... V. Lapshin |
I den traditionelle kamp for vinderne af forårets mesterskaber i Moskva og Leningrad ( Tosmen Cup ) besejrede Dynamo-holdet Pishchevkus Leningrad-holdet den 8. juli i Leningrad med en score på 3:2.
Det skal bemærkes, at to dage før det, i det traditionelle afdelingsmesterskab, tabte Dynamo til det bedste hold i Ukraine - Kharkiv " Dynamo " - 0:3 [11] .
I modsætning til de første hold i den første gruppe afholdt alle andre hold mesterskabet i to runder med sammenlægning af resultaterne i "klubstillingen".
I 1928 blev systemet til at identificere en "klub"-vinder reformeret:
Juniorhold vindere
"Klubscore"