Liste over stedfortrædere for det øverste råd i BASSR af den 6. indkaldelse
Den aktuelle version af siden er endnu ikke blevet gennemgået af erfarne bidragydere og kan afvige væsentligt fra den
version , der blev gennemgået den 20. august 2017; checks kræver
3 redigeringer .
Stedfortrædere for det øverste råd i BASSR i den sjette indkaldelse (242 deputerede).
Den øverste sovjet af Bashkir ASSR blev dannet i overensstemmelse med BASSR's forfatning af 1937. Det øverste råd for Bashkir ASSR er det højeste statsmagtsorgan i Bashkir ASSR, kompetent til at løse alle spørgsmål henvist af USSR's forfatning, RSFSR's forfatning og Bashkir ASSR's forfatning til Bashkirs jurisdiktion ASSR. Aktiviteterne i den øverste sovjet af Bashkir ASSR er baseret på kollektiv, fri, forretningsmæssig diskussion og løsning af spørgsmål, offentlighed, regelmæssig rapportering til den øverste sovjet af Bashkir ASSR af de organer, den er oprettet, bred inddragelse af borgere i forvaltningen af staten og offentlige anliggender, konstant hensyntagen til den offentlige mening.
Bashkir ASSR's øverste sovjets udøvelse af sine beføjelser er baseret på den aktive deltagelse i dets arbejde af hver stedfortræder for den øverste sovjet i Bashkir ASSR. Stedfortræderen udøver sine beføjelser uden at bryde med produktions- eller serviceaktiviteterne.
Indtil 1970'erne var den øverste sovjet af Bashkir ASSR placeret på adressen: BASSR, Ufa, st. Pushkin, d. 106.
Liste over deputerede for BASSR's øverste råd for den sjette indkaldelse [1] :
- Ismagilov, Zagir Garipovich , formand for den øverste sovjet i Bashkir ASSR , Oktyabrsky valgkreds nr. 14
- Orlov, Georgy Filippovich , næstformand for det øverste råd for Bashkir ASSR, Tashbulatov valgkreds nr. 108
- Fazlyakhmetova, Raisa Nuriakhmetovna , næstformand for det øverste råd for Bashkir ASSR, det centrale valgdistrikt nr. 74
- Abdekeev, Masgut Mirgalimovich , Ziriklin valgkreds nr. 195, Tuymazinsky-distriktet
- Abdullina Fazyla Sirazetdinovna , Leninsky valgkreds nr. 23, Leninsky-distriktet , Ufa
- Akkuzhina Tagira Nuritdinovna , Polyakovsky valgkreds nr. 123, Beloretsk-distriktet
- Aknazarov, Zekeriya Sharafutdinovich , Isyangulov valgkreds nr. 139, Zianchurinsky-distriktet
- Allayarov, Gazim Zakirovich , Usen-Ivanovsky valgkreds nr. 120, Belebeevsky-distriktet
- Almaev, Gata Nurullovich , Nizhnekaryshevsky valgkreds nr. 134, Buraevsky-distriktet
- Altynbaeva, Maria Kildubaevna , Churaevsky valgkreds nr. 131, Birsky-distriktet
- Aminova, Maryam Saitgareevna , Kirovsky valgkreds nr. 13, Kirovsky-distriktet , Ufa
- Anisimov, Semen Semenovich , Vestlig valgkreds nr. 71, Salavat
- Anpilogova, Maria Ivanovna , Pugachevsky valgkreds nr. 168, Meleuzovsky-distriktet
- Asfandiyarov, Akhmet Kharisovich , Promyslovy valgkreds nr. 57, Ishimbay
- Afanasyeva, Klavdiya Nesterovna , Tursagaly valgkreds nr. 190, Sterlitamak-distriktet
- Afridonov, Midkhat Vafievich , Oktyabrsky valgkreds nr. 69, Oktyabrsky
- Akhiyarov, Kamil Shaekhmurzinovich , Chelkakov valgkreds nr. 137, Buraevsky-distriktet
- Akhmadeev, Shaysultan Akhmadeevich , Aslykul valgkreds nr. 96, Alsheevsky-distriktet
- Akhmetzyanov, Akhmet Karimovich , Uchalinsky valgkreds nr. 126, Beloretsk-distriktet
- Akhmetova, Magira Akhmetovna , Baltachevsky valgkreds nr. 132, Buraevsky-distriktet
- Akhmetova, Fanuza Salikhovna , Dyurtjulinsky valgkreds nr. 146, Ilishevsky-distriktet
- Ahryapova, Maria Vasilyevna , Neftezavodsky valgkreds nr. 29, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Ufa
- Akhunzyanov, Tagir Ismagilovich , Tazlar valgkreds nr. 136, Buraevsky-distriktet
- Ashin, Alexey Dmitrievich , Priyutovsky valgkreds nr. 45, Belebey
- Bayburina Galia Gabdulkhalikovna , Kurdym valgkreds nr. 234, Yanaul-distriktet
- Baiguzina Alifa Kutliguzinovna , Miyakibashevsky valgkreds nr. 100, Alsheevsky-distriktet
- Bayrushin, Mikhail Alexandrovich , Mishkinsky valgkreds nr. 128, Birsky-distriktet
- Bakiyev, Mukhamet Gabidullovich , Baymak byvalgkreds nr. 105, Baymak-distriktet
- Barbazyuk Pavel Grigorievich , Truntaishevsky valgkreds nr. 103, Alsheevsky-distriktet
- Basyrova, Lyailya Islamovna , Industriel valgkreds nr. 11, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Batanov, Nikolay Yakovlevich , Ishlinsky valgkreds nr. 158, Karmaskaly-distriktet
- Bakhtizina Khatira Ibliaminovna , Rsaevsky valgkreds nr. 148, Ilishevsky-distriktet
- Bayunkina Maria Sergeevna , Sovetsky valgkreds nr. 16, Kirovsky-distriktet , Ufa
- Bayazitov, Askhat Khairullovich , Kugarchinsky valgkreds nr. 140, Zianchurinsky-distriktet
- Begulov, Minnigul Sultanovich , Ulyanovsk valgkreds nr. 34, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Ufa
- Berdin, Dmitry Gavrilovich , Voskresensky valgkreds nr. 162, Meleuzovsky-distriktet
- Bikbov, Sarvay Shaibakovich , Dzerzhinsky valgkreds nr. 20, Leninsky-distriktet , Ufa
- Bikbulatova, Zaytuna Islamovna , Yanaul valgkreds nr. 240, Yanaul-distriktet
- Borodin, Leonid Aleksandrovich , Lemez-Tamak valgkreds nr. 112
- Bugryakova, Anastasia Matveevna , Kananikol valgkreds nr. 217, Khaibullinsky-distriktet
- Butorina Valentina Vasilievna , Mustafa valgkreds nr. 200, Tuymazinsky-distriktet
- Buchelnikova, Pelageya Stepanovna , Nasibashevsky valgkreds nr. 177, Salavatsky-distriktet
- Valetova, Dina Matveevna , Nordlige valgkreds nr. 87, Tuymazy
- Valiev, Samat Fattakhovich , Bishkainsky valgkreds nr. 181, Sterlitamak-distriktet
- Valiev, Khadyy Valievich , Buzdyak valgkreds nr. 194, Tuymazinsky-distriktet
- Valieva, Makhtuma Saitovna , Staro-Sullinsky valgkreds nr. 119, Belebeevsky-distriktet
- Valishin, Sharif Akhmetovich , Kiginsky valgkreds nr. 174, Salavat-distriktet
- Vasilyeva, Nadezhda Mikhailovna , Mayakovsky valgkreds nr. 38, Sovetsky-distriktet , Ufa
- Vasilyeva, Valentina Nikolaevna , Starobazanovsky valgkreds nr. 130, Birsky-distriktet
- Vakhitov, Shakir Kazykhanovich , Angasyak valgkreds nr. 142, Ilishevsky-distriktet
- Vakhitov, Gafur Shakirovich , Buzovyazov valgkreds nr. 156, Karmaskaly-distriktet
- Vakhitov, Shamil Mukhametguzhievich , Komsomol valgkreds nr. 165, Meleuzovsky-distriktet
- Vakhitov, Shavali Mukhametovich , Taymasovsky valgkreds nr. 169, Meleuzovsky-distriktet
- Veretennikov, Alexander Pavlovich , Zirgan valgkreds nr. 164, Meleuzovsky-distriktet
- Vyazmin, Vladimir Andreevich , Zheleznodorozhny valgkreds nr. 36, Sovetsky-distriktet , Ufa
- Gabdullin, Shamsulla Sanievich , Starokandrinsky valgkreds nr. 201, Tuymazinsky-distriktet
- Gaznanov, Miniyar Bakhtievich , sydlig valgkreds nr. 88, Tuymazy
- Gaitova, Gatiya Gabitovna , valgkreds nr. 56 til venstre bred, Ishimbay
- Galeev, Tarziman Khabibrakhmanovich , Starokalmashevsky valgkreds nr. 220, Chekmagushevsky-distriktet
- Galiev, Gaisa Galimyanovich , Yangiskainsky valgkreds nr. 192, Sterlitamak-distriktet
- Galimov, Lukman Galimovich , Karaidel valgkreds nr. 151, Karaidel-distriktet
- Galimova, Asiya Sultangalimovna , Novonagaevsky valgkreds nr. 236, Yanaul-distriktet
- Galin, Tulkubai Yarmukhametovich , Uzyan valgkreds nr. 125, Beloretsk-distriktet
- Galiullin, Gainulla Gibadullovich , Uslin valgkreds nr. 191, Sterlitamak-distriktet
- Garifullin, Shakir Nigamadyanovich , Krasnokholmsky valgkreds nr. 233, Yanaulsky-distriktet
- Gataullin, Airat Lutfullinovich , Karmaly-Gubeevsky valgkreds nr. 197, Tuymazinsky-distriktet
- Gataullin, Shaikh Murzinovich , Kaltasinsky valgkreds nr. 231, Yanaul-distriktet
- Gafiyatullina Sufiya Nasibullinovna , Sharan valgkreds nr. 204, Tuymazinsky-distriktet
- Gizamutdinova, Oktyabrina Mizbakhovna , Oktyabrsky valgkreds nr. 81, Sterlitamak
- Gilyazov, Fidagi Khaerbarovich , Demsky valgkreds nr. 1, Demsky-distriktet , Ufa
- Gilvanov, Akhmet-Sultan Nabievich , Bizhbulyak valgkreds nr. 115, Belebeevsky-distriktet
- Gilmanova, Tanzilya Khasanovna , Agardinsky valgkreds nr. 224, Chishminsky-distriktet
- Gimranova, Zubaida Nugumanovna , kommunistisk valgkreds nr. 22, Leninsky-distriktet , Ufa
- Gubanov, Ivan Yakovlevich , Zamatinsky valgkreds nr. 47, Beloretsk
- Davletshina Tazmira Khazgalievna , Pervomaisky valgkreds nr. 32, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Ufa
- Deev, Gennady Arkadievich , Central valgkreds nr. 84, Sterlitamak
- Evbatyrov, Ravgat Tukhvatovich , Nadezhda valgkreds nr. 118, Belebeevsky-distriktet
- Evstigneev, Ivan Alexandrovich , Mikhailovsky valgkreds nr. 182, Sterlitamaksky-distriktet
- Enikeev, Iskhak Ismagilovich , Central valgkreds nr. 58, Ishimbay
- Zhdanov, Anatoly Mikhailovich , Sterlin valgkreds nr. 83, Sterlitamak
- Zagafuranov, Fayzrakhman Zagafuranovich , Meleuzovsky valgkreds nr. 166, Meleuzovsky distriktet
- Zainetdinov, Yuner Zuferovich , Kandrin valgkreds nr. 86, Tuymazy
- Zainetdinova, Rakhima Minniakhmetovna , Leuzinsky valgkreds nr. 175, Salavat-distriktet
- Zainullin, Rauf Nurullinovich , Ulu-Telyak valgkreds nr. 213, Ufimsky-distriktet
- Zainullina Rauza Gainetdinovna , Østlig valgkreds nr. 77, Sterlitamak
- Zaitseva, Varvara Stepanovna , Tashkinovsky valgkreds nr. 238, Yanaulsky-distriktet
- Zakirov, Rauf Abdulkhakovich , Sochi valgkreds nr. 17, Kirovsky-distriktet , Ufa
- Zakirov, Abdulla Valeevich , Tukan valgkreds nr. 52, Beloretsk
- Zakirova, Minneraziya Zakirovna , Baikibashevsky valgkreds nr. 150, Karaidel-distriktet
- Zakit, Hilda Ansovna , Arkhangelsk valgkreds nr. 155, Karmaskaly-distriktet
- Zeide, Efim Solomonovich , Ordzhonikidzevsky valgkreds nr. 31, Ordzhonikidzevsky distriktet , Ufa
- Zinatullina Saniya Nuriakhmetovna , russisk valgkreds nr. 12, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Ziyazov, Nizam Ziyazetdinovich , Aibulyak valgkreds nr. 230, Yanaul-distriktet
- Zotov, Sergey Semenovich , Fedorovsky valgkreds nr. 170, Meleuzovsky-distriktet
- Ibragimov, Ismagil Ibragimovich , Novotroitsky valgkreds nr. 226, Chishminsky-distriktet
- Ivanova, Tatyana Gerasimovna , Tatar-Ulkanovskiy valgkreds nr. 203, Tuymazinsky-distriktet
- Ishmukhametov, Raul Akhmetgareevich , Industriel valgkreds nr. 72, Salavat
- Kabanov, Alexey Fedorovich , Jernbanekreds nr. 78, Sterlitamak
- Kagarmanova, Inzibika Kastaranovna , Temyasovsky valgkreds nr. 109, Baimaksky-distriktet
- Kalimullina Bika Salyamovna , Novatorsky valgkreds nr. 30, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Ufa
- Kamaletdinova, Anisa Safuanovna , Inzersky valgkreds nr. 157, Karmaskaly-distriktet
- Kamalov, Minigalim Khazigaleevich , Raevsky valgkreds nr. 102, Alsheevsky-distriktet
- Karanaev, Amirkhan Asylkhuzhaevich , Sterlibashevsky valgkreds nr. 187, Sterlitamaksky-distriktet
- Kartsev, Evgeny Vasilievich , Neftekamsk valgkreds nr. 62, Neftekamsk
- Kasimovsky Boris Andreevich , Arslanovsky valgkreds nr. 225, Chishminsky-distriktet
- Kinzyabulatova, Magiya Khairullovna , Mrakovskiy valgkreds nr. 141, Zianchurinsky-distriktet
- Kirillova, Evdokia Fedotovna , Bakalinsky valgkreds nr. 193, Tuymazinsky-distriktet
- Kozhevnikov, Afanasy Savelyevich , Salavat valgkreds nr. 41, Sovietsky-distriktet , Ufa
- Komissarov, Vasily Dorofeevich , Pervomaisky valgkreds nr. 82, Sterlitamak
- Korneev, Vitaly Efimovich , Krasnoznamensky valgkreds nr. 80, Sterlitamak
- Korolkov, Vasily Gerasimovich , Belebey valgkreds nr. 44, Belebey
- Kotov, Nikolai Petrovich , Birsk valgkreds nr. 53, Birsk
- Krupenya, Vasily Nikitich , Preobrazhensky valgkreds nr. 184, Sterlitamaksky-distriktet
- Kuvandykova, Farida Safeevna , Leninsky valgkreds nr. 60, Kumertau
- Kuznetsov, Konstantin Petrovich , Blagoveshchensk valgkreds nr. 4, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Kuznetsov, Anatoly Vasilievich , Kalininsky valgkreds nr. 7, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Kuzmicheva, Evdokia Yakovlevna , Byggekreds nr. 46, Belebey
- Kutushev, Nail Mullayanovich , Kuruchevsky valgkreds nr. 198, Tuymazinsky-distriktet
- Latypov, Marat Ilyasovich , Mindyak valgkreds nr. 89, Uchaly
- Latypov, Gakil Ilyasovich , Akyar valgkreds nr. 214, Khaibullinsky-distriktet
- Legotina, Alexandra Andreevna , Askinsky valgkreds nr. 149, Karaidel-distriktet
- Lomakin, Pavel Andreevich , Mavlyutovsky valgkreds nr. 127, Birsky-distriktet
- Lyubushkin, Viktor Vasilievich , Central valgkreds nr. 76, Sibay
- Mavlyutov, Mubarak Shaidullinovich , Karmaskaly valgkreds nr. 160, Karmaskaly-distriktet
- Makeev, Fedor Filippovich , Kosh-Elginsky valgkreds nr. 117, Belebeevsky distriktet
- Maksimov, Pavel Fedorovich , Araslanovsky valgkreds nr. 179, Sterlitamaksky-distriktet
- Malakhova, Antonina Petrovna , Byggekreds nr. 64, Neftekamsk
- Manaev, Viktor Ivanovich , Kreml valgdistrikt nr. 8, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Marushkin, Vasily Andreevich , Østlig valgkreds nr. 70, Salavat
- Mastryukov, Stepan Andreevich , Krasnousolsky valgkreds nr. 55, Ishimbay
- Mashkin, Fedor Ivanovich , Petrovsky valgkreds nr. 183, Sterlitamaksky-distriktet
- Migranov, Rais Khadyevich , Askarov valgkreds nr. 104, Baimaksky-distriktet
- Mironenko, Ivan Kondratievich , Byggekreds nr. 33, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Ufa
- Miroshnichenko, Tatyana Ivanovna , Meneuztamak valgkreds nr. 99, Alsheevsky-distriktet
- Mikhailov, Alexander Yakovlevich , Iglinsky valgkreds nr. 91, Nurimanov industridistrikt
- Mikhailova, Nadezhda Nikolaevna , Bulgakov valgkreds nr. 205, Ufimsky-distriktet
- Mikheev, Grigory Grigorievich , Zavodskoy valgkreds nr. 37, Sovetsky-distriktet , Ufa
- Morozov, Boris Nikolaevich, Frunzensky valgkreds nr. 19, Kirovsky-distriktet , Ufa
- Murmansky Adolf Andreevich , Aitovsky valgkreds nr. 114, Belebeevsky distriktet
- Mustafina Fatyma Khamidovna , Sayranovsky valgkreds nr. 186, Sterlitamak-distriktet
- Mukhametgareeva, Fakiya Mukhametgareevna , Novoartaul valgkreds nr. 235, Yanaul-distriktet
- Mukhametshin, Zakir Fazylovich , Yamadinsky valgkreds nr. 239, Yanaul-distriktet
- Nabiullin, Valei Gabeevich , Inzersky valgkreds nr. 122, Beloretsky-distriktet
- Nagorny Grigory Afanasyevich , Davlekanovsky valgkreds nr. 98, Alsheevsky-distriktet
- Nazirov, Sharif Nigamatovich , Zatonsky valgkreds nr. 21, Leninsky-distriktet , Ufa
- Nazmiev, Timerkhan Safuanovich , Andreevsky valgkreds nr. 143, Ilishevsky-distriktet
- Nazmutdinov, Nazar Nazmutdinovich , Tolbazinsky valgkreds nr. 189, Sterlitamaksky-distriktet
- Nasyrova, Shagida Gumerovna , Komsomol valgkreds nr. 65, Oktyabrsky
- Naumov, Grigory Nikolaevich , Matrosovsky valgkreds nr. 10, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Nafikov, Valey Valeevich , Kelteevsky valgkreds nr. 232, Yanaulsky-distriktet
- Nafikova, Mamduda Sakhibgareevna , Baishevsky valgkreds nr. 144, Ilishevsky-distriktet
- Nigamatullina, Maryam Nagimovna , arkitektonisk valgkreds nr. 3, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Nigmadzhanov, Gilman Vildanovich , Urmiyazov valgkreds nr. 154, Karaidel-distriktet
- Nuriev, Ziya Nurievich , Baymaksky landdistriktskreds nr. 106, Baymaksky-distriktet
- Nurieva, Shamsiya Nurievna , Volodarsky valgkreds nr. 35, Sovietsky-distriktet , Ufa
- Ovcharenko, Vasily Moiseevich , Tirlyansky valgkreds nr. 51, Beloretsk
- Pakleva, Klavdia Vasilyevna , Nizhny Novgorod valgkreds nr. 24, Leninsky-distriktet , Ufa
- Petukhova, Aleksandra Nikitichna , Duvan valgkreds nr. 173, Salavat-distriktet
- Porotikova, Valentina Mikhailovna , Nurimanov valgkreds nr. 209, Ufimsky-distriktet
- Posadsky Vasily Petrovich , Kulikovsky valgkreds nr. 9, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Pustarnakov, Vladimir Gavrilovich , Ermolaevsky valgkreds nr. 163, Meleuzovsky-distriktet
- Rafikov, Magadey Valeevich , Dmitrievsky valgkreds nr. 207, Ufimsky-distriktet
- Rakhmanov, Talgat Lutfullovich , Ishkarovsky valgkreds nr. 147, Ilishevsky-distriktet
- Rezyapov, Mukhamet Sultanovich , Nikolo-Berezovsky valgkreds nr. 63, Neftekamsk
- Rogalev, Pyotr Leontyevich , Oryol valgkreds nr. 39, Sovetsky-distriktet , Ufa
- Rodionov, Yuri Stepanovich , sovjetisk valgkreds nr. 50, Beloretsk
- Rozanov, Nikolay Konstantinovich , Otradinsky valgkreds nr. 167, Meleuzovsky-distriktet
- Rylenko, Vladimir Danilovich , Osinovsky valgkreds nr. 129, Birsky-distriktet
- Sabitov, Margam Karamovich , Salavat valgkreds nr. 178, Salavat-distriktet
- Saburov, Vladimir Alexandrovich , Pribelsky valgkreds nr. 161, Karmaskaly-distriktet
- Sagidullina Nasikha Mirgaleevna , Chishminsky valgkreds nr. 227, Chishminsky-distriktet
- Sadykov, Farit Shamsutdinovich , Karlaman valgkreds nr. 159, Karmaskaly-distriktet
- Sayranov, Khaidar Sayranovich , Kushnarenkovsky valgkreds nr. 218, Chekmagushevsky-distriktet
- Salakhov, Ismagil Salakhovich , Verkhne-Yarkeyevsky valgkreds nr. 145, Ilishevsky-distriktet
- Salimov, Flyur Akhkyamovich , Chekmagushevsky valgkreds nr. 222, Chekmagushevsky-distriktet
- Safargalina, Khalima Minigaleevna , Abdrashitovsky valgkreds nr. 94, Alsheevsky-distriktet
- Sakhautdinova, Farida Sakhautdinovna , Belokatai valgkreds nr. 110, Belokatai-distriktet
- Serazetdinov, Anvar Gatich , Blagoveshchensky landdistriktskreds nr. 206, Ufimsky-distriktet
- Sidorova, Klavdiya Ivanovna , Ermekeyevsky valgkreds nr. 116, Belebeevsky-distriktet
- Simonov, Ivan Ilyich , Pokrovsky valgkreds nr. 211, Ufimsky-distriktet
- Skvortsova, Zoya Tikhonovna , Kuzeevsky valgkreds nr. 199, Tuymazinsky-distriktet
- Smirnova, Valentina Alekseevna , Radishevsky valgkreds nr. 15, Kirovsky-distriktet , Ufa
- Sorkin, Yakov, Grigorievich , Nagorny valgkreds nr. 28, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Ufa
- Spatar, Ivan Parfenovich , Ukhtomsky valgkreds nr. 2, Demsky-distriktet , Ufa
- Stanotin, Ivan Stepanovich , sydlig valgkreds nr. 85, Sterlitamak
- Strelis, Valentina Borisovna , Tavtimanov valgkreds nr. 212, Ufimsky-distriktet
- Suleimanov, Gumer Davletbirdinovich , Miyakinsky valgkreds nr. 101, Alsheevsky-distriktet
- Suleymanov, Sharif Suleymanovich , Staro-Tukmaklinsky valgkreds nr. 221, Chekmagushevsky-distriktet
- Sultangareev, Zinat Akhtyamovich , Uchaly valgkreds nr. 90, Uchaly
- Sultanov, Fayzulla Valeevich , Krasnousolsky valgkreds nr. 55
- Taziev, Nurislam Islamovich , Yumaguzinsky valgkreds nr. 172, Meleuzovsky-distriktet
- Tartykov, Sadyk Nasretdinovich , Aksenov valgkreds nr. 95, Alsheevsky-distriktet
- Tveritinov, Ivan Dmitrievich , Okhlebininsky valgkreds nr. 210, Ufimsky-distriktet
- Telitsina, Valentina Efimovna , Kshlau-Elginsky valgkreds nr. 152, Karaidel-distriktet
- Timerbayeva, Zagida Abdrakhmanovna , Sermenevsky valgkreds nr. 124, Beloretsk-distriktet
- Timchenko, Grigory Matveevich , Gafury valgkreds nr. 54, Birsk
- Torshin, Alexander Pavlovich , Leninsky valgkreds nr. 66, Oktyabrsky
- Trifonov, Alexander Emelyanovich , Oktyabrsky valgkreds nr. 48, Beloretsk
- Tulkubaeva, Farida Khairetdinovna , Zilair valgkreds nr. 216, Khaibullinsky-distriktet
- Tukhvatullina Klara Gabdrakhmanovna , Tatyshlin valgkreds nr. 237, Yanaul-distriktet
- Uvarova, Olga Aleksandrovna , Tukaevsky valgkreds nr. 18, Kirovsky-distriktet , Ufa
- Umetbaev, Ramazan Gimranovich , Sibay valgkreds nr. 107, Baymak-distriktet
- Uraev, Petr Vasilyevich , Lemez-Tamak valgkreds nr. 112, Belokataysky-distriktet
- Usmanov, Azat Mukhametovich , Zheleznodorozhny valgkreds nr. 59, Kumertau
- Fazlyeva, Maryam Khabipovna , Naryshevsky valgkreds nr. 67, Oktyabrsky
- Fayrushina Fasakhat Akhmetovna , Sharipovsky valgkreds nr. 223, Chekmagushevsky-distriktet
- Fakhretdinov, Gali Islamovich , Mryasimovsky valgkreds nr. 153, Karaidel-distriktet
- Feoktistov, Vasily Stepanovich , Karan valgkreds nr. 196, Tuymazinsky-distriktet
- Fokin, Boris Ivanovich , Shakshin valgkreds nr. 93, Nurimanovsky industridistrikt
- Khabibullina, Rabiga Khismatovna , Staro-Tuymazinsky valgkreds nr. 202, Tuymazinsky-distriktet
- Khabibullina, Rashida Minniakhmetovna , Novobaltachevsky valgkreds nr. 219, Chekmagushevsky-distriktet
- Khaibullina, Timerbika Ismagilovna , Khudaiberda valgkreds nr. 171, Meleuzovsky-distriktet
- Khaydarov, Rukhlbayan Shaikhlislamovich , Novobaltachevsky valgkreds nr. 135, Buraevsky-distriktet
- Khairullina, Rashida Shaidullovna , Olieindustriens valgkreds nr. 68, Oktyabrsky
- Kharisova, Maryam Kharisovna , Gorky valgkreds nr. 26, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Ufa
- Khasanova, Roza Zareevna , international valgkreds nr. 6, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Khismatullin, Magafur Khismatullovich , Bik-Karmalinsky valgkreds nr. 97, Alsheevsky-distriktet
- Khlamushkin, Nikolai Stepanovich , Yanybaevsky valgkreds nr. 113, Belokataysky-distriktet
- Khomyakova, Anna Petrovna , Pervomaisky valgkreds nr. 49, Beloretsk
- Khudyakov, Petr Alexandrovich
- Khuzhakhmetova, Fariza Ishmukhametovna , Akhmerovsky valgkreds nr. 180, Sterlitamak-distriktet
- Tsareva, Tatyana Sergeevna , Aksakov valgkreds nr. 43, Belebey
- Cherepanov, Yuri Stepanovich , Krasnoklyuchevsky valgkreds nr. 92, Nurimanov industridistrikt
- Cherepenin, Andrey Grigorievich , minearbejdervalgkreds nr. 61, Kumertau
- Chernysh, Mikhail Efimovich , Institutvalgkreds nr. 27, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Ufa
- Chursin, Kuzma Gavrilovich , Novo-Kulevsky valgkreds nr. 208, Ufimsky-distriktet
- Chushenkova, Ekaterina Fedorovna , vestlig valgkreds nr. 79, Sterlitamak
- Shainurova, Farida Shaikhinurovna , Buraevsky valgkreds nr. 133, Buraevsky-distriktet
- Shakiryanov, Masgutyan Shakiryanovich , Mesyagutovsky valgkreds nr. 176, Salavat-distriktet
- Shalagin, Nikolai Sergeevich , Shingak-Kul valgkreds nr. 228, Chishminsky-distriktet
- Shamsutdinov, Asgat Akhmetovich , Saitbabinsky valgkreds nr. 185, Sterlitamak-distriktet
- Shishov, Viktor Alekseevich , banegårdsvalgkreds nr. 40, Sovetsky-distriktet , Ufa
- Shcherbinin, Sergey Yakovlevich , Abzanovsky valgkreds nr. 138, Zianchurinsky-distriktet
- Yudakova, Lyubov Maksimovna , Byggekreds nr. 73, Salavat
- Yudin, Sergey Fedorovich , Sverdlovsk valgkreds nr. 25, Leninsky-distriktet , Ufa
- Yuldashev, Zulfar Murzabulatovich , Burzyansky valgkreds nr. 121, Beloretsky-distriktet
- Yuldasheva, Bibiasma Minibaevna , Tabyn valgkreds nr. 188, Sterlitamak-distriktet
- Yakimov, Vladimir Nikolaevich , Zhdanovsky valgkreds nr. 5, Kalininsky-distriktet , Ufa
- Yakupov, Gilman Girfanovich , Buribaevsky valgkreds nr. 215, Khaibullinsky-distriktet
- Yangirov, Marvan Yangirovich , Ural valgkreds nr. 42, Sovetsky-distriktet , Ufa
- Yantilin, Guzair Zigannurovich , minevalgkreds nr. 75, Sibay
- Yakhin, Nuris Akhmetovich , Yazykovsky valgkreds nr. 229, Chishminsky-distriktet
Noter
- ↑ Parlamentarisme i Bashkortostan: historie og modernitet. Dokumenter og materialer. / Ed. K. B. Tolkachev. Sammensat af: V. G. Aznagulov, Z. G. Khamitova. - Bog 2. - Ufa: GRI "Bashkortostan", 2005. - 304 s. - ISBN 5-8258-0204-5 . Arkiveret 17. november 2016 på Wayback Machine