Russian Curling Cup blandt mixeddouble 2008 | |
---|---|
By | Dmitrov ( Rusland ) |
Arena | Center for kunstskøjteløb og curling MU SK "Dmitrov" |
datoen | 5. - 7. september 2008 |
Vinder | "Moskva" ( Moskva ) |
Sekund | Olga Zharkova |
Den første | Dmitry Abanin |
Træner | O.A. Andrianova , Yu.A. Andrianov , N.N. Petrova, Yu.S. Borisova |
Finalist | "SKA-1" ( St. Petersborg ) |
3. pladsen | "Moskvich-2" ( Moskva ) |
2009 |
Den russiske Curling Cup blandt blandede par 2008 ( Russisk Curling Cup i double-mix disciplinen 2008 ) blev afholdt fra 5. til 7. september 2008 i byen Dmitrov på arenaen for kunstskøjteløb og curling center i MU SK "Dmitrov " [1] . Turneringen blev afholdt for 1. gang.
12 hold fra Moskva (5 hold), St. Petersborg (4 hold), Leningrad-regionen (1 hold), Kaliningrad (1 hold) og Chelyabinsk (1 hold) deltog i turneringen.
Pokalturneringen blev vundet af holdet "Moskva" ( Moskva ), som vandt holdet "SKA-1" ( Skt. Petersborg ) i finalen med en score på ?:? . Tredjepladsen blev taget af holdet "Moskvich-2" ( Moskva ), der vandt kampen om bronze holdet "SKA-2" ( St. Petersborg ) med en score på ?:? [2] .
Konkurrencer blev afholdt i et cirkulært system i fire grupper af 3 hold hver, i en runde. Holdene, der tog 1. og 2. pladserne i grupperne i henhold til resultaterne af round-robin-turneringen, fik ret til at gå ind i anden fase, slutspillet , til kvartfinalerne i konkurrencen.
I denne disciplin består alle spil af 6 ender (om nødvendigt spilles der ekstra ender, ekstra ender , indtil vinderen afsløres). [en]
Hold | Curler 1 | Curling 2 | Træner | |
---|---|---|---|---|
Gruppe A | ||||
A1 | Chelyabinsk | Olga Zhuravleva | E. Polukhin | afløser: Efim Zhidelev trænere: E.A. Zhidelev , O.I. Prigorenko |
A2 | Moskva | Olga Zharkova | Dmitry Abanin | O.A. Andrianova , Yu.A. Andrianov , N.N. Petrova, Yu.S. Borisova |
A3 | SKA-2 (St. Petersborg) | Ivan Uledev | Victoria Moiseeva | afløser: O. Voronova trænere: I.V. Kolesnikova , A.V. Kolesnikov |
Gruppe B | ||||
B1 | ESHVSM "Moskvich-1" (Moskva) | Olga Zyablikova | Alexander Chelyshev | S.Ya. Kalalb , N.N. Petrova |
B2 | Lesgaftovets (St. Petersborg) | Svetlana Yakovleva | Alexander Orlov | afløser: Oksana Gertova trænere: K.Yu. Zadvornov, S.N. Yakovlev |
B3 | Kaliningrad | Michael Rivkind | Galina Bralyuk | S.Yu. Belanov |
Gruppe C | ||||
C1 | Avogadro (Moskva) | Y. Morozov | Y. Borisova | afløser: A. Marchenko træner: Yu.A. Morozov |
C2 | SKA-1 (St. Petersborg) | Denis Yakovlev | Maria Duyunova | afløser: Valentin Demenkov trænere: I.V. Kolesnikova , A.V. Kolesnikov |
C3 | Moskvich-1 (Moskva) | Evgeny Arkhipov | Anna Lobova | S.Ya. Kalalb , N.N. Petrova |
Gruppe D | ||||
D1 | UOR-2 (St. Petersborg) | Alexander Badilin | Olesya Glusjtjenko | afløser: Valentina Narozhnaya trænere: K.Yu. Zadvornov, S.N. Yakovlev |
D2 | Moskvich-2 (Moskva) | Nadezhda Lepezina | Evgeny Ryabyshev | indskiftere: Vladimir Sobakin, Olga Lavrova Trænere: Yu.S. Borisova, N.N. Petrova, R.V. Alisievich |
D3 | Team fra Leningrad-regionen | Yuri Raspopov | E. Timofeeva | indskiftere: Alexander Chugainov, A. Dolzhenko trænere: M.A. Malashin, A.V. Tselousov |
Kampstarttider er angivet i Moskva-tid (UTC+3) .
Placere | Hold | en | 2 | 3 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|
en | Moskva | * | 8:1 | 8:5 | 2 | 0 |
2 | SKA-2 | 1:8 | * | 6:5 | en | en |
3 | Chelyabinsk | 5:8 | 5:6 | * | 0 | 2 |
Placere | Hold | en | 2 | 3 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|
en | ESHVSM "Moskvich" -1 | * | 4:5 | 9:3 | en | en |
2 | Lesgaftovets | 5:4 | * | 3:4 | en | en |
3 | Kaliningrad | 3:9 | 4:3 | * | en | en |
Placere | Hold | en | 2 | 3 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|
en | SKA-1 | * | 4:3 | 4:3 | 2 | 0 |
2 | Avogadro | 3:4 | * | 7:5 | en | en |
3 | Moskvich-1 | 3:4 | 5:7 | * | 0 | 2 |
Placere | Hold | en | 2 | 3 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|
en | Moskvich-2 | * | 9:6 | 5:3 | 2 | 0 |
2 | Team fra Leningrad-regionen | 6:9 | * | 4:3 | en | en |
3 | UOR-2 | 3:5 | 3:4 | * | 0 | 2 |
Kick-offs: Kvartfinaler 6. september 20.05, semifinaler 7. september 12.15, finale og 3. pladsskamp 7. september 16:15.
Kvartfinale | semifinale | Finalen | ||||||||||||||||||||||||||||||||
ESHVSM "Moskvich"-1 | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
SKA-2 | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
SKA-1 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
SKA-2 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
SKA-1 | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Lesgaftovets | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Moskva | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
SKA-1 | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Moskvich-2 | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Avogadro | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Moskvich-2 | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Moskva | fjorten | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Moskva | ? | Kamp på tredjepladsen | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Team fra Leningrad-regionen | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Moskvich-2 | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
SKA-2 | ? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
M | Hold | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Moskva | 5 | 5 | 0 | |
SKA-1 | 5 | fire | en | |
Moskvich-2 | 5 | fire | en | |
fire | SKA-2 | 5 | 2 | 3 |
5-8 | ESHVSM "Moskvich"-1 | 3 | en | 2 |
5-8 | Lesgaftovets | 3 | en | 2 |
5-8 | Avogadro | 3 | en | 2 |
5-8 | Team fra Leningrad-regionen | 3 | en | 2 |
9 | Kaliningrad | 2 | en | en |
10-12 | Chelyabinsk | 2 | 0 | 2 |
10-12 | Moskvich-1 | 2 | 0 | 2 |
10-12 | UOR-2 | 2 | 0 | 2 |
Russiske curlingkopper blandt mixed doubler (dobbeltblandet) | |
---|---|