Roning og kanosejlads ved sommer-OL 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
Roning og kanosejlads | ||||
K-1, 200 m | Mænd | Kvinder | ||
K-1, 500 m | Kvinder | |||
K-1, 1000 m | Mænd | |||
K-2, 500 m | Kvinder | |||
K-2, 1000 m | Mænd | |||
K-4, 500 m | Mænd | Kvinder | ||
C-1, 200 m | Kvinder | |||
C-1, 1000 m | Mænd | |||
C-2, 500 m | Kvinder | |||
C-2, 1000 m | Mænd | |||
Ro slalom | ||||
K-1 | Mænd | Kvinder | ||
C-1 | Mænd | Kvinder | ||
Kvalifikation | ||||
← 2016 |
Kajak- og kanobegivenhederne ved Sommer -OL 2020 vil være åbne for hold af atleter (mænd og kvinder), som vil konkurrere om 16 sæt priser. Hvert land kan ikke være repræsenteret af mere end 24 atleter (12 mænd og 12 kvinder).
248 atleter (123 mænd og 123 kvinder, samt yderligere to atleter, der skal fastlægges af en trepartskommission) vil deltage i roning og kanosejlads på fladt vand. Hvert land kan være repræsenteret af maksimalt 18 atleter (6 mandlige kajakroere, 3 mandlige kanosejlere, 6 kvindelige kajakroere og 3 kvindelige kanosejlere). Den vigtigste udvælgelsesfase var verdensmesterskabet i 2019 , hvor der blev trukket 166 billetter til Tokyo Games.
KvalifikationskonkurrenceKonkurrence | Periode | Beliggenhed |
---|---|---|
VM 2019 | 21. - 25. august 2019 | Szeged |
Afrikanske Lege 2019 | 26. – 31. august 2019 | Rabat |
Oceanien-kvalifikation 2020 | 14. – 16. februar 2020 | Penrith |
Asiatisk mesterskab 2021 | 5. – 7. maj 2021 | Pattaya |
europæisk kvalifikation | 12. – 13. maj 2021 | Szeged |
VM i kano 2 | 19. – 23. maj 2021 | Barnaul |
Kvoter er ikke navngivet. Hvert NOC udvælger de atleter, der vil deltage i legene. Fordelingen af kvoter sker i to parallelle klassifikationer: blandt både og blandt roere. Hvis én atlet vinder licenser i mere end én begivenhed som følge af kvalifikation, så modtager landet en licens til legene for alle både, og for atleter opnås kvoter kun for en længere distance og i en større båd. For eksempel, hvis en atlet kvalificerede sig til legene i både K-1 og K-2, så vil landet ved legene være i stand til at deltage i begge både, men kun to atleter . Også i dette tilfælde den atlet, der tager den næste plads i denne disciplin.
Disciplin | VM 2019 | Kontinental kvalifikation | værter | Verdens mesterskab
2020 |
Trilateral Kommission |
i alt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Asien | Amerika | Afrika | Oceanien | Europa | både | Atleter | |||||
Mænd | 96 | 158 | |||||||||
K-1, 200 m | 5 | en | en | en | en | 2 | — | en | 12 | 12 | |
K-1, 1000 m | 6 | en | en | en | en | 2 | en | en | 13 | 13 | |
K-2, 1000 m | 6 | 6 | 2 | — | ti | tyve | |||||
K-4, 500 m | ti | — | ti | 40 | |||||||
C-1, 1000 m | 6 | en | en | en | en | en | en | en | 12 | 12 | |
C-2, 1000 m | otte | 6 | fire | — | 12 | 26 | |||||
Kvinder | 48 | 88 | |||||||||
K-1, 200 m | 5 | en | en | en | en | 2 | — | en | 12 | 12 | |
K-1, 500 m | 6 | en | en | en | en | 2 | en | en | 13 | 13 | |
K-2, 500 m | 6 | 6 | 2 | — | ti | tyve | |||||
K-4, 500 m | ti | — | ti | 40 | |||||||
C-1, 200 m | 6 | en | en | en | en | en | en | en | 12 | 12 | |
C-2, 500 m | otte | 6 | fire | — | 13 | 26 | |||||
i alt | 82 | 9 | 9 | 6 | 9 | 17 | fire | 6 | 2 | 144 | 246 |
82 atleter (41 mænd og 41 kvinder) vil deltage i roslalom. Hvert land kan være repræsenteret af maksimalt 4 atleter (2 for hvert køn). Den vigtigste udvælgelsesfase var verdensmesterskabet i 2019 , hvor der blev trukket 58 billetter til Tokyo Games.
KvalifikationskonkurrenceKonkurrence | Periode | Beliggenhed |
---|---|---|
VM 2019 | 25. – 29. september 2019 | Seu d'Urgell |
Oceaniens mesterskab 2020 | 1. – 3. februar 2020 | Auckland |
Afrikansk Mesterskab 2021 | 20. – 21. marts 2021 | Seu d'Urgell |
Panamerikanske mesterskab 2021 | 22. april - 2. maj 2021 | Rio de Janeiro |
Asiatisk mesterskab 2021 | 30. april - 2. maj 2021 | Pattaya |
EM 2021 | 7. – 9. maj 2021 | Ivrea |
Kvoter er ikke navngivet. Hvert NOC udvælger de atleter, der vil deltage i legene.
Disciplin | VM 2019 | Kontinental kvalifikation | værter | i alt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Asien | Amerika | Afrika | Europa | Oceanien | både | Atleter | |||
Mænd | |||||||||
K-1 | atten | en | en | en | en | en | en | 24 | |
C-1 | elleve | en | en | en | en | en | en | 17 | |
Kvinder | |||||||||
K-1 | atten | en | en | en | en | en | en | 24 | |
C-1 | elleve | en | en | en | en | en | en | 17 | |
i alt | 58 | fire | fire | fire | fire | fire | fire | 82 |
Land | glat vand | Ro slalom | i alt | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mænd | Kvinder | Mænd | Kvinder | |||||||||||||||
K-1 200 m |
K-1 1000 m |
K-2 1000 m |
K-4 500 m |
C-1 1000 m |
C-2 1000 m |
K-1 200 m |
K-1 500 m |
K-2 500 m |
K-4 500 m |
C-1 200 m |
C-2 500 m |
K-1 | C-1 | K-1 | C-1 | både | Atleter | |
Australien | otte | 16 | ||||||||||||||||
Østrig | fire | 5 | ||||||||||||||||
Algeriet | en | en | ||||||||||||||||
Andorra | en | en | ||||||||||||||||
Argentina | fire | fire | ||||||||||||||||
Hviderusland | 7 | 12 | ||||||||||||||||
Belize | en | en | ||||||||||||||||
Belgien | 3 | fire | ||||||||||||||||
Bulgarien | en | en | ||||||||||||||||
Brasilien | 5 | 5 | ||||||||||||||||
Storbritanien | 7 | 7 | ||||||||||||||||
Ungarn | ti | atten | ||||||||||||||||
Tyskland | elleve | 21 | ||||||||||||||||
Danmark | 3 | fire | ||||||||||||||||
Egypten | 2 | 2 | ||||||||||||||||
Iran | en | en | ||||||||||||||||
Irland | en | en | ||||||||||||||||
Spanien | ti | femten | ||||||||||||||||
Italien | 6 | 7 | ||||||||||||||||
Kasakhstan | 6 | 7 | ||||||||||||||||
Canada | elleve | atten | ||||||||||||||||
Kina | elleve | atten | ||||||||||||||||
Cuba | 3 | 5 | ||||||||||||||||
Letland | en | en | ||||||||||||||||
Litauen | en | en | ||||||||||||||||
Marokko | 2 | 2 | ||||||||||||||||
Mexico | en | en | ||||||||||||||||
Mozambique | en | en | ||||||||||||||||
Moldova | 2 | 3 | ||||||||||||||||
Nigeria | en | en | ||||||||||||||||
Holland | en | en | ||||||||||||||||
New Zealand | 6 | otte | ||||||||||||||||
Norge | en | en | ||||||||||||||||
Flygtninge olympiske hold | en | en | ||||||||||||||||
Cookøerne | 3 | 3 | ||||||||||||||||
Polen | ti | 13 | ||||||||||||||||
Portugal | 5 | otte | ||||||||||||||||
Rusland | ti | atten | ||||||||||||||||
Rumænien | en | 2 | ||||||||||||||||
Samoa | 3 | 3 | ||||||||||||||||
Sao Tome og Principe | en | 2 | ||||||||||||||||
Senegal | en | en | ||||||||||||||||
Serbien | fire | 3 | ||||||||||||||||
Slovakiet | 6 | 9 | ||||||||||||||||
Slovenien | 5 | 6 | ||||||||||||||||
USA | fire | fire | ||||||||||||||||
Thailand | en | en | ||||||||||||||||
Taiwan | en | en | ||||||||||||||||
Tunesien | 3 | fire | ||||||||||||||||
Usbekistan | en | 2 | ||||||||||||||||
Ukraine | 7 | elleve | ||||||||||||||||
Frankrig | 12 | 13 | ||||||||||||||||
Kroatien | 3 | 3 | ||||||||||||||||
tjekkisk | otte | 9 | ||||||||||||||||
Chile | 2 | 2 | ||||||||||||||||
Schweiz | 3 | 3 | ||||||||||||||||
Sverige | 3 | 3 | ||||||||||||||||
Sydkorea | en | en | ||||||||||||||||
Japan | otte | 12 | ||||||||||||||||
I ALT: 59 KR | 24 | 17 | 24 | 17 | 12 | atten | ti | elleve | 13 | fjorten | 16 | 16 | elleve | 12 | 13 | 13 | 241 | 331 |
Disciplin | VM 2019 |
Kontinentale kvalifikationer | VM 2021 2 |
i alt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Europa | Amerika | Asien | Afrika | Oceanien | ||||
K-1 200 m | Storbritannien Serbien Spanien Frankrig Sverige |
Rusland Letland |
Argentina | Sydkorea | Sydafrika Egypten |
Samoa | Litauen | 12 |
K-1 1000 m | Tjekkiet Portugal Slovakiet Rusland Hviderusland Argentina Frankrig Serbien |
Belgien Norge |
Brasilien Belize TR |
Iran | Tunesien | Cookøerne | Kina Flygtninge Olympiske Team IP |
12 |
K-2 1000 m | Tyskland Spanien Frankrig Tjekkiet Australien Italien |
Ungarn | Canada | Kina | — | New Zealand | — | ti |
K-4 500 m | Tyskland Spanien Slovakiet Rusland Ungarn Portugal Hviderusland Australien Japan Canada |
— | — | — | — | — | — | ti |
C-1 1000 m | Brasilien Polen Frankrig Tyskland Tjekkiet Japan *
|
Ukraine | Cuba Canada |
Chile | Tunesien Mozambique TR |
Australien Samoa |
Moldova | ti |
C-2 1000 m | Kina Cuba Brasilien Tyskland Rumænien Polen Rusland Ukraine Tjekkiet |
Spanien Ungarn |
Canada | Kasakhstan | Sao Tome og Principe | — | — | fjorten |
Disciplin | VM 2019 |
Kontinentale kvalifikationer | VM 2021 2 |
i alt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Europa | Amerika | Asien | Afrika | Oceanien | ||||
K-1 200 m | New Zealand Polen Danmark Spanien Ukraine Ungarn Serbien Portugal Frankrig |
Storbritannien Italien |
Argentina | Japan | Algeriet | Cookøerne | Rusland | elleve |
K-1 500 m | New Zealand Hviderusland Ungarn Serbien Danmark Sverige Storbritannien Frankrig |
Spanien Kroatien |
Canada | Kasakhstan | Egypten | Samoa | Portugal | elleve |
K-2 500 m | Hviderusland Polen Slovenien Belgien Frankrig Ukraine Kina |
Tyskland | Østrig ** | — | Sydafrika Tunesien |
Australien | — | 7 |
K-4 500 m | Ungarn Hviderusland Polen New Zealand Frankrig Tyskland Australien Ukraine Kina Canada Rusland Danmark |
— | — | — | — | — | — | 12 |
C-1 200 m | USA Rusland Hviderusland Chile Canada Polen Ungarn |
Spanien | Bulgarien ** | Thailand | Nigeria | New Zealand Kina |
Kroatien | 12 |
C-2 500 m | Kina Ungarn Hviderusland Tyskland Usbekistan Cuba Ukraine Chile |
Moldova Rusland |
Japan ** | Kasakhstan | — | Australien | — | 13 |
Konkurrence | Mænd | Kvinder | ||
---|---|---|---|---|
K-1 | C-1 | K-1 | C-1 | |
Værtslandet | Japan | Japan | Japan | Japan |
VM 2019 | Tjekkiet Storbritannien Portugal Rusland Australien Spanien Slovakiet Frankrig Tyskland Canada Italien Østrig Schweiz Slovenien USA Brasilien Sverige New Zealand |
Frankrig Polen Slovenien Slovakiet Schweiz Irland Spanien Canada Kroatien Tjekkiet Storbritannien |
Tjekkiet Slovakiet Østrig Ukraine Frankrig Storbritannien New Zealand Polen Holland Tyskland Andorra Spanien Slovenien Italien Rusland Canada Kina Cookøerne |
Spanien Australien Tyskland Tjekkiet Østrig Brasilien USA UK Italien Frankrig Slovenien |
Oceaniens mesterskab 2020 | — | Australien | — | — |
Afrikansk Mesterskab 2021 | Marokko | Senegal | Marokko | — |
Panamerikanske kvoter | Argentina | USA | Mexico | Canada |
Asiatisk kvalifikation 2021 | Kina | Kasakhstan | Kasakhstan | Kina |
EM 2021 | Polen | Tyskland | Schweiz | Slovenien |
Trilateral Kommission | — | — | — | — |
Omfordeling | Belgien | — | Taiwan | Polen Ungarn |
i alt | 24 | 17 | 24 | 17 |
sommer-OL 2020 | Kvalifikation til||
---|---|---|
|