Kasakhstan ved de asiatiske lege | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC kode | KAZ | ||||||||
NOC | Den olympiske komité i Kasakhstan | ||||||||
Asiatiske spil i Doha | |||||||||
Medaljer plads 4 |
|
||||||||
Deltagelse i Summer Asian Games | |||||||||
Deltagelse i de asiatiske vinterlege | |||||||||
Deltagelse i Asian Games i kampsport og indendørs konkurrencer | |||||||||
|
|||||||||
Deltagelse i Asian Beach Games | |||||||||
Deltagelse i Asian Youth Games | |||||||||
|
|||||||||
Deltagelse i de centralasiatiske lege | |||||||||
|
|||||||||
Deltagelse i de østasiatiske lege | |||||||||
|
Ved de asiatiske sommerlege 2006 i Doha vandt atleter fra Kasakhstan 23 guld-, 19 sølv- og 43 bronzemedaljer, hvilket bragte landet til en 4. plads i den uofficielle holdstilling.
Medalje | Sportsmand | En slags sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Guld | Roman Melyoshin | Græsk-romersk brydning | Mænd, op til 74 kg |
Guld | Khalid Khalidov | Karate | Mænd, kumite, over 80 kg |
Guld | Aliya Yusupova | Gymnastik | Individuelt mesterskab for kvinder |
Guld | Aliya Yusupova Aidana Kauldasheva Maya Zainullina |
Gymnastik | Kvinders holdmesterskab |
Guld | Dmitry Kaltenberger Dmitry Torlopov |
Roning og kanosejlads | Herrekajakker-toer, 500 m |
Guld | Alexander Dyadchuk Kaisar Nurmaganbetov |
Roning og kanosejlads | Mænds kano double 500 m |
Guld | Murtas Kazhgaleev | Hurtigt skak | Mænd |
Guld | Olga Dovgun | Skydning | Kvinders riffel 50m |
Guld | Sergey Belyaev Vitaly Dovgun Yury Melsitov |
Skydning | 50 m holdmesterskab i riffel for mænd |
Guld | Julia Berner Natalia Gurova Anna Pushkareva |
Skydning | Kvinders 10m riffelløbende målholdsmesterskab |
Guld | Andrey Gurov Bakhtiyar Ibraev Rassim Mologly |
Skydning | 10 m løbskiveholdsmesterskab for mænd |
Guld | Sergey Kolos Vladislav Mukhamediev Sergey Yakshin |
Bænkskydning | mesterskab i skithold for mænd |
Guld | Vladislav Polyakov | Svømning | Mænds 50 m brystsvømning |
Guld | Dmitry Karpov | atletik | Mænds tikamp |
Guld | Olga Tereshkova | atletik | Kvinders 400 m |
Guld | Marina Aitova | atletik | Kvinder højdespring |
Guld | Olga Rypakova | atletik | Kvinders syvkamp |
Guld | Vyacheslav Ershov | Vægtløftning | Mænd, op til 85 kg |
Guld | Ilya Ilyin | Vægtløftning | Mænd, op til 94 kg |
Guld | Ilya Chernyshev Alexander Dymovskikh Dmitry Gruzdev Andrey Mizurov |
Cykling | Mænds holdløb |
Guld | Dmitry Gaag | Triatlon | Mænd |
Guld | Bakhyt Sarsekbaev | Boksning | Mænd, op til 69 kg |
Medalje | Sportsmand | En slags sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Sølv | Almas Ataev | Judo | Mænd, op til 81 kg |
Sølv | Maxim Rakov | Judo | Mænd, op til 90 kg |
Sølv | Roman Valiev | atletik | Mænds trespring |
Sølv | Sergey Zasimovich | atletik | Højdespring for mænd |
Sølv | Tatiana Azarova Marina Maslenko Olga Tereshkova Victoria Yalovtseva |
atletik | Kvinder, stafet 4 × 400 m |
Sølv | Bakhtiyar Artaev | Boksning | Mænd, op til 75 kg |
Sølv | Mukhtarkhan Dildabekov | Boksning | Mænd, over 91 kg |
Sølv | Olga Smirnova | Freestyle brydning | Kvinder, op til 55 kg |
Sølv | Zulfiya Zabirova | Cykling | Kvinder, cykelsti |
Sølv | Ilya Chernyshev Alexey Lyalko |
Cykling | Mænd, cykelsti |
Sølv | Natalya Yakovleva Lyazat Kilibaeva Marina Pikalova Elena Portova Olga Travnikova Yana Vasilyeva Elena Kozlova Irina Borechko Marina Buzmakova Natalya Kubrina Alexandra Efimova Yulia Goncharova Olga Azhiderskaya Gulnar Mendybaeva Anastasia Batueva Evgenia |
Håndbold | Kvinder |
Sølv | Natalya Gurova | Skydning | Kvinders riffel 10 m løbeskive |
Sølv | Olga Dovgun | Skydning | Kvinders riffel 3 positioner 50m |
Sølv | Vitaly Dovgun Yury Melsitov Yury Yurkov |
Skydning | Mænds trepositionsriffel 50 m holdmesterskab |
Sølv | Rassim Mologly | Skydning | Mænds riffel 10 m løbeskive |
Sølv | Bakhtiyar Ibraev | Skydning | Mænds riffel 10 m løbeskive |
Sølv | Rashid Yunusmetov | Skydning | Mænds pistol 50 m løbeskive |
Sølv | Evgeniy Bezhnar | Roning og kanosejlads | Herrekano single 1000m |
Sølv | Zhomart Satubaldin | Roning og kanosejlads | Herre kano single 500m |
Medalje | Sportsmand | En slags sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Bronze | Salamat Utarbaev | Judo | Mænd, op til 60 kg |
Bronze | Askhat Zhitkeev | Judo | Mænd, op til 100 kg |
Bronze | Yeldos Ikhsangaliyev | Judo | Mænd, over 100 kg |
Bronze | Kelbet Nurgazina | Judo | Kvinder, op til 48 kg |
Bronze | Askhat Zhitkeev | Judo | Mænd, åben kategori |
Bronze | Gulzhan Issanova | Judo | Kvinder, åben kategori |
Bronze | Victoria Yalovtseva | atletik | Kvindernes 800 m |
Bronze | Olga Rypakova | atletik | Kvinders længdespring |
Bronze | Dmitry Aksenkin Alexander Gaidukov Sergey Gorovoy Ravil Manafov Evgeny Medvedev Alan Orazalinov Ruslan Orazalinov Alexander Shvedov Adil Temyrkhanov Damir Temyrkhanov Rustam Ukumanov Ivan Zaitsev Azamat Zhulumbetov |
Vandpolo | Mænd |
Bronze | Galib Jafarov | Boksning | Mænd, op til 57 kg |
Bronze | Serik Sapiyev | Boksning | Mænd, op til 64 kg |
Bronze | Dmitry Gotfrid | Boksning | Mænd, op til 91 kg |
Bronze | Alexander Emelyanov | Roning og kanosejlads | Herre single kajak 500m |
Bronze | Evgeny Alekseev Alexey Podoinikov |
Roning og kanosejlads | Herrekajak-to, 1000 m |
Bronze | Natalya Sergeeva | Roning og kanosejlads | Dame single kajak 500m |
Bronze | Alexander Aksenov Sergey Khodos Sergey Shabalin Alexey Shipilov |
Fægtning | Mænd, sværd, holdmesterskab |
Bronze | Olga Antipova Irina Fichshenko Natalya Kazantseva Elena Kazantseva |
Fægtning | Kvinders Foil Team Championship |
Bronze | Shatyk Kazhymukanov | Karate | Mænd, op til 75 kg |
Bronze | Venera Zhetibay | Karate | Kvinder, op til 53 kg |
Bronze | Sergey Belyaev | Skydning | Herreriffel 50m |
Bronze | Andrey Gurov | Skydning | Mænds riffel 10 m løbeskive |
Bronze | Vladimir Issachenko | Skydning | Mænds pistol 25m |
Bronze | Olga Dovgun | Skydning | Kvinders riffel 10m |
Bronze | Olga Dovgun Galina Korchma Varvara Kovalenko |
Skydning | 50 m holdmesterskab i riffel for kvinder |
Bronze | Olga Dovgun Galina Korchma Varvara Kovalenko |
Skydning | Kvinders 3-positionsriffel 50 m holdmesterskab |
Bronze | Igor Shmotkin Sergey Vokhmyanin Vladimir Vokhmyanin |
Skydning | Mænds pistol 25 m holdmesterskab |
Bronze | Andrey Mizurov | Cykling | Herrer, cykelbane, individuelt mesterskab |
Bronze | Ilya Chernyshev | Cykling | Mænds cykelbane pointløb |
Bronze | Vladislav Polyakov | Svømning | Mænds 100 m brystsvømning |
Bronze | Vladislav Polyakov | Svømning | Mænds 200 m brystsvømning |
Bronze | Timur Kurbanbaev | Gymnastik | mænd, ringe |
Bronze | Yernar Yerimbetov | Gymnastik | Mænd hvælving |
Bronze | Renat Kuralbaev | taekwondo | Mænd, op til 54 kg |
Bronze | Arman Chilmanov | taekwondo | Mænd, op til 84 kg |
Bronze | Saule Sardarova | taekwondo | Kvinder, op til 55 kg |
Bronze | Abdulkhakim Shapiev | Freestyle brydning | Mænd, op til 74 kg |
Bronze | Magomed Kurugliev | Freestyle brydning | Mænd, op til 84 kg |
Bronze | Taimuraz Tigiev | Freestyle brydning | Mænd, op til 96 kg |
Bronze | Bakhyt Akhmetov | Vægtløftning | Mænd, op til 105 kg |
Bronze | Mikhail Garnik | roning | mænd, singler |
Bronze | Inga Dudchenko Maria Filimonova |
roning | kvinder, toer |
Bronze | Ainur Kerey Anna Kulkina Arna Toktagan |
Synkronsvømning | Kvinder |
Bronze | Daniel Sapunov | Triatlon | Mænd |