EM i futsal blandt ungdomshold 2008
Den aktuelle version af siden er endnu ikke blevet gennemgået af erfarne bidragydere og kan afvige væsentligt fra den
version , der blev gennemgået den 13. januar 2021; verifikation kræver
1 redigering .
EM i futsal blandt ungdomshold 2008 UEFA Under 21 Futsal Tournament 2008
|
|
Mesterskabsdetaljer
|
Beliggenhed
|
Rusland
|
Værtsbyer
|
Sankt Petersborg
|
Stadioner
|
SC "Jubilee"
|
Sidste datoer
|
8. december - 14. december 2008
|
i finalen
|
8 (28 i kvalifikationen)
|
Top steder
|
Champion
|
Rusland
|
Andenplads
|
Italien
|
Mesterskabsstatistikker
|
Spillede kampe
|
femten
|
Mål scoret
|
71 (4,73 pr. spil)
|
|
Det første europæiske mesterskab i futsal blandt ungdomshold blev afholdt fra 8. til 14. december 2008 i St. Petersborg . Kampene fandt sted i Yubileiny-sportskomplekset .
Det russiske hold blev mester , efter at have slået det italienske hold i finalen .
Kvalifikationsrunde
Det russiske landshold blev som værtshold for den sidste fase af EM fritaget for at deltage i kvalifikationsrunden. 28 hold kæmpede om de syv resterende billetter. De blev inddelt i syv grupper. Kampe i kvalifikationsgruppen blev afholdt i én runde. Holdet, der fik førstepladsen i kvalifikationsgruppen, fik ret til at spille i den afsluttende turnering.
Gruppe 1
Kampe i kvalifikationsgruppe 1 blev afholdt i den slovenske by Lasko. Efter at have vundet tre sejre i tre kampe kvalificerede det slovenske hold sig til sidste etape .
Hold
|
Briller
|
Spil
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
Slovenien
|
9 |
3 |
3 |
0 |
0 |
21 |
3
|
Belgien
|
6 |
3 |
2 |
0 |
en |
17 |
6
|
Georgien
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
otte |
17
|
Bulgarien
|
0 |
3 |
0 |
0 |
3 |
fire |
24
|
|
Belgien |
7-0 |
Bulgarien
|
Slovenien |
5-1 |
Georgien
|
Georgien |
2-8 |
Belgien
|
Slovenien |
12-0 |
Bulgarien
|
Bulgarien |
4-5 |
Georgien
|
Belgien |
2-4 |
Slovenien
|
|
Gruppe 2
Kvalifikationsgruppe 2-kampe blev spillet i den polske by Krosno-Odzańsk . Efter at have vundet tre sejre i tre kampe kvalificerede det ukrainske hold sig til den sidste fase .
Hold
|
Briller
|
Spil
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
Ukraine
|
9 |
3 |
3 |
0 |
0 |
femten |
2
|
Polen
|
6 |
3 |
2 |
0 |
en |
elleve |
ti
|
Rumænien
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
otte |
ti
|
Litauen
|
0 |
3 |
0 |
0 |
3 |
6 |
atten
|
|
Ukraine |
4-1 |
Rumænien
|
Polen |
7-3 |
Litauen
|
Litauen |
1-6 |
Ukraine
|
Polen |
4-2 |
Rumænien
|
Rumænien |
5-2 |
Litauen
|
Ukraine |
5-0 |
Polen
|
|
Gruppe 3
De tredje kampe i kvalifikationsgruppen blev spillet i Madrid , Spanien . Efter at have vundet tre sejre i tre kampe kvalificerede det spanske hold sig til sidste etape .
Hold
|
Briller
|
Spil
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
Spanien
|
9 |
3 |
3 |
0 |
0 |
25 |
0
|
Slovakiet
|
6 |
3 |
2 |
0 |
en |
19 |
elleve
|
Grækenland
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
7 |
tyve
|
Schweiz
|
0 |
3 |
0 |
0 |
3 |
fire |
24
|
|
Slovakiet |
7-1 |
Schweiz
|
Spanien |
5-0 |
Grækenland
|
Grækenland |
2-12 |
Slovakiet
|
Spanien |
12-0 |
Schweiz
|
Schweiz |
3-5 |
Grækenland
|
Slovakiet |
0-8 |
Spanien
|
|
Gruppe 4
Kampene i den fjerde kvalifikationsgruppe blev afholdt i Andorras hovedstad Andorra la Vella . Efter at have vundet tre sejre i tre kampe kvalificerede det hollandske hold sig til sidste etape .
Hold
|
Briller
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
Holland
|
9 |
3 |
3 |
0 |
0 |
22 |
5
|
Aserbajdsjan
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
9 |
fjorten
|
Irland
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
7 |
elleve
|
Andorra
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
5 |
13
|
|
Holland |
6-2 |
Irland
|
Andorra |
2-4 |
Aserbajdsjan
|
Aserbajdsjan |
2-8 |
Holland
|
Andorra |
2-1 |
Irland
|
Irland |
4-3 |
Aserbajdsjan
|
Holland |
8-1 |
Andorra
|
|
Gruppe 5
Kvalifikationsgruppe 2-kampe blev spillet i den ungarske by Mór . Efter at have vundet tre sejre i tre kampe kvalificerede Kasakhstan-holdet sig til sidste etape .
Hold
|
Briller
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
Kasakhstan
|
9 |
3 |
3 |
0 |
0 |
fjorten |
otte
|
Hviderusland
|
6 |
3 |
2 |
0 |
en |
otte |
5
|
Ungarn
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
6 |
elleve
|
Letland
|
0 |
3 |
0 |
0 |
3 |
9 |
13
|
|
Hviderusland |
1-4 |
Kasakhstan
|
Ungarn |
4-3 |
Letland
|
Letland |
1-3 |
Hviderusland
|
Ungarn |
2-4 |
Kasakhstan
|
Kasakhstan |
6-5 |
Letland
|
Hviderusland |
4-0 |
Ungarn
|
|
Gruppe 6
Kvalifikationsgruppe 6-kampe blev spillet i den italienske by Martina Franca . Efter at have vundet tre sejre i tre kampe kvalificerede det italienske hold sig til sidste etape .
Hold
|
Briller
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
Italien
|
9 |
3 |
3 |
0 |
0 |
25 |
0
|
Frankrig
|
6 |
3 |
2 |
0 |
en |
12 |
9
|
Kalkun
|
en |
3 |
0 |
en |
2 |
en |
elleve
|
Moldova
|
en |
3 |
0 |
en |
2 |
0 |
atten
|
|
Moldova |
0-0 |
Kalkun
|
Italien |
8-0 |
Frankrig
|
Frankrig |
6-0 |
Moldova
|
Italien |
5-0 |
Kalkun
|
Kalkun |
1-6 |
Frankrig
|
Moldova |
0-12 |
Italien
|
|
Gruppe 7
Kampene i den syvende kvalifikationsgruppe blev afholdt i det makedonske Strumica . Efter tre kampe med samme antal point sluttede to hold - Kroatien og Tjekkiet .
Hold
|
Briller
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
MOH
|
MP
|
Kroatien
|
7 |
3 |
2 |
en |
0 |
19 |
fire
|
tjekkisk
|
7 |
3 |
2 |
en |
0 |
17 |
otte
|
Makedonien
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
7 |
12
|
Armenien
|
0 |
3 |
0 |
0 |
3 |
3 |
22
|
|
tjekkisk |
6-2 |
Armenien
|
Makedonien |
1-3 |
Kroatien
|
Kroatien |
2-2 |
tjekkisk
|
Makedonien |
2-0 |
Armenien
|
Armenien |
1-14 |
Kroatien
|
tjekkisk |
9-4 |
Makedonien
|
|
Som et resultat af kvalifikationsrunden kvalificerede følgende hold sig til mesterskabet:
- Spanien
- Italien
- Kasakhstan
- Holland
- Rusland (værter, intet valg)
- Slovenien
- Ukraine
- Kroatien
Turneringsfremskridt
Gruppe A
Land
|
O
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
GZ
|
GP
|
±
|
Rusland
|
5 |
3 |
en |
2 |
0 |
9 |
otte |
+1
|
Italien
|
5 |
3 |
en |
2 |
0 |
6 |
5 |
+1
|
Slovenien
|
2 |
3 |
0 |
2 |
en |
9 |
ti |
-en
|
Kroatien
|
2 |
3 |
0 |
2 |
en |
otte |
9 |
-en
|
|
Italien |
2 - 2 |
Slovenien
|
Rusland |
3 - 3 |
Kroatien
|
Kroatien |
12 |
Italien
|
Rusland |
4 - 3 |
Slovenien
|
Italien |
2 - 2 |
Rusland
|
Slovenien |
4 - 4 |
Kroatien
|
|
Gruppe B
Land
|
O
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
GZ
|
GP
|
±
|
Spanien
|
9 |
3 |
3 |
0 |
0 |
elleve |
2 |
+9
|
Ukraine
|
6 |
3 |
2 |
0 |
en |
7 |
fire |
+3
|
Holland
|
3 |
3 |
en |
0 |
2 |
9 |
9 |
0
|
Kasakhstan
|
0 |
3 |
0 |
0 |
3 |
en |
13 |
-12
|
|
Spanien |
4-0 |
Kasakhstan
|
Ukraine |
3 - 2 |
Holland
|
Holland |
femten |
Spanien
|
Ukraine |
tredive |
Kasakhstan
|
Spanien |
2 - 1 |
Ukraine
|
Kasakhstan |
16 |
Holland
|
|
Slutspil
Semifinaler
Endelig
Lineup af vindere
Links