Brydning ved de europæiske lege 2015 | ||||
---|---|---|---|---|
Græsk-romersk stil | ||||
Mænd | ||||
Op til 59 kg | Op til 66 kg | |||
Op til 71 kg | Op til 75 kg | |||
Op til 80 kg | Op til 85 kg | |||
Op til 98 kg | Op til 130 kg | |||
Freestyle | ||||
Mænd | Kvinder | |||
Op til 57 kg | Op til 48 kg | |||
Op til 61 kg | Op til 53 kg | |||
Op til 65 kg | Op til 55 kg | |||
Op til 70 kg | Op til 58 kg | |||
Op til 74 kg | Op til 60 kg | |||
Op til 86 kg | Op til 63 kg | |||
Op til 97 kg | Op til 69 kg | |||
Op til 125 kg | Op til 75 kg | |||
Kvalifikation |
Græsk-romerske brydningskonkurrencer blandt mænd i kategorien op til 80 kg ved de første europæiske lege blev afholdt den 13. juni . 19 atleter fra 19 lande deltog. Konkurrencerne blev afholdt på sportsarenaen opkaldt efter Heydar Aliyev .
En sikker sejr i turneringen blev vundet af sølvvinderen af verdensmesterskabet i 2014, den russiske wrestler Evgeny Saleev . Andenpladsen blev taget af den aserbajdsjanske atlet Rafig Huseynov . Bronzemedaljer blev vundet af bulgarske Daniel Aleksandrov og hviderussiske Viktor Sosunovsky .
Guld | Sølv | Bronze |
VT - sejr ved berøring;
VB - sejr på grund af en modstanders skade;
PP - sejr på point med en teknisk score for taberen;
PO - sejr med point uden teknisk score for taberen;
SP - teknisk overlegenhed, sejr på point med en forskel på mere end 6 point med taberens tekniske score;
ST - teknisk overlegenhed, sejr på point med en forskel på mere end 6 point uden en teknisk score fra taberen;
1/16 finaler | 1/8 finaler | Kvartfinale | semifinale | Finalen | ||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Michael Wagner ( AUT ) | 0 | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 0 | |||||||||||||||||
Bozo Starcevic ( CRO ) | en | |||||||||||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 3 (PP) | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 0 | |||||||||||||||||
Petar Balo ( SRB ) | 0 | |||||||||||||||||
Alexander Jergsen ( SWE ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Alexander Jergsen ( SWE ) | 0 | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Cheslavs Bestenis ( LAT ) | 0 | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | 3 (PP) | |||||||||||||||||
Nikolaos Varkas ( GRE ) | en | |||||||||||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 4 (SP) | |||||||||||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | en | |||||||||||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Jonas Bossert ( SUI ) | en | Lasha Gobadze ( GEO ) | 0 | |||||||||||||||
Lasha Gobadze ( GEO ) | 3 (PP) | Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 3 (PP) | |||||||||||||||
Florian Neumeier ( GER ) | 3 (PO) | Florian Neumeier ( GER ) | en | |||||||||||||||
Zholtan Keri ( HUN ) | 0 | Florian Neumeier ( GER ) | 3 (PO) | |||||||||||||||
Igor Beshlyaga ( MDA ) | 3 (PP) | Igor Beshlyaga ( MDA ) | 0 | |||||||||||||||
Pavel Povada ( CZE ) | en |
Første runde | Anden runde | Kampe om tredjepladsen | |||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 3 (PP) | ||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | en | ||||||||
Michael Wagner ( AUT ) | 0 | ||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 4 (ST) | ||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 0 | ||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 3 (PO) | ||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 3 (PP) | ||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | en | ||||||||