Bahamas ved OL | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC kode | BAH | ||||||||
NOC |
Olympic Association of the Bahamas Officiel hjemmeside |
||||||||
OL i Rio de Janeiro | |||||||||
Atleter | 30 i 3 sportsgrene | ||||||||
fanebærer |
Shauna Miller (åbning) [1] Lebanon Sands (afslutning) |
||||||||
Medaljer plads 51 |
|
||||||||
Deltagelse i sommer-OL | |||||||||
Bahamas ved sommer-OL 2016 var repræsenteret af 29 atleter i 3 sportsgrene. Ved legenes åbningsceremonien blev retten til at bære det nationale flag overdraget til sølvvinderen ved verdensmesterskaberne i 2015 i 400 meter atleten Shona Miller , og ved afslutningsceremonien til en anden atlet Levan Sands , som blev 18. i trespring . Ifølge resultaterne af konkurrencen havde de bahamanske atleter 2 medaljer i atletik. Shona Miller vandt guld på 400 meter og bronzemedaljen blev vundet af mændenes 4 × 400 meter stafethold , som forsvarede titlen som olympiske mestre vundet ved legene i London . To vundne medaljer gjorde det muligt for Bahamas-holdet at indtage en 51. plads i den uofficielle medaljestilling.
Guld | |||
Ingen. | Atleter | Slags sport (disciplin) | datoen |
en | Shauna Miller | Atletik ( kvindernes 400 m ) | 15. august |
Bronze | |||
Ingen. | Atleter | Slags sport (disciplin) | datoen |
en | Alonso Russell Michael Matthew Stephen Gardiner Chris Brown Stephen Newbold |
Atletik ( 4×400 meter stafet, mænd ) | 20. august |
Flere af de bedste mandskaber fra hvert løb går videre til næste runde (afhængigt af disciplinen). Atleter, der er elimineret i den indledende runde, kommer med i kvalifikationsløbet. De 6 stærkeste ekvipager går videre til finale A, resten konkurrerer om pladserne i BF gentagelsesfinalerne.
KvinderKonkurrence | Atleter | Indtjekning | kvalifikationsløb | Kvartfinale | semifinale | Finalen | Endelig plads | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
tjekke ind | Tid | Placere | tjekke ind | Tid | Placere | tjekke ind | Tid | Placere | tjekke ind | Tid | Placere | Tid | Placere | |||
enspændere | Emily Morley | en | 9:22.12 | 6 | en | 8:22,77 | fire | deltog ikke | Semifinale E/F | Finale E | ||||||
2 | 8:46,09 | 3 |
De atleter, der viste det bedste resultat, uanset placeringen i deres svømmetur, går til næste runde på hver distance.
MændAfstand | Atleter | Indledende runde | semifinale | Finalen | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
svømme | Resultat | Placere | svømme | Resultat | Placere | Resultat | Placere | ||
100 meter brystsvømning | Dustin Tynes | 2 | 1:03,71 | 44 | Fuldførte forestillingen |
Afstand | Atleter | Indledende runde | semifinale | Finalen | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
svømme | Resultat | Placere | svømme | Resultat | Placere | Resultat | Placere | ||
50 meter fri | Arianna Vanderpool-Wallace | ||||||||
100 meter fri | Arianna Vanderpool-Wallace | 5 | 54,56 | atten | afsluttede talen | ||||
200m fri | Joanna Evans | 2 | 2:01,27 | 37 | afsluttede talen | ||||
400 meter fri | Joanna Evans | en | 4:07,60 | 13 | ikke udført | afsluttede talen | |||
800 meter fri | Joanna Evans | ikke udført |
Disciplin | Sportsmand | Indledende runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Finalen | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
løb | Tid | Placere | løb | Tid | Placere | løb | Tid | Placere | Tid | Placere | ||
100 meter løb | Jamial Rolle | |||||||||||
Chaves Hart | ||||||||||||
Adrian Griffith | ||||||||||||
200 meter løb | Chaves Hart | ikke udført | ||||||||||
Demetrius Pinder | ikke udført | |||||||||||
Terai Smith | ikke udført | |||||||||||
400 meter løb | Stephen Gardiner | ikke udført | ||||||||||
Chris Brown | ikke udført | |||||||||||
Alonso Russell | ikke udført | |||||||||||
400 meter hæk | Geoffrey Gibson | ikke udført | ||||||||||
Stafetløb | Indledende runde | semifinale | Finalen | |||||||||
Forbindelse | løb | Tid | Placere | løb | Tid | Placere | Forbindelse | Tid | Placere | |||
stafetløb 4×400 meter | Alonso Russell Chris Brown Stephen Gardiner Stephen Newbold |
ikke udført | Alonso Russell Michael Matthew Stephen Gardiner Chris Brown |
Disciplin | Sportsmand | Kvalifikation | Finalen | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placere | Resultat | Placere | ||
trespring | Libanonsand | ||||
Latario Collie-Minns | |||||
højt hop | Donald Thomas | ||||
Trevor Barry | |||||
Jamal Wilson |
Disciplin | Sportsmand | Indledende runde | Kvartfinaler | Semifinaler | Finalen | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
løb | Tid | Placere | løb | Tid | Placere | løb | Tid | Placere | Tid | Placere | ||
100 meter løb | Tinia Gaither | |||||||||||
200 meter løb | Tinia Gaither | ikke udført | ||||||||||
Antonika Strachan | ikke udført | |||||||||||
Shenika Ferguson | ikke udført | |||||||||||
400 meter løb | Shauna Miller-Uibo | ikke udført | ||||||||||
100 meter hæk | Pedro Seymour | ikke udført | ||||||||||
Stafetløb | Indledende runde | semifinale | Finalen | |||||||||
Forbindelse | løb | Tid | Placere | løb | Tid | Placere | Forbindelse | Tid | Placere | |||
stafetløb 4×400 meter | Lanis Clark Antonika Strachan Karmisha Cox Christina Amertil |
ikke udført |
Disciplin | Sportsmand | Kvalifikation | Finalen | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placere | Resultat | Placere | ||
længdespring | Bianca Stewart |