Pan Continental Curling Championship 2022 | |
---|---|
2022 Pan Continental Curling Championships | |
By | Calgary ( Canada ) |
Arena |
Markin MacPhail Centre, Canadian Olympic Park |
datoen | 31. oktober - 6. november 2022 |
Det 1. Pan -Continental Curling Championship 2022 afholdes i Calgary ( Canada ) fra 31. oktober til 6. november 2022 for både herre- og damehold [1] [2] .
Mesterskabet er også en kvalifikation til verdensmesterskaberne for mænd og kvinder i 2023. Fem herrehold (Canada som værtsland for verdensmesterskaberne for mænd i 2023 og de fire bedste mandlige hold i division A) og de fem bedste kvindehold i division A modtager direkte kvalifikation [3] . Holdet, der tog den sidste plads i division A, det næste år, spiller i division B, dets plads i division A er besat af det hold, der vandt førstepladsen i division B [4] .
Mesterskabet kombinerer Pacific Asian Curling Championship og Americas Challenge [5] , således deltager turneringen af hold fra forbund i Nordamerika, Sydamerika, Asien og Stillehavsregionen.
Det officielle hashtag for mesterskabet: #PCCC2022.
Kampens starttider er lokale ( UTC+6 ).
Land [6] | Fjerde | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner |
---|---|---|---|---|---|---|
Australien | Dean Hewitt | Jay købmand | Tanner Davis | Justin Grundy | Iain Grundy | Chad-købmand, Archie-købmand |
Brasilien | Marcelo Cabral de Mello | Ricardo Losso | Sergio Mitsuo Vilela | Filipe Nunes | Marcio Rodrigues | Amelie Blais |
Canada | Brad Gushu | Mark Nichols | og Jay Harnden | Jeff Walker | Nathan Young | Jules Ovchar , Jeff Stoughton (NT) |
Kinesisk Taipei | Randolph Shen | Nicholas Hsu | Ken Hsu | Henry Cheng | Yin Liu Louis | Bradley Burton |
New Zealand | Anton Hood | Ben Smith | Brett Sargon | Hunter Walker | Peter de Boer | Peter de Boer |
Republikken Korea | Jung Byung Jin | Lee Chung Jae | Kim Min-woo | Kim Tae-hwan | Kim Ilho, Yang Jaebong (HT) | |
USA | Corey Dropkin | Andrew Stopera | Mark Fenner | Tom Howell | Rich Ruohonen | Mark Lazar, Phill Drobnik (NT) |
Japan | Riku Yanagisawa | Tsuyoshi Yamaguchi | Takeru Yamamoto | Satoshi Koizumi | Yasumasa Tanida | Bobby Ursel , Yuji Nishimuro |
( Skip er med fed skrift; "NT" er landstræneren)
GruppefaseHold | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | PÅ | P | DSC , cm |
M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Australien | * | 10:2 | 5:11 | 4:9 | 5:6 | 4:9 | 3:8 | 6:5 | 2 | 5 | 54,52 | 7 |
A2 | Brasilien | 2:10 | * | 1:7 | 3:9 | 3:13 | 1:10 | 3:9 | 3:9 | 0 | 7 | 70,69 | otte |
A3 | Canada | 11:5 | 7:1 | * | 11:3 | 10:5 | 11:3 | 8:10 | 11:2 | 6 | en | 16.29 | en |
A4 | Kinesisk Taipei | 9:4 | 9:3 | 3:11 | * | 3:6 | 5:11 | 2:9 | 1:10 | 2 | 5 | 65,49 | 6 |
A5 | New Zealand | 6:5 | 13:3 | 5:10 | 6:3 | * | 3:10 | 2:6 | 5:9 | 3 | fire | 49,05 | 5 |
A6 | Republikken Korea | 9:4 | 10:1 | 3:11 | 11:5 | 10:3 | * | 10:6 | 7:5 | 6 | en | 27.03 | 3 |
A7 | USA | 8:3 | 9:3 | 10:8 | 9:2 | 6:2 | 6:10 | * | 10:7 | 6 | en | 18.33 | 2 |
A8 | Japan | 5:6 | 9:3 | 2:11 | 10:1 | 9:5 | 5:7 | 7:10 | * | 3 | fire | 30.33 | fire |
Semifinaler | Finalen | |||||||||||||||||||||
en | Canada | otte | ||||||||||||||||||||
fire | Japan | 2 | ||||||||||||||||||||
Canada | . | |||||||||||||||||||||
Republikken Korea | . | |||||||||||||||||||||
2 | USA | 6 | ||||||||||||||||||||
3 | Republikken Korea | 9 | ||||||||||||||||||||
Kamp om 3. pladsen | ||||||||||||||||||||||
Japan | . | |||||||||||||||||||||
USA | . | |||||||||||||||||||||
Semifinaler. 5. november, 9:00
1. hold mod 4
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Canada | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | en | x | x | otte |
Japan | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | x | x | 2 |
2. hold mod 3
Site D | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
USA | 0 | en | 0 | 3 | en | 0 | en | 0 | 0 | 0 | 6 |
Republikken Korea | en | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | en | 0 | en | 9 |
Kamp om 3. pladsen. 5. november klokken 18.00
Site C | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Japan | . | ||||||||||
USA | . |
Finalen. 6. november, 9:00
Site C | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Canada | . | ||||||||||
Republikken Korea | . |
Land [7] | Fjerde | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner |
---|---|---|---|---|---|---|
Guyana | Rayad Husain | Jason Perreira | Baul Persaud | Khemraj Goberdhan | Paul Madgett | |
Hong Kong | Jason Chan | Justin Chen | Martin Yan | Woody Cheng | Nadine Scotland, Rick Collins | |
Indien | PN Raju | Girithar Anthay Suthakaran | Vinay Goenka | Kishan Dharmendra Vasant | Darren Molding | |
Kasakhstan | Adil Zhumagozha | Aidos Alliyar | Dmitry Garagul | Abragim Tastemir | Arman Irjanov | Armin Harder, Allan Moore |
Qatar | Lajos Belleli | Abdulrahman Mohsen | Salem Ali | Mohammed Al Keldi | Lajos Belleli | |
Kenya | Oliver Echenje | Victor Obiero | Simon Karanja | Stanley Mukuba | Haggai Ogak | Dean Roth, Miguel Gutierrez |
Nigeria | Tijani Cole | Harold Woods III | Robert Brianne | Ben Harris-Eze | ||
Saudi Arabien | Alastair Fyfe | Hussain Hagawi | Mohammed Aldaraan | Munir Albeelbisi | Suleiman Alaqel | Karrie Alaqel |
( Overspring er med fed skrift)
GruppefaseHold | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | PÅ | P | DSC , cm |
M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Guyana | * | 5:8 | 6:5 | 3:11 | 11:3 | 15:1 | 14:3 | 15:3 | 5 | 2 | 81,63 | fire |
B2 | Hong Kong | 8:5 | * | 11:4 | 7:6 | 8:3 | 16:4 | 12:2 | 14:2 | 7 | 0 | 46,03 | en |
B3 | Indien | 5:6 | 4:11 | * | 7:6 | 8:4 | 13:7 | 14:0 | 15:0 | 5 | 2 | 72,51 | 3 |
B4 | Kasakhstan | 11:3 | 6:7 | 6:7 | * | 9:4 | 14:3 | 16:2 | 7:4 | 5 | 2 | 68,11 | 2 |
B5 | Qatar | 3:11 | 3:8 | 4:8 | 4:9 | * | 15:5 | 12:6 | 8:5 | 3 | fire | 135,61 | 5 |
B6 | Kenya | 1:15 | 4:16 | 7:13 | 3:14 | 5:15 | * | 11:10 | 8:10 | en | 6 | 149,18 | 7 |
B7 | Nigeria | 3:14 | 2:12 | 0:14 | 2:16 | 6:12 | 10:11 | * | 6:7 | 0 | 7 | 109,98 | otte |
B8 | Saudi Arabien | 3:15 | 2:14 | 0:15 | 4:7 | 5:8 | 10:8 | 7:6 | * | 2 | 5 | 106,54 | 6 |
Semifinaler | Finalen | |||||||||||||||||||||
en | Hong Kong | 6 | ||||||||||||||||||||
fire | Guyana | 7 | ||||||||||||||||||||
Guyana | . | |||||||||||||||||||||
Indien | . | |||||||||||||||||||||
2 | Kasakhstan | 3 | ||||||||||||||||||||
3 | Indien | 9 | ||||||||||||||||||||
Kamp om 3. pladsen | ||||||||||||||||||||||
Hong Kong | . | |||||||||||||||||||||
Kasakhstan | . | |||||||||||||||||||||
Semifinaler. 5. november, 9:00
1. hold mod 4
Site G | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Hong Kong | en | 0 | en | 0 | en | 2 | 0 | 0 | en | 0 | 6 |
Guyana | 0 | en | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
2. hold mod 3
Site E | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Kasakhstan | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | x | x | 3 |
Indien | en | 0 | 0 | en | 3 | 2 | en | en | x | x | 9 |
Kamp om 3. pladsen. 5. november klokken 18.00
Site H | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Hong Kong | . | ||||||||||
Kasakhstan | . |
Finalen. 5. november klokken 18.00
Site F | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Guyana | . | ||||||||||
Indien | . |
Land [8] | Fjerde | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner |
---|---|---|---|---|---|---|
Australien | Jennifer Westhagen | Sara Westman | Kristen Tsourlenes | Carlee Millikin | Nicole Hewett | Pete Manasantiwongs |
Brasilien | Isis Oliveira | Luciana Burrell | Marcelia Melo | Sarah Lippi | Giullia Rodriguez | Christine Mathews, Barbara Zbeetnoff |
Hong Kong | Lingyue Hong | Ada Shang | Yuen Ting Wong | Pianpian Hu | Rick Collins, Jason Chan | |
Kasakhstan | Yekaterina Kolykhalova | Angelina Ebauer | Tilsimay Alliyarova | Regina Ebauyer | Merey Tastemir | Allan Moore |
Canada | Kerry Einarson | Val Sweeting | Shannon Burchard | Brian Harris | Rachel Brown | Reed Carruthers , Jeffery Hoffart (HT) |
New Zealand | Jessica Smith | Holly Thompson | Natalie Thurlow | Bridget Becker | Ruby Kinney | Nelson Ede |
Republikken Korea | Ha Seung-unge | Kim Hye Rin | Yang Tae Yi | Kim Soo Jin | Lee Sung Chun | |
USA | Tabitha Peterson | Corey Thies | Becca Hamilton | Tara Peterson | Vicki Persinger | Cathy Overton-Clapham , Phill Drobnik (NT) |
Japan | Satsuki Fujisawa | Chinami Yoshida | Yumi Suzuki | Yurika Yoshida | Kotomi Ishizaki | JD Lind |
( Skip er med fed skrift; "NT" er landstræneren)
GruppefaseHold | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | A9 | PÅ | P | DSC , cm |
M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Australien | * | 8:7 | 9:6 | 9:8 | 6:11 | 7:10 | 1:13 | 1:7 | 1:11 | 3 | 5 | 65,74 | 6 |
A2 | Brasilien | 7:8 | * | 2:8 | 7:13 | 2:10 | 4:10 | 1:13 | 4:11 | 2:11 | 0 | otte | 108,52 | 9 |
A3 | Hong Kong | 6:9 | 8:2 | * | 5:7 | 1:8 | 6:8 | 3:12 | 1:13 | 1:15 | en | 7 | 102,93 | otte |
A4 | Kasakhstan | 8:9 | 13:7 | 7:5 | * | 1:12 | 3:11 | 1:12 | 0:9 | 2:9 | 2 | 6 | 78,92 | 7 |
A5 | Canada | 11:6 | 10:2 | 8:1 | 12:1 | * | 11:3 | 7:4 | 6:8 | 9:3 | 7 | en | 24,67 | 2 |
A6 | New Zealand | 10:7 | 10:4 | 8:6 | 11:3 | 3:11 | * | 6:10 | 2:9 | 1:11 | fire | fire | 95,25 | 5 |
A7 | Republikken Korea | 13:1 | 13:1 | 12:3 | 12:1 | 4:7 | 10:6 | * | 9:5 | 4:7 | 6 | 2 | 33,41 | fire |
A8 | USA | 7:1 | 11:4 | 13:1 | 9:0 | 8:6 | 9:2 | 5:9 | * | 8:7 | 7 | en | 24,57 | en |
A9 | Japan | 11:1 | 11:2 | 15:1 | 9:2 | 3:9 | 11:1 | 7:4 | 7:8 | * | 6 | 2 | 22,59 | 3 |
semifinale | Finalen | |||||||||||||||||||||
en | USA | fire | ||||||||||||||||||||
fire | Republikken Korea | elleve | ||||||||||||||||||||
Republikken Korea | . | |||||||||||||||||||||
Japan | . | |||||||||||||||||||||
2 | Canada | 5 | ||||||||||||||||||||
3 | Japan | 6 | ||||||||||||||||||||
Kamp om 3. pladsen | ||||||||||||||||||||||
USA | . | |||||||||||||||||||||
Canada | . | |||||||||||||||||||||
Semifinaler. 5. november, 9:00
1. hold mod 4
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
USA | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | x | x | fire |
Republikken Korea | en | 0 | 3 | 0 | en | 0 | 2 | fire | x | x | elleve |
2. hold mod 3
Site D | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Japan | 0 | 0 | 0 | en | 0 | en | 0 | 0 | 3 | en | 6 |
Canada | 0 | en | en | 0 | en | 0 | en | en | 0 | 0 | 5 |
Kamp om 3. pladsen. 6. november klokken 13.00
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
USA | . | ||||||||||
Canada | . |
Finalen. 6. november klokken 18.00
Site C | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Republikken Korea | . | ||||||||||
Japan | . |
Land [9] | Fjerde | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner |
---|---|---|---|---|---|---|
Kenya | Renhed Njuguna | Rose Obilo | Barmhjertighed Ngovi | Laventer Oguto | Tinisga Wanjiru | Dean Roth, Pierre Marziali |
Kinesisk Taipei | Heidi Lin | Amanda Chou | Stephanie Lee | I Ling Liu | Naomi Huang | Craig Lightbody Brandon Liu |
Mexico | Adriana Camarena | Estefana Quintero | Veronica Huerta | Karla Martinez | Paulina Olivares | Doug Dalziel |
Nigeria | Anteequa Washington | Jane Eruchalu | Njideka Harris-Eze | Phina Brooks |
( Overspring er med fed skrift)
GruppefaseHold | B1 | B2 | B3 | B4 | PÅ | P | DSC , cm |
M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Kenya | * | 3:12 2:8 |
3:10 3:11 |
9:7 14:0 |
2 | fire | 168,41 | 3 |
B2 | Kinesisk Taipei | 12:3 8:2 |
* | 9:6 8:5 |
20:0 12:1 |
6 | 0 | 72,69 | en |
B3 | Mexico | 10:3 11:3 |
6:9 5:8 |
* | 13:1 17:1 |
fire | 2 | 114,75 | 2 |
B4 | Nigeria | 7:9 0:14 |
0:20 1:12 |
1:13 1:17 |
* | 0 | 6 | 187,82 | fire |
semifinale | Finalen | |||||||||||||||||||||
en | Kinesisk Taipei | . | ||||||||||||||||||||
Mexico | . | |||||||||||||||||||||
2 | Mexico | 13 | ||||||||||||||||||||
3 | Kenya | en | ||||||||||||||||||||
Semifinale. 5. november, 9:00
Site F | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Mexico | en | 3 | 2 | en | en | 0 | fire | en | x | x | 13 |
Kenya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | en | 0 | 0 | x | x | en |
Finalen. 5. november klokken 18.00
Site G | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Kinesisk Taipei | . | ||||||||||
Mexico | . |
World Curling Federation Turneringer 2022-23 | |
---|---|
|