EM i fodbold for ungdom 1986
EM i fodbold for ungdom 1986 |
---|
1986 UEFA European U21 Championship |
Sidste turneringsdatoer |
12. marts - 29. oktober |
Champion |
Spanien |
Andenplads |
Italien |
Spillede kampe |
fjorten |
Mål scoret |
41 (2,93 pr. spil) |
Målscorer(e) |
Gianluca Vialli (4 mål) |
Den bedste spiller |
Manuel Sanchis |
19841988 |
29 hold deltog i 1986 European Youth Football Championship . Spanien vandt turneringen . 29 hold blev inddelt i otte grupper (fem grupper - 4 hold, tre grupper - 3). Vinderne af kvalifikationsturneringen gik videre til kvartfinalen. Den sidste etape blev afholdt i et to-runder system.
Kvalifikation
Gruppe 1
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
O
|
en
|
Polen
|
fire
|
3
|
0
|
en
|
ti
|
fire
|
6
|
2
|
Grækenland
|
fire
|
2
|
0
|
2
|
6
|
otte
|
fire
|
3
|
Albanien
|
fire
|
en
|
0
|
3
|
3
|
7
|
2
|
|
- Polen 5-1 Grækenland
- Polen 2-0 Albanien
- Grækenland 2-0 Albanien
|
- Grækenland 2-1 Polen
- Albanien 1-2 Polen
- Albanien 2-1 Grækenland
|
|
|
- Sverige 1-1 Portugal
- Portugal 0-1 Tjekkoslovakiet
- Vesttyskland 1-0 Sverige
- Portugal 0-1 Sverige
- Portugal 2-1 Vesttyskland
- Tjekkoslovakiet 1-1 Tyskland
|
- Sverige 1-0 Tjekkoslovakiet
- Tjekkoslovakiet 3-1 Portugal
- Sverige 2-1 Vesttyskland
- Tjekkoslovakiet 0-2 Sverige
- Vesttyskland 2-0 Portugal
- Vesttyskland 3-1 Tjekkoslovakiet
|
|
Gruppe 3
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
O
|
en
|
England
|
6
|
3
|
2
|
en
|
9
|
3
|
otte
|
2
|
Finland
|
6
|
en
|
fire
|
en
|
6
|
6
|
6
|
3
|
Rumænien
|
6
|
en
|
fire
|
en
|
5
|
7
|
6
|
fire
|
Kalkun
|
6
|
0
|
fire
|
2
|
3
|
7
|
fire
|
|
- England 2-0 Finland
- Tyrkiet 1-1 Finland
- Tyrkiet 0-0 England
- Rumænien 1-0 Tyrkiet
- Rumænien 0-0 England
- Finland 3-1 England
|
- Finland 2-2 Rumænien
- Rumænien 0-0 Finland
- England 3-0 Rumænien
- Finland 0-0 Tyrkiet
- England 3-0 Tyrkiet
- Tyrkiet 2-2 Rumænien
|
|
Gruppe 4
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
O
|
en
|
Frankrig
|
6
|
2
|
3
|
en
|
elleve
|
7
|
7
|
2
|
Bulgarien
|
6
|
3
|
en
|
2
|
fjorten
|
12
|
7
|
3
|
DDR
|
6
|
en
|
fire
|
en
|
9
|
9
|
6
|
fire
|
Jugoslavien
|
6
|
en
|
2
|
3
|
ti
|
16
|
fire
|
|
- Jugoslavien 1-2 Bulgarien
- Østtyskland 1-1 Jugoslavien
- Frankrig 2-1 Bulgarien
- Frankrig 1-1 DDR
- Jugoslavien 0-0 Frankrig
- Bulgarien 3-2 DDR
|
- Bulgarien 4-0 Frankrig
- Bulgarien 3-6 Jugoslavien
- DDR 1-1 Frankrig
- Jugoslavien 2-3 DDR
- DDR 1-1 Bulgarien
- Frankrig 7-0 Jugoslavien
|
|
Gruppe 5
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
O
|
en
|
Ungarn
|
6
|
5
|
0
|
en
|
9
|
3
|
ti
|
2
|
Holland
|
6
|
fire
|
en
|
en
|
elleve
|
3
|
9
|
3
|
Østrig
|
6
|
0
|
3
|
3
|
3
|
7
|
3
|
fire
|
Cypern
|
6
|
0
|
2
|
fire
|
3
|
13
|
2
|
|
- Cypern 1-1 Østrig
- Ungarn 2-0 Østrig
- Holland 1-0 Ungarn
- Østrig 0-0 Holland
- Cypern 1-3 Ungarn
- Cypern 1-3 Holland
|
- Holland 5-0 Cypern
- Ungarn 1-0 Cypern
- Østrig 1-2 Ungarn
- Holland 2-1 Østrig
- Østrig 0-0 Cypern
- Ungarn 1-0 Holland
|
|
Gruppe 6
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
O
|
en
|
Danmark
|
6
|
3
|
2
|
en
|
elleve
|
7
|
otte
|
2
|
Norge
|
6
|
2
|
2
|
2
|
ti
|
9
|
6
|
3
|
USSR
|
6
|
3
|
0
|
3
|
otte
|
otte
|
6
|
fire
|
Schweiz
|
6
|
en
|
2
|
3
|
7
|
12
|
fire
|
|
- Norge 3-0 Schweiz
- Danmark 2-2 Norge
- Norge 2-1 USSR
- Schweiz 1-1 Danmark
- Schweiz 4-2 USSR
- USSR 1-0 Schweiz
|
- Danmark 1-0 USSR
- USSR 2-0 Danmark
- Danmark 4-1 Schweiz
- Norge 1-3 Danmark
- USSR 2-1 Norge
- Schweiz 1-1 Norge
|
|
Gruppe 7
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
O
|
en
|
Spanien
|
fire
|
3
|
en
|
0
|
fire
|
0
|
7
|
2
|
Skotland
|
fire
|
en
|
en
|
2
|
en
|
fire
|
3
|
3
|
Island
|
fire
|
en
|
0
|
3
|
2
|
3
|
2
|
|
- Skotland 1-0 Island
- Skotland 0-2 Spanien
- Spanien 0-0 Skotland
|
- Island 2-0 Skotland
- Island 0-1 Spanien
- Spanien 1-0 Island
|
|
|
Gruppe 8
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
O
|
en
|
Italien
|
fire
|
3
|
en
|
0
|
femten
|
2
|
7
|
2
|
Belgien
|
fire
|
en
|
en
|
2
|
7
|
otte
|
3
|
3
|
Luxembourg
|
fire
|
en
|
0
|
3
|
5
|
17
|
2
|
|
- Belgien 5-1 Luxembourg
- Belgien 1-1 Italien
- Italien 5-1 Luxembourg
|
- Luxembourg 0-6 Italien
- Luxembourg 3-1 Belgien
- Italien 3-0 Belgien
|
|
Deltagere i den sidste fase
Land |
Kvalifikation |
Tidligere deltagelse 1
|
Polen |
Vinder af gruppe 1 |
2 ( 1982 , 1984 )
|
Sverige |
Vinder af gruppe 2 |
0 (debut)
|
England |
Vinder af gruppe 3 |
4 ( 1978 , 1980 , 1982 , 1984 )
|
Frankrig |
Vinder af gruppe 4 |
2 ( 1982 , 1984 )
|
Ungarn |
Vinder af gruppe 5 |
2 ( 1978 , 1980 )
|
Danmark |
Vinder af gruppe 6 |
1 ( 1978 )
|
Spanien |
Vinder af gruppe 7 |
2 ( 1982 , 1984 )
|
Italien |
Vinder af gruppe 8 |
4 ( 1978 , 1980 , 1982 , 1984 )
|
1 Tidligere mestre er fremhævet med fed skrift
Opstillinger
Sidste fase
Kvartfinaler
Første kampe
12. marts 1986 |
|
Meisky, Opole Tilskuere: 7.000 Dommer: Einar Halle |
12. marts 1986 |
|
Idretsparken, København Tilskuere: 1.600 Dommer: Krzysztof Cemarmazowicz |
12. marts 1986 |
|
Gamla Ullevi, Gøteborg Publikum: 1.853 Dommer: Roger Schuters |
Returner kampe
26. marts 1986 |
|
Kömlei Karol Varos Sporttelep, Gyongyos Tilskuere: 8.000 Dommer: Bogdan Dotchev |
Semifinaler
Første kampe
9. april 1986 |
|
Arena Garibaldi, Pisa Publikum: 19.200 Dommer: Dieter Pauli |
9. april 1986 |
|
Ulley Uth, Budapest Publikum: 10.000 Dommer: Heinz Holzmann |
Returner kampe
23. april 1986 |
|
Riazor , A Coruña Tilskuere: 19.000 Dommer: William Syme |
Endelig
Første kamp
15. oktober 1986 |
|
Stadio Flaminio, Rom Tilskuere: 22.084 Dommer: Dusan Krčniak |
Returner match
Links
EM i fodbold for ungdom |
---|
U-23 |
|
---|
Turneringer uden værter |
|
---|
Turneringer med værter |
|
---|
Kvalifikationsturnering |
|
---|
Finaler |
|
---|
Opstillinger |
|
---|