2019 IIHF ishockey verdensmesterskab Division II | |
---|---|
2019 IIHF Ishockey U18 verdensmesterskab Division II | |
Turneringsdetaljer | |
Værtslande |
Litauen Serbien |
Værtsbyer |
Elektrenai , Beograd |
Tidsforbrug | 25. marts - 13. april |
Antal kommandoer | 12 |
20182020 - aflyst 2021 - aflyst 2022 |
Ishockey verdensmesterskab blandt juniorhold 2019 i II divisionen er en ishockey sportskonkurrence i regi af IIHF , som fandt sted fra 25. til 31. marts i Beograd ( Serbien ) og fra 7. til 13. april 2019 i Elektrenai ( Litauen ) .
12 landshold deltager i mesterskabet. Det belgiske landshold kom fra tredje division , det rumænske landshold kom fra første division , resten fra sidste anden divisions turnering .
Gruppe Alandshold | Kvalifikation |
---|---|
Rumænien | Placeret 6. i division 1 gruppe B og rykket ned i 2018 |
Litauen | Værter , sluttede på andenpladsen i gruppe A i anden division sidste år |
Polen | Blev 3. i gruppe A i anden division sidste år |
Republikken Korea | Blev 4. i gruppe A i anden division sidste år |
Estland | Blev 5. i gruppe A i anden division sidste år |
Spanien | Placeret som 1. i gruppe B i anden division og rykket op derfra i 2018 |
landshold | Kvalifikation |
---|---|
Australien | Placeret som 6. i division 2 gruppe A og rykket ned i 2018 |
Kroatien | Blev 2. i gruppe B i anden division sidste år |
Serbien | Værter , sluttede på tredjepladsen i gruppe B i anden division sidste år |
Holland | Blev 4. i gruppe B i anden division sidste år |
Kina | Blev 5. i gruppe B i anden division sidste år |
Belgien | Tog 1. pladsen i tredje division og rykkede op derfra i 2018 |
Kvalifikationshold til gruppe B i 2020 World Cup First Division | |
Oprykningshold for gruppe B i 2020 World Cup Second Division |
M | landshold | Og | PÅ | I | PÅ | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Polen | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 36 | fire | +32 | femten |
2 | Litauen | 5 | fire | 0 | 0 | en | 21 | femten | +6 | 12 |
3 | Estland | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 21 | 19 | +2 | 9 |
fire | Rumænien | 5 | en | en | 0 | 3 | 17 | 24 | -7 | 5 |
5 | Republikken Korea | 5 | en | 0 | 0 | fire | 17 | 19 | -fire | 3 |
6 | Spanien | 5 | 0 | 0 | en | fire | 6 | 37 | -31 | en |
Lokal tid ( UTC+3 ).
7. april 2019 12:30 |
Spanien | 0 : 10 (0:4, 0:4, 0:2) |
Republikken Korea | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
7. april 2019 16:00 |
Litauen | 6: 3 (1:1, 3:2, 2:0) |
Estland | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
7. april 2019 19:30 |
Polen | 3 : 1 (1:0, 0:1, 2:0) |
Rumænien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
9. april 2019 12:30 |
Rumænien | 6 : 4 (3:1, 2:2, 1:1) |
Republikken Korea | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
9. april 2019 16:00 |
Estland | 5 : 1 (1:0, 2:0, 2:1) |
Spanien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
9. april 2019 19:30 |
Litauen | 1:7 (0:0, 1:4, 0:3) |
Polen | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
10. april 2019 12:30 |
Rumænien | 2 : 5 (0:2, 1:1, 1:2) |
Estland | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
10. april 2019 16:00 |
Polen | 5 : 0 (2:0, 2:0, 1:0) |
Republikken Korea | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
10. april 2019 19:30 |
Litauen | 4 : 1 (1:0, 2:1, 1:0) |
Spanien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
12. april 2019 12:30 |
Estland | 2: 8 (0:3, 1:2, 1:3) |
Polen | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
14 min | Bøde | 10 min | ||
16 | kaster | halvtreds |
12. april 2019 16:00 |
Spanien | 4:5 (OT) (1:3, 2:0, 1:1, 0:1) |
Rumænien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
19 min | Bøde | 37 min | ||
41 | kaster | 24 |
12. april 2019 19:30 |
Republikken Korea | 1 : 2 (0:0, 1:1, 0:1) |
Litauen | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
24 min | Bøde | 10 min | ||
28 | kaster | 21 |
13. april 2019 kl. 12.30 |
Polen | 13 : 0 (3:0, 5:0, 5:0) |
Spanien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
10 min | Bøde | 16 min | ||
40 | kaster | 13 |
13. april 2019 16:00 |
Republikken Korea | 2: 6 (0:2, 1:2, 1:2) |
Estland | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
10 min | Bøde | 14 min | ||
29 | kaster | atten |
13. april 2019 19:30 |
Rumænien | 3: 8 (1:4, 0:1, 2:3) |
Litauen | Ice Palace , Elektrenai |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Gruppe B i anden division blev overværet af 4 overdommere og 7 linjedommere [1] .
Overdommere
|
Linjedommere
|
Kvalifikationshold til gruppe A i 2020 World Cup 2. Division | |
Oprykningshold for gruppe A i 2020 World Cup Third Division |
M | landshold | Og | PÅ | I | PÅ | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Serbien | 5 | fire | 0 | en | 0 | 31 | ti | +21 | 13 |
2 | Kina | 5 | fire | 0 | 0 | en | atten | femten | +3 | 12 |
3 | Holland | 5 | 3 | en | 0 | en | 13 | 9 | +4 | elleve |
fire | Kroatien | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 16 | fjorten | +2 | 6 |
5 | Australien | 5 | en | 0 | 0 | fire | 12 | 21 | -9 | 3 |
6 | Belgien | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 12 | 33 | -21 | 0 |
Lokal tid ( UTC+1 ).
25. marts 2019 13:00 |
Belgien | 2 : 4 (0:1, 1:1, 1:2) |
Holland | Pionir Ice Palace , Beograd Publikum: 39 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Sirko Hunnius Linjedommere : Gregor Miklic Thomas Nordberg-Pettersen | ||||
Mål: | ||||
0: 1 1 :1 1: 2 1: 3 1: 4 2 :4 |
||||
8 min | Bøde | 8 min | ||
tyve | kaster | 45 |
25. marts 2019 16:30 |
Kroatien | 1:4 (1:0, 0:2, 0:2) |
Kina | Pionir Ice Palace , Beograd Tilskuere: 24 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Anton Khladchenko Linjedommere : Danko Popovich Pozhar Stefan | ||||
32 min | Bøde | 14 min | ||
25 | kaster | 37 |
25. marts 2019 20:00 |
Serbien | 8 : 4 (3:2, 2:0, 3:2) |
Australien | Pionier Ice Palace , Beograd Publikum: 669 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: Petr Amosov Linjedommere : Raivis Yutsers Ilya Khokhlov | ||||
6 min | Bøde | 10 min | ||
33 | kaster | 17 |
26. marts 2019 13:00 |
Kina | 6 : 4 (1:2, 2:2, 3:0) |
Belgien | Pionir Ice Palace , Beograd |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: {{}} Linjedommere: {{}} {{}} | ||||
26. marts 2019 16:30 |
Australien | 1 : 2 (0:0, 0:2, 1:0) |
Holland | Pionir Ice Palace , Beograd |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: {{}} Linjedommere: {{}} {{}} | ||||
26. marts 2019 20:00 |
Kroatien | 1:4 (1:0, 0:1, 0:3) |
Serbien | Pionir Ice Palace , Beograd |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Dommer: {{}} Linjedommere: {{}} {{}} | ||||
28. marts 2019 13:00 |
Australien | 13:00 | Kina | Pionir Ice Palace , Beograd |
28. marts 2019 16:30 |
Kroatien | 16:30 | Belgien | Pionir Ice Palace , Beograd |
28. marts 2019 20:00 |
Serbien | 20:00 | Holland | Pionir Ice Palace , Beograd |
30. marts 2019 13:00 |
Holland | 13:00 | Kroatien | Pionir Ice Palace , Beograd |
30. marts 2019 16:30 |
Belgien | 16:30 | Australien | Pionir Ice Palace , Beograd |
30. marts 2019 20:00 |
Kina | 20:00 | Serbien | Pionir Ice Palace , Beograd |
31. marts 2019 13:00 |
Australien | 13:00 | Kroatien | Pionir Ice Palace , Beograd |
31. marts 2019 16:30 |
Holland | 16:30 | Kina | Pionir Ice Palace , Beograd |
31. marts 2019 20:00 |
Serbien | 20:00 | Belgien | Pionir Ice Palace , Beograd |
Verdensmesterskabet i ishockey 2019 | |
---|---|
VM | |
verdensmesterskab for unge | |
Junior verdensmesterskab | |
Verdensmesterskab (kvinder) | |
Verdensmesterskab blandt juniorhold (kvinder) | |
|
IIHF World Junior Championship Division II | |
---|---|
¹ Turnering ikke afholdt i 2020 og 2021 på grund af COVID-19-pandemien |