International konkurrence af unge pianister til minde om Volodymyr Horowitz ( ukr. International konkurrence af unge pianister til minde om Volodymyr Horowitz ) er en konkurrence mellem pianister , der udfører akademisk musik , afholdt i Kiev til minde om den fremragende pianist af ukrainsk oprindelse Volodymyr Horowitz .
Det blev første gang afholdt i 1995 . Konkurrencen afholdes i tre aldersgrupper: junior, mellem og senior. Der er også en Horowitz-Debut gruppe. VIII-konkurrencen i juniorgruppen fandt sted i oktober 2008 , mellem- og seniorgruppen var planlagt til april 2009 , men blev aflyst og udskudt til 2010 .
Juryen for konkurrencen i forskellige år blev ledet af berømte ukrainske musikere Ivan Karabits , Roman Kofman , Miroslav Skorik . Udenlandske jurymedlemmer omfatter Dmitry Bashkirov og Vladimir Viardot (Rusland), Emmanuel Krasovsky (Israel), Jerome Rose og Jerome Lowenthal (USA), Fanny Waterman (Storbritannien), Sergio Perticaroli og Hubert Stupner (Italien), Warren Thomson (Australien).
Unge ukrainske kunstnere sejrer blandt vinderne af konkurrencen. Nogle af dem - herunder Alexander Gavrilyuk , Alexei Yemtsov , Alexei Grinyuk , Alexander Pirozhenko , Dmitry Onishchenko , Maria Kim , Alexei Gorlach , Vadim Kholodenko - formåede at opnå en vis international berømmelse efter at have vundet andre store internationale konkurrencer ( Hamamatsu , Maria Callas , i Leeds , Arthur Rubinstein og andre). Konkurrencen til minde om V. Horowitz fik også berømmelse takket være sådanne musikalske begivenheder afholdt af dets direktorat som festivalerne "Kyiv Summer Musical Evenings", "Virtuosi of the Planet", "Summer Music Academy". Siden 2002 har konkurrencen været medlem af European Association of Music Competitions for Youth (EMCY), siden 2004 har den været medlem af World Federation of International Music Competitions (WFIMC).
Konkurrence | År | Gruppe | Førstepræmie | Anden præmie | Tredje præmie | Fjerde præmie | Femte præmie | Sjette præmie |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
jeg | 1995 | 1 gruppe | Alexey Emtsov Ukraine | Elena Ivanenko Ukraine Artem Lyakhovich Ukraine |
Denis Bogomol Ukraine Yuliya Shved Ukraine |
|||
2 gruppe | Shan Coen Israel | Alexey Koltakov Ukraine | Antonio Gomez USA Koyo Kumagai Australien Anna Celin Barrere Frankrig |
|||||
II | 1997 | 1 gruppe | Risa Hinoue Japan | Alexander Gavrilyuk Ukraine | Alexander Grinyuk Ukraine | |||
2 gruppe | Brian Vallick USA | Denis Proshaev Ukraine | Kazumasa Matsumoto Japan Long Ying Kina |
|||||
3 gruppe | Prisen uddeles ikke | Vyacheslav Zubkov Ukraine | Yuji Kitano Kina Haruko Uchiyama Japan |
|||||
III | 1999 | Junior gruppe | Irina Arbatskaya Ukraine | Vadim Kholodenko Ukraine Dina Pisarenko Ukraine |
Anastasia Dranchuk Kasakhstan | |||
mellemgruppe | Alexander Gavrilyuk Ukraine - Australien | Oleksiy Yemtsov Ukraine - Australien | Daniil Shleenkov Hviderusland Wang Ewei Kina Elmar Gasanov Ukraine Jian Liu USA |
|||||
Senior gruppe | Alexey Grinyuk Ukraine | Marina Radyushina Ukraine Alexander Yakovlev Rusland Seiko Tsukamoto Japan |
Inna Soldatenko Ukraine | |||||
IV | 2001 | Junior gruppe | Valeria Mirosh Ukraine | Kirill Keduk Hviderusland | Alexander Chugay Ukraine | |||
mellemgruppe | Dmitry Onishchenko Ukraine | Robert Umansky Ukraine Pavel Dombrovsky Rusland |
Alexander Grinyuk Ukraine Wu Tsun Kina Sergey Shkolyarenko Ukraine |
|||||
Senior gruppe | Maria Kim Ukraine | Alexander Pirozhenko Rusland Pavel Yeletsky Hviderusland |
Wang Ewei Kina Natalia Sukhina Ukraine |
|||||
V | 2003 | Junior gruppe | Chun Wang Chin Rechel Kina | Sanya Bizyak Jugoslavien Fødder Nariya Japan |
Han Qizhen Kina Lev Terskov Rusland |
Alexey Gorlach Ukraine | Mikhail Yeletsky Hviderusland | |
mellemgruppe | Dina Pisarenko Ukraine | Zhang Haiou Kina Oleksandr Chugay Ukraine |
Cheng Qian Kina Vladimir Lavrinenko Ukraine |
Lukas Opacic Australien Alina Novik Ukraine |
||||
Senior gruppe | Prisen uddeles ikke | Timur Shcherbakov Hviderusland | Artyom Lyakhovich Ukraine | Kenichiro Suzuki Japan Alexey Komarov Rusland |
||||
VI | 2005 | Junior gruppe | Ryoma Takagi Japan | Pavel Netuk Hviderusland | Viktor Krasovsky ( Ukraine ) | Xi Qianli Kina | ||
mellemgruppe | Wang Jue Kina | Anthony Baryshevsky Ukraine Valeriya Kucherenko Ukraine |
Vladimir Guryanov Rusland | |||||
Senior gruppe | Lorenzo Di Bella Italien | Alexey Kurbatov Rusland | Maria Pukhlyanko Ukraine | Pavel Kashcheva Hviderusland | Miao Huang Tyskland Ekaterina Kulikova Ukraine Andrey Vasin Ukraine |
|||
VII | 2006 | Junior gruppe | Prisen blev ikke uddelt | Valeria Shushkevich Ukraine Huang Nansong Kina [1] |
Roman Lopatinsky Ukraine Maria Petrova Ukraine |
Irina Burgan Ukraine Oleksandr Cherniy Ukraine |
||
2007 | mellemgruppe | Vandt Weiying Kina | Arseniy Aristov Rusland | Maria Kalugina Ukraine | Augustin Vogelet Frankrig | Michal Szymanowski Polen | Artyom Yasinsky Ukraine | |
Senior gruppe | Prisen blev ikke uddelt | Liu Yuntian Kina | Magda Amara Rusland Alexander Polyakov Ukraine |
Artyom Kanke Hviderusland | Maxim Bandurin Rusland | Anastasia Naplekova Ukraine | ||
VIII | 2008 | Junior gruppe | Ilya Zuiko Ukraine | Alexandra Kasman USA - Rusland | Anatoly Khara Ukraine Robert Sippola Visa Finland |
Ekaterina Garanich Ukraine | Vladimir Kochnev Ukraine | |
2010 | mellemgruppe | Roman Lopatinsky Ukraine | Sangen Yutong Kina | Remy Genier Frankrig Polina Sasko Ukraine |
Andrei Gologan Rumænien | Antoinette Mishchenko Ukraine | ||
Senior gruppe | Kim Go Vandt Republikken Korea | Vasily Kotis Ukraine | Alexey Kovalenko Ukraine | Luka Okrostsvaridze Georgien - Rusland | Alexander Koryakin Rusland | Anna Ulaeva Ukraine | ||
IX | 2011 | Junior gruppe | Cao Bolai Kina | Tian Yuanliu Kina | Wang Yinyo Kina Canon Matsuda Japan | Katerina Khomyakova Ukraine | Alexey Kanke Ukraine | |
2012 | mellemgruppe | Alexander Kutuzov Rusland | Konstantin Emelyanov Rusland | Katerina Khomyakova Ukraine | Victor Maslov Rusland | Maria Kustas Rusland | Chun Manshan Kina | |
2012 | Senior gruppe | Alexander Sinchuk Rusland | Nikolay Medvedev Rusland | Ketevan Chkhartishvili Georgien | Tatiana Shafran Ukraine | Pavel Kachnov Ukraine | Daniil Saenko Ukraine | |
x | 2013 | Junior gruppe | Chen Suehun Kina | Yun Tony Siqi Canada Maria Klymenko Ukraine | Lu Xingyu Kina | Alexander Malofeev Rusland | Evgeny Motorenko Ukraine | |
XI | 2016 | Junior
Gruppe |
Lao Ruixi Kina | Roman Fedyurko Ukraine | Dmitry Semikras Ukraine | Mykola Miroshnichenko Ukraine | Alisa Zaika Ukraine | Maria Macievska Ukraine |
2016 | Medium
Gruppe |
Alexey Kanke Ukraine | George Radevski Serbien | Chen Wanchuan Kina | Ilya Ovcharenko
Pavle Krstic Maria-Desislava Stoycheva | |||
2017 | senior-
Gruppe |
Kim Junhee
Sydkorea |
Choni Dmitry
Ukraine |
Leonov Alexander
Ukraine |
Lan Baichao
Kina |
Linnik Denis Hviderusland | Guminyuk Stanislav
Ukraine | |
XII | 2018 | Junior
Gruppe |
Terletsky Bogdan
Ukraine |
Nebaba Anna
Ukraine |
Shadrina Iris
Hviderusland |
Pleshakova Maria-Louise
Ukraine |
Zholobova Sofia
Ukraine |
Poon Rai Yu
Australien |
2019 | Medium
Gruppe |
Ovcharenko Ilya
Ukraine |
Semikras Dmitry
Ukraine |
Zhou Noa
Storbritanien |
Rinaldi Kaitlan
Australien |
Xu Shangjun
Kina |
Matsievskaya Maria
Ukraine |