Dmitry Makarovich Silin | |
---|---|
2. sekretær for Vinnitsa regionale udvalg i Ukraines kommunistiske parti | |
1947 - 1953 | |
Forgænger | Vasily Ermolaevich Nizhnik |
Efterfølger | Nikolai Korneevich Furman |
Formand for Vinnitsa bys eksekutivkomité | |
16. august 1945 - 10. april 1946 | |
Formand for Saratovs regionale forretningsudvalg | |
1943 | |
Forgænger | Ivan Alekseevich Vlasov |
Efterfølger | Pyotr Stepanovich Kuzmin |
Fødsel |
2. oktober 1903 Valuyki |
Død | ukendt |
Forsendelsen | RKP(b) / VKP(b) / CP(b) fra Ukraine / CP fra Ukraine |
Uddannelse | Leningrad kommunistiske universitet |
Priser |
Dmitry Makarovich Silin ( 1903 -?) - sovjetisk parti og statsmand, 2. sekretær for Vinnitsa regionale udvalg i CP (b) U (1947-1953), formand for Vinnitsa bys eksekutivkomité (1945-1946), formand for Saratovs regionale eksekutivkomité (1943). Stedfortræder for den øverste sovjet i USSR i den 3. indkaldelse.
I 1916-1917 var han kurer for Valuysk byråd i Voronezh-provinsen. I 1917-1918 var han agent for Valuysk Fødevareudvalg. I 1918-1919 - en lastvagt på Voronezh-jernbanen.
I 1919-1920 var han leder af den økonomiske afdeling af Valuysky-distriktsudvalget for den kommunistiske ungdomsforening i Voronezh-provinsen.
I 1920-1925 - eksekutivsekretær for Korotoyak-distriktsudvalget for All-Union Leninist Young Communist League i Voronezh-provinsen; eksekutivsekretær for Boguchar-distriktsudvalget i Komsomol i Voronezh-provinsen.
I 1925-1926 - leder af den organisatoriske afdeling af Voronezh provinskomiteen i Komsomol.
I 1926-1929 var han studerende ved Leningrad Kommunistiske Universitet .
I 1929-1931 - Sekretær for Perelyubsky-distriktsudvalget for All-Union Kommunistiske Parti af Bolsjevikker i Nedre Volga-territoriet.
I 1931-1932 var han instruktør ved Lower Volga Regional Committee for Bolsjevikkernes Kommunistiske Parti.
I 1932-1938 - 1. sekretær for Turkovsky-distriktskomitéen for All-Union Communist Party of Bolsheviks of the Lower Volga Territory; 1. sekretær for Katerinovsky-distriktskomitéen for bolsjevikkernes All-Union Kommunistiske Parti i Saratov-regionen.
I 1938-1943 var han leder af Saratovs regionale landafdeling.
Siden 1943 - Formand for eksekutivkomiteen for Saratovs regionale råd for arbejderdeputerede.
I 1944-1945 var han instruktør for centralkomiteen for Bolsjevikkernes kommunistiske parti.
I 1945 var han sekretær for Vinnitsa byudvalg i CP(b)U.
I august 1945 - april 1946 - Formand for eksekutivkomiteen for Vinnitsa byråd for arbejderdeputerede.
I 1947-1953 - 2. sekretær for Vinnitsa Regional Committee of the Communist Party (b) of Ukraine.
Formænd for Saratovs regionale forretningsudvalg | |
---|---|
|