Basketball ved sommer-OL 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
Basketball | ||||
Turneringer | Mænd | Kvinder | ||
Opstillinger | Mænd | Kvinder | ||
Kvalifikation | Mænd | Kvinder | ||
Basketball 3×3 | ||||
Turneringer | Mænd | Kvinder | ||
Kvalifikation | Mænd | Kvinder | ||
Kvalifikationen til kvindernes basketballturnering til sommer-OL 2020 løb fra 2018 til 2020 . 12 hold, der repræsenterede fem FIBA- kontinentale zoner, kunne deltage i spillene .
Japan modtog automatisk en invitation til at deltage i legene som værtsland. USA kvalificerede sig som den nuværende verdensmester. Disse hold skulle dog spille i prækvalifikationsturneringer og kvalifikationsturneringer. De resterende 10 pladser blev spillet i de olympiske kvalifikationsturneringer . Udvælgelse til kvalifikationsturneringer for landshold fra Europa blev gennemført gennem EM. Hold fra Asien (inklusive Oceanien), Amerika og Afrika deltog i de indledende kvalifikationsturneringer, hvor de blev optaget efter resultaterne af de kontinentale mesterskaber i de respektive FIBA-zoner [1] .
Kvalifikationsturneringer blev afholdt i tre byer: Oostende , Bourges , Beograd [2] . Foshan skal også være vært for en kvalifikationsturnering, men på grund af COVID-19-pandemien blev den flyttet til Beograd [3] .
Turnering | datoen | Beliggenhed | Steder | Hold |
---|---|---|---|---|
Værtslandet | — | — | en | Japan |
FIBA World Cup 2018 | 22. september - 30. september 2018 | Spanien | en | USA |
OL-kvalifikationsturnering | 6. februar – 9. februar 2020 | Oostende | 2 | Belgien |
Canada | ||||
Bourges | 3 | Australien | ||
Frankrig | ||||
Puerto Rico | ||||
Beograd | 2 | Nigeria | ||
Serbien | ||||
3 | Kina | |||
Republikken Korea | ||||
Spanien | ||||
i alt | 12 |
De 6 bedste hold fra EM 2019 har kvalificeret sig til de olympiske kvalifikationer i 2020.
Placere | landshold | Indspilning |
---|---|---|
Spanien | 6–0 | |
Frankrig | 5-1 | |
Serbien | 5-1 | |
fire | Storbritanien | 4-3 |
Tabte i kvartfinalen | ||
5 | Belgien | 3-3 |
6 | Sverige | 3-3 |
7 | Ungarn | 2-3 |
otte | Rusland | 2-4 |
Tabte i kvalifikationen til kvartfinalerne | ||
9 | Italien | 2-2 |
ti | Slovenien | 1-3 |
elleve | Letland | 1-3 |
12 | Montenegro | 1-3 |
Tabte i første runde | ||
13 | Hviderusland | 1-2 |
fjorten | Kalkun | 1-2 |
femten | tjekkisk | 1-2 |
16 | Ukraine | 0-3 |
De 6 bedste hold fra det afrikanske mesterskab i 2019 spillede i den indledende kvalifikationskamp fra 14. til 17. november 2019 [4] . De 2 bedste hold i turneringen har kvalificeret sig til den olympiske kvalifikationsturnering i 2020. Den foreløbige kvalifikationsturnering blev afholdt i Mozambique [5] .
Kamptider er angivet i lokal UTC+2:00 .
Indledende rundeLodtrækningen af deltagere blev foretaget den 18. august 2019 [6] .
Gruppe APos | Hold | Og | PÅ | P | OZ | OP | RO | O | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Nigeria | en | en | 0 | 57 | 48 | +9 | 2 | Semifinaler |
2 | Mozambique | en | 0 | en | 48 | 57 | -9 | 0 | Semifinaler |
3 | DR Congo a | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Diskvalifikation |
Kilde: FIBA
Klassifikationsregler: 1) Point; 2) Resultatet af møderne indbyrdes; 3) Punktforskel; 4) Scorede point.
↑ Den Demokratiske Republik Congo-holdet blev suspenderet efter at have undladt at dukke op til en af deres kampe. Alle resultater blev annulleret [7]
16. november 2019 18:00 |
Protokol | Mozambique | 48:57 | Nigeria | Maputo |
8-21 , 11-17 , 16-8 , 13-11 _ _ |
Pos | Hold | Og | PÅ | P | OZ | OP | RO | O | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Senegal | 2 | 2 | 0 | 133 | 124 | +9 | fire | Semifinaler |
2 | Mali | 2 | en | en | 118 | 103 | +15 | 3 | |
3 | Angola | 2 | 0 | 2 | 116 | 140 | −24 | 2 |
14. november 2019 18:00 |
Protokol | Senegal | 75:71 | Angola | Maputo |
14-22 , 20-16 , 26-18 , 15-15 |
15. november 2019 15:30 |
Protokol | Angola | 45:65 | Mali | Maputo |
13-20 , 5-9 , 20-24 , 7-12 _ |
16. november 2019 15:30 |
Protokol | Mali | 53:58 | Senegal | Maputo |
9-15 , 15-13 , 15-19 , 14-11 _ _ |
Finalen og kampen om 3. pladsen blev ikke spillet. Vinderne af semifinalerne har kvalificeret sig til de olympiske kvalifikationer i 2020.
17. november 2019 15:30 |
Protokol | Nigeria | 74:59 | Mali | Maputo |
14-11 , 20-14 , 25-14 , 15-20 |
17. november 2019 18:00 |
Protokol | Senegal | 49:56 | Mozambique | Maputo |
10-9 , 8-17 , 14-8 , 17-22 |
De 8 bedste hold fra 2019 Americas spillede i to indledende kvalifikationskampe fra 14. til 17. november 2019. Hver indledende turnering havde 4 hold. De 2 bedste hold fra hver turnering kvalificerede sig til den olympiske kvalifikationsturnering 2020. Der blev trukket lod den 30. september 2019 [8] . Brasilien og Canada var værter for turneringerne [9] [5] .
American Preliminary Qualifier Gruppe APos | Hold | Og | PÅ | P | OZ | OP | RO | O | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Canada | 3 | 3 | 0 | 304 | 193 | +111 | 6 | OKT 2020 |
2 | Puerto Rico | 3 | 2 | en | 271 | 223 | +48 | 5 | |
3 | Cuba | 3 | en | 2 | 204 | 261 | −57 | fire | |
fire | Dominikanske republik | 3 | 0 | 3 | 186 | 288 | −102 | 3 |
Kamptider er lokale ( UTC−7:00 ).
14. november 2019 kl. 17.00 |
Protokol | Dominikanske republik | 58:108 | Puerto Rico | Edmonton |
9-35 , 13-32 , 15-18 , 21-23 _ |
14. november 2019 19:30 |
Protokol | Canada | 110:53 | Cuba | Edmonton |
28-15 , 25-17 , 33-7 , 24-14 _ |
16. november 2019 14:30 |
Protokol | Cuba | 70:68 | Dominikanske republik | Edmonton |
14-20 , 16-13 , 22-17 , 18-18 |
16. november 2019 kl. 17.00 |
Protokol | Puerto Rico | 80:84 | Canada | Edmonton |
15-16 , 12-17 , 30-26 , 23-25 _ |
17. november 2019 13:30 |
Protokol | Cuba | 81:83 | Puerto Rico | Edmonton |
18-23 , 21-16 , 17-19 , 25-25 |
17. november 2019 kl. 16.00 |
Protokol | Dominikanske republik | 60:110 | Canada | Edmonton |
15-31 , 14-32 , 13-30 , 18-17 _ _ |
Pos | Hold | Og | PÅ | P | OZ | OP | RO | O | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | USA [a] | 3 | 3 | 0 | 271 | 143 | +128 | 6 | |
2 | Brasilien | 3 | 2 | en | 199 | 164 | +35 | 5 | OKT 2020 |
3 | Colombia | 3 | en | 2 | 148 | 228 | -80 | fire | |
fire | Argentina | 3 | 0 | 3 | 152 | 235 | -83 | 3 |
Kamptider er lokale ( UTC−3 ).
14. november 2019 18:30 |
Protokol | Brasilien | 61:76 | USA | bahia blanca |
15-10 , 16-23 , 12-21 , 18-22 |
14. november 2019 21:00 |
Protokol | Colombia | 67:63 | Argentina | bahia blanca |
20-14 , 18-14 , 10-21 , 19-14 _ |
16. november 2019 18:30 |
Protokol | Colombia | 33:61 | Brasilien | bahia blanca |
4-13 , 4-17 , 15-14 , 10-17 _ |
16. november 2019 kl. 21.00 |
Protokol | USA | 91:34 | Argentina | bahia blanca |
19-9 , 25-4 , 26-8 , 21-13 _ |
17. november 2019 18:30 |
Protokol | USA | 104:48 | Colombia | bahia blanca |
20-14 , 20-13 , 26-9 , 38-12 _ |
17. november 2019 21:00 |
Protokol | Argentina | 55:77 | Brasilien | bahia blanca |
17-17, 20-29 , 4-14 , 14-17 |
De 8 hold, der deltog i det asiatiske mesterskab 2019, spillede i to indledende kvalifikationsturneringer fra 14. til 17. november 2019. Hver indledende turnering havde 4 hold. De 2 bedste hold fra hver turnering kvalificerede sig til den olympiske kvalifikationsturnering 2020. Lodtrækningen blev foretaget den 28. september 2019 [10] [11] . Malaysia og New Zealand var værter for turneringerne [5] [12] .
I første omgang var det asiatiske mesterskab 2019 planlagt til at blive afholdt i 2 divisioner A og B. Ifølge den indledende udvælgelsesordning skulle de 7 bedste hold fra division A deltage i to indledende kvalifikationsturneringer. De skulle have selskab af det bedste hold i division B for at deltage i den indledende turnering. Der blev ikke afholdt et division B-mesterskab, da der ikke var noget land, der var villig til at være vært for turneringen. Derfor deltog det indiske hold, som tog 8. pladsen i det asiatiske mesterskab, i den indledende kvalifikationsturnering [11] .
Gruppe APos | Hold | Og | PÅ | P | OZ | OP | RO | O | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Kina | 3 | 2 | en | 301 | 201 | +100 | 5 [a] | OKT 2020 |
2 | Republikken Korea | 3 | 2 | en | 260 | 224 | +36 | 5 [a] | |
3 | New Zealand | 3 | 2 | en | 251 | 213 | +38 | 5 [a] | |
fire | Filippinerne | 3 | 0 | 3 | 178 | 352 | −174 | 3 |
Kamptider er lokale ( UTC+13 ).
14. november 2019 kl. 17.00 |
Protokol | Republikken Korea | 81:80 | Kina | Auckland |
25-17 , 23-24 , 18-15 , 15-24 |
14. november 2019 19:30 |
Protokol | New Zealand | 111:54 | Filippinerne | Auckland |
24-17 , 36-11 , 23-19 , 28-7 _ |
16. november 2019 15:10 |
Protokol | Filippinerne | 75:114 | Republikken Korea | Auckland |
12-34 , 21-29 , 15-28 , 27-23 pm _ |
16. november 2019 17:30 |
Protokol | Kina | 94:71 | New Zealand | Auckland |
28-14 , 22-15 , 19-19 , 25-23 |
17. november 2019 15:10 |
Protokol | Filippinerne | 49:127 | Kina | Auckland |
10-36 , 13-33 , 11-34 , 15-24 _ |
17. november 2019 17:30 |
Protokol | Republikken Korea | 65:69 | New Zealand | Auckland |
8-21 , 20-16 , 22-18 , 15-14 _ _ |
Pos | Hold | Og | PÅ | P | OZ | OP | RO | O | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Japan [a] | 3 | 3 | 0 | 285 | 155 | +130 | 6 | |
2 | Australien | 3 | 2 | en | 267 | 162 | +105 | 5 | OKT 2020 |
3 | Kinesisk Taipei | 3 | en | 2 | 187 | 223 | −36 | fire | |
fire | Indien | 3 | 0 | 3 | 114 | 313 | −199 | 3 |
Kamptider er lokale ( UTC+8 ).
14. november 2019 kl. 17.00 |
Protokol | Australien | 84:51 | Kinesisk Taipei | Kuala Lumpur |
26-9 , 22-13 , 24-11 , 12-18 |
14. november 2019 20:00 |
Protokol | Japan | 120:29 | Indien | Kuala Lumpur |
32 -8, 39 -8, 24 -9, 25 -4 |
16. november 2019 kl. 17.00 |
Protokol | Indien | 29:114 | Australien | Kuala Lumpur |
3-36 , 8-21 , 6-31 , 12-26 _ |
16. november 2019 20:00 |
Protokol | Kinesisk Taipei | 57:83 | Japan | Kuala Lumpur |
7-13 , 11-21 , 12-30 , 27-19 _ _ |
17. november 2019 kl. 15.00 |
Protokol | Kinesisk Taipei | 79:56 | Indien | Kuala Lumpur |
22-10 , 25-19 , 24-12 , 8-15 |
17. november 2019 18:00 |
Protokol | Japan | 82:69 | Australien | Kuala Lumpur |
30-16 , 17-18 , 17-19 , 18-16 _ |
16 hold deltog i kvalifikationsturneringen . 6 europæiske hold blev udvalgt efter resultaterne af EM. Hold fra Asien (inklusive Oceanien), Amerika og Afrika spillede i de indledende kvalifikationsturneringer. Det japanske hold kvalificerede sig automatisk som værtsland for De Olympiske Lege, og det amerikanske hold som verdensmester.
Turnering | Land | Beliggenhed | Steder | kvalificeret |
---|---|---|---|---|
EM 2019 | 27. juni-7. juli 2019 | Serbien Letland |
6 hold | Storbritanien |
Spanien | ||||
Frankrig | ||||
Serbien | ||||
Belgien | ||||
Sverige | ||||
Afrika | 14.-17. november 2019 | Mozambique | 2 hold | Nigeria |
Mozambique | ||||
Amerika | Argentina | 2 hold | USA | |
Brasilien | ||||
Canada | 2 hold | Canada | ||
Puerto Rico | ||||
Asien / Oceanien | Malaysia | 2 hold | Japan | |
Australien | ||||
New Zealand [13] | 2 hold | Kina | ||
Republikken Korea | ||||
i alt | 16 hold |
sommer-OL 2020 | Kvalifikation til||
---|---|---|
|