Amatør fodboldmesterskab i Ukraine 2008
Ukrainsk fodboldmesterskab 2008 blandt amatørhold ( Ukrainsk fodboldmesterskab i Ukraine 2008 blandt amatørhold ) er det 12. mesterskab i Ukraine blandt amatører . Turneringen startede den 29. april 2009 og sluttede den 18. september 2009 med en 2:1-sejr til FC Luzhany over Torpedo Nikolaev .
Medlemmer
25 ukrainske amatørhold deltog i dette mesterskab.
- "Alexandria-Ametyst" ( Alexandria , Kirovograd-regionen )
- "Bastion" ( Tjernomorsk , Odessa-regionen )
- "BRV-VIK" ( Vladimir-Volynsky , Volyn-regionen )
- "Volyn-Cement" ( Zdolbunov , Rivne-regionen )
- "Horizon" ( Kazatin , Vinnytsia-regionen )
- "Desna-2" ( Chernihiv )
- "Dnepr-75" ( Dnepropetrovsk )
- "Yednist-2" (s. Plisky , Chernihiv-regionen )
- "Stjerne" ( Kiev )
- "Zenith" ( Bojarka , Kiev-regionen )
- "Ilyich-Osipenko" (v. Osipenko , Zaporozhye-regionen )
- "Karpaterne" ( Yaremche , Ivano-Frankivsk Oblast )
- Lokomotiv ( Kupjansk , Kharkov-regionen )
|
|
Gruppeturnering
Gruppe 1
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
FC Luzhany
|
~ |
1:2 |
2:0 |
4:0 |
+:-
|
otte |
6 |
0 |
2 |
13 - 4 |
atten
|
2 |
"Falcon" Zolochev
|
0:2 |
~ |
2:1 |
7:2 |
3:2
|
otte |
5 |
0 |
3 |
14 - 13 |
femten
|
3 |
Karpaty Yaremche
|
2:1 |
3:0 |
~ |
4:1 |
2:1
|
otte |
fire |
0 |
fire |
12 - 11 |
12
|
fire |
"Volyn-Cement" Zdolbunov
|
0:2 |
2:0 |
1:0 |
~ |
1:0
|
otte |
3 |
en |
fire |
8 - 18 |
ti
|
5 |
"Falk" Berezhany
|
0:1 |
-:+ |
3:0 |
1:1 |
~
|
otte |
en |
en |
6 |
7 - 8 |
fire
|
Bemærk
- Sokol - holdet (Berezhany) trak sig fra turneringen efter 8. runde. I de resterende kampe fik hun tekniske nederlag (-:+).
Gruppe 2
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"ODEK" Orzhiv
|
~ |
1:0 |
1:1 |
2:2 |
1:0
|
otte |
fire |
fire |
0 |
11 - 6 |
16
|
2 |
Sportsskole "Polesie" Zhytomyr
|
1:3 |
~ |
2:1 |
2:1 |
2:0
|
otte |
fire |
0 |
fire |
9 - 11 |
12
|
3 |
"Horizon" Kazatin
|
0:0 |
2:1 |
~ |
3:3 |
3:0
|
otte |
2 |
5 |
en |
12 - 9 |
elleve
|
fire |
"PTP INAPiK" Dunaevtsy
|
2:3 |
0:1 |
1:1 |
~ |
4:3
|
otte |
2 |
3 |
3 |
15 - 16 |
9
|
5 |
"BRV-VIK" Vladimir-Volynsky
|
0:0 |
3:0 |
1:1 |
1:2 |
~
|
otte |
en |
2 |
5 |
8 - 13 |
5
|
Gruppe 3
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"Yednist-2" Pliska
|
~ |
2:0 |
1:0 |
3:1 |
3:0
|
otte |
6 |
en |
en |
18 - 9 |
19
|
2 |
"Metallurg" Malin
|
1:1 |
~ |
3:0 |
3:2 |
8:1
|
otte |
5 |
2 |
en |
22-10 |
17
|
3 |
"Cold Yar" Kamenka
|
3:1 |
1:1 |
~ |
1:0 |
4:1
|
otte |
fire |
2 |
2 |
14 - 11 |
fjorten
|
fire |
Zvezda Kiev
|
2:3 |
2:3 |
3:3 |
~ |
4:0
|
otte |
2 |
en |
5 |
15 - 16 |
7
|
5 |
"Zenith" Boyarka
|
2:4 |
1:3 |
1:2 |
0:1 |
~
|
otte |
0 |
0 |
otte |
6 - 29 |
0
|
Gruppe 4
Bemærk
- Holdet "Dnepr-75" (Dnepropetrovsk) stoppede med at deltage i mesterskabet på grund af overgangen til professionelle. I stedet modtog holdet "Alexandria-Amethyst" (Alexandria) retten til at konkurrere om en plads i den sidste del af mesterskabet .
Gruppe 5
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
"Torpedo" Nikolaev
|
~ |
1:1 |
3:1 |
1:0 |
1:0
|
otte |
5 |
3 |
0 |
10 - 5 |
atten
|
2 |
"Mir" Gornostaevka
|
1:1 |
~ |
1:0 |
+:- |
5:2
|
otte |
fire |
2 |
2 |
12 - 11 |
fjorten
|
3 |
"Bastion" Chernomorsk
|
2:2 |
3:0 |
~ |
3:4 |
7:2
|
otte |
fire |
en |
3 |
23 - 13 |
13
|
fire |
Chernomorneftegaz Simferopol
|
-:+ |
3:0 |
-:+ |
~ |
1:0
|
otte |
3 |
0 |
5 |
8 - 4 |
9
|
5 |
"Ilyich-Osipenko" Osipenko
|
0:1 |
1:4 |
1:7 |
+:- |
~
|
otte |
en |
0 |
7 |
6 - 26 |
3
|
Bemærk
Holdet "Chernomorneftegaz" (Simferopol) trak sig fra konkurrencen efter 5. runde. I de resterende kampe fik hun tekniske nederlag (-:+).
|
— Hold, der tog førstepladsen i grupperne, samt det andet hold med flest point, går til sidste del.
|
|
– Holdene vil spille yderligere kampe for retten til at spille i finalen.
|
Målscorere
Overgangsspil
I overensstemmelse med reglerne deltog vinderne af grupperne og det bedste hold, som blev nummer to, direkte i den afsluttende turnering. Yderligere to pladser blev spillet i slutspillet af den anden i deres grupper: "Mir" (Gornostaevka) - "Alexandria-Amethyst" (Alexandria) og "Sokol" (Zolochiv) - Sports School "Polesie" (Zhytomyr) .
Sidste fase
Gruppemedlemmer
På grund af det faktum, at holdet "Sokol" (Zolochiv) - ikke kunne komme til Chernivtsi på grund af økonomiske vanskeligheder, blev det besluttet at forlade syv hold i finalen (tre i gruppe "A" og fire i gruppe "B").
Gruppe A
Kampene blev afholdt i Cherkassy fra 13. til 15. september 2008 .
#
|
Forening
|
|
en
|
2
|
3
|
|
Og
|
PÅ
|
H
|
P
|
M
|
Briller
|
en |
FC Luzhany
|
~ |
3:1 |
|
2 |
2 |
0 |
0 |
5 - 1 |
6
|
2 |
Lokomotiv Kupyansk
|
|
~ |
2:1
|
2 |
en |
0 |
en |
3 - 4 |
3
|
3 |
"Metallurg" Malin
|
0:2 |
|
~
|
2 |
0 |
0 |
2 |
fjorten |
0
|
Gruppe B
Kampene blev afholdt i Kitsman , Chernivtsi-regionen fra 13. til 15. september 2008 .
|
— De hold, der indtager førstepladsen i grupperne, skal dyste om titlen som mester i finalen.
|
|
- Hold, der indtager andenpladsen i grupper, bliver automatisk bronzevindere.
|
Endelig
18. september 200816:00
CET"City Stadium", Kitsman , Chernivtsi OblastTilskuere: 2.500Dommer: Oleksiy Lavriv,
Ivano-Frankivsk
Ukraines mester i fodbold blandt amatører 2008
|
FC Luzhany For første gang
|
Se også
Links
Sæson 2008/09 i ukrainsk fodbold |
---|
« 2007/08
2009/10 " |
ligaer |
- Premier League
- formuleringer
- understudier
- Første Liga
- Anden Liga
- Amatørmesterskab '08 '09
|
---|
kopper |
|
---|
|
Sæson 2007/08 i ukrainsk fodbold |
---|
« 2006/07
2008/09 » |
ligaer |
- Major League
- formuleringer
- understudier
- Første Liga
- Anden Liga
- Amatørmesterskab '07 '08
|
---|
kopper |
|
---|
|