Det litauiske mesterskab i russisk drafts for kvinder er en damkonkurrence . Det første mesterskab fandt sted i 1959, G. Venckeviciute blev mester. En flerfoldig mester og vinder var den blinde brikker Stase Ingaunitė , som blev mester i USSR . Indtil 1991 blev de afholdt under navnet Championship of the Litauen SSR .
År | Placere | Guld | Sølv | Bronze |
1959 | Šiauliai 10 deltagere |
Grazyna Venckevicute | M. Genkina | N. Gordeeva |
1960 | Kaunas 11 deltagere |
M. Genkina | M. Kazalupskytė-Sodonienė | A. Shergalite J. Bashkite |
1961 | Vilnius 12 deltagere |
A. Baskite-Vingelienė | A. Shergalite | Nadezhda Vigushinite |
1962 | Vilnius 14 deltagere |
A. Shergalite-Jasinskienė | Nadezhda Vigushinite | B. Radavičiūtė |
1963 | Kaunas 13 deltagere |
Janina Augustinaite Vilnius |
Nadezhda Vigushinite Vilnius |
A. Shergalite Vilnius |
1964 | Vilnius 12 deltagere |
Janina Augustinaite | Nadezhda Vigushinite | G. Gibulskiene |
1965 | Kaunas 11 deltagere |
Nadezhda Vigushinite | G. Gibulskiene | Stanislav Augustinaite |
1966 | Vilnius 13 deltagere |
Nadezhda Vigushinite | Janina Augustinaite | K. Sehgal |
1967 | 12 deltagere |
Janina Augustinaite | Nadezhda Vigushinite | A. Yonikaite |
1968 | Kaunas 12 deltagere |
Janina Augustinaite | I. Shimkute | A. Yonikaite |
1969 | Vilnius 12 deltagere |
Janina Augustinaite | A. Yonikaite | Stase Ingaunitė |
1970 | Vilnius 13 deltagere |
Håber Markyavichen | Janina Augustinaite | A. Yonikaite |
1971 | Vilnius 12 deltagere |
Stase Ingaunitė | Håber Markyavichen | A. Yonikaite |
1972 | 14 deltagere |
A. Jonikaitė-Misiuvienė | Y. Grishkevich | Elsker Travin |
1973 + kamp | Vilnius 11 deltagere |
Elsker Travin | Stase Ingaunitė | Romualda Vitkauskaite |
1974 | Vilnius 11 deltagere |
Stase Ingaunitė | Zhivile Sakalauskaite | M. Cibulskaite |
1975 | Panevezys 11 deltagere |
L.Suveizdyte | V.Ruskyte | B.Kazlauskiene |
1976 | Elektrenai 11 deltagere |
Stase Ingaunitė | Valeria Geguzhinskaite | J. Kavaliauskaite |
1977 | Vilnius 10 deltagere |
Vida Pauluskaite | V.Ruskyte | A.Miknitė |
1978 | Elektrenai 12 deltagere |
Stase Ingaunitė | A.Miknitė | Vida Pauluskaite |
1979 | Telsiai 10 deltagere |
Vida Pauluskaite | A.Miknitė | A.Našlėnaitė |
1980 | Telsiai 10 deltagere |
Vladislava Androloyts | V. Stankevichute | |
1981 | Šiauliai 11 deltagere |
Vida Pauluskaite | E. Tkachenko | Vladislava Androloyts |
1982 | Kaišiadorys 10 medlemmer |
Vladislava Androloyts | B.Kazlauskiene | L. Ivanova |
1983 | Kaunas 11 deltagere |
Edita Vorobyova | Vladislava Androloyts | E. Tkachenko |
1984 | Vilnius 16 deltagere |
Vladislava Androloyts | Stase Ingaunitė | E. Tkachenko |
1985 * | Klaipeda 14 deltagere |
Vladislava Androloyts | Stase Ingaunitė | Edita Vorobyova |
1986 * | Siauliai | Vladislava Androloyts | Stase Ingaunitė | L. Ivanova |
1987 | Panevezys 14 deltagere |
Vladislava Androloyts | Edita Vorobyova | Stase Ingaunitė |
1988 | S. Mukovoz | Stase Ingaunitė | T. Savitskaya | |
1989 | Edita Vorobyova | Stase Ingaunitė | Vladislava Androloyts | |
1990 | Vilnius 8 deltagere |
Edita Vorobyova | Stase Ingaunitė | S. Mukovoz |
1991 | Vilnius 4 medlemmer |
Stase Ingaunitė | L.Stapušaitytė | J.Žemaitytė |
1992 | Vilnius 4 medlemmer |
Vladislava Androloyts | Stase Ingaunitė | S. Mukovoz |
1993 | Vilnius 6 deltagere |
Stase Ingaunitė | L.Brazdžiūnienė-Ivanova | S.Tamošaitytė |
1994 | Vilnius 6 deltagere |
S.Tamošaitytė | Stase Ingaunitė | Constance Brovkiene |
1995 | Alytus 10 deltagere |
Sandra Laurutene | L.Stapušaitytė | Constance Brovkiene |
1996 | Alytus 16 deltagere |
Constance Brovkiene | Jurate Jakstonene | L.Stapušaitytė |
1997 | Marijampole 6 deltagere |
Constance Brovkiene | R.Kupryte | Genovaite Bukauskene |
1998 | Kaunas 9 deltagere |
Vladislav Androloyts-Valyukevich | Laima Pakuciene | Jurate Jakstonene |
1999 | Kaunas 5 deltagere |
Sandra Laurutene | Constance Brovkiene | Genovaite Bukauskene |
2000 | Šiauliai 4 deltagere |
Sandra Laurutene | Ruta Navickaite | Stase Ingaunitė |
2001 | Šiauliai 12 deltagere |
Sandra Laurutene | Stase Ingaunitė | Simona Kulakauskaite |
2002 | Šiauliai 10 deltagere |
Simona Kulakauskaite | Sandra Laurutene | Stase Ingaunitė |
2003 | Kaunas 10 deltagere |
Sandra Laurutene | Ruta Navickaite | Simona Kulakauskaite |
2004 | Kaunas 10 deltagere |
Ruta Navickaite | Sandra Laurutene | Simona Kulakauskaite |
2005 | Kaunas 15 deltagere i de sidste 6 deltagere |
Simona Kulakauskaite | Ruta Navickaite | Stase Ingaunitė |
2006 | Vilnius 17 deltagere i de sidste 6 deltagere |
Simona Kulakauskaite | Stase Ingaunitė | Ruta Navickaite |
2007 | Kaunas 6 deltagere |
Milda Casputite | Egle Bukauskaite | Elena Baltrimene |
2008 | Vilnius 9 deltagere |
Simona Kulakauskaite | Sabina Kovalevskaya | Sandra Laurutene |
2009 | Vilnius 6 deltagere |
Milda Casputite | Veronica Wilchinska | Ruta Navickaite |
2010 | Vilnius 6 deltagere |
Margarita Kasputite | Sabina Kovalevskaya | Veronica Wilchinska |
2011 | Siauliai 8 deltagere |
Sandra Laurutene | Milda Yotsaite | Sabina Kovalevskaya |
2012 + 2.-4. plads kamp | Vilnius 7 deltagere |
Veronica Wilchinska | Milda Yotsaite | Margarita Kasputite |
2013 + 3. plads kamp | Siauliai 5 deltagere |
Milda Yotsaite | Margarita Kasputite | Janina Tvaskunaite |
2014 | [[]] 7 medlemmer |
Milda Yotsaite | Leticia Dubitskaite | Veronica Wilchinska |
2015 | [[]] | |||
2016 | [[]] | |||
2017 [1] | Kaunas 20 deltagere |
Milda Yotsaite | Paulina Miliauskaite | Marija Alekserinjnaite |
2018 [2] | Kaunas 12 deltagere |
Milda Yotsaite | Marija Alekserinjnaite | Vida Zhukauskiene |
2019 [3] | Kaunas 15 deltagere |
Marija Alekserinjnaite | Rita Pachkauskaite | Jorė Sketerskaite |
2021 [4] | Kaunas 21 deltagere |
Milda Yotsaite | Marija Alekserinjnaite | Plestyte Myja |
2022 [5] | Kaunas 22 deltagere |
Emilia Batkovskaya | Plestyte Myja | Rita Pachkauskaite |
Russisk udkast konkurrence | |
---|---|
verdens- og kontinentale mesterskaber |
|
nationale mesterskaber |
|
Andre konkurrencer | Verdens mesterskab |