De XXI olympiske sommerlege blev afholdt i Montreal ( Canada ) fra 17. juli til 1. august 1976 .
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Op til 48 kg | Alexey Shumakov USSR |
Gheorghe Berceanu Rumænien |
Stefan Angelov Bulgarien |
Op til 52 kg | Vitaly Konstantinov USSR |
Nicu Ginga Rumænien |
Koichiro Hiroyama Japan |
Op til 57 kg | Pertti Ukkola Finland |
Ivan Frgich Jugoslavien |
Fargat Mustafin USSR |
Op til 62 kg | Kazimierz Lipień Polen |
Nelson Davidyan USSR |
Laszlo Reci Ungarn |
Op til 68 kg | Suren Nalbandyan USSR |
Stefan Rusu Rumænien |
Heinz-Helmuth Wehling DDR |
Op til 74 kg | Anatoly Bykov USSR |
Witezslav Macha Tjekkoslovakiet |
Karl-Heinz Helbing Tyskland |
Op til 82 kg | Momir Petkovic Jugoslavien |
Vladimir Cheboksarov USSR |
Ivan Kolev Bulgarien |
Op til 90 kg | Valery Rezantsev USSR |
Stoyan Nikolov Bulgarien |
Czesław Kwiecinski Polen |
Op til 100 kg | Nikolai Balboshin USSR |
Kamen Goranov Bulgarien |
Andrzej Skszydlewski Polen |
Over 100 kg | Alexander Kolchinsky USSR |
Alexander Tomov Bulgarien |
Roman Codreanu Rumænien |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Op til 48 kg | Khasan Isaev Bulgarien |
Roman Dmitriev USSR |
Akira Kudo Japan |
Op til 52 kg | Yuji Takada Japan |
Alexander Ivanov USSR |
Jung Hae Seop Sydkorea |
Op til 57 kg | Vladimir Yumin USSR |
Hans-Dieter Brüchert DDR |
Masao Arai Japan |
Op til 62 kg | Yang Jong Mo Sydkorea |
Zevegiin Oidov Mongoliet |
Jean Davis USA |
Op til 68 kg | Pavel Pinigin USSR |
Lloyd Kizer USA |
Yasaburo Sugawara Japan |
Op til 74 kg | Jiichiro Date Japan |
Mansour Barzegar Iran |
Stanley Dzidzic USA |
Op til 82 kg | John Peterson USA |
Viktor Novozhilov USSR |
Adolf Seger Tyskland |
Op til 90 kg | Levan Tediashvili USSR |
Benjamin Peterson USA |
Stelyan Morkov Rumænien |
Op til 100 kg | Ivan Yarygin USSR |
Russell Hellickson USA |
Dimo Kostov Bulgarien |
Over 100 kg | Soslan Andiev USSR |
Jozsef Balla Ungarn |
Ladislau Shimon Rumænien |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
gruppeløb | Bernt Johansson Sverige |
Giuseppe Martinelli Italien |
Mieczysław Nowicki Polen |
holdløb | USSR Aavo Pikkuus Valery Chaplygin Anatoly Chukanov Vladimir Kaminsky |
Polen Ryszard Szurkowski Tadeusz Mytnik Mieczysław Nowicki Stanisław Szozda |
Danmark Jørn Lund Werner Blaudsun Gerd Frank Jørgen Hansen |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Git fra stedet, 1 km | Klaus-Jurgen Gruntke DDR |
Michel Warten Belgien |
Nils Fredborg Danmark |
Sprint | Anton Tkach Tjekkoslovakiet |
Daniel Morelon Frankrig |
Jurgen Geschke DDR |
Individuel forfølgelse | Gregor Brown Tyskland |
Herman Ponten Holland |
Thomas Huschke DDR |
Holdforfølgelse | Tyskland Peter Vonhof Gregor Braun Hans Lutz Günther Schumacher |
USSR Viktor Sokolov Vladimir Osokin Alexander Perov Vitaly Petrakov |
Storbritannien Ian Hallam Ian Banbury Michael Bennett Robin Crocker |
Guld | Sølv | Bronze | |
Mænd | Ungarn [11] Gábor Chapo Tibor Cervenjak Tamas Farago György Gerandás György Horkay György Kenez Ferenc Konrad Endre Molnar Laszlo Sárosi Attila Shudar Istvan Sivos Jr. |
Italien [12] Umberto Panerai Roldano Simeoni Riccardo De Magistris Alessandro Gibellini Sante Marsili Vincenzo D'Angelo Marcello Del Duca Gianni De Magistris Alberto Alberani Silvio Baracchini Luigi Castagnola |
Holland [13] Alex Bugshoten Anton Bünk Pieter de Zwarte Ilya Houpelman Evert Krohn Nicholas Wendeverde Hans Smits Geise Strobur Hendrik Thonen Johannes van Zeeland Jan Evert Wehr |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Mænd | USSR [19] Alexander Anpilogov Evgeny Chernyshev Anatoly Fedyukin Valery Gassy Vasily Ilyin Mikhail Ishchenko Yuri Kidyaev Yuri Klimov Vladimir Kravtsov Sergei Kushniryuk Yuri Lagutin Vladimir Maksimov Alexander Rezanov Nikolay Tomin |
Rumænien [20] Stefan Birtalan Adrian Cosma Cesar Draganita Alexandru Völker Christian Gatsu Mircea Grabowski Roland Gunnesh Gabriel Kitchid Gita Licu Nicolae Munteanu Kornel Penu Werner Stöckl Konstantin Tudosie Radu krig |
Polen [21] Zdzisław Antczak Janusz Brzozowski Piotr Ciesla Jan Gmyrek Alfred Kalusinski Jerzy Klempel Siegfried Kuchta Jerzy Meltzer Ryszard Przybysz Henryk Rozmiarek Andrzej Sokolowski Andrzej Szymczak Mieczysław Wojczak Włodzimierz Zieliński |
Kvinder | USSR [19] Lyubov Berezhnaya Lyudmila Bobrus Aldona Chesayte Tatyana Glushchenko Larisa Karlova Maria Litoshenko Nina Lobova Tatyana Kochergina Lyudmila Panchuk Rafiga Shabanova Natalya Sherstyuk Lyudmila Shubina Zinaida Turchina Galina Zakharova |
DDR [22] Gabriele Badorek Hannelore Buros Roswitha Krause Waltraud Kretzschmar Evelyn Matz Liane Michaelis Eva Paskuy Christina Richter Christina Rost Silvia Siefert Marion Tietz Petra Uhlig Christina Voß Hannelore Zober |
Ungarn [23] Eva Andyal Maria Bersenyi Agota Buydosho Klara Horvath Suzanne Petio Katalin Toth Harsany Rozalia Toman Marta Pachai Ilona Nagy Marianne Nagy Elizabeth Nemeth Amalia Sterbinski Borbala Tot Harshanyi Maria Vanya |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Enkelt kajak – 500 m | Karola Circov DDR |
Tatyana Korshunova USSR |
Clara Rainai Ungarn |
Kajak-to - 500 m | USSR Nina Gopova Galina Kreft |
Ungarn Anna Pfeffer Clara Rainai |
Østtyskland Berbel Köster Karola Circov |
Kategori | Guld | Sølv | Bronze |
Op til 63 kg | Hector Rodriguez Cuba |
Jang Eun-kyung Sydkorea |
Felice Mariani Italien |
Jozsef Tuncik Ungarn | |||
Op til 70 kg | Vladimir Nevzorov USSR |
Koji Kuramoto Japan |
Marian Talay Polen |
Patrick Vial Frankrig | |||
Op til 80 kg | Isamu Sonoda Japan |
Valery Dvoynikov USSR |
Slavko Obadov Jugoslavien |
Park Yong Chul Sydkorea | |||
Op til 93 kg | Kazuhiro Ninomiya Japan |
Ramaz Kharshiladze USSR |
Jürg Roethlisberger Schweiz |
David Starbrook Storbritannien | |||
Over 93 kg | Sergei Novikov USSR |
Günther Neureuther Tyskland |
Allen Coage USA |
Sumio Endo Japan | |||
Absolut | Haruki Uemura Japan |
Keith Remfri Storbritannien |
Cho Jae Gi Sydkorea |
Shota Chochishvili USSR |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Dressur Individuel |
Christine Stuckelberger, Schweiz |
Harry Boldt Tyskland |
Rainer Klimke Tyskland |
Dressurholdsmesterskab _ |
Tyskland Harry Boldt Gabriela Grillo Rainer Klimke |
Schweiz Christine Stückelberger Ulrich Lehmann Doris Ramsayer |
USA Hilda Gurney Dorothy Morkis Edith Master |
Individuelt stævnemesterskab |
Edmund Coffin USA |
Michael Plumb USA |
Karl Schulz Tyskland |
Eventing holdmesterskab |
USA Edmund Coffin Michael Plumb Bruce Davidson Marie Anna Tauski |
Tyskland Otto Ammermann Herbert Blöcker Helmut Rethemeier Karl Schulz |
Australien Mervyn Bennett Denis Pigott Wayne Roycroft Bill Roycroft |
Individuel spring |
Alvin Schokemöhle Tyskland |
Michel Veyancourt Canada |
François Mati Belgien |
Springholdsmesterskab _ |
Frankrig Hubert Parot Michel Roche Marc Roget Jean-Marcel Rozier |
Tyskland Alvin Schokemöhle Paul Schockemöhle Sönke Sönksen Hans Günter Winkler |
Belgien Eric Wouters François Mathi Edgar-Henri Couppe Stanny van Paesschen |
Discipliner | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Haisley Crawford Trinidad og Tobago |
10.06 | Don Quarry Jamaica |
10.08 | Valery Borzov USSR |
10.14 |
200 m | Don Quarry Jamaica |
20.23 | Hampton, Millard, USA |
20.29 | Duane Evans USA |
20.43 |
400 m | Juantorena, Alberto Cuba |
44,26 | Newhouse, Fred USA |
44,40 | Fraser, Herman USA |
44,95 |
800 m | Juantorena, Alberto Cuba |
1:43,50 WR* |
Yvo Van Damme Belgien |
1:43,86 | Walhater, Rick USA |
1:44,12 |
1500 m | John Walker New Zealand |
3:39,17 | Yvo Van Damme Belgien |
3:39,27 | Wellman, Paul-Heinz FRG |
3:39,33 |
5000 m | Lasse Viren Finland |
13:24,76 | Dick Quacks New Zealand |
13:25.16 | Klaus-Peter Hildenbrand Tyskland |
13:25.38 |
10.000 m | Viren, Lasse Finland |
27:40,38 | Carlos Lopes Portugal |
27:45:17 | Foster, Brendan Storbritannien |
27:54,92 |
110 m s/b | Drew, Guy Frankrig |
13.28 | Casanas, Alejandro Cuba |
13.33 | Willie Davenport USA |
13.38 |
400 s/b | Moses, Edwin, USA |
47.64WR _ |
Shine, Michael USA |
48,69 | Gavrilenko, Evgeny USSR |
49,45 |
3000 s/pr | Görderud, Anders Sverige |
08:08.02 WR |
Bronislaw Malinowski Polen |
8:09.11 | Baumgartl, Frank DDR |
8:10,36 |
4×100 m | USA
Glance, Harvey
|
38,33 | DDR
Kokot, Manfred
|
38,66 | USSR
Aksinin, Alexander |
38,78 |
4×400 m | USA | 2.58.65 | Polen
Podlas, Ryszard
|
3.01.43 | Tyskland
Hofmeister, Franz-Peter
|
3.01.98 |
Marathon | Waldemar Zerpinski DDR |
2:09.55,0 | Kortere, Frank USA |
2:10.45.8 | Lismon, Karel Belgien |
2:11.12.6 |
Gå 20 km | Daniel Bautista Mexico |
1:24.40,6 | Reimann, Hans-Georg DDR |
1:25.13.6 | Peter Frenkel DDR |
1:25.29.4 |
Længdespring | Robinson, Arnie, USA |
8.35 | Williams, Randy, USA |
8.11 | Wartenberg, Frank DDR |
8.02 |
Tredobbelt spring | Viktor Saneev USSR |
17.29 | Butts, James USA |
17.18 | Oliveira, João Carlos de Brazil |
16,90 |
Højt hop | Jacek Wszola Polen |
2,25 | Joy, Greg Canada |
2.23 | Stones, Dwight USA |
2.21 |
Stangspring | Slyusarsky, Tadeusz Polen |
5,50 | Antti Kalliomäki Finland |
5,50 | Roberts, David USA |
5,50 |
Kuglestød | Bayer, Udo DDR |
21. maj | Mironov, Evgeny USSR |
21.03 | Baryshnikov, Alexander USSR |
21.00 |
Diskuskast | Wilkins, Mac USA |
67,50 | Schmidt, Wolfgang DDR |
66,22 | Powell, John USA |
65,70 |
Spydkastning | Nemeth, Miklos Ungarn |
94,58 WR |
Siitonen, Hannu Finland |
87,92 | Megelea, George Rumænien |
87,16 |
Hammerkastning | Yuri Sedykh USSR |
77,52 | Spiridonov, Alexey USSR |
76,08 | Bondarchuk, Anatoly USSR |
75,48 |
Tikamp | bruce jenner usa |
8618WR _ |
Guido Kratschmer Tyskland |
8411 | Nikolai Avilov USSR |
8369 |
Guld | Sølv | Bronze | |
470 dobbeltsejlerjoller 28 lystbåde i klassen |
Tyskland Frank Hübner Harro Bode |
Spanien Antonio Gorostega Pedro Millet |
Australien Ian Brown Ian Ruff |
Finn Single Jolle 28 yachts i klasse |
Jochen Schumann DDR |
Andrey Balashov USSR |
John Bertrand Australien |
Guld | Sølv | Bronze | |
Flyvende hollænder dobbelt sejlbåd 20 yachter pr. klasse |
Tyskland Jörg Disch Eckart Disch |
Storbritannien Rodney Pattison Julien Brooke Highton |
Brasilien Rinaldo Conrad Peter Ficker |
Soling kølbåd 24 yachter pr. klasse |
Danmark Pole Richard Hoy Jensen Waldemar Bandolovsky Eric Hansen |
USA John Colius Walter Glasgow Richard Hoepfner |
DDR Dieter Belov Michael Zachris Olaf Engelhard |
Tempest dobbelt kølbåd 16 yachter pr. klasse |
Sverige Jun Albrechtsson Ingvar Hansson |
USSR Valentin Mankin Vladislav Akimenko |
USA Dennis Conner Conn Findlay |
Tornado dobbelt katamaran 14 yachter i klassen |
UK Reg White John Osborne |
USA David McFall Michael Rothwell |
Tyskland Joerg Spengler Joerg Schmall |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
100 m fri | James Montgomery USA |
Jack Babashoff USA |
Peter Knocke Tyskland |
200 m fri | Bruce Furniss USA |
John Naber USA |
James Montgomery USA |
400 m fri | Brian Goodell USA |
Timothy Shaw USA |
Vladimir Raskatov USSR |
1500 m fri | Brian Goodell USA |
Robert Hackett USA |
Stephen Holland Australien |
100 m rygsvømning | John Naber USA |
Peter Rocca USA |
Roland Matthes DDR |
200 m rygsvømning | John Naber USA |
Peter Rocca USA |
Daniel Harrisan USA |
100 m brystsvømning | John Henken US |
David Wilkie Storbritannien |
Arvydas Juozaitis USSR |
200 m brystsvømning | David Wilkie Storbritannien |
John Henken US |
Richard Colella USA |
100m sommerfugl | Matthew Vogel USA |
Joseph Bottom USA |
Gary Hall Sr. USA |
200 m sommerfugl | Michael Braner USA |
Stephen Gregg USA |
William Forrester Jr. USA |
400 m individuelt medley | Rodney Strachan USA |
Alexander McKee USA |
Andrey Smirnov USSR |
Stafett 4 × 200 m fri | USA John Naber Michael Braner Bruce Furniss James Montgomery |
USSR Vladimir Raskatov Andrey Bogdanov Sergey Koplyakov Andrey Krylov Vladimir Mikheev Andrey Smirnov |
Storbritannien Alan McClatchy Brian Brinkley Gordon Downey David Dunne |
Stafett 4 × 100 m kombineret | USA John Naber John Henken Matthew Vogel James Montgomery |
Canada Stephen Pickell Graham Smith Clay Evans Gary McDonald |
Tyskland Michael Kraus Walter Kusch Peter Knocke Klaus Steinbach |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Springbræt 3 m | Phillip Boggs USA |
Giorgio Cagnotto Italien |
Alexander Kosenkov USSR |
Tårn 10 m | Claus Dibiasi Italien |
Gregory Louganis USA |
Vladimir Aleinik USSR |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Springbræt 3 m | Jennifer Chandler USA |
Christa Köhler DDR |
Cynthia Potter USA |
Tårn 10 m | Elena Vaitsekhovskaya USSR |
Ulrika Knape Sverige |
Deborah Wilson USA |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Holdmesterskab | Japan Sawao Kato Mitsuo Tsukahara Hiroshi Kajiyama Eizo Kemmotsu Hisato Igarashi Shun Fujimoto |
USSR Alexander Dityatin Nikolai Andrianov Gennady Krysin Vladimir Markelov Vladimir Marchenko Vladimir Tikhonov |
DDR Roland Brückner Rainer Hanschke Bernd Jaeger Wolfgang Klotz Lutz Mac Michael Nicolai |
Absolut overlegenhed | Nikolai Andrianov USSR |
Sawao Kato Japan |
Mitsuo Tsukahara Japan |
Gulv øvelse | Nikolai Andrianov USSR |
Vladimir Marchenko USSR |
Peter Kormann US |
Hest | Zoltan Magyar Ungarn |
Eizo Kenmotsu Japan |
Nikolai Andrianov USSR |
Michael Nicolai DDR | |||
Ringe | Nikolai Andrianov USSR |
Alexander Dityatin USSR |
Danut Grecu Rumænien |
Vault | Nikolai Andrianov USSR |
Mitsuo Tsukahara Japan |
Hiroshi Kajiyama Japan |
barer | Sawao Kato Japan |
Nikolai Andrianov USSR |
Mitsuo Tsukahara Japan |
tværstang | Mitsuo Tsukahara Japan |
Eizo Kenmotsu Japan |
Eberhard Ginger Tyskland |
Henri Beriot Frankrig |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Holdmesterskab | USSR Svetlana Grozdova Nelly Kim Olga Korbut Elvira Saadi Maria Filatova Lyudmila Turishcheva |
Rumænien Teodora Ungureanu Anca Grigoras Gabriela Trusca Nadia Comaneci Mariana Constantin Georgeta Gabor |
DDR Carola Dombek Gitta Escher Kerstin Gerschau Angelika Hellmann Marion Quiche Steffi Cracker |
Absolut overlegenhed | Nadia Comaneci Rumænien |
Nelly Kim USSR |
Lyudmila Turishcheva USSR |
Vault | Nelly Kim USSR |
Lyudmila Turishcheva USSR Karola Dombek DDR |
Ikke tildelt |
barer | Nadia Comaneci Rumænien |
Teodora Ungureanu Rumænien |
Martha Egervari Ungarn |
Log | Nadia Comaneci Rumænien |
Olga Korbut USSR |
Teodora Ungureanu Rumænien |
Gulv øvelse | Nelly Kim USSR |
Lyudmila Turishcheva USSR |
Nadia Comaneci Rumænien |
Guld | Sølv | Bronze | ||
Kvinder | Individuelt mesterskab | Luanne Rion , USA | Valentina Kovpan , USSR | Zebiniso Rustamova , USSR |
Mænd | Individuelt mesterskab | Darrell Paice , USA | Hiroshi Mitinaga , Japan | Giancarlo Ferrari , Italien |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Hurtig ildpistol, 25 m | Norbert Claar DDR |
Jürgen Wiefel DDR |
Roberto Ferraris Italien |
Pistol, 50 m | Uwe Pottek DDR |
Harald Vollmar DDR |
Rudolf Dollinger Østrig |
Lille kaliber riffeltilbøjelig, 50 m | Karlheinz Smishek Tyskland |
Ulrich Lind Tyskland |
Gennady Lushchikov USSR |
Lille kaliber riffel med tre positioner, 50 m | Lanny Basham USA |
Margaret Murdoch USA |
Werner Seibold Tyskland |
Lille kaliber riffel på et bevægeligt mål, 50 m | Alexander Gasov USSR |
Alexander Kedyarov USSR |
Jerzy Greszkiewicz Polen |
Stige | Donald Haldeman USA |
Armando Silva Portugal |
Ubaldesco Baldi Italien |
Skit | Josef Panacek Tjekkoslovakiet |
Erik Swinkels Holland |
Wieslaw Gawlikowski Polen |
Guld | Sølv | Bronze | ||
Kvinder | Individuelt mesterskab | Luanne Rion , USA | Valentina Kovpan , USSR | Zebiniso Rustamova , USSR |
Mænd | Individuelt mesterskab | Darrell Paice , USA | Hiroshi Mitinaga , Japan | Giancarlo Ferrari , Italien |
Kategori | Guld | Sølv | Bronze |
Op til 52 kg | Alexander Voronin USSR |
Gyorgy Koszegi Ungarn |
Mohammed Nasiri Iran |
Op til 56 kg | Norayr Nurikyan Bulgarien |
Grzegorz Chura Polen |
Kenkichi Ando Japan |
Op til 60 kg | Nikolai Kolesnikov USSR |
Georgy Todorov Bulgarien |
Kazumasa Hirai Japan |
Op til 67,5 kg | Peter, kongen af USSR |
Daniel Sene Frankrig |
Kazimierz Czarniecki Polen |
Op til 75 kg | Yordan Mitkov Bulgarien |
Vardan Militosyan USSR |
Peter Wenzel DDR |
Op til 82,5 kg | Valery Shariy USSR |
Trendafil Stoychev Bulgarien |
Peter Bachako Ungarn |
Op til 90 kg | David Rigert USSR |
Lee James USA |
Atanas Shopov Bulgarien |
Op til 110 kg | Yuri Zaitsev USSR |
Krystyu Semerdzhiev Bulgarien |
Tadeusz Rutkowski Polen |
Over 110 kg | Vasily Alekseev USSR |
Gerd Bonk DDR |
Helmut Losch DDR |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Epee individuelt mesterskab |
Alexander Push Tyskland |
Hans-Jürgen Chehn Tyskland |
Gyozo Kulchar Ungarn |
Epee holdmesterskab |
Sverige Carl von Essen Hans Jakobson Rolf Edling Leif Høgström Göran Flodström |
Tyskland Alexander Pusch Hans-Jurgen Chen Reinhold Ber Volker Fischer Hanns Jana |
Schweiz Jean-Blaise Evekoz Daniel Giger Christian Kauter Michel Poffet Francois Siuchaneki |
Folie individuelt mesterskab |
Fabio Dal Zotto Italien |
Alexander Romankov USSR |
Bernard Talvar Frankrig |
Folieholdsmesterskab _ |
Tyskland Matthias Behr Thomas Bach Harald Hein Klaus Reichert Erik Zens-Gorius |
Italien Fabio Dal Zotto Carlo Montano Stefano Simoncelli Giovanni Battista Coletti Attilio Calatroni |
Frankrig Christian Noel Bernard Talvar Didier Flament Frederic Petrushka Daniel Indtægter |
Sabel individuelt mesterskab |
Viktor Krovopuskov USSR |
Vladimir Nazlymov USSR |
Viktor Sidyak USSR |
Sabelholdsmesterskab _ |
USSR Victor Krovopuskov Vladimir Nazlymov Victor Sidyak Eduard Vinokurov Mikhail Burtsev |
Italien Mario Aldo Montano Michele Maffei Angelo Arcidiacono Tommaso Montano Mario Tullio Montano |
Rumænien Alexandru Nilca Ioan Pop Dan Irimichuk Kornel Marin Marin Mustață |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Folie individuelt mesterskab |
Ildiko Schwarzenberger Ungarn |
Maria Consolata Collino Italien |
Elena Belova USSR |
Folieholdsmesterskab _ |
USSR Elena Belova Olga Knyazeva Valentina Sidorova Nailya Gilyazova Valentina Nikonova |
Frankrig Brigitte Gape-Dumont Brigitte Latril-Gaudin Claudet Joslan Christine Musiot Véronique Trencke |
Ungarn Ildiko Bobisz Edith Kovacs Magda Maros Ildiko Schwarzenberger Ildiko Reytö |
Guld | Sølv | Bronze | |
Mænd | New Zealand | Australien | Pakistan |
OL | Vindere af||
---|---|---|
Sommer spil | ||
Vinterlege |