Europamesterskabet i fægtning 2004 blev afholdt fra den 29. juni til den 4. juli i København ( Danmark ). Der var ingen kampe om tredjepladsen i det individuelle mesterskab, og begge atleter, der tabte semifinalekampene, modtog bronzemedaljer; blandt holdene blev der afholdt kampe om tredjepladsen.
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Rusland | 5 | 5 | fire | fjorten |
2 | Rumænien | 2 | en | en | fire |
3 | Polen | en | fire | fire | 9 |
fire | Østrig | en | 0 | en | 2 |
Ukraine | en | 0 | en | 2 | |
5 | Tyskland | en | 0 | 0 | en |
Schweiz | en | 0 | 0 | en | |
6 | Ungarn | 0 | en | en | 0 |
7 | Frankrig | 0 | en | 0 | en |
otte | Italien | 0 | 0 | 5 | 5 |
Sverige | 0 | 0 | en | en | |
i alt | 12 | 12 | atten | 42 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Epee individuelt mesterskab |
Christoph Marik | Remy Delhomme | Robert Andrzejuk Pavel Kolobkov |
Epee Team Championship |
Schweiz Marcel Fischer Benjamin Steffen Fabian Kauter Dominik Saladin |
Polen Robert Andrzejuk Tomasz Motyka Adam Werczech Krzysztof Mikolajczak |
Sverige Fredrik Nilsson Magnus Malmgren Robert Dingl Paul Vogelberg |
Folie Individuel |
Richard Breutner | Renal Ganeev | Michiel Ludwig Andrzej Witkowski |
Folieholdmesterskab _ |
Rusland Yuri Molchan Vyacheslav Pozdnyakov Ruslan Nasibullin Renal Ganeev |
Polen Tomasz Ceply Andrzej Witkowski Slawomir Mociek Wojciech Schuchnicki |
Italien Marco Ramacci Matteo Zennaro Andrea Baldini Giuseppe Alongi |
Sabel Individer |
Stanislav Pozdnyakov | Marcin Koniusz | Sergey Sharikov Alexey Yakimenko |
Sabelholdsmesterskab _ |
Rusland Alexei Yakimenko Sergei Sharikov Alexei Dyachenko Stanislav Pozdnyakov |
Polen Marcin Koniusz Rafal Schneider Adam Skrodzki Maciej Tomczak |
Ukraine Vladimir Kalyuzhny Oleg Shturbabin Vladimir Lukashenko Vladislav Tretyak |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Epee individuelt mesterskab |
Natalya Konrad | Anna Sivkova | Oksana Ermakova Haynalka Toth |
Epee Team Championship |
Rusland Tatyana Logunova Oksana Ermakova Anna Sivkova Karina Aznavuryan |
Ungarn Renata Fodor Haynalka Tot Dora Kishkapushi Emese Sas |
Polen Beata Tereba Malgorzata Strok Magdalena Grabowska Barbara Czyszewska-Andrzejewska |
Folie Individuel |
Laura Badya | Svetlana Boyko | Claudia Piliapoco Anna Rybicka |
Folieholdmesterskab _ |
Rumænien Roxana Scarlat Laura Badea Cristina Stahl Corina Indrei |
Rusland Svetlana Boyko Ekaterina Yusheva Evgenia Lamonova Victoria Nikishina |
Italien Claudia Pigliapoco Margherita Granbassi Benedetta Durando Elisa Di Francisca |
Sabel Individer |
Alexandra Sokha | Ekaterina Fedorkina | Ilaria Bianco Catalina Georgicoaia |
Sabelholdsmesterskab _ |
Rusland Elena Nechaeva Ekaterina Fedorkina Svetlana Kormilitsyna Sofya |
Rumænien Irina Covaliu Catalina Georgicoaia Andrea Pelei Dorina Mihai |
Italien Ilaria Bianco Rosanna Pagano Marianna Tricarico Francesca Buccione |
EM i fægtning | |
---|---|