Skiskydningskonkurrencer på Universiaden dukkede første gang op i 1983 . Oprindeligt var konkurrencerne mænds, kvinders discipliner dukkede op i 1989 . I 1985 , 1987 , 1991 og 1995 blev der ikke afholdt skiskydningskonkurrencer på Universiaden. I denne sport spilles der 9 sæt priser. [en]
Konkurrence | 83 | 89 | 93 | 97 | 99 | 01 | 03 | 05 | 07 | 09 | elleve | 13 | femten | 17 | Årets | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mænd | Individuelt løb 20 km | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | fjorten |
Sprint 10 km | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | fjorten | |
12,5 km forfølgelse | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | ti | |||||
Massestart 15 km | • | • | • | • | • | • | • | • | otte | |||||||
Stafet 4 x 7,5 km | • | • | • | • | • | • | • | • | • | 9 | ||||||
Kvinder | Individuelt løb 15 km | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | 13 | |
Sprint 7,5 km | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | 13 | ||
10 km forfølgelse | • | • | • | • | • | • | • | • | • | • | ti | |||||
Massestart 12,5 km | • | • | • | • | • | • | • | • | otte | |||||||
Stafet 4 x 6 km | • | • | • | • | • | • | • | • | otte | |||||||
blandet | ||||||||||||||||
Blandet stafet 2 x 6 km/2 x 7,5 km | • | • | • | • | • | 5 | ||||||||||
i alt | 3 | 6 | 6 | 6 | otte | otte | ti | ti | ti | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1983 | Taras Dolny | Andrey Nepein | Leonid Novikov |
1985-1987 | ikke var med i programmet | ||
1989 | Jan Matous | Leonid Reztsov | Gennady Karpinkin |
1991 | ikke var med i programmet | ||
1993 | Pavel Muslimov | Frank Perrault | Tan Hong Bin |
1995 | ikke var med i programmet | ||
1997 | Marian Malek | Gunther Beck | Ovcharenko Andrey |
1999 | Vladimir Beresnev | Tomasz Sikora | Marek Matyashko |
2001 | Tomasz Sikora | Viktor Gain | Rustam Valiullin |
2003 | Alexander Belanenko | Pavol Gurait | Alexey Korobeinikov |
2005 | Alexander Belanenko | Alexander Syman | Pavol Gurait |
2007 | Sergey Novikov | Sergey Sednev | Romersk Prima |
2009 | Artyom Gusev | Remy Borjo | Sergey Semyonov |
2011 | Alexey Trusov | Krasimir Anev | Matei Kazar |
2013 | Sergey Klyachin | Alexander Mingalev | Milanko Petrovich |
2015 | Dmitry Rusinov | Vadim Filimonov | Yuri Shopin |
2017 | Baptiste Horror | Sergey Korastylev | Semyon Suchilov |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1983 | Taras Dolny | Leonid Novikov | Andrey Nepein |
1985-1987 | ikke var med i programmet | ||
1989 | Jan Matous | Konstantin Vaigin | Gennady Karpinkin |
1991 | ikke var med i programmet | ||
1993 | Frank Perrault | Gennady Karpinkin | Nikolay Dobrokhvalov |
1995 | ikke var med i programmet | ||
1997 | Frank Perrault | Anton Kalinin | Gunther Beck |
1999 | Tomasz Sikora | Andrey Prokunin | Vladimir Beresnev |
2001 | Tomasz Sikora | Rustam Valiullin | Sergey Novikov |
2003 | Andrey Derisemlya | Philip Chulman | Vladimir Beresnev |
2005 | Andrey Makoveev | Alexander Belanenko | Alexander Syman |
2007 | Sergey Novikov | Sergey Tarasov | Sergey Sednev |
2009 | Artyom Gusev | Oleg Berezhnoy | Yaroslav Soukup |
2011 | Artyom Prima | Sergey Semyonov | Evgeny Garanichev |
2013 | Milanko Petrovich | Vitaly Kilchitsky | Dmitry Pidruchny |
2015 | Yaroslav Ivanov | Maxim Burtasov | Yuri Shopin |
2017 | Semyon Suchilov | Dmitry Ivanov | Roman Eremin |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1983 | USSR | Rumænien | Bulgarien |
1985-1987 | ikke var med i programmet | ||
1989 | USSR | Bulgarien | Kina |
1991 | ikke var med i programmet | ||
1993 | Hviderusland | Rusland | Kina |
1995 | ikke var med i programmet | ||
1997 | Rusland | Ukraine | tjekkisk |
1999 | Rusland | Ukraine | Hviderusland |
2001 | Hviderusland | Rusland | Polen |
2003 | Rusland | Hviderusland | Ukraine |
2005 | Rusland | Ukraine | Slovakiet |
2007 | Hviderusland | Ukraine | Rusland |
2009-2017 | ikke var med i programmet |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1983-1987 | ikke var med i programmet | ||
1989 | Maria Manolova | Elena Batsevich | Wang Jingge |
1991 | ikke var med i programmet | ||
1993 | Elena Dumnova | Agata Suzhka | Alla Elsukova |
1995 | ikke var med i programmet | ||
1997 | Elena Maslova | Emmanuel Termier | Rachel Steer |
1999 | Martina Schwarzbacherova | Adriana Babik | Oksana Khvostenko |
2001 | Martina Schwarzbacherova | Selina Drese | Olga Nazarova |
2003 | Ksenia Zikunkova | Olga Nazarova | Marina Borchukova |
2005 | Ekaterina Yurieva | Oksana Yakovleva | Natalya Burdyga |
2007 | Oksana Yakovleva | Håber Scardino | Vita Semerenko |
2009 | Anna Kunaeva | Håber Chastina | Franziska Hildebrand |
2011 | Daria Virolainen | Franziska Hildebrand | Daria Yurkevich |
2013 | Natalia Prekopova | Veronika Novakovskaya | Jitka Landova |
2015 | Alina Raykova | Ekaterina Avvakumova | Paulina Fialkova |
2017 | Alina Raykova | Galina Vishnevskaya | Nadezhda Belkina |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1983-1987 | ikke var med i programmet | ||
1989 | Louise Cherepanova | Natalia Ivanova | Sangen Aiqin |
1991 | ikke var med i programmet | ||
1993 | Wang Jinfen | Elena Dumnova | Wang Jinping |
1995 | ikke var med i programmet | ||
1997 | Elena Maslova | Rachel Steer | Kamila Horakova |
1999 | Martina Schwarzbacherova | Marcela Pavkovchekova | Sona Mihokova |
2001 | Irina Malgina | Olga Zaitseva | Irina Tananaiko |
2003 | Olga Nazarova | Tatiana Moiseeva | Natalya Burdyga |
2005 | Magdalena Gvizdon | Oksana Khvostenko | Natalya Burdyga |
2007 | Daria Domracheva | Valentina Semerenko | Vita Semerenko |
2009 | Håber Chastina | Marina Korovina | Agnieszka Grzybek |
2011 | Vita Semerenko | Evgenia Sedova | Emilia Yordanova |
2013 | Veronika Novakovskaya | Monika Hoynisch | Tatyana Semyonova |
2015 | Paulina Fialkova | Evgenia Pavlova | Jitka Landova |
2017 | Galina Vishnevskaya | Yana Bondar | Anastasia Egorova |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1985-1997 | ikke var med i programmet | ||
1999 | Agata Suzhka | Martina Schwarzbacherova | Anna Murinova |
2001 | Irina Malgina | Martina Schwarzbacherova | Olga Zaitseva |
2003 | Oksana Khvostenko | Julia Makarova | Radka Doshkolikova |
2005 | Magdalena Gvizdon | Oksana Khvostenko | Natalya Burdyga |
2007 | Vita Semerenko | Valentina Semerenko | Ludmila Kolinchik |
2009 | Anna Kunaeva | Liu Yuanyuan | Veronika Novakovskaya |
2011 | Vita Semerenko | Daria Virolainen | Evgenia Sedova |
2013 | Veronika Novakovskaya | Monika Hoynisch | Tatyana Semyonova |
2015 | Evgenia Pavlova | Paulina Fialkova | Christina Smirnova |
2017 | Nadezhda Belkina | Olga Shesterikova | Larisa Kuklina |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1983-2001 | ikke var med i programmet | ||
2003 | Oksana Khvostenko | Tatiana Moiseeva | Raisa Matveeva |
2005 | Oksana Khvostenko | Ludmila Ananko | Ksenia Zikunkova |
2007 | Håber Scardino | Nadezhda Kolesnikova | Valentina Semerenko |
2009 | Sangen Chaoqing | Anna Sorokina | Håber Chastina |
2011 | Maria Sadilova | Anna Kunaeva | Franziska Hildebrand |
2013 | Jitka Landova | Veronika Novakovskaya | Irina Varvinets |
2015 | Jitka Landova | Eva Puskarchikova | Yana Bondar |
2017 | Galina Vishnevskaya | Yana Bondar | Larisa Kuklina |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1983-1987 | ikke var med i programmet | ||
1989 | USSR | Tjekkoslovakiet | Kina |
1991 | ikke var med i programmet | ||
1993 | Rusland | Kina | Finland |
1995 | ikke var med i programmet | ||
1997 | Rusland | Ukraine | tjekkisk |
1999 | Slovakiet | Rusland | Polen |
2001 | Rusland | Hviderusland | Ukraine |
2003 | Rusland | Ukraine | Hviderusland |
2005 | Ukraine | Hviderusland | Rusland |
2007 | Hviderusland | Ukraine | Rusland |
2009-2017 | ikke var med i programmet |
År | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
1983-2007 | ikke var med i programmet | ||
2009 | Rusland | Frankrig | Ukraine |
2011 | Ukraine | Rusland | Bulgarien |
2013 | Rusland | Ukraine | tjekkisk |
2015 | Rusland | Kasakhstan | Ukraine |
2017 | Rusland | Kasakhstan | Ukraine |
Internationale skiskydningskonkurrencer | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Faktisk skiskydning |
| ||||||||
Kompleks |
|
Skiskydning på Universiaden | |
---|---|