Denne artikel indeholder optegnelser over atleter fra Kasakhstan godkendt af Atletikforbundet i Republikken Kasakhstan . Nogle af rekorderne sat af atleter fra den kasakhiske SSR er aktuelle nationale rekorder. Nogle kasakhiske optegnelser er også asiatiske optegnelser.
Disciplin | Optage | Sportsmand | datoen | Konkurrence | Mødested _ |
Bemærk. |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 10,08 (+1,3 m/s) | Vitaly Savin | 13/08/1992 | IAAF Linz-møde | Linz Østrig | |
200 m | 20,34 (-1,2 m/s) | Vladimir Muravyov | 18/08/1984 | Venskab-84 | Moskva USSR | |
400 m | 44,94 | Mikhail Litvin | 22/04/2019 | Asiatiske mesterskaber i atletik 2019 | Doha Qatar | |
800 m | 1:46,99 | Mikhail Kolganov | 06/05/2004 | Alma-Ata Kasakhstan | ||
1000 m | 2:17,20 | Vladimir Volkov | 15/06/1981 | Kiev USSR | ||
1500 m | 3:37,54 | Vladimir Kalsin | 24/06/1984 | Kiev USSR | ||
3000 m | 7:48,35 | Sergey Navolokin | 14/07/1982 | Klagenfurt Østrig | ||
5000 m | 13:35,64 | Sergey Navolokin | 22/08/1982 | Mindesmærke for Vladimir Kuts | Podolsk USSR | |
10000 m | 27:58,90 | Anatoly Badrankov | 03.11.1978 | Tasjkent USSR | ||
10 km (motorvej) | 30:40 | Anatoly Badrankov | 13/03/1970 | Alma-Ata USSR | ||
15 km (motorvej) | 45:33 | Arkady Nikitikin | 18.02.1995 | Gasparilla Distance Classic | Tampa USA | |
20 km (motorvej) | 1:00.22 | Mukhamedzyanov | 06/01/1970 | Moskva USSR | ||
20000 m | 59:55,7+ | Nikolay Penzin | 19/08/1977 | Moskva USSR | ||
halvmaraton | 1:03,24 | Arkady Nikitikin | 24/09/1994 | Halvmarathon verdensmesterskab | Oslo Norge | |
times løb | 20040 m | Nikolay Penzin | 19/08/1977 | Moskva USSR | ||
25000 m (bane) | 1:16:22.00 | Nikolay Penzin | 29/04/1979 | Helsinki Finland | ||
30000 m (bane) | 1:32:01 [1] | Yuri Laptev | 10/01/1977 | Leningrad USSR | ||
30 km (motorvej) | 1:32:01 [1] | Yuri Laptev | 10/01/1977 | Leningrad USSR | ||
Marathon | 2:11,59 | Nikolay Penzin | 09/03/1978 | Europa mesterskab | Leningrad USSR | |
Steeple Chase (3000 m) | 8:24.13 | Artyom Kosinov | 06/11/2012 | Moskva udfordring | Moskva Rusland | |
110 m (s/b) | 13,49 (+2,0 m/s) | Igor Khitryakov | 07/05/1988 | USSR mesterskab | Tallinn USSR | |
400 m (s/b) | 48,46 | Evgeny Melesjenko | 31/08/2001 | Universiaden | Beijing Kina | |
højt hop | 2,36 m | Sergey Zasimovich | 05/05/1984 | Tasjkent USSR | ||
Stangspring | 5,92 m | Igor Potapovich | 13/06/1992 | Dijon Frankrig | [2] | |
længdespring | 8,16 m | Sergey Vasilenko | 18/06/1988 | Alma-Ata USSR | ||
Tredobbelt spring | 17,58 m (+1,5 m/s) | Oleg Sakirkin | 23/06/1989 | USSR mesterskab | Gorky USSR | |
Kuglestød | 21,11 m | Ivan Ivanov | 06/12/2021 | Konkurrencer om præmierne af T. Kolpakova | Bishkek Kirgisistan | |
Diskuskast | 60,30 m | Vitaly Zhuk | 26/04/1975 | Alma-Ata USSR | ||
Hammerkastning | 77,60 m | Vladimir Lesovoy | 27/06/1977 | Alma-Ata USSR | ||
Spydkastning | 85,16 m | Victor Evsyukov | 21/06/1987 | Karl-Marx-Stadt DDR | ||
Tikamp | 8725 point | Dmitry Karpov | 23/08/2004 – 24/08/2004 |
olympiske Lege | Athen, Grækenland | [3] |
10,50 (+2,2 m/s) (100 m) , 7,81 m (-0,9 m/s) (længdespring) , 15,93 m (kuglestød) , 2,09 m (højdespring) ,46,81 (400 m) ,13,97 (+ 1,5 m/s) 110 m (s/b) , 51,65 m (diskoskast) , 4,60 m (stangspring) , 55,54 m (spyd) , 4:38,11 (1500 m) | ||||||
Gå 20.000 m (bane) | 1:22:15:07 | Vladimir Ostrovsky | 09/09/1989 | Forsvarets mesterskab | Bryansk USSR | |
Gå 20 km (motorvej) | 1:19:55 | Valery Borisov | 20/04/1996 | Russisk Open Race Walking Championship | Sochi Rusland | |
Gå 30.000 m (bane) | 2:19:09.6 | Veniamin Soldatenko | 06/08/1972 | Moskva USSR | ||
Gå 50.000 m (bane) | 4:03:42,6 | Veniamin Soldatenko | 10/05/1972 | Moskva USSR | ||
Gå 50 km (motorvej) | 3:39:22 | Sergey Korepanov | 05/02/1999 | Race Walking World Cup | Mesidon-Canon Frankrig | [fire] |
Relæ 4 × 100 meter | 39.30 | Kasakhisk SSR Yuri Yazynin Oleg Borov Vladimir Muravyov Vitaly Savin |
31/08/1988 | Sochi USSR | ||
Relæ 4 × 200 meter | 1:25.30 | Kasakhisk SSR | 26/05/1979 | Leningrad USSR | ||
Relæ 4 × 400 meter | 3:09,51 | Kasakhisk SSR V. Pfeifer Victor Yantsen Ilya Slavinsky Alexander Kurochkin |
19/07/1982 | Leningrad USSR | ||
Stafet 4 × 800 meter | 7:16,8 | Kasakhisk SSR Vladimir Karpenko Vladimir Volkov Sergey Druchinin Sergey Rypakov |
09/09/1980 | USSR mesterskab | Donetsk USSR | |
Ekiden | 2:07:07 | Kasakhstan Mikitenko Vladimir Gusev Shulin Polikarpov Ismagulov |
17.04.1994 | Ekiden verdensmesterskab | Lithochoron Grækenland |
Disciplin | Optage | Sportsmand | datoen | Konkurrence | Mødested _ |
Bemærk. |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m | 5,72 | Vitaly Savin | 02/09/1995 | Madrid Spanien | [fire] | |
5,69+ | Gennady Chernovol | 24/02/2002 | Møde du Pas de Calais | Leuven Frankrig | [fire] | |
60 m | 6,49# [5] | Vitaly Savin | 21/02/1991 | Moskva USSR | ||
6,51 | 02/01/1992 | CIS indendørs mesterskab | Moskva Rusland | |||
200 m | 20,95 | Gennady Chernovol | 18/02/2001 | Tianjin Kina | ||
400 m | 46,26 | Mikhail Litvin | 19/01/2019 | International turnering i atletik om priserne fra Olga Rypakova 2019 | Ust-Kamenogorsk Kasakhstan | |
800 m | 1:48,89 | Mikhail Kolganov | 17/02/2004 | Moskva Rusland | ||
1000 m | 2:24.00 | Mikhail Kolganov | 01/07/2006 | Internationale atletikkonkurrencer til minde om Eduard Yalamov | Jekaterinburg Rusland | [6] |
1500 m | 3:45,15 | Vladimir Kalsin | 02/12/1982 | Moskva USSR | ||
3000 m | 7:56.02 # | Vladimir Kalsin | 19.02.1982 | USSR indendørs mesterskab | Moskva USSR | |
7:56,05 | Vladimir Kalsin | 19.02.1983 | USSR indendørs mesterskab | Moskva USSR | ||
5000 m | 14:08.1 | Leonid Mikitenko | 1966 | Leningrad USSR | ||
50 m (s/b) | 6.4 | Andrey Sklyarenko | 01/07/1999 | Atletikkonkurrencer til minde om Eduard Yalamov | Jekaterinburg Rusland | |
60 m (s/b) | 7,78 | Andrey Gutov | 02/11/1992 | Minsk Hviderusland | ||
7,5(ht) | Igor Khitryakov | 19/01/1992 | Karaganda Kasakhstan | |||
højt hop | 2,32 m | Sergey Zasimovich | 01/12/1985 | Vilnius USSR | ||
Stangspring | 5,92 m | Igor Potapovich | 19.02.1998 | GE Galan | Stockholm Sverige | |
længdespring | 7,99 m | Dmitry Karpov | 02/08/2004 | Russiske All-Around indendørs mesterskaber | Moskva Rusland | |
Tredobbelt spring | 17,36 m | Oleg Sakirkin | 02/04/1990 | USSR indendørs mesterskab | Chelyabinsk Rusland | |
Kuglestød | 20,51 m | Ivan Ivanov | 30/01/2016 | Ust-Kamenogorsk Kasakhstan | ||
Syvkamp | 6229 point | Dmitry Karpov | 15-16.02.2008 | Tallinn Estland | [fire] | |
7,07 (60 m) , 7,21 m (længdespring) , 16,23 m (kuglestød) , 2,07 m (højdespring) 7,99 (60 m hæk) , 5,15 m (stangspring) , 2:43,69 (1000 m) ) |
||||||
Gå 5000 m | 19:05.0 | Vladimir Ostrovsky | 01/07/1990 | Karaganda USSR | ||
Relæ 4 × 200 meter | 1:26,70 | Karaganda Vitaly Zems Vladislav Grigoriev Vladislav Zems David Efremov |
15/01/2018 | Kasakhstan indendørs mesterskab | Ust-Kamenogorsk Kasakhstan | [4] [7] |
Relæ 4 × 400 meter | 3:11,68 | Kasakhstan Mikhail Litvin Sergey Zaikov Andrey Sokolov Dmitry Koblov |
03.02.2018 | Teheran Iran |
Discipliner | Optage | Sportskvinde | datoen | Konkurrence | Mødested _ |
Bemærk. |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 11,09 (+0,8 m/s) | Olga Safronova | 24/05/2016 | Kazakhstan Open Cup | Alma-Ata Kasakhstan | [otte] |
200 m | 22,66 (+0,7 m/s) | Victoria Zyabkina | 26/06/2016 | Mindesmærke for Gusman Kosanov | Alma-Ata Kasakhstan | |
400 m | 50,68 | Tatiana Roslanova | 06/05/2004 | Alma-Ata Kasakhstan | ||
800 m | 1:56.00 | Valentina Gerasimova | 06/12/1976 | USSR mesterskab | Kiev USSR | |
1000 m | 2:47,60 | Valentina Gerasimova | 09/01/1973 | Alma-Ata USSR | ||
1500 m | 4:10,26 | Galina Reznikova | 22/06/1983 | Sommer Spartakiad af folkene i USSR | Moskva USSR | |
3000 m | 8:48,20 | Natalia Sorokivskaya | 20/08/1988 | Odessa USSR | ||
5000 m | 15:16,83 | Natalia Sorokivskaya | 09/05/1988 | Moskva USSR | ||
10000 m | 31:46,43 | Natalia Sorokivskaya | 08/02/1988 | USSR mesterskab | Kiev USSR | |
20000 m | 1:09:34.10 | Tatiana Gridneva | 05/10/1987 | Alma-Ata USSR | ||
10 km (motorvej) | 32:53 | Natalia Sorokivskaya | 27.12.1992 | Ratingen Tyskland | ||
15 km (motorvej) | 50:28 | Zoya Ivanova | 20/03/1988 | Verdensmesterskaber i landevejsløb | Adelaide Australien | |
20 km (motorvej) | 1:07:15 | Nadezhda Gumerova | 27/03/1983 | Shchelkovo USSR | ||
halvmaraton | 1:12:05 | Natalia Sorokivskaya | 01/10/1993 | Egmon Halvmarathon | Egmon aan Zee Holland | |
times løb | 17288 m | Tatiana Gridneva | 05/10/1987 | Alma-Ata USSR | ||
25 km (motorvej) | 1:28:32 | Zoya Ivanova | 30/09/1990 | Glasgow Storbritannien | ||
1:32:09 | Garifa Baizhanova | 09/05/1991 | Lissabon Portugal | |||
30 km (motorvej) | 1:46:08 | Garifa Baizhanova | 05/10/1987 | USSR mesterskab | Moskva USSR | |
30000 m | 1:46:30 | Nadezhda Gumerova | 07/07/1980 | Moskva USSR | ||
Marathon | 2:26:54 | Zhanna Mamazhanova | 04/10/2022 | NN Rotterdam marathon | Rotterdam 🇳🇱 Holland | |
100 km (motorvej) | 7:46:44 | Nadezhda Gumerova | 19/06/1993 | 100 km De Nacht van Vlaanderen | Torhout Belgien | |
Steeple Chase (3000 m) | 10:57,59 | Marina Podkorytova | 13/07/2008 | Asiatisk juniormesterskab | Jakarta Indonesien | |
100 m (s/b) | 12,44 (-0,8 m/s) | Olga Shishigina | 27/06/1995 | Spitzen Leichtathletik Luzern | Luzern, Schweiz | [9] |
400 m (s/b) | 54,50 | Natalia Torshina | 27/05/2000 | Vila Real de Santo António Portugal | ||
højt hop | 2,01 m | Olga Turchak | 07/07/1986 | Goodwill spil | Moskva USSR | |
Stangspring | 4,20 m | Olga Lapina | 17/05/2014 | Busan Republikken Korea | ||
længdespring | 7,31 m (+1,5 m/s) | Elena Khlopotnova | 09/12/1985 | Alma-Ata USSR | ||
Tredobbelt spring | 15,25 m (+1,7 m/s) | Olga Rypakova | 4. september 2010 | IAAF Continental Cup | Split Kroatien | [4] [10] |
Kuglestød | 19,26 m | Elena Ortina | 08/10/1986 | Chelyabinsk USSR | ||
Diskuskast | 68,18 m | Tatiana Lesovaya | 23/09/1982 | Alma-Ata USSR | ||
Hammerkastning | 62,60 m | Diana Nusupbekova | 25/05/2016 | Cup af Republikken Kasakhstan | Almaty Kasakhstan | |
Spydkastning | 52,76 m | Varvara Nazarova | 06/04/2016 | Asiatisk atletikmesterskab blandt juniorer 2016 | Ho Chi Minh City Vietnam | |
Syvkamp | 6272 point | Elena Davydova | 13/07/1987-14/07/1987 | Zagreb Jugoslavien | ||
14,33 (100 m s/b) , 1,89 m (højdespring) , 12,77 m (kerne) , 25,07 (200 m) / 6,37 m (længdespring) , 47,14 m (spyd) , 2:15,56 (800 m) | ||||||
Tikamp | 7798 point | Irina Naumenko | 25.09.2004-26.09.2004 | Decastar | Talence Frankrig | [fire] |
(100 m) , (skive) , (stang) , (spyd) , (400 m) / (100 m s/b) , (længdespring) , (kerne) , (højdespring) , (1500 m) | ||||||
Gå 10.000 m (bane) | 43:51.00 | Svetlana Tolstaya | 1997 | Alma-Ata Kasakhstan | ||
Gå 20.000 m (bane) | 1:40:05.30 | Svetlana Tolstaya | 28/03/2007 | Alma-Ata Kasakhstan | ||
gå 20 km (motorvej) | 1:28:38 | Svetlana Tolstaya | 28/03/2007 | Alma-Ata Kasakhstan | ||
Relæ 4 × 100 meter | 42,92 | Kasakhstan Rima Kashafutdinova Victoria Zyabkina Yulia Rakhmanova Olga Safronova |
07/04/2016 | Republikken Kasakhstans mesterskab i atletik | Almaty Kasakhstan | |
Relæ 4 × 200 meter | 1:37,50 | Kasakhisk SSR Becker Ilyina Kazakova Fadeeva |
11-10-1965 | Moskva USSR | ||
Relæ 4 × 400 meter | 3:24,28 | Kasakhisk SSR Marina Maslenko Victoria Yalovtseva Margarita Matsko Olga Tereshkova |
26/11/2010 | Asiatiske spil | Guangzhou Kina | |
Stafet 4 × 800 meter | 8:30.30 | Kasakhisk SSR Fudaneva Solovieva Apalikova Valentina Gerasimova |
24/07/1979 | Sommer Spartakiad af folkene i USSR | Moskva USSR |
+ = længere afstand
# = ikke formelt ratificeret
Nationale rekorder i atletik | |
---|---|
Afrika |
|
Asien |
|
Europa |
|
Oceanien |
|
Nordamerika, Mellemamerika og Caribien |
|
Sydamerika |
|
Nedlagte stater er i kursiv |